Elhelyezés időpontja: 2003.03.15 11:00
Utolsó lényeges változás: 2011.05.10 13:30
Utolsó változás: 2022.08.11 21:47
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: zayd
Ládagazda: zayd Nehézség / Terep: 1.5 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 9700 m
Megtalálások száma: 109 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Wap:
A jelszó első fele a Bükki Nemzeti Park területén található különleges madárvédelmi területek nagysága hektárban (6 számjegy), a második fele pedig a Nagy-kő déli, délkeleti oldalán található sziklafal hossza méterben (3 számjegy). A két számot egybeírva kapjátok meg a jelszót. A számok a tanösvény 3.állomásán található ismertető táblákról olvashatóak le.
A ládába TravelBug még nem helyezhető.
A leírás még átszerkesztés alatt áll, de keresni már lehet.
A megközelítéshez addig is javaslom a Nagy-kői tanösvényt melynek nyomvonala megtalálható a turistautak.hu térképen.
A Nagy-kő a Heves-Borsodi dombság területén fekszik. Az egész területen az üledékes homokkő az alapkőzet. A Nagy-kő is a homokkő rendkívül szép megjelenési formája. A környéken nem nagyon járnak turisták csak a helybeliek, ezért úgy gondolom, hogy sokak számára lesz újdonság ez a hely.
A Nagy-kőre két irányból lehet feljutni: észak felől és kelet felől. Én az északi feljutást írom le nektek, mert az a szebb útvonal. Autóval mindkét irányból meg lehet közelíteni a ládát kb. 500m-re, de nem ajánlom, mert 2-3km hosszan kell földúton menni és csak jó terepképességű autóval lehet végigmenni rajta (különösen ha vizes az út). Kiinduló pontnak ajánlom a N 48 03.085' E 020 09.348 pontot. Itt van egy bolt vele szemben pedig egy kocsma. Innen indul egy út ami 500m-ig műút utána pedig földút. Mielőtt még elindulnátok érdemes megnézni az út jobb oldalán lévő bekerített területet. Régebben a helybeliek innen bányászták a homokot, most azonban már védett, mert nagyon jól megfigyelhető rajta a különböző kőzetrétegek váltakozás.
A földúton haladva kb. 2 km múlva elértek egy magányosan álló beton villanyoszlopot és egy félig-meddig bekerített területet. Régen nyáron itt tartották a teheneket, de most már mindent lebontottak és csak a kerítés maradt meg néhol. Erről a pontról már elétek tárul a Nagy-kő gyönyörű látványa (utolsó kép). A területen keresztül vezet az út a célhoz. Ez az út az utolsó 100 m kivételével autóval is járható. Onnantól gyalogösvénnyé alakul át és elér egy kis tisztásra. A tisztáson van szalonnasütő hely és áll egy kis faház is (harmadik kép). Innen 20 m-re van egy forrás, amihez egy lépcső vezet fel. A forrástól jobbra kell menni egészen egy olyan bükkfáig, aminek a törzse tele van vésve. A fától balra-felfelé haladjatok majd addig, amíg a sziklafal el nem laposodik annyira, hogy fel tudtok rajta menni. Ha felértetek a tetőre, akkor már a gps szerint könnyen megtalálhatjátok a ládát (első kép), ami egy bokor tövében van. Végül felhívnám a figyelmeteket arra, hogy a láda a sziklapárkánytól nem messze van ezért nagyon vigyázzatok (különösen a gyerekekre).
Jó keresést.
Ládatörténet:
2011.05.10 - A láda virtuálisként újra kereshető, a BNPI által létesített tanösvénynek köszönhetően.
2004.06.12 - A láda a BNPI határozata alapján megszűnt.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A földúton kicsit rövidítettünk autóval, legalább ennyi haszna legyen az idei eső- és sármentes nyárnak. A gyalogút első, csalános mélyút része után váratlanul jött a ligeterdős meredek rész, de legalább tényleg változatos volt az út. A tető nagyon rendben van, csend, nyugalom, szép kilátás.
Vittünk egy dobozt, hogy a virtuális rejtést dobozra cseréljük, hiszen jelzett út ~10 méteres környezetében immár lehet rejteni, de hirtelen nem találtunk megfelelő rejteket a fiammal. Ritkás erdő, egészséges odú nélküli fákkal, visszavittük a dobozt :(.
