Jelszó
Ebben a sorrenben rakd őssze a részleteket: 2-1-3-4-5 összesen 21 karakter.
Bevezető
A GCKPK és a GCKPF sok lelkes logján felbuzdulva, egy újabb bringás multira hívlak benneteket. A közel 30 km-es kör Tolna és Baranya dimbes-dombos határán fut, zömében földúton, tehát lehetőleg száraz időben és MTB bringával gyere! Átgurulsz majd két eldugott festői sváb falun, megemlékezhetsz egy teljesen kihalt településről, látsz szép réteket, mészégetőt, hatalmas tölgyfát és útmenti keresztet. Utad során nagyobb eséllyel találkozol őzzel, nyúllal, rókával, mint emberrel. Részed lesz gyönyörű panorámában, a Tolnai-dombság talán itt mutatja a legszebb arcát, élvezd! Nem érdemes "okosban" levadászni a pontokat, itt igazából maga az út az élmény, kár lenne kihagyni.
Mindenképp az óramutató járásával ellentétes irányban, az innen letölthető útvonalon javaslom teljesíteni a kört, így könnyebb az emelkedők leküzdése (kb. 400m szint), élvezetesebbek a lejtők és nem futsz bele sorompóval lezárt útba a mészkemencei vadászháznál.
A túra állomásai 1. Berekalja N 46° 15,100' E 18° 32,290' 61 m [GCKPDD-1] Gravírlap
A túra első állomása a hajdani Berekalja település. Története hasonlít sok dél-dunántúli faluéhoz. A török időkben elnéptelenedett, majd a 18. század elején megjelentek a német telepesek, akik felvirágoztatták. 1946 nyarán, egy éjjel, pár óra leforgása alatt a teljes német ajkú lakosságot (13 családot) kitelepítették. Ekkor még a faluban 12 lakóház, 6 istálló és pince, 1 emeletes borház, valamint 5 kút, 1 közkút, állatállomány és harangláb is volt. Állami tulajdonba került a falu szélső, legnagyobb háza, a volt püspöki erdészház, amely a pécsváradi állami erdőgazdaság szolgálati lakásaként és irodájaként működött 1971-ig. 2018-ig ebben a házban élt, ma már csak rendszeresen kijár ide Pap Éva, az utolsó berekaljai lakos, aki könyvet is írt Berekaljáról, illetve a környék gyógynövényeiről. Évtizedek óta mindent lejegyzetel, fotóz, rendben tartja környezetet, szemetet szed vagy szállíttat el, és ha kell, útbaigazítja az arra tévedő turistákat.
A Mecsekerdő Zrt. jóvoltából a volt falu bejáratánál egy, a régi haranglábat jelképező oszlop, valamint egy információs tábla áll, melyen Berekalja története olvasható.
2. Videcz-fa N 46° 14,515' E 18° 29,798' 260 m [GCKPDD-2] Keresd az "elejtett vadat".
A gyönyörű, hatalmas tölgy Videcz Ferenc vadászírónak állít emléket, róla nevezték el.
Videcz Ferenc (1944-2011) tanár, író, költő a közeli Vasason született. Erdőmérnöknek készült, ám végül tanár lett, a Pécsi Tanárképző Főiskolán szerzett magyar-énektanári diplomát. Gyermekkora óta írt verseket, élményeit feldolgozó történeteket felnőtteknek és gyerekeknek is. Első kötete mégis csak 1997-ben jelent meg "Holtomiglan" címmel; 2008-ig további öt vadászati témájú könyve és két verseskötete látott napvilágot. Meggyőződéssel vallotta, hogy "vadásznak lenni életformát jelent".
Az öreg tölgy meséi című könyve így kezdődik: "Az öreg tölggyel még ifjúkoromban ismerkedtem meg. Akkortájt - ha csak tehettem - jártam erdőt-mezőt, vállamon a puskámmal, amit többnyire csak az illúzió kedvéért vittem magammal.... Egyik utamon olyan helyre tévedtem, ahol korábban sosem fordultam meg. S egyszer csak valami egészen tüneményeset vettem észre. Fa volt, de miféle fa? Ki nem találjátok! Egy vénséges vén, óriási tölgy. Törzsét harmadmagammal sem tudtam volna körbeölelni, ágai olyan vastagok, erőteljesek voltak, mint a vágásra érett erdők rönkjei. Koronájával egy hajdani, tekintélyes udvarház egész udvarát beárnyékolta volna. Valósággal elszédültem, amikor a csúcsára felpillantottam.
