Elhelyezés időpontja: 2020.07.26 09:40
Megjelenés időpontja: 2020.07.26 16:07
Utolsó lényeges változás: 2020.07.26 16:07
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: ani95, Pomisa
Felhasználó: Pomisa Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1350 m
Megtalálások száma: 51 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 1.7 megtalálás hetente
Röviden
A 20x11x8 cm-es ládát 2,1 m magasan keresd!
(A láda eléréséhez találsz segítséget!)
Nagy vihar pl: villámlás esetén a ládát ne keressétek, mert az oda vezető út kitett helyen van!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Egy kevésbé ismert, de természetet kedvelők számára különleges hangulatú helyszínt ismerhettek meg. A több száz éves fák tövében álldogálva érdekes időutazást tehetünk gondolatban.
A terület É-i kitettségű, és szinte alig van más fafaj rajta, mint a bükk. A legelőfák évszázados bükk hagyásfák. A legnagyobb 2002-ben kidőlt.
Kerülete 581 cm, becsült kora 350 év volt.
A ma élő legnagyobb a megújuló, vegyes állományú fiatalosban nőtt. Kerülete 498 cm, becsült kora 300 év.
A legelőerdőben több mint 50 db százados bükk áll. Lassan a legelőrészt felveri a kökény, vadrózsa, galagonya és gyertyán. Az öreg fák nagy része egészséges.
A bükk a tengerszint feletti 600 m magasság feletti erdők fája, a Mecsekben lévő állományokat extrazonális bükkösöknek nevezzük. A mély és hűvös klímájú völgyekben, északi kitettségű lejtőkön tenyészik. Jellemző talajtípusa az agyagbemosódásos barna erdőtalaj. A bükkösök elegyfában szegények, cserjeszintjük fejletlen, aljnövényzetük gyér, mivel a lombkoronaszint zártsága miatt igen kevés fény jut az alsóbb szintekre.
Koronája szétterülő, magányosan szabályos gömb alakúvá fejlődik, erdőben hengeres. Törzse sima, szürke. Téli rügyei hosszúkásak.
Fényes, zöld levelei kétoldalt szórtan állnak.
Egyivarú virágai barkákba állnak össze, a porzós virágzat fejecskeszerű, a termősek párosával fejlődnek.
A termés fásodott, tüskés, három élű, kupacsba zárt, négy kopáccsal nyíló makk - mivel a tölgy makkjánál kisebb, ezért gyakorta makkocskának nevezik. Az érés után felnyíló kupacsban található a termés. Ez olajokban gazdag és emberi fogyasztásra is alkalmas. Sanyarú időkben nyersen, főve, esetleg sütve is fogyasztották. A makkból étolaj is sajtolható. Ezen kívül a sertések kedvelt tápláléka is. Lombhullató, 35-40 m magasra növő fa. Virágait a szél porozza be. Sokféleképpen hasznosítható, jól alakítható keményfa.
Magas hőmérsékleten ég, a régi fazekasság kedvenc tüzelőanyaga volt.
A bükkfából bútor, parketta, hordó készíthető. A bükkfa kátrány gyógyhatású, gyógyszappanok, kenőcsök alkotórésze.
Szép "kis" fák, tetszett a hely. A megközelítése szuszogtatós, de nem vészes. A jelszó is találó.
A láda jó állapotban a helyén van. Köszönöm a rejtést.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.4.6]
A három mozgó sikeres lecsapása utáni lendületben nem tudtam ellenállni a régebb óta családi kirándulásra tartogatott, de most nagyon útbaeső bükkösnek. Nekem is vannak fázós ládáim - örülök, hogy ilyen impozáns bükköket láthattam itt. Alulról felfelé az emelkedő volt komoly - visszafelé pedig a három vaddisznó, ami átfutott előttünk. Már hallottam előre a mozgást, kutyát megfogtam, de ő a kritikus másodpercekben valami még érdekesebbet figyelt hátrafelé, így csúnyán lemaradt élete kalandjáról.
Nem gondoltam volna, hogy 3 héttel életem első Zengő-csúcs támadása után ismét erre járok, de így történt. Barátaink kedves meghívásának tettünk eleget Gergővel. Hosszúhetény határában parkoltunk és onnan egyből egy igen derekas emelkedőn jutottunk fel az ős-bükkösbe. A láda megkeresése után már szelídebb lankákon értük el a sárga sávval jelzett célegyenest és azon kapaszkodtunk fel a kilátóhoz. A nap akkor már próbálkozott áttörni a felhőkön, de igazából a visszaúton Püspökszentlászló felé sétálva láttuk, hogy sikeresen zavarta el a napok óta felettünk lebzselő felhőket, így nagyon szép napsütötte őszi idő kerekedett, ahogy ereszkedünk lefelé az Arborétum kerítése mellett. Szuper kis túra volt, így azt sem bánom, hogy elmulasztottam megkeresni az Izgimozgit, pedig ott mentünk el mellette.