Meglett. Mi a D-DNy-i irányból jöttünk, ahol szűk völgyek vannak, egy helyen nem is találtuk a megfelelő utat. A tető felé meredek ösvény van, végül is följutottunk.
Mi elég kalandosan mentünk fel a nap utolsó ládájához. Visszafelé a tanösvényen mentünk Bükkszenterzsébetre. Kerítéssel nem találkoztunk, azt a zöld kaput (ami ha2 képén is szerepel) pedig nem tudtuk értelmezni. :-/
Tarnavidéki kirándulás közben kerestük fel a ládát kitkat0123-mal. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. A környéken volt dolgunk, így adott volt, hogy ezt a ládát is felkeressük. Váraszó, Istenmezeje, Bükkszenterzsébet és Tarnalelesz volt a célpont. Nagyon tetszett a környék. Napsütéses időben kellemes volt a túrázás. Gyorsan meglett a láda.
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.10.2]
Bükkszenterzsébet buszmegállóból az első utcán fel a dombok felé.
A füves domboldalban jól járható széles földút vezet a tetőre. Az utánam jövőknek már nem ajánlom, hogy erre jöjjenek, mert friss kerítés épül. Elzárva a megközelítést a tanösvény felé.
Az út végig emelkedik, de cseppet sem veszélyes, talán a legvége kivételével könnyű séta. Ma olyan tiszta, napos idő volt, ami tökéletes panoráma élményt biztosított.
Kár, hogy csak virtuális a rejtés.
A jelszó lefotózása után leereszkedés a völgybe és irány tovább Váraszó felé.
TFTC!
Heves-Borsodi-dombság tájain jártam.
Szerencsére nem egy tömeghely (18 év alatt 82 találat!), ami a mostani járványhelyzetben nem rossz opció.
Csodás hely, megéri megmászni, az odavezető út is szép, igaz kocsival le lehet felezni a sétatávot.
[Geoládák v3.9.6]
A szombat délelőttöt átaludtuk, utána meg halaszthatatlan pakolhatnékunk volt, így már bőven ebéd után indultunk el Bükkszenterzsébetre. A templomnál parkoltunk és a tanösvény igen-igen ritkán lévő állomásait fordított sorrendben érintve jártuk be a tanösvényt. A legeltetésre használt faluszéli földeken rengeteg mezei virág nyílt, s rajtuk számtalan lepke pihengetett. Így nem haladtunk gyorsan amíg le nem kanyarodtunk a széles útról. A hegy aljáig kanyargós, szűk kis völgy vezetett, ahol a csapást hónaljig érő csalán szegélyezte. Itt a szúnyogok is örültek jöttünknek, mi meg nem annyira lelkesedtünk a közvetlenül az ösvény mellett heverő vaddisznó-tetemből áradó szagoknak. A forrásnál egyszer, sok éve jártam már, most nem néztük meg. Inkább a meredek kaptatóra fókuszáltunk, ahol hamarosan előbukkantak a homokkőből álló meredek sziklafalak. Még némi szintemelkedést lekűzdve nem sokára már a hatalmas cipóhoz hasonlító hegy tetejéről néztük a csodás, a Bél-kőtől az Ágasvárig elénk táruló panorámát. Negyedórányi nézelődés után elindultunk hazafelé Nózival, mert még volt aznapra dolgunk. A visszaút igénytelen akácosban, majd tágas legelőn keresztül vezetett vissza a faluba. Kár, hogy a leírás szinte csak a megközelítésre fókuszál, 2011 óta nem jutott idő a befejezésére és a "rejtés" is meglehetősen igénytelen, leolvasós. Pedig simán elférne itt egy doboz, vagy ha más nem, akkor gravírtábla.
A temetőtől indultam, majd útközben elkapott a zápor, de szerencsére hamar vége lett. Nem ismertem a helyet, nagyon tetszett. Hihetetlen, hogy 10 hónapja nem járt itt kesser. Ha ez a hely a Balaton vagy Budapest közelében lenne, tömegek túráznának itt. Mindenkit biztatok, hogy jöjjön, egy laza, oda-vissza 8 km-es sétával egy nagyszerű látnivalót lehet megismerni.