Miután kellőképpen kiálmélkodtam magam, levett kalappal, illendően köszöntöttem. Ezerráncú, göcsörtös kérge mögött mintha elmosolyodott volna, s egyik hozzám közel hajló ágával barátságosan suttogta:
- Üdvözöllek barátom! A madaraktól, az erdő állataitól már hallottam rólad egyet és mást. Épp ideje, hogy eljöttél hozzám. Tikkasztóan perzsel a nap, gondolom, elfáradtál. Pihenj meg enyhet adó árnyékomban!"
4. Ófalusi mészégető kemence N 46° 12,563' E 18° 31,883' 200 m [GCKPDD-4] Gravírlap.
A környék elnevezése: "Kalktal" (Mész-völgy németül) arra enged következtetni, hogy a mészégetés régi időkig nyúlik vissza ezen a vidéken. A mész ősidők óta fontos kötő-, vakoló- és festőanyag az építkezések során. A 19. században számos az itt láthatóhoz hasonló mészégető kemence adott munkát a helyieknek. Ebben a mészkemencében egészen az 1950-es évekig égettek meszet a térség ellátására. A mészégetéshez szükséges anyagot (mészkő és fa) helyben nyerték a közeli kőbányából és az erdőből.
5. Cikó feletti útmenti kereszt N 46° 14,427' E 18° 32,969' 238 m [GCKPDD-5] Gravírlap.
A túra végéhez közeledve, egy a helyi mesterek által egyedi módon felújított keresztnél pihenhetsz meg. A kereszt talpazatát meghagyták, a leomlott feszület helyén egy kis szentélyt alakítottak ki.
Innen egy jól megérdemelt gurulással hamarosan eléred a kiinduló pontot.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Minden pont a helyén.
Valóban az óramutató járásával ellentétesen az egyszerűbb. 2 rövid biciklitolós szakasz van, legalább is nekem egy 250W-os e-bike-al, hobbi szintű biciklizőként. GCKPK 4-es, 3-as, 5-ös és 6-os pontjai felé kerültem. Ezek a pontok is a helyükön vannak. Így 34,6 km lett a táv és 3 óra 18 perc alatt értem körbe.
Tervben van a GCKPK többi pontjainak a bejárása is.
Régi adósságot törlesztek ezzel a megkereséssel. Tegnap a gemenci erdőben kajakoztunk Zsuval, a Rezéti-Duna ágat jártuk be, majd Baján aludtunk a Petőfi-szigeten, a Sugovica partján. Mára picit hűvös, szeles időt jeleztek előre, de úgy voltam vele, hogy ez a bringatúra belefér. Nem is bántam meg: kellemes környék, jó sok fel-le és remek, egyértelmű, de ötletes rejtések. Köszönet!
Egy kellemes ebéd után még egyszer vízre szálltam és ezúttal a Vén-Duna ágat jártam be, majd lecsorogtam a Sugovicán a szállásunkig. Remek nap volt! Picit elfáradtam :-)
TFTC!
Korábban elkezdett multit ma fejeztünk be egy fagyos téli napon. Én nem tudom, hogy milyen itt a talaj, de tartós mínuszban is volt sár néhány helyen.
Azt hiszem ezzel a multival a környék kimaxolva, pontok is meglettek, jelszó is tetszett!
[Geoládák v3.12.5]
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A környékbeli ládák mellett ennek a multinak is megkerestük a részleteit, autós megközelítéssel, rövidebb vagy hosszabb túrákkal.
A második, harmadik és negyedik pontot 2021.01.03-án látogattuk meg.
Az ötödik jelszórészletet 2021.03.21-én írtuk be a füzetünkbe.
Ma került sor az első pont felkeresésére, amit most végre bicajjal tettünk meg.
A rejtések szép helyekre csaltak el minket. A második részlet rejteke tetszett a legjobban, no meg a jelszó és annak képzése.
