Röviden
6 cm x 8.5 cm x 11 cm fém doboz, 1.6 m magasan, fán a hegycsúcson.
Pest megye északi határain találunk egy jó pár, történelmileg valamikor jelentős települést. Ezek közül Csővár és környéke a mai napig nagyon népszerű túrák kezdőpontja.
Megközelítés
Parkolni a Rákóczi utca végén lehet. N 47° 49,064' E 19° 18,812' [GCVSHG+parkoló]
Tömegközlekedéssel a vonat/busz kombináció jöhet szóba. Nyugati pályaudvarról Vácig vonattal, majd a 338-as busszal Csővárig.
A túraútvonal
Csővár község nyugati határában fehér mészkősziklákon ma is áll a romos vár nagytornya és "lovagtermének" fala az ásító ablaküregeivel. A községtől egy kilométerre észak-nyugatnak kezdődik egy felső triász vonulat, mely a szomszédos Keszeg községig húzódik. Anyaga részint dolomit, részint mészkő. Legmagasabb pontjai a 333 méter magas csővári Vár-hegy és a mellette emelkedő 358 méter magas Vas-hegy. A Vas-hegyről tiszta időben nemcsak a Cserhát, Börzsöny, Pilis, Mátra látható, hanem olykor még a Tátra is.
Én ajánlom, hogy a piros várrom jelzést kövessétek, mert bár el lehet érni a Vár-hegy és Vas-hegy közötti nyerget nyugat felől is, a Sinkár-patak mellett húzódó jelöletlen ösvény sokszor nagyon nedves, gázlón kell átkelni a patakon és nyugatról a nyeregig nagyon meredek a piros sáv.
A nyeregnél észak/északnyugat felé kell fordulni a piros sávra és a lankásan emelkedő úton egyre inkább előkerül a pompás Vas-hegyi panoráma. A hegy tetejét 500 méter után érjük el. Jó időben még a Magas-Tátrát is lehet látni, de mindenképpen és minden irányban érdemes fotózni, vagy csak ámulva befogadni a csodás kilátást.
Azok akik csak ehhez a ládához jöttek, ugyanazon az útvonalon ajánlom a visszatérést Csővárra, bár több variáció is létezik. Esetleg meredeken le a Sinkár-patak völgyébe, majd balra fordulva lehet visszatérni a faluba. Ez csak száraz időben ajánlott.
A körtúra
Ha viszont valaki hosszabb túrára vágyik, vagy esetleg még nem találta meg a környéki ládákat, egy 11 kilométeres körtúrára fel lehet fűzni a várat, GCCSOV a nézsai kastélyt GCNezs és a Kilián-forrást, GCSF09 a Vas-hegy mellé. A Cserhát lankái változatosak, sok titkot rejtenek és még mindig meg tudnak lepni olyan öreg túrázókat is, mint én vagyok. Ezen a hegyen én már voltam egyszer, sok-sok évvel ezelőtt, de akkor nem tudtam, hogy hogy hívják. Most már tudom, és nagyon örülök, hogy sikerült visszatérnem.
Élvezetet, csodás panorámát és jó túrázást kiván mindenkinek
emiGrant
Baráti családokkal közös kirándulás során ejtettük útba a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Csaba és Tamás [Geoládák v3.12.10]
A logfüzetben mi megtaláltuk a jelszót. Az első borítója ugyan mintha tényleg hiányozna a füzetnek, de a hátuljában is szerepel a jelszó a belső oldalon. Tisztességből azért felhívtuk a rejtőt a kérésének eleget téve, és tájékoztattuk a helyzetről. Vele egyeztetve pedig az elejére is felírtuk a jelszót.
A párkányról tényleg klassz a kilátás.
Minden megvolt, de a logbookból (ami egy post it füzet) hiányzik a jelszó. Próbáltam a rejtőt telefonon elérni, de sajnos nem sikerült. Kérném szépen a találat elfogadását! A nap fénypontja volt a láda, vagyis a Vas-hegy csodaszép panorámája! Köszönjük!
A GC20CS túrája után kerestük fel pappcsaláddal ezt páratlanul szép helyet. Nézsa felöl indultunk a hegytetőre, volt egy meredek, sziklás szakasz felfelé, ahonnan csodás panoráma tárult elénk körös-körül a Cserhát lankáira, Nézsára és Csővárra, és a Csővári-várrom tornyára. A rejtés is tetszett, ötletes a ládához való hozzájutás. Élmény volt a túra, köszönet a rejtésért.