Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2020.07.10 18:45
Utolsó lényeges változás: 2020.07.10 18:45
Utolsó változás: 2024.12.17 11:26
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: szamosszamoca
Ládagazda: szamosszamoca Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 680 m
Megtalálások száma: 439 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.7 megtalálás hetente
Röviden
A láda a várfal északnyugati sarkánál, talajszinten, vasrács közelében, sziklák közti üregben várja a kessereket. A láda a várfalon kívül található, 12x8x5 cm-es konyhai doboz.
Bevezető
A ládával a Kelet-Mecsekbe, Magyaregregy közelébe a Várhegy tetején erdővel ölelt Máré-várhoz hívlak.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Tömegközlekedéssel érkezőknek a Magyaregregy-Várvölgy autóbusz megállóban kell leszállni a buszról.
Az autóval érkezőknek a Komló-Szászvár-Bonyhád (6541sz.) útról N 46° 14,044' E 18° 18,427' 227 m [GCMARV+kereszteződés]
ponton kell befordulni egy keskeny erdészeti műútra. Ezen az úton lassan haladj, sok a kátyú, fekvő rendőr, amiket a fényviszonyok miatt nehéz időben észre venni.
Az első parkoló, amit javaslok a Vár-völgyben lévő kulcsosház mellett található: N 46° 13,665' E 18° 19,291' 303 m [GCMARV+1parkoló]. Innen meredeken emelkedő keskeny, jóminőségű aszfaltozott úton kb. 15 perc alatt tudsz felsétálni a várig. Ha valaki nem tud ennyit gyalogolni, de szeretné megnézni a várat, erre az útra autóval is behajthat, a sorompót az új várkapitány nem zárja le, így a vár alatti kicsi parkolóig gurulhat: N 46° 13,496' E 18° 19,334' 348 m [GCMARV+kisparkoló]
Itt találod a belépéssel kapcsolatos információkat, jegyárakat: Máré-vár nyitvatartás
A vár 2019 májusától több évnyi szünet után újra látogatható! A várban jelenleg csak egy helyiségbe kukkanthatunk be. Készül egy vártörténeti kiállítás is, interaktív elemekkel, reméljük hamarosan látható lesz. A várban falépcső vezet a gyilokjáróra, ahonnan csodálatos panoráma tárul eléd a környező tájra.
A vár rövid története:
Máré-vár helyén már a rómiak is laktak, a feltárások során 3. századi leleteket találtak. Az általuk épített őrtorony a népvándorlás során pusztult el. Maga a vár építése három jól elkülöníthető periódusra tehető: Az 1300-as évek elején épült gótikus várra, Bakics Pál 1526-1537 közötti reneszánsz építkezésére és a török kori 1554-1560-as külső védművek építésére.
Keletkezésének időpontját és építőjének nevét nem ismerjük, de minden bizonnyal a tatárjárás után épült, de első említése ,,Castrum Mare" alakban csak az 1316-ban kelt oklevélben történik, amikor Károly Róbert király Bogár István mester részére kiadott adománylevelét átírja és megerősíti annak birtokában.
Később, 1347-ben a vele rokon máréi Gunyafiak a Becseieknek zálogosítják el. E két család később egymás közt osztja fel a várat és annak tartozékait, majd az uradalom örökösödés útján 1505 előtt a Várday család tulajdonába került.
Amikor Várday János a mohácsi csatában életét vesztette, Mihály nevű bátyja a várat erőszakkal elfoglalta, de Várday özvegye parancsára Bakics Pál ostrommal visszavette. Az ő címerén olvasható: "VIRTUTE ET ARMIS OPTINUIMUS HANC ARCEM" (Vitézséggel és fegyverrel nyertük ezt a várat).
1543-ban a törökök lerombolták, viszont hadászatilag így is jelentős maradt. Egy kis létszámú katonaság állomásozott benne. De a hódoltság északra tolódott, így katonai jelentőségét lassan elvesztette
Pécs elfoglalása után 1545-ben a mohácsi szandzsákhoz csatolták a törökök. Horvát Márk szigetvári várkapitánysága idején rác-törökök és magyarok lakták a várat, akiktől 1561-ben Zrínyi Miklós foglalta el és adta vissza a Várady családnak.
