Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2021.03.27 00:00
Megjelenés időpontja: 2021.03.27 14:14
Utolsó lényeges változás: 2021.03.27 14:14
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Zsófi és Laci
Ládagazda: copfocska Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1900 m
Megtalálások száma: 156 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Röviden
A 8x8 cm méretű ládát a megadott koordinátán, természetes közegében álcázva, lábad alatt keresd!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Kérjük a kessereket, hogy a rejteket a környezetének megfelelően hagyják maguk után, arról fényképet ne töltsenek fel!
Megközelítés
A láda többféleképp megközelíthető, ám bármelyik kiindulópontot választjuk is, fontos kiemelni, hogy a ládához jelölt turistaút nem vezet végig, az utolsó kb. 1 km-t széles, a térképeken szaggatott vonallal jelölt erdészeti úton kell megtenni! Én az alábbi alternatívákat javaslom:
Pécsbánya felől megközelítve, a Gesztenyés út végén parkolva N 46° 7,011' E 18° 14,563' 289 m [GCALI6+1parking area] a jelzésen elindulva 870 métert a és turistautak találkozásáig. Onnan először nyugati irányba fordulunk a széles erdészeti úton, 100 métert haladva, majd dél felé fordulunk az úttal együtt, és 850 méter, lejtős utat megtéve megérkezünk a tóhoz és a rejtekhez!
A másik opció, melyet szívesebben ajánlok a túrázás szerelmeseinek, - valamint futás szempontjából is ideális útvonal-, Dömörkaputól indulva egy kellemes, kb. 7 km-es táv: Parkoló a Dömörkapunál N 46° 5,988' E 18° 13,866' 346 m [GCALI6+2parking area] innen a jelzésen haladunk tovább, Lámpás-völgyön át a Kantavári romok és volt kőfejtő mellett kb. 3,4 km-t. Innen a jelzésen haladunk tovább egy keskeny, ám csodaszép erdei ösvényen egy bő 1,5 km-t a és turistautak találkozásáig. Onnan először nyugati irányba fordulunk a széles erdészeti úton, 100 métert haladva, majd dél felé fordulunk az úttal együtt, és 850 méter, lejtős utat megtéve megérkezünk a tóhoz és a rejtekhez!
Ezen az útvonalon, minimális kitérőkkel útba ejthetjük a GCLAMP Lámpás-völgy valamint a GCKANT Kantavár geoládákat!
A jelölt parkolóból pedig besétálhatunk Pécs egykori vidámparkjába, melynek helyét ma már a természet uralja, egy-két betonalap emlékezteti csak az arra járót, hogy ott valaha vidámpark volt N 46° 5,933' E 18° 13,974' 330 m [GCALI6+Amusement Park]
Az Aligvárom tóhoz invitállak benneteket, mely a legtöbb pécsi számára sem ismert: jómagam sok éve futok a Mecsekben, ám én is csak nemrég fedeztem fel ezt az eldugott mecseki tengerszemet! Jelölt turista út nem vezet a tóhoz, írott emlék sincsen róla. Kihívás volt felgöngyölíteni a tó eredetét, történetét, ám minden kutatással töltött perc megérte, mivel ezáltal másokkal is megoszthatom ezt az élményt!
Leírás
A kis tó az Istenáldás-völgyben található. Ez a hely onnan kapta a nevét, hogy itt bukkantak először szénre a pécsiek, és az első bányák tulajdonosai nagy haszonra tettek szert. Innen is ered a közeli városrész neve: Pécsbánya. A dél-mecseki szénbányászat több évszázados történetének kiemelkedő helyszíne Pécsbánya, a szénmező egyik legrégebbi, 250 éven át művelt területe. Működése alatt a bányatelkeken 36 fontos táró és függőleges akna üzemelt, melyekből 40 millió tonna szenet termeltek ki.
