Megye/ország: Bács-Kiskun
Elhelyezés időpontja: 2003.03.16 17:12
Utolsó lényeges változás: 2009.08.27 00:52
Utolsó változás: 2024.04.21 18:47
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Nagy Máté
Ládagazda: Ásványvadász Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3200 m
Megtalálások száma: 343 + 3 sikertelen + 11 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A nagy méretű dobozt a madármegfigyelő faépítmény bejárati ajtaja alatt a bal oldali betonláb mellett találod.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Kolon-tó bemutatása:
A Kolon-tó a Kiskunság legnagyobb édesvízi mocsara, a Kiskunsági Nemzeti Park védett területe. Medre a Duna-Tisza közi homokhátságba benyomult holocén kori Duna-ágból alakult ki. Nagysága 3059 hektár, átlagos vízálláskor kb. 5,5 km hosszú és 1,5-2,5 km széles. Erősen benádasodott, elöregedő tó, csak mesterségesen kialakított nyílt vízfelület található benne. Az üledék-felhalmozódás és benne termelődő szerves anyag mennyisége miatt a meder feltöltődése egyre gyorsabb. A sekélyebb részeken szikesedési és tőzegképződési folyamatok is beindultak. Átlagos vízmélysége 1 méter, de a régi tőzegbányászat helyén 2-3 méter mélységű részek is találhatók. Növényvilága:
A nádasok ritka növénye a lápi csalán. A mesterségesen megnyitott vízfelszínek adnak otthont többek között a fehér tündérrózsának, a kolokánnak és a közönséges rencének. A tó déli oldalán egyre sekélyedő tómeder növényvilága megváltozik. A nád egyeduralmát megtörik a rekettyefűz bokrai. A parti zónában terjed a széleslevelű gyékény és jó vízellátású zsombékosokra is bukkanhatunk. A tavat szegélyező láp- és mocsárrétek, nedves kaszálók virágpompája májusban teljesedik ki. A területen nem kevesebb mint kilenc védett orchidea-faj honos. Nem ritka a vitézkosbor, a fátyolos nőszirom, a hússzínű ujjaskosbor, a réti iszalag, a mocsári kosbor, az epergyöngyike vagy a szibériai nőszirom sem. Májustól virágoznak a bangófajok, melyek között a Duna-Tisza közén igen ritkának számító méhbangó kisebb állománya is megtalálható. Nyár közepétől helyenként tömegesen tenyészik a buglyos szegfű. Ezekbe a fajgazdag rétekbe ékelődik bele a Közös-erdő, mely a Duna-Tisza köze egyik legjobb állapotában megmaradt, égeres láperdőből kialakult tölgy-kőris-szil ligeterdeje. A tó nyugati oldalán a Bikatorok erősen tagolt buckavidéke nyílt homokpusztagyep. Állatvilága:
A változatos élőhelyek sokasága gazdag állatvilágnak ad otthont. A Kolon-tó vizében élő halfajok a védett réti csík, amely a sekély vizekben is képes fennmaradni, valamint a lápi póc. A békák mellett nem ritka a mocsári teknős és a vízi sikló sem. Gyakran látható pettyes gőte és tarajos gőte is. A hüllők közül még találkozhatunk homoki gyíkkal és zöld gyíkkal. Az emlősök közül erdei cickány, törpeegér, vidra, vörös róka és menyét él a területen.
A Kolon-tó régóta híres gazdag madárvilágáról. Nagy összefüggő nádasok biztosítanak zavartalan fészkelési lehetőséget. A nádas mellett fontos madárélőhelyek a nedves gyepek is. A hazánkban előforduló valamennyi gémfaj, illetve a kanalasgém is rendszeresen költ itt. A nádas énekesmadár állománya fészkelési és vonulási időszakban roppant fajgazdag és népes. Megfigyelhetjük itt a fülemülesitkét, a nádirigót, a cserregő és foltos nádiposzátákat, a nádi tücsökmadarat és rokon fajait. A rendszeres fészkelő fajok között említhető még a nagy kócsag, a szürke gém, a bölömbika, a nyári lúd, a cigányréce, az egerészölyv, bíbicek és cankók valamint a hamvas rétihéja. is. A tó nyugati oldalának szaggatott buckavidékén inkább az erdőkre és a száraz gyepekre jellemző fajokkal, szalakótával, gyurgyalaggal és lappantyúval találkozhatunk.
