Elhelyezés időpontja: 2020.10.01 16:30
Megjelenés időpontja: 2020.10.01 16:55
Utolsó lényeges változás: 2020.10.01 16:55
Utolsó változás: 2023.07.09 14:29
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: fulpes
Ládagazda: fulpes Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 210, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
14x9x5 cm-es 680 ml-es négyfülű dobozt keress!
A templom, a harangtorony és a közeli építmények védett műemlékek. A rejtésnél ezt szem előtt tartva, ne az épületekben keresd!
Gyombi ötlete alapján választottam a második rejtésemet is. A szomszéd faluban élek, nagyon jól ismerem Zubogyot és az itt élő embereket. Sok évvel ezelőtt itt kezdtem a pályámat. A templom pedig különlegesen szép.
Az Északi-Középhegységben, az Aggteleki-karszt, a Rudabányai-hegység és a Borsodi-medence (Sajó-völgye) között található a Putnoki-dombság, melynek keleti szélén a Csörgős-patak völgyében húzódik meg Zubogy. Jelenleg a Putnoki-járáshoz tartozik, bár Kazincbarcika vonzása sokkal inkább meghatározza az itt lakó alig több mint 500 lakos életét.
Az egykori Gömör vármegye határán taláható település létrejöttét a XII. század második felére valószínűsítik a történészek. A XV. század elejétől a Szuhai család tulajdonába került. Ez időben a környék nagyobb falvai közé tartozott. Törökdúlás, pestisjárvány és tűzvész után 1750 körül indult újra fejlődésnek.
Ma egy kellemes kis falu, félúton Kazincbarcika és Aggtelek között. Lakói büszkék településükre, az elszármazottak szívesen látogatják. Különösen igaz ez a falunapok, a karácsonyi vásár, vagy pedig a Rügyfakasztó Kézműves vásár és kiállítás idején.
A jelszó valamilyen módon kötődik Zubogyhoz. Érdemes utána nézni.
A középkori eredetű református templom
A XII-XIII. században épített románkori templomot Mátyás király korában gótikus stílusban átépítették. A reformáció tanait Zubogy korán elfogadta, és egyike a legrégibb magyar református egyháznak, így a templom már a XVI. században a reformátusok használatába került. A törökök felgyújtották. A helyreállítási munkákat 1710 után kezdték és ma is lényegében az 1758-ban kialakult formájában áll előttünk. Az 1978-1985 közötti műemléki helyreállítást régészeti ásatások előzték meg. Ekkor találták meg azt a gótikus kelyhet, melyen az 1581. évszám szerepel. A karzatok, papi székek és az ülőpadok előlapjai is mívesen festettek, éppúgy, mint a szószék. Mennyezete is festett: 73 fenyőfa pallóból áll, mintázata hosszanti irányban futó növényi ornamentika, melynek rendszerében a sötétebb és világosabb színkombinációk ritmikusan váltják egymást. Ez a mennyezet nem kazetta jellegű, hanem önálló egységeket alkotó, végtelen hullámvonalban futó, leveles virágos indákkal díszített párhuzamos deszkákból áll. Királykazettája a mennyezet közepén a berendezés és a festés idejét datálja, ez az 1726-os év. Két jolsvai festő-asztalos: Contra András és fia Mátyás készítette a festett padelőket, karzatelőket, a Mózes-széket és a szószéket.
A templom szentélyétől délkeletre magasodik a 18. század közepén épített zömök, fából ácsolt 11 méter magas harangtorony.
Lelkésze volt 1670 körül Szalóczi Mihály, akit a pozsonyi vésztörvényszék elé idéztek és gályarabságra ítéltek. Emléktáblája látható a bejárat fölött.
Közeli ládák
Ha időd engedi még a keresgélést, ajánlok néhány ládát a közelben a teljesség igénye nélkül: Zubogyi matuzsálem GCZMAT, Újház - Kurityán GCKURI, Galgóc vára GCGALG, Rudabányai multi GCruda, Vörös-tó és Medve-sziklák GCVtMs, Baradla barlang Aggtelek GCfBbA.
Kora reggel teljesen kihalt volt a környék, könnyen lehetett a dobozt megkeresni. Érdekes a templom és a harangláb, most csak kívülről sikerült megnézni.
Üdv Mr Zerge.