A területen a Pécs Lexikon szerint itt korábban szőlők, kertek voltak. A mesterséges tavat a szénbányászat idején tűzvédelmi szempontból alakították ki azért, hogy ha tűz van a mélyben, gyorsan, nagy mennyiségű vizet tudjanak a bányavágatokba juttatni. A tó nevének eredete mára elhomályosult. Elképzelhető, hogy az Aligvári személynévből származik. A Melegmányi-völgy felé itt út vezetett, ami mellett csárda állhatott. Lehetséges, hogy az "alig várja az ember, hogy odaérjen" kifejezés állhatott mögötte.
Méretei alapján nem is olyan kis tó ez: hossza majdnem 80 méter és szélessége is eléri a 30 métert. Lecsupaszított fák állnak ki a tó vízéből, helyenként pedig nádas szegélyezi a partját. Halak is élnek a tóban. Vizét egy olyan forrás táplálja, amely jóval melegebb a mecseki források vizénél; 18-20 fokos víz folyik ebbe a tóba, aminek elég jó a vízhozama, így a víz szintje állandó.
Bizonyos iratok alapján a Karolina-külfejtés 1990-es évek elején történt bővítésekor a bányaterület része lett, ám a tó szabadon látogatható!
Kérem a kessereket, hogy óvják, védjék a kis tavat és környezetét, hogy a jövőben is mindenki úgy ismerhesse meg, ahogy én is: csendes, békés, tiszta és szép környezetében!
Balatoni nyaralásunk után még pár napot Pécsen, a környékbeli látnivalók felfedezésével töltöttük. Ma délelőtt megnéztünk pár múzeumot, délután pedig a hőség elöl menekülve, sétáltunk egy kicsit az erdőben. A nagy szárazság miatt az erdő olyan volt, mint ha ősz lenne, folyamatosan potyogtak a száraz levelek. Az eldugott kis tó és a rejtés is nagyon tetszett, köszönjük.
A buszforduló környékén parkoltunk, majd az ősgesztenyésen keresztül indultunk a láda felé. Félúton találtunk egy keresztutat ami a nagy kerülőt hurkot levágta de így is elég szuszogtatós volt a megközelítés. A rejtekhelyről csak felsőfokban tudok beszélni, teljesen véletlenül botlottam bele, a szó szoros értelmében. Szegény ládászok nincsenek felkészülve egy ilyen igényes rejtésre a sok "varjúfészek" rejtés után, ezért én egy kis ráutaló segítséget megadnék még.
Villámlás, égdörgés és eső kíséretében szerencsésen megtaláltam a rejtést.
Ez egy speciális, 15-20 m sugarú körön belül mozgó láda. Én legalábbis kb.13 méterre találtam az adott koordinátától. A rejtek kivitelezése szép munka. Tudom értékelni az ilyeneket. De egyrészt az idő vasfoga koptatni fogja, másrészt jobb lenne mondjuk egy fához rögzíteni. GCEG virtuálistól sétáltam át kis ösvényeken a kertek között. A tópartra érve vissza vettem a lendületből, mert nem hiányzott egy október végi fürdés az esőben.
Visszafelé már a széles erdei utat választottam.A buszmegálló közeli templomból érdekes harangjáték volt hallható. Szerencsére 5 perc várakozás után jött egy városi busz. Megcélozva a mai utolsó ládát, gctaro-t.
Munka után kibuszoztunk Pécsbányára, hogy a tónál és a temetőben lévő 2 ládát "begyűjtsük" és meglegyen a 100 sikeres logom. 1 órát köröztünk a tónál le-fel, balra-jobbra, de sajnos nem leltük a ládát. Kérem a fotók alapján az elfogadást. Köszönöm! [Geoládák v4.0.3]
Az ajánlott parkolóban hagytuk az autót. Nekem így betegség után eléggé szuszogósra sikeredett a rövid séta a tóhoz. A korábbi logokat még otthon elolvastam, így annyira nem ért váratlanul, hogy jó 25 méterre odébb mutatott a koo. A rejtek (alatt) egy siklóval is találkoztunk, nem tudom ki ijedt meg jobban, de szerintem én. A tavacskáról eddig nem tudtam, de nagyon tetszett.