Kerékpáros találat Mazsolával. A temetőnél parkoltunk és onnan tekertünk fel. A temető vége után tehenek legeltek, egy valahogy átjutott a villanypásztoron, így pont elállta az utunkat, de sikerült kikerülnünk.:-) A lépcsősor alján leraktuk a bringákat és felsétáltunk leolvasni a tábláról a jelszót. Remek a panoráma föntről, egyszerre látni a Bükk és a Mátra vonulatát. Jó volt itt kicsit nézelődni.
Tarnaleleszt már ismertem, de itt még nem jártam. 2019 a tanösvények éve lett nekem, bár ez nem volt túlságosan kiépítve. A környezet csodás, a kilátás lelnyűgöző. Köszi a rejtést!
Verseny előtt ejtettük útba ezt a pontot. Éppen megfelelt bemelegítésnek. A hegy ligetes gerince engem a Vértesre emlékeztetett. Remek hely, köszönjük az invitálást.
Egy parkolással akartam megoldani a Nagy-kő és az Ökör-kő ládájának becserkészését ezért Tarnalelesz központjában parkoltam. Még sötét volt mikor elindultam az autótól, nagyon hideg volt, a leheletem ráfagyott a bajuszomra. Nem volt nagy hó - 8-10 centiméter lehetett - az előrehaladásban nem akadályozott. Útközben többször is őzekkel találkoztam. A tanösvény nincs agyonjelezve, az első jelzést a 2. állomás közelében fedeztem fel.
A 3. állomás előtti emelkedő kissé meglepett, szerencsére a kritikus helyeken korlát volt. Fentről csodálatos a kilátás. a jelszóhordozó tábla lefényképezése után fordultam vissza Tarnaleleszre majd tovább indultam az Ökör-kő felé.
A mai kör mintegy 24 kilométer lett.
A sok eső miatt ma nagyon sáros volt az út, a meredeken csúszott is rendesen. Kicsit izgultam a medve miatt, nemrégen láttak egyet Istenmezeje körül, az pedig ide nincs messze és ez itt elég vadregényes hely. Köszönjük a rejtést.
Látszik, hogy nagyon régi a leírás. Ha valaki ez alapján akarja megkeresni, nem sok sikerrel fog járni. Se a megközelítés nincs jól leírva, se a képek sorszáma nem tartozik a szöveghez. A tanösvény a vízmosásból kiérve elég nehezen követhető. A hegy tetején nincs kilátás, viszont a sziklára kimászva lenyűgöző. A tetőn épített kis fedett pihenőben jó megpihenni. A medvére figyelmeztető szöveg azért egy kicsit megijesztett. A visszaúton sűrűn nézegettem a dzsindzsát. Köszi a rejtést.
Nem is gondoltuk volna, hogy ilyen izgalmas lesz ez a találatunk. Egészen a tehenes rétig be tudtunk menni autóval, ott a kedves helyiek útbaigazítottak minket és egyszer csak ott álltunk a Kő előtt. A nyárias melegben nagyon lassan haladtunk, a Kő alatti kis forrásból nyert víz jól jött hűsítésként. Aztán fent mindenért kárpótolt a csodás kilátás. Kár, hogy csak virtuális, de inkább ez mint semmi. Köszi!
Meglepetés volt ez a hely! A rejtést tartalmazó esőházhoz közeli helyről csodás panoráma tárult elénk a Bükkre. Az időjárás igazán kedvezett nekünk, kristálytiszta volt a levegő, így nagyon messzire el lehetett látni. A forrásnál az odakészített pohár még megvan! :) Köszönet a rejtésért!
De nagyon régóta szerettem volna ide eljutni, és végre sikerült. Egész délelőtt esett az eső, jó csúszós volt a homokkő, de így is kimentünk a fal alá megszemlélni közelebbről az üregeket. Fantasztikus hely, nyáron is el kell jönni. Csak favágókkal találkoztunk, kissé túl sok a fakitermelés, feltűnően.
Ha fordított irányban követitek a tanösvényt, menjetek végig a völgyön egészen a forrásig. Pár méteres kapaszkodással ismét elérhető a jelzett ösvény.
A hegytető csodálatos.
Köszönöm a rejtést!
