Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2021.05.28 12:00
Megjelenés időpontja: 2021.05.29 08:03
Utolsó lényeges változás: 2022.03.03 20:56
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: Csg12
Ládagazda: Csg12 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 306 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 éve, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg családi ill. túrázós kategóriákban.
A családi kategória ládái egy kellemes, rövid sétára invitálják a játékosokat és családjukat. Ezekből a ládákból minden megyében és Budapesten is 1-1 található, összesen 20 darab. Ezek az eseményládák 2021. december 22-ig voltak kereshetők.
Néhány láda az esemény után átalakult hagyományos, vagy multi ládává és továbbra is kereshető. Az aktuális információkat a leírásban találod meg.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A rejtésről
Mérföldkőhöz érkezett Magyarországon a geocaching. Az esemény szellemiségéhez méltó rejteket keress! A doboz mérete 15x8x5 cm.
Bevezető
Káptalanfüredet 1931-ben Balatonalmádi részeként nyaralótelep kialakítása céljából parcellázták. Így egyszerre két évfordulóról emlékezünk meg a Balatonnál. A balatoni település a 90., míg a magyarországi geocaching a 20. évfordulóját ünnepli. A bemutatni kívánt római út Káptalanfüreden kezdődik.
Boldog Születésnapot!
Személyes kötődés
Apai dédnagyapám 1931-ben vásárolta meg az akkor parcellázott káptalanfüredi nyaralót. Generációk óta megszakítások nélkül a mai napig a családé az ingatlan, így gyerekkorom legszebb nyarait is Káptalanfüreden töltöttem.
Megközelítés
Balatonalmádi felől érkezve:
Káptalanfüredről az Alsóörsi határút folytatásaként érjük el a Római utat, ahonnét kellemes sétával közelíthető meg a geoláda.
Vasúttal Alsóörs és Káptalanfüred vasúti megállóhelyektől tudjuk megközelíteni a látnivalót. A vasútvonal villamosítása miatt jelenleg vonatpótló autóbuszok járnak. A nyári menetrendkor már megindul a vasúti forgalom.
A településeken volánbusz is jár.
Ideális kerékpártos túra keretében felkeresni a római utat, melynek nyomvonalát itt találod.
Autóval egészen a geoládáig el lehet jutni, de a geocaching szellemiségét tiszteleben tartva pár százméteres kellemes sétával megközelíthető a geoláda, miközben felfedezzük a bemutatni kívánt látnivalót.
Római út a Balatonnál
A rómaiak által Lacus Pelsonak nevezett tavunk őskori és ókori múltra tekint vissza, hiszen maga a tó is több mint 15 ezer esztendős. Először Kr. e. 12-ben érkeztek meg a római légiók a mai Dunántúl területére, a tartományt később Pannóniának nevezték el.
A Balaton környéke már a római kor idején is sűrűn lakott és utakkal behálózott terület volt, többek között a Balaton északi partján is számos villa és falusias jellegű telep létezése ismert, illetve a part mentén számos helyen egy itteni úthálózat nyomai is előkerültek az elmúlt évszázadok során. Az úthálózat vonalvezetésére jellemző volt, hogy nem kimondottan a tó partján haladt, hiszen a Balaton szabályozása előtt a tó vízszintingadozása jelentékeny volt, és a magasabb vízállás a közlekedést is veszélyeztethette volna. Az előkerült útmaradványokra így egyöntetűen az jellemző, hogy a tó mai partjaitól minimálisan több száz méteres, de inkább 1-3 kilométeres távolságra, és a mai átlagos vízszinthez képest számottevő magasságban kerültek elő.