Több részletben, leginkább gyalog. Az elejét még tavaly találtam meg, aztán félbeszakadt a projekt. A jelszórészleteket természetesen elkevertem, így több időmbe telt a fényképek átbogarászása, mint a keresés :) De ma, hogy nem dolgoztam, végre meglett ! Ófalu a kedvenc helyeim között szerepel. Köszi a rejtést!
A mai 47 km-es bringatúrám a Pusztakisfalu-Apátvarasd-Apátvarasd telep-Berekalja-Ófalu-Mészkemence-Feked-Lovászhetény-Pusztakisfalu nyomvonalon haladt és felejthetetlen élményeket hozott. A munkámból kifolyólag számtalanszor megfordultam már ezeken a területeken, de így biciklivel felfűzve egymás után a dombokat egészen mást adott ez a vidék és az őszi táj. Köszönöm, hogy egy ilyen komplex túrán vehettem részt a rejtő jóvoltából, hiszen nélküle ebben a formában nem jártam volna végig a területet! :) [Geoládák v3.12.2]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.7]
Kicsit tartok Péter60 és Strombus trükkös rejtéseitől, de most meglepően hamar meglett minden pont :). Jó kis edzőtúra volt a jövő heti Zselic Maratonra. Mecseknádasdi Schlossberg romoktól indítottam, a javasolt útvonalon és irányban. A mészégetőt én is a zöld sávon kerülve, észak felől közelítettem. A Videcz-tölgy lombja alatt belogoltam, és azon tanakodtam magamban, hogy GCMT02 hiányzó részletéhez tegyek-e egy kitérőt, de a melegben nem volt már kedvem, inkább bezártam a kört. Már épp indultam hazafelé, amikor a közeli csárdából terjengő finom illatok megkongatták a gyomromat. A nagy tömeg miatt most kihagytam, viszont a falu másik végén leraktam a kocsit és betekertem Óbányára a pisztrángsütödéhez.
Régóta szemezek ezzel a multival, most volt rá más indíttatásom is. Mivel tudtam hogy az egyik állomás egy kis Mária emlékhely ezért zarándoklatnak fogtam fel a családunkban történt friss haláleset miatt. A túrát a Bagoly csárdától indítottam biciklivel, az idő kellemes meleg szorványos felhőzettel. A bringát most poroltam le és az elfoglaltságaim miatt nem is volt időm a rákészülésre, amolyan próbáld ki magad mire vagy képes stílusban vágtam neki. A rejtésekre mint a rejtők sok másik rejtésénél a profizmus a jellemző. Én a 3. pontnál léptem rá a multi útvonalára. Számomra a legszebb panoráma a 4. pontnál tárult elém amikor a hegygerincen jöttem végig. Itt útbejtettem a GCOF ládát is. A domboldalon legelésző tehenek látványa a vele társuló illatok mind kedves gyermekkori német és osztrák emlékeket ébresztettek bennem. A mészégetőnél kicsit hezitáltam az ijesztgetős táblák miatt, de nem volt ok az aggodalomra egy kutyával sem találkoztam. A mészégető még jó állapotban van, mindig lenyűgöznek a kőből készült építmények különösen a boltívek. A következő állomás elött meglátogattam GCES ládikát ha már utba esett. A táj nagyon változatos, ekkor úgy éreztem meglepetés már nem érhet. Ófalu külsőt elhagyva a pirosról váltani akartam a sárgára vagy a Mária út adott szakaszára, de elvétettem és hamarabb kanyarodtam le a pirosról. Ez egy erdei szervízút volt, friss fakitermeléssel szivacsos jól tapadós, agyagos traktorok által kijárt talajjal. ...majd egy kemény emelkedővel ( így jár az aki felkészületlen). 