A jó idő, és Évi szabadnapja ládavadászatra ösztönzött bennünket. Csodálatos helyeken, eldugott, apró falvak hihetetlen gyöngyszemeivel találkoztunk. Gyalogosan indultunk a Nagy-kő meghódítására. A leírás alapján könnyen megtaláltuk a jelszó hordozó ismertető táblát, bár én reméltem, hogy nem kell megmászni a hegytetőt, tévedtem. A forrás felől indultunk, a vége elég húzós volt! De megérte! Szeretjük az olyan ládákat amikért meg kell küzdeni! Köszönjük!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
A leleszi temető kínálkozott ideális kiindulási pontnak, onnan kellemes séta a virtuális pontig. A mai napon több sziklát is meglátogattam, itt a tanösvény információi dobták fel az utat.
Megtalaltam [wapon beküldött szöveg]
Szögligetről hazafelé egy kis ládázást csaptam. A környéken vadásztak, biztam benne nem lőnek fenékbe :)
A 4-es terepnehézség túlzott, még ilyen jeges időben mint amilyenben én voltam. Kb. 2-3 között van, tehát lehet jönni bátran, megéri, mert szép a környék.
Tarnaleleszen a temetőnél parkoltam le, majd egy körsétát tettem a tanösvényen. Szinte végig remek kilátás nyílt a környező dombokra, majd megpillantottam ezt a hatalmas homokkő kibúvást. Ez aztán a Nagy Kő! Nem is értem miért "csak" 32 megtalálással rendelkezik a hely, hiszen van itt látnivaló bőségesen...
Érdemes volt feljönni, köszönöm!!
Gergőt vitte, Nemtibe, kihasználtam a lehetőséget, és "szétcsaptam" a környékbeli ládák közt ...
Csodálatos hely. A sziklák tetején fogyasztottam el az ebédem, miközben néztem, hogy zuhog az eső a távolban. Ennek köszönhetően magam is megtapasztalhattam az égi áldást a visszaúton, bármennyire is szaporáztam a lépteimet.
Szuper 12km-es kört mentem a rekkenő hőségben.
A túra minden pontján van valami látni való.
Nagyon tetszett!
Zsiga bá, a pásztor ellátott jó tanácsokkal a Nagy-kő megközelítéséről, hogy melyik fáról ehetek gyümölcsöt, mi a teendő, ha megtámad a vaddisznó és egyéb hasznos dolgokkal.
Később a völgyben megvendégelt a gémeskút hűs vízével is.
A felől. Kezdetben egyáltalán nem találtunk turista ösvényt, majd később megjelent a 1-1 fán. Végül pedig kényelmes lépcső vezetett a tetőre. Kb. 10km-t gyalogoltunk a környéken. Köszönjük.
Reggel, amikor felkeltünk elég rossz idö volt, de már amikor utaztunk a buszon Tarnalelesz felé kisütött a nap,és gyönyörű időt varázsolt. A túrát Tarnalelesz központjából kezdtük, és teljes hosszában lesétáltuk a tanösvényt. Nemcsak fenn a Nagy-kőn, hanem útközben is gyönyörű kilatások vannak. Kényelmesen, fényképezgetve 3 óra alatt meg lehet járni a tanösvényt. Fenn a Nagy-kőn még bagoly köpetet is láttunk. Köszönjük a rejtést!
A környezet gyönyörű, a domb tetőkről és a csúcsról is csodálatos a kilátás. Kellemes kis kirándulást tettünk a környéken, a térképen jelölt gémeskút felé, a völgyön keresztül érdemes átmenni.
Havas délelőttön indultunk a Nagy-kő meghódítására Egerből. A kelet felőli megközelítést választottuk. Dél környékére olvadásba fordult és eléggé megszenvedtünk az utolsó 200 méterrel, a meredek szakasszal. A látvány nagyon szép, mindenféleképpen megéri felkapaszkodni.
Köszönet az elrejtőnek.
Gyakorlatilag évek óta várok erre a ládára, de úgy voltam vele, hogy akkor is eljövök ide, ha nem lesz láda. Végül fizikailag nincs is itt doboz, de virtuálisan is elfogadható, hiszen valójában a hely miatt túrázom! Fantasztikus a környék, az ide vezető út, a kilátás és persze maga a "kő" is! Lefelé menet útba ejtettük a forrást is, a pohár, jelentem, továbbra is oda van készítve! :) 8 km-es körtúrát tettünk itt Lacával, majd irány: a Bükk-fennsík.
