Elhelyezés időpontja: 2020.11.30 14:00
Megjelenés időpontja: 2020.12.04 13:14
Utolsó lényeges változás: 2020.12.04 13:14
Utolsó változás: 2021.01.10 22:11
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Hörcsög
Felhasználó: Hörcsög Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 7500 m
Megtalálások száma: 30
Megtalálások gyakorisága: 4.0 megtalálás hetente
Rejtés
10*16*6 cm-es 0,67 literes, zöld fedeles, hagyományos konyhai műanyag dobozt keress a barlangot is rejtő sziklafalban, attól 8-10 méterrel balra egy mélyedésben két méter magasan! Alatta egy sziklapárkány található, így elérése nem ütközik komoly akadályba. Kövekkel gondosan takard el az üreget, de a dobozra ne tegyél! A magas sziklafalak miatt a GPS jelek megtréfálhatnak! Figyelem, a megtett táv oda-vissza az ajánlott parkolóból körülbelül 15 kilométer!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
A láda része a Bakonyi Barlangolások GCCAVE névre hallgató 22 megtalálandó rejtést magában foglaló ládasorozatnak!
Megközelítés
A láda megközelítése gyalogosan, vagy kerékpárral a környező településekről úgy mint Herend, Hárskút, Csehbánya és Bakonybél 7-8 kilométeres túrával kivitelezhető. Csehbánya és Bakonybél felől indulva a legjelentősebb a szintkülönbség, mintegy 360 méter. Éppen ezért én kerékpárral Herend felől javaslom a túránk indítását. Ráadásul ebben az esetben az egykori BARS szovjet katonai állomáshoz vezető korszerű aszfaltozott úton visszafelé mintegy 300 méter szintkülönbségű gurulás lesz a jutalmunk. Gyalogos megközelítésre Hárskút az ideális kiindulási pont, ahonnan 7,5 kilométeres távval és 250 méteres szintkülönbséggel kell számolnunk. Mint látható ez nem egy "drive in" láda. Persze, ha autóval mászatjuk meg a hegyet, akkor egy 850 méteres könnyed sétával is abszolválhatjuk a "túrát". Azonban azt nem tudom garantálni, hogy mindig nyitva találjátok a sorompót!
A parkolóból északi irányban elindulva a Vasút úton haladunk, majd egy töltésre felkapaszkodva óvatosan keresztezzük a vasúti síneket. Figyeljetek a fénysorompó jelzésére! A településről kiérve egyelőre komfortosan haladhatunk tovább a sárga sáv jelzésen egészen egy leágazásig. N 47° 8,612' E 17° 45,604' 350 m [GCTLIK+1leágazás] A bal oldali jelzett aszfaltcsíkot válasszuk, hogy egy közel két kilométeres nyílegyenes emelkedővel gyúrhassunk rá a további sok-sok pozitív szintkülönbségre. Utunk először erősen szerpentinezve, majd kisebb körív mentén halad tovább felfelé a következő kereszteződésig. Itt is balra térünk. N 47° 11,141' E 17° 45,549' 510 m [GCTLIK+2leágazás]
De csak pár száz méter megtételéig, ugyanis figyelve az út jobb oldalán a piros tanösvény és a piros barlang jelzésekre, rájuk hangolódunk, hogy immár terepen folytatva utunkat egészen a hatalmas sziklafalakig vezessenek minket. A sziklafalak közül a nyugati, azaz bal oldalit válasszuk, az rejti a barlangot és a geoládát. A kerékpárt látótávolságban hagyhatjuk, a sziklafal aljáig ne küzdjük fel!