2 km tolás volt az eredménye, de nem siettem nem az volt a mai cél. Elértem az ötös ponthoz a tuladonképpeni célpontomhoz. Itt elidőztem elég sokat, imádkoztam, pihentem, imádkoztam, hálát adtam és újult lelki és testi erővel indultam tovább. Ezután érkeztem a túra számomra legizgalmasabb részéhez, be az erdőbe és suhanás lefelé a sárgán. Élvezetes volt ez a kis downhill, majdnem teljesen az 1. pontig. Az erdő ezen hidasi szakaszán nagy volt a nyüzsi sok kirándulóval találkoztam és egy családi körben bulizó vadász társasággal is. Kapva kaptak az alkalmon és megkértek rá lőjjek róluk egy fotót (telefonnal). Miután továbbálltam jöttem rá cserébe kérhettem volna tőlük egy kis vizet, amely addigra már elfogyott. Itt használtam egy rövidítést mely talán hasznos volt, ugyan itt is kellett egy szakaszon tolni, de kibírtam. Elértem a 2. ponthoz ami már úgy lett meg hogy a telefonom megtalálás pillanatában elsötétült, lemerült. Úgy gondolom szűz Mária keze ebben is benne volt. Ahogy mentem vissza a bringámhoz, csak hálálkodni tudtam ezen a gondoskodáson. Az ezt követő szakasz már nagyon ingerszegény a kerítésekkel és új szőlő ültetvényekkel. ..... még egy jó kis downhill a 6. főútig és már ott is voltam az autónál. Nagyon szép túra és spirituális élménnyel lettem gazdagabb, örülök hogy rászántam magam erre a multira! Csak így tovább kedves Strombus és Péter60 ez ismét egy jól sikerült rejtés tőletek! [Geoládák v3.10.5]
Három részletben, gyalog teljesítettem ezt a szép multit. Összesen 21 km-t tettem meg, a látványért, és a teljesítményért nagyon megérte! Első alkalommal az egyes részpontot teljesítettem, majd jött a 2-3, végül ma a 4-5. Köszönöm a rejtő munkáját, jöhet a következő! :-)
Főcím: Gyalogos dimbes-dombos. Alcím: Szarvasok nyomában.
Cikón, a Petőfi Sándor utca végén parkoltunk. A sárgán indultunk Berekalja felé. Már ekkor kellemes meleg volt... vetkőztünk. Éppen, hogy elhagytuk az első célterületünket egy szép tisztáshoz értünk, és mint a mesében, szarvasok ugráltak ki a fák közül és szaladtak előttünk a túloldalra. Alig tértünk magunkhoz Anti máris észrevett valamit.
-Az ott megint egy szarvas
- Hol? A fák között ott bent a sűrűben? Az csak egy fa, meg sem mozdul...
- Megmozdult. Egy szép nagy agancsos bika volt.
1-2 km múlva a Videcz-fa ötletes és igényes rejtése után egy újabb szarvas rudlihoz volt szerencsénk, majd egy kicsit ingerszegényebb részen, egy hatalmas szőlő ültetvény kerítése mellett folytattuk utunkat. Apátvarasd felé vettük az irányt és a Mecseknádasdi panoráma kilátóponton a bokrok közötti száraz füves területen ebédeltünk meg. Megint sikerült délben szép helyen ebédelni. Klassz rejtés fogadott itt is. Az Ófalusi mészégető kemencéhez a kéken mentünk, ahol egyszer mi leptünk meg egy fiatal szarvast, egyszer minket leptek meg, majd mikor a vendégház lezárt részén keresztülgyalogoltunk a mindkét irányban lévő tiltó táblák leptek meg. Nem is értem.Legálisan nem lehet a mészégetőhöz menni? Mi köszöntünk ész áthaladtunk. Nem szóltak ránk végül is.
A Meszesvölgy-útra érkeztünk Ófaluba. Az Eszterpusztai öregtemplom érintésével sétáltunk vissza az autóhoz. Az 5. ponton tényleg 17 méterrel el van mérve a koordináta.
Az én mérésem: É 46°14.4268, K 018°32.9693
Egész úton száraz volt az út, poros... Nem találkoztunk senkivel, csak az utolsó szakaszon, ahol quadosok és motorosok vagánykodtak.
Kiváló multi, jó helyszínekkel. Nekem az első pont teszett a legjobban. Csodás nyugalom van itt.
A láda hagyományos potjainak rejtése nagyon színvonalas kivitelűek. A gravírtáblák a helyükön vannak. Nekem a 4. pont kicsit fura volt. Óbánya felől a magánterület, kutya, riasztó feliratok nem igazán nyugtattak meg. Gyorsan leolvastam a részletet, aztán uzsgyi.
A Cikó feletti pont koordinátája pedig tényleg el van mérve. A gravírlapot a kegyhelynél kell keresni. Köszönöm a rejtést.