Ez egy 2003-as láda és kilencedikként logoltam, nem gyakori eset :) Örülök a tanösvény létrejöttének, de még itt-ott van mit taposni rajta. Gyakran olyan érzésünk volt, hogy felfestették, merre vezet, de az ösvény kitaposását meghagyták az utókornak...
A leírásban javasolt kiindulópont helyét (Bükkszenterzsébet) csak második nekifutásra találtam meg. Azután az ominózus villanyoszlopot elvétve, 1300 méterre parkolva vágtam neki a hegynek. Lehet, hogy így jobban jártam, mert fokozatos emelkedéssel küzdöttem le a szintkülönbséget. A ládikát egy kicsit keresnem kellett, mert a műszer le akart kergetni a szikláról. A környezet és a kilátás megérte a fáradságot!
Szerintem teljesen méltatlanul hanyagolja a GC közösség ezt a ládát! Nagyon kellemes kis túra, szép kilátás, rengeteg természeti látnivaló.
A rend kedvéért a leírásban említett forrás koordinátái: N48 04,433 E20 08,580. A láda leírásból az is kimaradt, hogy a forrásnál jobbra induló út után kb. 30 m-rel az út jobb oldalán van a "televésett" bükk, kb. 10-20 m-rel később érdemes nekimenni a hegynek, majd kb. 20-30 m-rel feljebb már ismét látható a gyalogút, melyen a hegytetőig mehetünk.
Kb. 1 km-re volt légvonalban, amikor le kellett parkolni, mert az esős időben nem mertük kockáztatni, hogy elakadjunk. Kerülő úton mentünk, de nem volt szándékos:) A piros székes magaslesen fotózás, majd letüdőztük a hegyet. Félelmetes az egész! Nagyon tetszett! A rejtés már kevésbé... Visszafelé egy kényelmes úton mentünk. Közben kokeróékkal találkoztunk, akik új módszerrel vágták a fát: derékban fejszével. Aztán csinos kis csonkok virítanak mindenütt. Rasszisták ide! Nekem is lenne ötletem, mit csinálja az ilyen "emberekkel". Szörnyű látvány volt a latarolt erdő!
zsorzs
Az út 2/3-a nem túl érdekes, de nyugodt helynek tűnik. Már azon kezdtünk aggódni, hogy volt-e értelme eljönni, amikor megláttuk a Nagy-követ. A hegyoldal kicsit meredek, de nem csak a ládáért éri meg felmenni hanem a kilátásért is! A doboz már messziről virított semmi sem rejtette, így csoda hogy senki sem vitte el. Az eredeti helytől 1m-re lévő bokor tövében helyeztük el és avarral fedtük be. A füzetbe írt korábbi bejegyzések alapján mi 6.vagy 7.megtalálók vagyunk! Visszafelé a forrásvizet is érdemes megkóstolni.
Köszönjük, hogy megmutattátok ezt az érdekes helyet!
Anna+Ricsi
Nagyon szép környezet, de országos szinten kevesen ismerik. Útleírásban sem találkoztam még vele, de így legalább nem lepik el a szemetelő "túrázók". A közelben található még a tarnaleleszi Kis-kő és a szentdomonkosi Kő-hegye.
Ma reggel két Pontvadász, dacolva a népítélettel nekivágott , hogy a 400. illetve 500. ládáját közösen ünnepelje. Ezek mi voltunk, Mihul és ÉvaSanKri.
Az út első állomása a Nagy Kő volt, az általam soha sem hallott TVT. Csodálatos vidék, érintetlen erdő, vadcsapások, iható forrásvíz, (odakészített pohárral! ), szikla, és fantasztikus panoráma.
Közvetlenül a ládától.
Ami nincs: szemét, villanyoszlopra írt jelszó, aszfaltút, és vikendház. Barbi és Ken egyenlőre nem tud lanovkával feljönni, de más "Pontvadászok" se számítsanak egyszerű útra. Egynek-kettőnek közülük azonban bátran ajánlom. Ha kizöldell az erdő szuper séta lesz.