2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 éve, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg családi ill. túrázós kategóriákban.
Röviden
Kismély-völgyben a turistaút mellett kettőstörzsű kidőlt fa takarásában, talajszinten bújik el a 18x9x6 cm-es láda, ami egy konyhai doboz. A törzsön még látható a régi sárga négyszög turistajelzés.
Kérlek, csak egy születésnapi ajándékot vegyél ki a dobozból, hogy más játékosoknak is jusson! Köszönöm!
Bevezető
Ládámmal a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzetben húzódó sokszínű
Kismély-völgybe hívlak, a Pro Silva tanösvényre, egy körtúrára. Remek családi program a völgy meglátogatása. Egy kellemes erdei séta után pedig a pécsiek kedvelt pihenőhelyén, Remeteréten lazíthatsz. A rövid túrát bárki teljesíteni tudja, kisgyermekkel, nagyszülőkkel is ajánlott.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
A Pro-Silva tanösvény a Remete-rétről, az esőbeálló mellől indul a Kismély-völgy irányába.
Ide eljuthatsz
távolsági autóbusszal a Pécs-Orfű/Abaliget járattal.
Személyautóval a Pécs-Orfű úton Remete-rétig, itt több parkoló is található, én ezt ajánlom:
N 46° 6,703' E 18° 11,192' 433 m [GCXX02+1parkoló]
Kerékpárosoknak a Pécs-Orfű kerékpárút ajánlott Remeterétig, ha ezt választod, kérlek hagyd kerékpárod a tárolóban
N 46° 6,615' E 18° 11,079' 438 m [GCXX02+kerékpártároló], a völgyben tilos kerékpárral közlekedni.
Gyalogosan Uránvárosból a 24-es busszal Kismélyvölgy dűlő megállóig, onnan a

turistaúton.
Gyalogosan érkezve délről, a forrásoknál érjük el a völgyben lévő ösvényt. Mivel fordított irányból a szintemelkedés elenyésző a ládáig, szükség esetére megadok egy alternatív parkolót:
N 46° 6,164' E 18° 11,224' 275 m [GCXX02+2-parkoló]. Innen a láda kb. 500m. Néhány autó itt is kényelmesen elfér, a Kismélyvölgyi dűlő ami ide vezet keskeny, de biztonságosan autózható.
A körtúra
A sétához a természet közeli erdőgazdálkodás jelentőségét bemutató
Pro Silva E-tanösvényt javaslom. Utad során kövesd a tanösvény speciális jelzését

, ami a Biokom logója. A jelzések jól láthatóak, az állomások számát is felfestették a fákra, nyilak is segítik a haladást. Az állomásoknál érdekes dolgokra derülhet fény az erdő életéről, működéséről, a benne folytatható gazdálkodásról, az előforduló növény- és állatfajokról. Az útvonalat bebarangolva megtudhatjuk, hogy miért fontos a holtfa (ebből jó sokat fogsz találni), mi a baj a vágásos erdőgazdálkodással és miért jó a szálalás.
Nemcsak a gyerekek számára érdemes magunkkal vinni a vezetőfüzetet, mi felnőttek is sok-sok érdekességet megtudhatunk belőle. Letölthető itt:
Vezetőfüzet, vagy a kiinduló ponton lévő ismertető tábláról okostelefonnal QR-kóddal. Ebben megtalálod a tanösvény térképét is.
A tanösvény állomásai
1. Elegyesség
2. Változatos erdőkép
3. Holtfa
4. Természetes folyamatokra alapozott erdőgazdálkodás
5. Vágásos erdőgazdálkodás
6. Kismély-völgyi-forrás
7. Vadállomány
8. Szálaló erdőgazdálkodás
9. Odútelep
10. Erdőszegély
Nyomvonal és állomások
A teljes kör hossza
2,5 km, de választható egy
1,7 km-es rövidebb kör, amikor a mélyvölgyi útra leérsz, egy tábla jelzi, merre indulj. Azonban a láda a nagykör mellett vár rád, közvetlenül az út mellett. Ha tovább haladsz a tanösvényen, egy rövid hurok után már visszafelé visz a mélyvölgyi út a völgy két forrása mellett :
Kismélyvölgyi-forrás
N 46° 6,275' E 18° 11,262' 350 m [GCXX02+1forrás] és a
Széchenyi-forrás
N 46° 6,323' E 18° 11,261' 353 m [GCXX02+2forrás] A források vize (ha éppen csordogál) nem ajánlott ivásra. A két forrás szinte közvetlenül a turistaút mellett, egymástól kb.100 méterre található,

piros kör jelzi őket. Mindkettő terméskőből épült, támfalas, aknás építésű, úgynevezett repedésvíz forrás, vasajtóval és kifolyócsővel ellátva. Lépcsőn lehet a forrásfoglalásokhoz lemenni.
A tanösvény első része szinte párhuzamosan halad az autóúttal, annak közelében, itt még bizony erős a zajszennyezés, de amikor leérünk a völgybe, ott csend, nyugalom, béke honol. A rövid túra során az erdőben sokféle fafajtát láthatsz, a rájuk festett betűk segítségével ismerheted fel őket. A Vezetőfüzetben mindegyik rövidítést megtalálod. Gondoltad volna, hogy a sötét erdőkben megcsodált fénysugaraknak milyen fontos szerepük van az erdő fáinak, cserjéinek növekedésében? Hogy a megfelelő fény-árnyék beállításával ritka fafajok fennmaradását lehet segíteni?
Nagyon szeretjük a madarakat hallgatni. A kilences állomás az odútelep. Itt a fákon nem magasra helyezett madáretetőket látsz, hanem mesterséges odúkat. Sőt, denevérodút is felfedezhetsz köztük!
Ha szerencsések vagytok, akkor a padokra letelepedve megleshetik a gyerekek, hogyan nevelik, etetik fiókáikat a madarak. Érdemes egy távcsövet hozni magatokkal!
A tizedik állomásnál értél vissza Remeterétre. Játszótér, tűzrakóhelyek, pihenőpadok és egy nagy rét vár. Remek hely a kikapcsolódásra. Remeterét turistautak csomópontja, időtöktől, kedvetektől függően választhattok további hosszabb-rövidebb túrákat.
Köszönöm, hogy felkerested a ládát és remélem jól érezted magad. Ha még nem jártál erre, a Mecsekben ládakánaán vár rád, csak azokat mutatom, amelyek Remeterétről érhetők el:
GCINKE
GCMSZK
GCBDKF
GCPSMG
További sikeres, élményekben gazdag kincskeresést kívánunk!
Források:
Vezetőfüzet
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség
2021-ben ünnepelte a geocaching.hu a 20. születésnapját. Ebből a jeles alkalomból jelent meg 2X20 eseményláda családi és túrázós kategóriákban. A családi ládák baranyai tagjaként 2021.05.29-én jelent meg a láda. 2021 decemberében az újramoderálás során a moderátorok hozzájárultak, hogy a láda hagyományosként élje tovább életét.