Köszönjük a rejtést! [g:hu 1.6.4]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.A GPS messzebb vissz a ládától , de a lányom megtalálta.Tetszik , hogy a ládában munka van. Csak gratulálni tudunk hozzáá.
[g:hu+ 2.10.16]
A Kelet-Mecsekben tett kirándulás után még volt bennem aktivitási vágy. Ennek a tónak az ígéretes neve csábított. A gesztenyésnél lévő buszfordulóban parkoltunk. Anti kért egy harci alvást az autóban, addig én felfedeztem a környéket. Először a régi víztározó romhoz mentem, amit (részben) kiszabadítottak a gaz fogságából. Rövid időn belül felbukkant egy ember is, aki a bozótirtást végzi, mint kiderült a tulaj helyett, hogy ne kapjon büntetést. A víztározóból a vas belsőt már kiemelték, eladták, most a telek rendbetételén a sor, mert vagy eladja, vagy házat épít rá a tulaj. Egyébként főleg a közeli gesztenyést bérli, hol a környék legfinomabb gesztenyéje terem. Tavaly 8 mázsa termett a szárazság miatt aprók, de édesek. A végén a szeptember végi gesztenyefesztiválra is invitált, és meghívott egy zacskó gesztenyére.
Ezek után Anti is magához tért és indultunk a tóhoz. Én már alig vártam. ♥
Egész nap nem "szenvedtünk" a bogaraktól, de itt kellett őket hessegetni. Végre megtaláltuk a tavat, majd kis keresgélés után a ládát is. Tényleg igényes rejtés.
A vízállás jó magas, a fák egy része vízben állt.
Innen már csak egy jó leves volt a következő célpont.
Második nekifutásra meglett, és valóban zseniális a rejtekhely! Hó alatt esély sem volt rá, így a télen hóban is kereshető azért nem teljesen állja meg a helyét, mert keresni ugyan lehet, de megtalálni... Így viszont azonnal szemet szúrt a nem mindennapi kincsesláda! Szuper élmény volt, köszönjük! Az erdő gyönyörű, a tó izgalmas, visszafelé elkalandoztunk a bánya felé is, ami szintén remek kaland. Ajándékok frissítve.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! kitartó keresés nem hozta meg a gyümölcsét, de hála a rejtő segítségének meglett. sajnos egy két log kisséfélrevezető volt, bár tényleg nem teljesen a koordinátán, viszont a lábad alatt/mellett keresd helytálló. [Geoládák v3.12.10]
Mivel szeretek túrázni, az ajánlott útvonalon érkeztem, de vissza a legrövidebb - viszont szörnyen igénytelen, szemetes - ösvényen értem el a Gesztenyés utat. A rejtek kiváló, szerencsére nem kellett sokat kutatni hála az előttem szólóknak. Köszi, hogy megmutattad a tavat.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Kicsit komolyan vettem a "lábad alatt keresd!" mondatot a leírásban. Földbe ásott rejteket kerestem, vagy valami alá rakott ládát. Emiatt egy gyanús fatuskón még egy gyökérkezelést is elvégeztem. Azután kicsit távolabb feltűnt a rejtek, ami egyébként szuper ötletes. Szóval ne vedd túl komolyan a leírást.
Fölfutottam a Karolina-fejtéshez, pedig állítólag nem szabad...
Igen szép volt a kilátás.
A rejtés ötletes, köszönet érte. A nád lassan körbenövi a tavat, a keleti oldalon már majdnem teljes.
A parkolótól egy kis ösvényen könnyen el lehet jutni a tóig. A tó partján szintén vezet egy keskeny gyalog út. Tetszett a tó, érdekes hangulatot árasztanak a bedőlt fák.