A római korinak tulajdonított eredetű útvonalak egy része a későbbi évszázadokban is megmaradt, és miután a Balaton vízjárása továbbra is rapszodikus volt, a tó északi partján kialakult középkori települések is a víztől hasonló távolságban, illetve szintkülönbséggel jöttek létre, vagyis a köztük szükségszerűen kialakuló útvonalak is ezeket a régi, gyaníthatóan még ókori eredetű nyomvonalakat követték. Bár a 20. században ezen települések többségének a szabályozott vízparthoz közelebb elterülő, üdülési célú településrészei is kialakultak, az ófalvak ma is a parttól távolabb találhatók, és ezek összeköttetésére használatban maradtak a római utak is.
A Balaton középső medencéje mentén a feltételezhető római út nyomvonala egybeolvadhatott a későbbi országút (a mai 71-es út) nyomvonalával, ezért Örvényes és Badacsonyörs között ma nincs olyan útvonal, amit széles körben római útnak neveznének. Hosszú szakaszon él viszont ez az elnevezés Balatonalmádi és Aszófő között, valamint a Badacsony hegye mentén és a környékén.
A XX-XXI. századi építkezések miatt sok szakaszon nehéz követni a Római út vonalát, de elérhetők a XIX. század ötvenes éveinek állapotát rögzítő kataszteri térképek, amelyeket nagyon tanulságos a mai műholdfelvételekkel összevetni.
2012- ben veszprémi régészek egy jó állapotú, római kori faragott kőoszlop töredékét találták meg Alsóörsön az aszfaltba ágyazva. A felfedezésről a cikk itt olvasható.
GC20BF teljesítése után még felkerestük ezt a dobozt is. A dobozt és a rejtek maradványait elhoztuk. A darabok nálam vannak. Egyeztessünk!
-----------------------
A maradványok egy remek Naszály-túra alkalmával visszajutottak gazdájukhoz. :)
Már masszívan sötétben értünk ide. De ezzel együtt (vagy pont ezért) is jó volt kicsit csodálni a ragyogóan tiszta és csillagos égboltot a fejünk felett, illetve a Balaton partján lévő települések fényeit. Jártam már az út folytatásán a Badacsony lábánál is, ott is igen jól követhető. Amit személy szerint sajnálok, hogy a települések nem érezték úgy, hogy műemlék gyanánt megőrizzenek az egykori útból néhány méternyit eredeti állapotukban. Logolás után a ládát - a rejtővel előre egyeztetve - elhoztuk Macóval.
A GC20BF bejárása közben tettem egy kis kitérőt, kihasználva, hogy még kereshető a láda. Szerintem sokan örülnének, ha a túrázós ládákhoz hasonlóan a csáládi szülinapi ládák is nyárig kereshetőek maradnának... Köszönöm!
A kiírás szerint a mai napig lehetett keresni a 20 éves jubileumi családi ládákat, ezért szerveztem mára ezt a túrát, ami a 20 km-es körre volt felépítve. Ez volt a hetedik találatom a GCXX sorozatban.
Megtaláltuk! 🙂
Karácsony előtti rápihenés a Balatonfüreden.
A geocaching évfordulójához illő láda. Szép kilátás a Balatonra.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.2]
Gyönyörű a kilátás innen a Balatonra. Talán többet is üldögéltem volna, ha épp nem december közepe van. :)
Kesser társakkal is összefutottunk! Boldog 20.szülinapot! :)
Köszönöm a lehetőséget! Négy megye kipipálása után nekem ez a rejtés eddig a favorit, nagyon ötletes. Mikor a leírást olvastam, megijedtem, hogy tényleg csak ennyi az infó, de odaérve teljesen egyértelmű, és tényleg az esemény szellemiségéhez méltó a rejtés.
A kilátás végig gyönyörű - imádom ezt a szőlős, pincés, kúriás balatoni kultúrtájat -, bár praktikusabb lett volna Alsóörsről Káptalanra végiggyalogolnom, és akkor nem sütött volna végig a szemembe a nap. :)
Késő este esett útba, így a kilátásban most csak mérsékelten gyönyörköhettünk - szerencsére jártunk már erre párszor korábban. A tiszta égen viszont csodálatosan szépek voltak a csillagok. Köszönjük az igényes rejtést!