Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2020.09.12 22:00
Utolsó lényeges változás: 2023.12.09 20:36
Utolsó változás: 2024.08.30 12:34
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: kovmik91
Ládagazda: kovmik91 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1700 m
Megtalálások száma: 527, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.2 megtalálás hetente
Pontok
1. pont: N 47° 30,156' E 19° 2,397'
A jelszó első fele megtalálható a kukac melletti villanyoszlop talapzatának Duna felőli oldalára ragasztott piros jelszóhordozón vagy a kukac mögötti villanyoszlop sín felőli peremén.
2. pont: N 47° 29,604' E 19° 1,957'
A jelszó második felét tartalmazó mágneses henger a koordinátánál lévő épületen található talajszinten, a lakattal nagyjából egy vonalban.
Az épületet a buszvezetők használni szokták, így óvatosan logoljatok!
Multiláda leírása
A GCPOMP geoláda Csukás István emlékét hivatott őrizni, hiszen meséi, karakterei szinte mindannyiunk gyermekkorát részben vagy teljes egészében meghatározták. Ki ne ismerné Süsü, a sárkányt, A Nagy Ho-ho-horgászt, Pom Pom meséit, vagy akár Mirr-Murr kandúr kalandjait? Mindannyiunk fülében ott cseng legalább az egyik rajzfilm főcímdala.
A Nagy Ho-ho-horgászból ismert vidám Főkukac Kolodko Mihály szobrászművésznek köszönhetően kelt életre a Bem rakparton. A művész már egy tucat miniszobrot hozott létre Budapest közterületein, ám a Főkukac volt a legelső budapesti gerillaszobra, saját bevallása szerint ugyanis az egyik kedvenc meséje volt A Nagy Ho-ho-horgász. Külön érdekesség, hogy a szobor gyakran kap az adott évszaknak megfelelő öltözéket a lelkesebb járókelőktől.
A kukac aktuális viseletéről készült képek közül egyet mindig berakok a képtárba :)
Megközelítés:
A 19-es vagy 41-es villamos halász utcai megállójától kell visszasétálni pár métert.
A Pom Pom játszóteret 2014 szeptember 3.-án nyitották meg a Naphegy téren. A tematikus játszótéren Pom Pom történetei, szereplői elevenednek meg. Megtalálhatjuk többek között Gombóc Artúr, Festéktüsszentő Hapci Benő és Madárvédő Golyókapkodó házát egyaránt. A játszótér körül elhelyezett táblákon összesen 8 darab különböző mesefejezet történeteit olvashatjuk. A mesefigurákat a megnyitón személyesen is megjelent Sajdik Ferenc tervei alapján készítette Peredy Zoltán és Jarosch Imre.
Megközelítés:
A 178-as busz a játszótér mellett tesz le, amelyre az Astoriánál, a Blahán, a Keletiben és Budán, a Dózsa György téren is felszállhattok, illetve Tabán felől az Orvos lépcsőn 5 perc alatt felsétálhattok.
Csukás István
Csukás István a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és József Attila díjas író, költő, ifjúsági szerző, Kisújszálláson született 1936. április 2-án. Kezdetben hegedűművésznek készült, majd később jogot és bölcsészettudományt is tanult, tanulmányait azonban egyik karon sem fejezte be. Hivatását csak a 60-as évek közepén találta meg, amikor Kormos István bíztatására elkezdett foglalkozni a gyermek- és ifjúsági irodalommal. Hamarosan a műfaj szerelmese lett, mintegy 40 év alatt közel 200 gyermekregény és mesekönyv íródott a tolla alatt. A költő rendületlenül hitt a gyerekekben, 2019-ben így fogalmazott:
"Ők még tiszták, számukra minden lehetséges, ők maguk az újrakezdés ígérete, az emberiség jutalma. Náluk még van áramlás a lelkek között. Épp ezért, amikor elkezdtem nekik írni, elhatároztam, hogy csak vidámat vetek papírra, és annyi örömöt gyömöszölök a tökfejekbe, amennyi csak beléjük fér, hogy kibírják 100 éves korukig"
Csukás István 83 éves korában hunyt el Budapesten 2020. február 24.-én. Halála napján a közmédia műsorváltozással tisztelgett az író előtt, és a nevéhez fűződő meséket, filmeket és portréműsorokat vetítettek. Miután az író Balatonszárszót tekintette második otthonának, a róla elnevezett Csukás Színház után 2020-ban mellszobrot is emelt neki a község.
A szerző teljes életműve megtekinthető digitalizált formában a Digitális Irodalmi Akadémia jóvoltából.
Köszönjük! Az első tavaszi és első idei ládánk.Azért a játszóteret elég hosszú és kalandos úton közelítettük meg a rakpartról indulva át a váron keresztül majd az Orvos utcai lépcsőkön át.Kb. 300 lépcsőfokot kellett összesen megmászni hozzá.De szép és ötletes a játszótér,részben felújítás alatt van jelenleg.