A láda kicsit belenőtt a rejtekébe, nehéz visszazárni.
Üdv Mr Zerge.
Megtaláltam! Gabival közös találat Pécsbánya felől. Innen nekünk csak egy bő kilométernek érződött az út hossza, amelyen mi érkeztünk. A rejtek mellől egészen érdekes a tó. Igényes a rejtés nagyon.
A Pécs környéki kirándulóhelyek egy számomra fehér foltját mutatta meg a rejtő. Még sosem jártam korábban ennél a tónál. Tetszett az érintetlensége, hogy sem az oda vezető út, sem a partszakasz nincs kiépítve. Merő nyugalom.
A ládát sokáig, hosszan kerestem. A GPS-jelhez képest 10 méter sugarú körben néztem át minden rönköt és tönköt, tuskót és viskót, de nem találtam meg a nyolcszor nyolcast. Hívtam a rejtőt. Szerencsére felvette, s útmutatásai alapján, célirányosan kerestem tovább. Új rönkök és tönkök, tuskók és viskók kerültek szemem elé. Már épp feladtam volna, amikor megakadt a szemem a ládarejteken. Szenzációs rejtés, s semmit sem von le a rejtő érdemeiből, hogy az én készülékem 14 méterrel odébb jelezte a pontos helyet.
Köszönöm, Copfocska, mind a rejtést, mind a telefonos segítséget!
Mintha kötélen húztak volna minket, olyan pontosan buktunk rá a rejtekre. Zsenialitásunk ezzel be is fejeződött, mert a természetazonos álca melletti természetes tárgyat felforgatva nem vettük észre a cselt, így aztán vagy öt percig köröztünk, minden mozdíthatót elmozdítva, míg végre visszatérve a kiindulási pontra, megláttuk, mitől csak azonos, és nem 100 %-ban természetes. Nagyon tetszik az ötlet. Kíváncsian várjuk az újabb Czopfocska ládákat, biztos azok is fantáziadúsak lesznek.
Néhány adalék a leíráshoz. Lehet, hogy a lexikon korábbra teszi a tó keletkezését, meg célt ad a kialakításához, de a valóságban az 1970-es években a külszíni fejtés beindulásakor a kiásott meddő észak felé történt felhányása zárta el a völgyben folydogáló patak elől az utat, és így alakult ki a tó. Ebből, és a szomszédos völgyből a hármas forrásból lefolyó patak folytatta útját az Istenáldás völgyön lefelé (mely völgyet is sikerült eltüntetni a földhányás segítségével.) Az 1972-ben készült tájfutó térképen még jól látszik az eredeti domborzat.
Az Aligvárom eredete (hasonlóan a közeli Bánomhoz) bányászlegendák szerint a szénbányák beindulásakor a Felvidékről idehozott szakemberek által létrehozott kolóniák nevei voltak. Ezeket a vendégmunkásokat igencsak mardosta a honvágy, ezért sóhajtoztak gyakran, hogy bánom már, hogy eljöttem, alig várom, hogy visszamehessek szülőföldemre. Ezek a fohászok ragadtak rá a környék topográfiai képződményeire.
Megtaláltam, köszönöm :) Második nekifutásra lett meg. Első alkalommal kértem segítséget, de nem volt már időm tovább keresgélni. Most férjem is elkísért, nagyjából tudtuk mit kell keresni és ő kb 5 perc után megtalálta :) A rejtés nagyon ötletes, de picit egyszerűbb lenne ha a gps is jó helyre mutatna :)
A találat után megnéztük fentről a külfejtést is .
"Tengerszemhiányérzetemet" enyhítendő, ma délutánra beterveztük a tavat. A rejtő által javasolt útvonalon érkeztünk, lefelé csúszott, cipőnkre ragadt a sáros talaj. Az előző logok alapján hosszú keresésre készültünk. A hely, ahová a gps mutatott, semmi lehetőséget nem adott láda rejtésére. Na akkor tegyük el a kütyüt, és nézzük ,hol is lehet. Szerencsés voltam, mert pont jó irányba léptem. A tó vizét vékony jég fedte. Köszönjük, hogy megmutattad!