Ajánlott útvonal gyalogosan
A túránk hárskúti kiindulópontjáról elindulva a helyenként sáros úton haladunk szintben, majd kisebb emelkedőket leküzdve végig a piros sáv jelzés mentén a Hajag irányába a következő pontig. N 47° 12,072' E 17° 45,231' 515 m [GCTLIK+3leágazás] Balra tartva a piros kereszt jelzés mentén folytatjuk túránk, míg el nem érünk a kerékpáros leírásban szereplő második elágazóig. Utunk innentől megegyezik a kerékpáros útvonal leírásának végével. Érdemes a láda megkeresését követően a két sziklafal között felvezető turistaúton folytatnunk a kirándulást és ha időnk engedi felfedezni a Hajag többi látnivalóját.
Törkő-lik
A déli sziklafalban két kis barlang szádája nyílik. Nem túl nagyok, mert a falakat felépítő vörös, gumós vagy vékonyréteges mészkő helyenként agyagos, rosszul oldódik, gyengén karsztosodik. A barlangok kialakulását kisebb-nagyobb törések segítették. A nagyobb a Törkő-lik 24 méter hosszú, három méter magas. Hét méterre a völgytalp felett nyílik, bejáratához ingatag létra támaszkodik. Felmászni nem ajánlatos! A kőlikat kialakító karsztosodási esemény egy kb. 25 méter magas jura időszakban lerakódott, vörös színű, agyaggumós, tűzköves kőfalban ment végbe. Szinonímái: Törkü-lik, Nagy-Törkü-lik. Kataszteri száma: 4411-10.
Hazánkban valamennyi barlang ex-lege védett. Ezt azt jelenti, hogy megismerésének pillanatától kezdve óvja a törvény hatalma, és nem szükséges külön védetté nyilvánítási eljárás. Az egyszerű védettségen túl a jelentősebb barlangok megkülönböztetetten védett, a legkülönlegesebbek és legféltettebbek pedig fokozottan védett címet is kaphatnak.
Törkő, Rend-kő
A két sziklafalat felépítő vörös, helyenként tűzköves mészkő a felső jurában képződött, 160-146 millió éve. Itt kevesebb, a hegység más részein sok ammoniteszt tartalmaz. Érdekessége, hogy kőzetanyaga nagyrészt olyan élőlények különféle alakú darabjaiból áll, melyeket sokáig nem tudtak mire vélni a kutatók. Végül a kőzetből rendkívül vékony szeleteket vágtak, az abban talált alakokat egymásra rajzolták, kiderült: olyan tengeri liliomok (krinoideák) szétesett kelyhének és karjainak darabjai, amelyek fenéklakó rokonaiktól eltérően a tengerben lebegve éltek, vázrészeik ehhez az életmódhoz idomultak. A karízek metszete szárnyra vagy repülőgépre emlékeztet. A vörös mészkő fölött megvan az a juravégi rózsaszínű mészkő, amelyet előbb a piros kereszt elágazásánál láttunk. Darabjait a törmeléklejtőben is fölfedezhetjük. A fehér mészkő a Törkő lapos felszínén jelentkezik, benne egy-két ammoniteszes réteget tárt fel a geológiai kutatóárok. Ennek a kőzetnek is megvan a saját mikroszkopikus méretű állat-társasága: kancsó, kehely vagy tölcsér alakú mészhéjak vagy piciny gömböcskék. Nincsenek ma élő utódaik, de hasonló felépítésű szervezetek igen, biztosra vehető, hogy életmódjuk is hasonlatos volt: mélyebb tengerekben, óceánokban úszkáltak vagy lebegtek.
Ráktanya Tanösvény
10,4 km hosszú, de csillagtúra jelleggel kisebb szakaszokban is bejárható. 15 db bemutatóhelyet vonultat fel. A piros tanösvény jelzést követve járható végig. A környék bővelkedik látnivalókban: sziklaormok, barlangok, víznyelők tarkítják az utat, de az állat- és növényvilág szépségeit is megleshetjük. Ami mégis kiemelkedő ezen a tanösvényen, hogy saját szemünkkel, természetes lelőhelyükön csodálhatunk meg mészkőbe zárt, ősi - elsősorban kréta-kori - leleteket.