A vár valószínűleg a XVI. században tűzvész következtében pusztult el, mert a XVII. század végén kelt oklevelek már, mint elhagyott romot említik a pécsi püspök birtokában. Ezután közel háromszáz évig gazdátlanul állt Máré vára, csak a Mecsekben megforduló turisták látogatták meg romjait.
Még egy utolsó ostromot azonban meg kellett érnie 1956-ban: ekkor a Várvölgyből egy orosz tank a romok mögött meghúzódó "Mecseki láthatatlanokra" tüzelt. Tábla emlékeztet az itt meghalt két szabadságharcosra.
1960-ban kezdték meg a vár feltárását és helyreállítását.
A vár épületéről:
Máré vár szabálytalan ötszög alapú erősség volt, közel 3 méter vastag körítőfalakkal, amelyek kb.20X40 m-es területet zártak közre. A várfalak mellett különböző időkben épült emeletes szárnyak álltak. A keleti oldalon helyezkedett el a palotaszárny,a nyugati és déli oldalon gazdasági jellegű építmények- helyiségek voltak. Bejárata az északi oldalon volt, előtte elővár terült el. A déli oldalon nagyméretű ágyúrondella állt, ennek csekély nyomai maradtak. A várat a hegy oldalába vágott szárazárok övezte.
A vár épületéről itt nézhetsz meg egy elméleti rekonsrukciót: Máré vár elméleti rekonstrukció
A vár legendája:
A legenda szerint Máré várának frissen házasodott ura a király hívó szavára hadba vonult. Otthon hagyott felesége magányosan várta férjét, ám ahogy teltek-múltak az évek, feladta a reményt, hogy valaha viszont láthassa hites urát. A szomszédos vár, Miklós-vár ura szemet vetett a fiatal asszonyra és egyre gyakoribbá váló látogatásai nyomán Máré-vár úrnője várandós lett, majd egy leánygyermeknek adott életet. Tovább múlt az idő, a kislány nővé érett, mikor egy napon váratlanul hazatért Máré-vár ura a hosszú csatározásból. Éktelen haragra gerjedt felesége hűtlenségének bizonyítékát látva és mérgében mind a két várat porig romboltatta. A romok alá veszett asszony utolsó erejével megátkozta tulajdon leányát.
Az átokkal sújtott leány a hegy mélyén rejtőzik, de minden 77. évben piros pünkösd hajnalán kiszabadul, a Máré-völgyi patakban fürdik és fésüli hosszú haját. Az a vadász válthatja meg az átoktól, aki ilyenkor arra jár és megcsókol egy medvét, egy kígyót meg egy varangyos békát.
Ha végeztél a várlátogatással, a következő ládák nyomába eredhetsz: GCSzFo GCMEFA GCMerk
A vár előtti tisztásról keletre indulva a piros sáv jelzésen hamarosan (kb.650m) a Gergely-Éva forráshoz érsz. Nevét onnan kapta, hogy Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényének története ezen a vidéken kezdődik.
Jelszó nélküli megtalálást a mai naptól (2024.12.17) csak abban az esetben fogadok el, ha a láda valóban eltűnt! Tessék bátran keresni, ott van az, csak lehet nem 1 másodperces találat! Keressetek telefonon, olvassátok el figyelmesen, hol a láda! Telefonos egyeztetés esetén ha valóban fennáll az eltűnés lehetősége, pát napon belül ellenőrizzük!
Megtaláltam, köszi! :)
A hétvégére a Máré-vár meglátogatását terveztük a családdal, ahova már tavaly óta el akartunk jutni, csak mindig közbe jött valami. Ezúttal sikerült a tervünk, és összekötve a kellemest a hasznossal, még a GCJelv mozgó ládát is arrébb mozgattuk egyel.