Nekünk tetszett a környezet, a rejtés kivitele pedig még inkább. A buszfordulónál parkoltunk, ahonnan egy ösvényen közelítettünk a felhagyott bányához. Ez sajnos elég szemetes. Visszaúton már a széles utakon és az ösvényen jöttünk. Köszi a rejtést!
mmclviii.
Egy baráti házaspárral jöttem, akik ismerői voltak a helynek. Viszonylag hosszan keresgéltünk, ámde nem találtunk. Végül felhívtam a rejtőt, de ennek ellenére sem jártunk sikerrel, és már dolgunk végezetlen, lemondóan menni készültünk, mikor megláttam a meglátandót - jelzem ott épp 12 m-t mutatott a GPS, míg másutt 0-4 m között ugrált, ahol semmi nem volt. Leleményes a rejtés, és igazából csak ez tetszett, mert a hely nem fogott meg, és az évszak miatt az erdő is kevés szépséget mutatott.
Viszont a megtalálás után a zöld kereszten mentünk tovább, és derekas kört írtunk le a Kantavárhoz és tovább a Dömör-kapuhoz.
Igazán kellemes túra volt, ha nem is a kies látnivalók miatt.
A tapasztalat azt mutatja, hogy október második fele minden évben nagyon szép időt hoz, sok a napsütés, kellemes a hőmérséklet, gyönyörűek az erdők. Így hagyománnyá vált, hogy ilyenkor kiveszünk pár szabadnapot. Most is így tettünk, eltöltöttünk 3 tartalmas napot Eszterrel kettesben a Zselicben és a Mecsekben.
Az első két napon teljesítettük a 'kötelező' eseményláda kereséseket, így a harmadik napra már csak kötetlen ládázgatás maradt. A GCEG teljesítése után akár át is gyalogolhattunk volna ide, de inkább átparkoltunk az ajánlott parkolóba. Itt is érik a gesztenye, de mi már az előző ponton beszereztük az esti nassolnivalót, így most csak a ládához mentünk. Ezen a részen kicsit más a táj képe, erősen látszik az ipari tevékenység. Konkrétan a tó partján is gépekkel dolgoznak. Mintha egy részét be is temették volna, de lehet csak azért, hogy oda tudjanak állni vizet vételezni. A rejteket sokáig kerestük, végül VGábor segítségével lett csak meg. Ötletes, ügyes rejtés, csak én voltam vak :) Köszi a lehetőséget.
Két OB a hétvégén Lengyel Anna-fürdőn. Meghosszabbítottam egy nappal, hogy megkeressem a környék új ládáit.
A buszfordulótól egy kis ösvényen közvetlenül a tó másik végéhez. Kicsit ipari táj: dózerút, vízkivételi mű. :-(
Bevallom én tényleg alig vártam ezt a tavat. Mivel nem olvastam a leírást, valami nagyobb durranásra készültem, emiatt picit csalódott voltam, amikor odaértünk Zsuval, de ezt csak magamnak köszönhetem, mert amúgy egy klassz kis hely ez, nincs ezzel a világon semmi baj. Csak hát ugye az elvárások... A rejteket viszont sokat kerestem és végül V_Gábor telefonos segítsége után bukkantam rá az amúgy hibátlan és remekmű rejtekre. Klassz!
Mai mecseki túránk végén felkerestük ezt kis tavat, ami most nem a legszebb arcát mutatta. A tó medrének a szélén fekete nyálkás-habos uszadékok lebegtek a vízen. Korábbi logok képeinél még nem látszott az, amit tapasztaltunk. Egy nagy kék cső vége tátong ki a vízből és látszik a keréknyomokból, hogy a csőhöz valószínű odatolat valamilyen nagy autó. Remélhetőleg nem az történik, amire elsőre gondolhat az ember. Az alsó ösvényen közelítettünk a tóhoz, sajnos az ösvény mindkét szélét telehordták szeméttel. Szívesebben írtam volna lelkesebb logot, de erről nem a rejtő tehet. A rejtés ötletes és egyedi. Köszönet a rejtésért.