Nyugat-Mecseki tájfutó bajnokság előtt átmozgató séta.
2020.07.26 22:00 egyéb log: Ma kb. 700 méterre kirándultunk innen (részletek a GCMARV logomban). 1982-83-ban Püspökszentlászlón voltam fűtő az egyházi szociális otthonnak helyet adó kastélyban, és így a fákat jól ismertem. A Zengőre felfelé menet, amikor a Mária-kápolnától kiértünk a szintező útra, meséltem is róla Milának.
Nem gondoltam, hogy pár órával később láda jelenik meg ott - kár, hogy nem kicsit hamarabb. (Okostelefonom nincs, így csak most, este otthon, Budapesten látom.)
Az ajánlott parkolóban ebédeltünk egy kis otthonról hozott pogácsát, majd elindultunk fölfelé a meredek emelkedőn. Szép volt a környék, érdekes volt figyelni, hogy már sokhelyütt elkezdtek megjelenni az ősz színei. Tetszettek az óriásfák is.
Nagyszerű kirándulás Hosszúheténytől Püspökszentlászlón át a káprázatos bükkanyókhoz.
A bükk a kedvencem az erdei fák közül, az első volt, amelyiket megtanultam felismerni az úgynevezett kínai bajuszról, amely a régi ágai helyén marad, és a szép sima törzséről.
Visszafelé folytattuk utunkat a jelöletlen földúton Hetény felé, ahol találkoztunk az utánunk jövő játékostársakkal.
Kalandos volt a hazajutás, mert csak sokára jött volna a busz, ezért Komló felől kerültünk.
Élvezem, hogy mostanában rendre jelennek meg új mecseki ládák. Van "rendes ok" bringára pattanni, ma is ezt tettük.
Pécsváradról indulunk, a jól ismert úton nyomtuk felfelé a 32 fokban, majd letérve az aszfaltról jót gurultunk szinte a ládáig. Klassz jól tekerhető út, erre se jártam még.
Nagyon látványosak a bükkök, jó hogy került ide láda.
Poén a rejtekhez való fellépés, remélem bírja majd a láda a csapadékot.
Mindig lenyűgöznek a hatalmas fák így igen megörültem ezeknek is. A láda hamar előkerült, de azért még időztünk egy kicsit ezen a békés környéken.
De jó, hogy ismét aktív vagy, Pomisa!
Ma reggel vacilláltam a Cinke tanya és az új rejtés közt. Ezt választottam.
Hát a meredek emelkedő a nagy kövekkel valóban embert próbáló, de mégis megérte. Fent szép a kilátás és a rejtek környéke is érdekes.
Köszönöm a lehetőséget.
Mint írtad is, a füzetben ott volt a log. Piros 1-nél főként ez a döntő.
A webes "adminisztrálás" ezután jöhet. Mozgónál fontos(abb) a webes informálás, de a bocsi cetli ott is rendelkezésre áll az offline tájékoztatásra.
Vigasztaljon, hogy az izgalom és az élmény + szép látnivaló megvolt! :)
A félórás hegymászás, rókákkal és kavicsokkal való élet-halál harc után hatalmas küzdelmek árán végül megérkeztünk a fához ami rejtette a dobozkát. Útközben három percenként néztük az oldalt, ami erősítette a hitet: elsők vagyunk. Első pillantás után a pezsgő láttán már biztosak voltunk benne, hogy érintetlen a láda. Láda kinyit, arc sápad. Ebbe már írtak, hiába a siettség, lassúak voltunk. Elsőnek indultunk, másodiknak érkeztünk.
Nem számítottunk rá, hogy megtalálás után egy órával még nincs belogolva.
Délután jött az értesítő az új ládáról, amelyeket én már alig-alig követek.. Esti sétára jöttünk Püspökszentlászlóra, gondoltam majd útba ejtjük a ládát is, ha nem esik túl messze. Kint parkoltunk még Hetényben, ott néztem, 1400 m a távolság, így azzal kezdtük. Nem is gondoltam, hogy üres lesz a füzet. Már nem is ugranak a népek a piros egyesre? :) A Mária-kápolna felé tettünk egy kört, remek volt, köszi!
update:
Nem hiszem, hogy számon kérhető, hogy nem logoltam egy órán belül. Ha logolok, talán nem indulsz el? Az időpontokból nézve az sem segített volna sem az elsőséghez, sem a fölös rohanás elkerülésére. Egyébként meg gyakorlatilag nullára merült a telefonom, még az is necces volt, hogy a ládáig kitart. Nem ládázni készültünk. Egészségetekre legyen a pezsgő! ;)