Jó pár évvel ezelőtt jártam utoljára a környéken, de akkor sajnos éppen nem volt látogatható a vár. Azóta átesett egy kis korszerűsítésen is, és a Pazirik Informatikai Kft. több animációt, kisfilmet is készített a várról, melyet látva az interneten csak még inkább kedvet kaptam, hogy újra eljöjjünk ide. Régen is nagyon hangulatos hely volt, az erdő mélyén megbújó kis erődítmény, de most még inkább szívet melengető a régi várakat kedvelők számára.
A várba bejutás belépődíjas, de családi jeggyel kb. 4 gombóc fagyi árán kedvezményesen bejutottunk, ami szerintem nem nagy összeg, főleg ha ezzel tudjuk támogatni a vár üzemeltetését, és fenntartását is. A környezete szépen gondozott, karbantartott, nem szemetes. A vár bejáratánál egy gumiabroncsokból álló három-fejű sárkány fogadja a látogatókat, ami kifejezetten ötletes, kreatív megoldás, és még környezetbarát is. Példamutató, több ilyen kellene a hasonló helyekre.
A várba belépve először egy "média szobába" mentünk, ahol több kisfilmet is megtekintettünk, és meglepő módon nem csak a Máré-várról tudtunk meg sok érdekességet, hanem a környékbeli kisvárakról is, mint pl. a Réka-várról, és a Pécsvárad melletti mára szinte teljesen elfeledett ún. Kósza-várról is.
A pénztárnál egy VR-szemüveg is "kibérelhető" személyenként 500 Ft-ért, amivel 3D-ben megtekinthető, hogy korábban hogy nézhetett ki a vár. Felvéve a VR-szemüveget, mintha magunk is a korabeli vár udvarán állnánk, úgy tudunk körbe nézni. Sajnos valós 3D-ben mozogni nem lehet, csak előre felvett képek között lehet váltogatni, mint a régi PC-s kalandjátékokban, de így is élmény. Egyszer mindenképpen érdemes megnézni.
Ezután bejártuk a várat, aminek a belső épületének felső szintjén egy leginkább kisebb gyerekek számára berendezett "élmény szoba" is található. Látszik, hogy a fiatalabb korosztályt célozzák a vár attrakciói leginkább. Miután a várfal tetejéről megcsodáltuk a kilátást is, már csaknem 1,5 órája voltunk a várban, pedig igazán nem nagy a vár, mégis sok látnivaló van benne. Nagyon jól éreztük magunkat.
A ládát is megkerestük természetesen, ami a leírásnak megfelelően, elsőre gond nélkül meglett. Szerintem nagyon frappáns a rejtési hely, és eléggé mugli-biztosnak is gondolom, ha oda figyelnek a keresők, hogy ne lepleződjenek le logolás közben. Köszönöm a lehetőséget!
1 hetes pécsi tartózkodásunkon mára ez a kis séta volt betervezve. A vár körbejárása után sajnos leszakadt az ég, így az egregyi piros utat ki kellett hagynunk. A doboz hamar meglett, jó a leírás. Köszönjük a lehetőséget!
Igazi csoda a vár, nem egy bokáig érő rom, hanem igazi vár!! Nagyon tetszett, a sárkány különösen. Köszönjük szépen a hely bemutatását! [Geoládák v4.5.4]
Mai kirándulásunk első állomása volt a vár, ..... még soha nem találkoztunk várőrző sárkányokkal, csak a mesékben. Körbe sétáltuk a várat, ..... megtaláltuk a várfal sarkánál a vasrácsot, de a sziklák közti üreg sehogy sem mutatta magát. ..... Felsétálva a lépcsőkön, bekukkantottunk a belső udvarba is.
A feltöltött képek alapján szeretnénk kérni a jóváhagyásod.
Köszönettel, üdvözlettel, Maratonos maci és napvirág
Ma tartotta a Demeter egyesületünk a Mikulás túráját. Zobákpusztától mentünk Magyaregregyre. Máré várnál sajnos nem találtuk a ládát. Rejtőt hívtam, de sajnos mire vissza hívott már messze jártunk. Kérném a képek alapján a megtalálás elfogadását.