Ajánlott útvonal a ládához:
Izsák-Kisizsák felől érkezve az adott ponton térj le az 5203-as útról:
Letérő: N 46° 49,118' E 19° 20,086' 85 m [GCIsak+letérő]
Innen a műúton, majd a földúton haladva eléred a sárga sáv jelzésű turista utat. Ezen haladva juthatsz a rejtek közelébe. A parkolást ennél a leágazásnál javaslom:
Parkoló: N 46° 47,444' E 19° 19,527' 85 m [GCIsak+parkoló]
Tovább gyalog a sárga sávon, jelöletlen utakon vagy a közeli tanösvényen haladva megtalálod a bejáratot, ami a rejtekhez vezet.
Néhány gondolat a láda eredeti rejtőjétől: Izsákról elindulva semmiképpen ne menj toronyiránt, mert túlságosan a természet részévé válhatsz elsüllyedve a mocsárban! Nem tudta ezt Mehemed... mármint a török hódítók, akik elöl ide menekült a falu lakossága. Ezért aztán állítólag sok kincs, török arany lehet a Kolon-tó mélyén.
Különösen ajánlom a láda felkeresését szeptember utolsó hétvégéjén az Izsáki Sárfehér Napok megrendezésének napjain, amikor fogathajtó bajnokságot is láthatsz, no és persze május-június hónapokban a tündérrózsa virágzásának idején.
A vasút után parkoltam, innen 9 km alatt letudható a túra oda-vissza, bár érdemes lehet az "élet a vízben" tábláig autózni, mert a tó parti (tan)ösvény onnan érdekes,számolatlan kilátótoronnyal és megfigyelő hellyel. Ebben a hideg időben is számtalan madár fürdőzött.
A javasolt parkolóig elautóztam a földúton, majd a biciklit előszedve közelítettem tovább. A madármegfigyelőig nem túl izgalmas az út, egyik oldalon nád, a másikon nyárfák, jó döntés volt a bicikli. A célpont környéke viszont nagyon hangulatos, végre megláttam a tavat és valóban voltak vízimadarak is. A láda szép nagy, így rejteni nehéz, reméljük sokáig a helyén marad.
Végre meglett! 2016-os regisztrálásom óta szemeztem már ezzel a ládával. Izsákon töltöttem a gyerekkorom egy részét, többször is sétáltunk a tónál, így a helyszín ismerős. Eddig mindig úgy voltam vele, hogy inkább új helyeket fedezek fel, de barátnőm nálunk töltötte a hétvégét, így szombaton végül programozásképp bevágtuk magunkat az autóba, hogy megkeressük.
Kis tanakodás után Soltszentimre központjában tettem le az autót, oda-vissza kb. 2.5 órás túra volt összesen. A láda adta magát. Köszönöm a lehetőséget. [Geoládák v4.2.5]
TFTC!
Az utolsó láda nekem a környéken, éppen ezért halogattam a megkeresését, de 3 környékbeli mozgóláda megadta a kellő motivációt. Megérte itt egyet sétálni elviselhető szúnyogmennyiségben, és a láda is rendben a helyén. A gémeskút után parkoltam egy leágazó ösvénynél, a megfordulásban pedig kaptam segítséget, mert pont jött egy terepjárós ember. GCIZGI mozgót is a közelbe rejtettem.
[Geoládák v3.12.10]
Köszönjük Hey-ho játékostársunk figyelmeztetését és segítségét!
A dobozt és a benne lévő dolgokat sajnos ellopták. Egyedül a logfüzet és a mugli tájékoztató menekült meg. Ma pótoltuk az eltűnt ládát, a rejtés kereshető. További jó játékot mindenkinek!
A láda tartalmát szétszórva találtuk. A következő kereső dobozzal és írószerszámmal tud gyógyítani. A javító készletünk a kesztyűtartóban maradt, így csak egy zacsival tudtuk pótolni az eredeti helyen.