Lent jöttem, közel vízszintes terepen, így ez egy könnyű séta.
Nem volt benne toll. Jó kis rejtek, bárcsak a többi is hasonló lenne.
Akkora itt a csend, hogy hasítani lehet.
Odafelé a leírás szerint mentünk a gesztenyésből, fölmászva egy magas hegyre, és szinte ugyanabban az irányban lemenve egy mély völgybe. Gyanús volt emiatt, hogy az előzetesen a térképen általam is látott út, ami összeköti a fölfelé és a lefele menő ágat, az rövidítésre ad lehetőséget. Visszafelé ezért ki is próbáltuk, és valóban. Így nem kell annyit hegyet mászni. Ami ilyen melegben nem hátrány (ma délután hazafelé végig 36-38 fokot mutatott az autónk hőmérője). A tó egyébként érdekes, olyan titokzatos hangulata van. A keresés elég sokáig tartott, mivel előtte elolvastam az egyik korábbi megtaláló beírását, miszerint a láda valójában följebb van, mint ahogy a koordináta mutatja, ezért mi is sokáig följebb kerestük, mint ahova az én mérésem vitt. Aztán végül lejjebb találtuk meg :) De lehet, hogy én mértem pontatlanul, szóval ebben se bízzon meg senki, aki később olvassa.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról! [g:hu 1.6.4]
Nagy nehezen, de végül is megtaláltam! Sajnos a koo-k nagyon mellévittek, a láda a domboldalon fentebb és egy kicsit délebbre található.
A tóról már régebbről tudtam, mert Keresztúri Feri barátomék Szépséges sebhelyeink című természetfilmjében is szerepel, viszont eddig még nem jártam itt. Köszönhetően ennek a ládának, most már ezt a tavat is megismertem.
Innen a Melegmányi-völgy felé ballagtam tovább...
Köszi a rejtést! :)
A Gesztenyés előtt, még a templomnál parkoltam. A Rejtő által ajánlott útvonalat választottam, könnyen meglett az erdészeti út is. A rejtés nagyon jó, épp azon gondolkoztam, hogy mire koncentráljak és egyszercsak észrevettem. Köszönöm a rejtést!
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! He-he! Gondoltam mit kell keresnem, de fél óra után kértem egy kis segítséget az egyik játékostárstól, miután a rejtőt nem értem el. Közel jártam az igazsághoz. Mire a rejtő visszahívott épp a ládát bontogattam. Engem 19 méterrel dobott arrébb a kütyü. Az akác illat, a hely szépsége megfogott, még bőr motoros szerkóban is, könyökömön a sisakkal és hónom alatt a kabáttal. [Geoládák v3.10.5]
Odafelé toronyiránt céloztuk meg a ládát, csak visszafelé találtunk rá a tóhoz vezető ösvényre. Szerencsénkre, mert ahogy az autóhoz értünk leszakadt az ég.
Minden új láda nagy öröm Baranyában, hát még Pécsett. Alig várom, hogy legyenek új rejtések, mert már nem nagyon van keresnivalóm. :-) Ezt a tavat már Pongi57 jóvoltából ismertem, aki egyszer volt olyan kedves, és ide rejtette a GCTO mozgóládát. Most amolyan tájfutós toronyiránt fogtam az Ezerévesből. Köszönöm Copfocskának a rejtést!
Régóta ismerem a tavat, évekkel ezelőtt sokat jártunk ide a gyerekekkel, több alkalommal is pecáztunk is a naphalakra. Fel sem tudom fogni, hogy ez az invazív kártékony díszsügérféle hogyan képes még ebben a pocsolyában is jelen lenni! Mondjuk itt legalább nem falja fel a nemes halak ikráit.