Hajagok
Négy hegyből álló (Mester-, Alsó-, Felső- és Középső-Hajag) hegycsoport. A Középső- (vagy Fekete-) Hajag 646 m-es csúcsán egykor négy emeletes kilátó állt. Északi oldalán egy rádiótorony áll, déli részén pedig szovjet katonai objektum működött. A bázist ugyan megszüntették, de területére a mai napig tilos a belépés! Az antennákat 2019 tavaszán elbontották. Megjelenése markáns, főleg nyugati és déli irányból tűnik ki nagy relatív szintkülönbségével. Keleti oldalról a Hárskúti-fennsík simul hozzá, mely a Dunántúl egyik legnagyobb átlagmagasságú területe a maga 450-500 méteres átlagmagasságával. Geológiai viszonyai nagyon változatosak, a földtörténeti középidőtől kezdve a kőzetek csaknem teljes sora megtalálható határában. A középidő triász kori kőzetei a Hajagok tömbjének alsó részén vannak a felszínen. A Hajagok tömbjének középső részét jura rétegek, felettük kréta kőzetek alkotják, így a teljes földtörténeti középidő megtalálható területén. A harmadidő eocén rétegei foltokban bukkannak elő, ez főleg Pénzesgyőr irányába jellemző.
Hárskút felől jöttünk, klassz, nagy hóban. Egy lélekkel sem találkoztunk, egészen addig amíg a Hajagra vezető aszfaltcsíkhoz értünk. Ott elég nagy autós forgalom volt, ezek szerint az út nincs lezárva (vagy nem mindenkit zavar)
Hárskút felől tettünk egy nagyobb kört - utólag látom- nagyjából V_Gabor track-je mentén.
Reggel Hárskúton -11°C-ot mutatott a hőmérő, ragyogó napütés volt és semmi légmozgás. Tökéletes idő, és szűz hó fogadott. Egyetlen negatívum, hogy lépten- nyomon kerítésekbe botlottunk. Egy darabig egészen jól járható utakat találtunk, de csak találtunk olyat, ahol be kellett térnünk az erdőbe, hogy elkerüljük a bozótost, ami most roskadásig hóval volt fedve. Szárazabb időben lehet, hogy jobb a helyzet.
A Törkő-lik tetejére mentünk fel először, majd lementünk a szájához. A létrának hiányzik a két alsó foka, így nem tudtam olyan nagyot lépni, hogy az elsőre fellépjek. Itt aztán le is mondtam a mutatványról. A rejtés megint nagyszerű. A leírás alapján rögtön láttuk hol van, de a megszerzésén egy pillanatig elgondolkodtam. Végül is föl tudtam kuporogni hozzá. A kör végén még beugrottunk az elveszett világba, hogy télen is megnézzük a helyet. Egészen jól járható. Az első ponton lévő dobozt megkerestem újból. Rendben a helyén lapul, bár úgy tűnt, hogy valaki felhordott oda egy csomó fát, talán tüzelőnek és üdítős flakont is volt mellette.
Még maradt időnk egy barlangra, így a GCBB-t vettük még célba.
A Hajag hegyről leereszkedve, nyugat felől közelítettem meg a helyszínt. Furcsa volt, mert a barlangjelzésre rátérve egy ritkán járt ösvényen találtam magam. A természet több ponton elkezdte visszavenni a saját területét. :)
Ahogy közeledtem, és láttam a sziklafalat kiemelkedni, jött az ellenállhatatlan vágy, hogy felmenjek a tetejére. Egy "lankásabb" fel is mentem, nem hiába. Gyönyörű hárskúti panorámával ajándékozott meg a téli erdő. Nyáron a fák leveleitől ezt nem látni.
A logbookban láttam, hogy aznap én voltam ott a harmadik. Vicces, mert egész nap senkivel nem találkoztam, pedig itt már a túrám 2/3-nál jártam. Nagyon jól lett visszarejtve, a sziklafalba, igencsak nyújtózkodnom kellett érte.