Ami állandó a tó környezetében: a mérhetetlen mennyiségű szemét, ami mindig változik, az a tavacska vízszintje, ami most legalább egy méterrel alacsonyabb, mint pár éve volt.
Köszi a rejtést!
A buszfordulótól mentem torony iránt az erdőben. Nagyon szép kis tó. A patak bájos vízesésen folyik alá. Bekukkantottam a külfejtéshez is. Visszafele a tó sarkától vezető, nagyjából 400 m-es ösvényt választottam.
Köszönöm a lehetőséget.
Láda-, kirándulás- és utazásínséges időket élünk manapság - nemcsak a covid miatt -, így öröm volt ma, húsvét hétfőn kicsit kimozdulni, amikor az időjárás is szebb arcát mutatta mint az utóbbi pár napban. Úgy ládáztunk mint a kezdetekben, minden percét kiélvezve, mindent megnézve, nem a pontért rohanva. Nem ismertem ezt a helyet. Tetszett.
A koordináták nem bizonyultak pontosnak, így a keresésélmény is a vártnál kicsit elnyújtottabb volt. Próbáltam jobb koordinátákat mérni, de nem sikerült, újra és újra bevallotta a GPS, hogy nem tud megbirkózni a terepviszonyokkal, 7-10 méternél nem tudott nagyobb pontosságot prezentálni. A láda tűréshatáron belül van! Jó ez így. Az egyedi rejtés és a jelszó megjutalmazott a nehézségekért.
Élmény volt felmászni a patakocskához, megkeresni a meglepően közeli forrását, megfigyelni az egykori külszini fejtést, a meddőhányókat és a növényzet lassú térhódítása. Végezetül még sütkéreztük egy kicsit egy szélvédett, napos, füves részen. Mondhatni kimaxoltuk ezt a ládát. Köszönjük a lehetőséget, Czopfoska!
Príma ládaötlet, bájos kis tó. Gondolom, ha kizöldül minden, még szebb lehet.
Laza kis séta a gesztenyés felöl, utána még feltéképeztük a tavat tápláló kis patak forrását is. Ötletes, gondos a rejtés is, nekünk 14 m eltérést mutattak a koordináták, de így is megtalálható.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.5.10]
Igazán klassz helyszín, ami még a Mecsek megrögzött csavargói közül is sokaknak újdonság lehet - nekem is az volt. Eldugott látványosság történettel: ez a geocaching legjava, a bányászati emlékek és maradványok pedig amúgy is a gyengéim. Magam is botlottam már bele véletlenül hasonló felfedezésbe - és ott még láda sincs. Hm...
Napközben vettem észre és estefelé ugrottam ki az új dobozért - a családnak is ajánlottam, de a hirtelen ötletre csak Irka kutya lelkesedett, így vele mentünk. A pécsbányai gesztenyés felől indultunk - már a "Mecsek déli lankáin álldogáló torz óriások" viszontlátása is megérte. Innen az út nem hosszú, de a műszer térképének hiányosságai miatt mégsem teljesen eseménytelen, a zölden előbukkanó aprócska erdei tó pedig igazán megkapó látvány. A meredek parti ösvényen sáros-csúszós időben azért óvatosnak kell lenni.
Az ilyen típusú rejtéseket nemigen tudom hova tenni a skálán: a törekvést és a technikai kialakításba fektetett munkát (amivel még sok ötöst fog szerezni) méltányolom, de éppen ehhez képest feltűnő, hogy mennyire nem sikerült helyet találni neki (vagy talán épp ezért szinte már provokatívan nem is volt ez cél) - szerintem így ez egy technikailag kissé öncélúan felturbózott alternatív rőzserakás. Mégsem ez nyújtotta az egészségesen izgalmasnál hosszabbra a keresést, hanem a jó húsz méternyi elmérés, és a tömörségében is minden szavával félrevezető leírás (a doboz mérete irreleváns, nagyon nem "természetes közegében" van álcázva, és nem a "lábad alatt") Végül a rejtő telefonos segítségével lett meg - köszönöm. A pozíció és a leírás (leginkább egy jobb helyre való áthelyezés utáni) pontosításával sokak hibátlan kedvenc ládája lehetne.