Továbbmenve a jelzésen kelet felé, gyönyörű bükkös erdőbe értem.
Mai Bakonyi barlangoló túránk a GCCAVE sorozatnak egy újabb klassz helyszíne a Törkő-lik. A GCBKHA -tól mentünk és a Törkő-lik tetején találtuk magunkat, ahonnan a szemközti hatalmas sziklafal is kicsinek látszott. Oldalt leereszkedtünk és felnéztünk a hatalmas sziklafalra, érdekes olvasmány a ládaoldal leírása a sziklafal kialakulásáról. A láda szerencsére könnyen meglett, nagyon jó a rejtés, bár ehhez jól jött Valentin 180 cm-es magassága. Köszönet a rejtésért.
Csabával egy remek, estébe hajló, bakonyi bringatúrán, amelynek fő célpontja, Hörcsög 2 új barlangos ládája volt. A Hajag-tetőn téli táj fogadott minket :)
Kerékpárral is egész jól megközelíthető az aszfalttól a láda. Ahol úgy 220 méterre van légvonalban a láda, ott pár métert bemegy egy földút. Ott 20-30 méterre az aszfalttól le lehet rakni a bringát és irány légvonalban, illetve mihamarabb meg kell közelíteni a szurdok peremét, különben nehéz kikerülni a szedermezőt. A szurdok szép, örülök, hogy megismerhettem. A létrát most nem próbáltuk ki, mert nagyon csúszott minden, de a dobozt könnyű becserkészni a leírás alapján.
Herendről indultunk, mintegy 8 km-es séta után értünk célba. Néhány perces keresés után meglett a láda is. Tavasszal visszajövünk, érdemes. Köszi a rejtést!
Évi & Lookie
6-ára beterveztem már ezt a kört, de akkor végül Mila kérésére a Mátrába mentünk. Most az új "záróláda" adta az apropót: 4-kor kelés, 5-kor indulás, 7-kor már Bakonybélben reggeli. Onnan egy közel 30 km-es kör a Szentkút - Kő-árok - pilóta emlékmű GCMKAT - Tör-kő GCTLIK - Rend-kő - Öreghálás - Fekete-Séd - Kis-Pápa-vár GCMVV rejtés - Vaskapu-barlang GCVKBG - Bakonybél útvonalon. Beérkezve a faluba sikerült elcsípni valami gyenge kósza wifit, amin bejelentettem a két megtalálást, és sikerült letölteni a záróláda leírását.
Ezt a ládát az év végére tartogattam, azért nem repültem rá a megjelenéskor, de a GCCAVE megjelenése átírta a tervet, mert a sorozathoz már csak ez a megtalálás hiányzott. A helyet jól ismerem, sokat járok a környéken. Először közel 30 éve voltam erre, a létra már akkor is vacak volt, de ez nem akadályozott meg abban, hogy az alig 1 éves fiammal a hátamon ne másszunk fel a barlangba. Legutóbb nyáron jártam erre, akkor is felmásztam, de már remegett a lábam.
Örülök, hogy ide is került doboz, Hörcsög jó munkát végzett.
[g:hu+ 2.4.7]
Leventével kora reggeli indulással.
Hát, itt fent tél van. A lehullott avar tetejére vékonyan ráfagyva a pára, a fák 500 m szint felett jégbordás ágúak.
A hely szenzációs, megérdemelt egy ládát. A létrát nem próbáltuk ki. Logolni nem volt egyszerű, de a nehézségi fokba belefér.
Mikulásrali a Hajagon Szabinával. Kösszi a rejtést!
---- Sereszakiék (jöttek szembe felfelé menet) után, de mozgó előtt (jött szembe autóval lefelé menet) meglelve. Csodás helyszín, kissé nehézkes rejtéssel.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (30 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.