Gyakran megfordulunk Pécsbányán, jól ismerjük a tavat is, minden évben többször kirándulunk ide. Nagyon örülünk, hogy láda került ide, így többen is megismerhetik ezt a szép környéket!
Mi a pécsbányai buszfordítóból közelítettük meg a helyszínt, útközben egy igazi bambuszerdővel is lehet találkozni.
A tónál tanulmányozhattuk a békák tavaszi életét, és miközben letekintettünk a külszíni fejtésre egy kis ásványgyűjtésre is volt időnk.
Meggyűlt a bajunk a megtalálással, de a rejtő segítségével meglett.
Köszünjük a rejtést!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést. Gesztenyés út végéről indultunk követve az ajánlott utat. Az útkereszteződésig nem is volt baj, de ott elvesztettük a fonalat, így mentünk toronyiránt. Ebből az irányból utat később se találtunk, de így még érdekesebb is volt. Vissza a tó másik feléről indultunk és pár száz méter séta után már a kocsinál is voltunk.
Megtaláltam. Eredetileg másfelé gondoltam a mai túrát, de ha már itt az új láda, átterveztem. Idefelé az ajánlott útvonalat követtem Dömörkapu felől - mivel futni nem szeretek, terepbringához még hideg van (legalábbis nekem), ezért gyalog. Ügyes rejtés, szép a hely. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.7]
Kicsit szemerkélt az eső, mikor elindultam a Gesztenyésből, de szerencsére ez csak gyenge próbálkozás volt az égiek részéről. Azt már tudtam, hogy nem érdemes toronyiránt próbálkozni, mert mély völgyekkel szabdalt meredek domboldalak húzódnak itt észak-déli irányban. Inkább felsétáltam az erdészeti úton az elektromos vezetékek mellett és egy másik erdészeti úton ereszkedtem vissza a tóhoz.
Bár tippem volt rá, hogy milyen rejteket keressek, de azért kicsit keresgélnem kellett. A rejteket tekintve ezúttal nem is csalatkoztam. Nagyon jó kis rejtek készült a ládikának, csillagos ötös jár érte!
Nagyon hangulatos kis tó ez. Én csak néhány éve fedeztem fel, mikor a külszini fejtést akartam közelebbről megszemlélni. Aztán később a Tóbarát mozgóláda 528. helyszínéül szolgált általam ez a kis tópart. Most, hogy még a vegetáció nem indult be, jobban láttatta a környezetét. Több kis állatot láttam, főleg madarakat. Egy vadkacsa pár repült el méltóságteljesen a tó felett, harkály kereste a megfelelő fát a mai kopácsolásához, cinkék és egyéb apró testű madarak ugráltak ágról ágra. A tó felé leereszkedvén a fák lomb nélküli ágai között jól megfigyelhető a sípálya élénkzöld sávja is. S a tó partján bedöntött fatörzsek feküdtek szépen párhuzamosan, szemmel láthatóan néhány hód akkurátus munkájának eredményeképp. Visszafelé egy pillanatra még egy nagyobb testű mókust is felfedeztem az egyik ágról a másikra ugrani, de aztán hamar eltűnt a szemem elől.
Idén ez volt az első hagyományos ládika, amit megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.5.10]
Akit érdekel, van egy jó kis természetfilm Szépséges sebhelyeink címmel a Mecsek bányatavairól, köztük erről a tóról is (23. perctől) https://youtu.be/0H937vzKq9U