15x10x5 cm-es doboz, a bunker közelében található kidőlt fa tövénél. Az elhagyott bunkerek állapota folyamatosan romlik, ezért látogatásuk fokozott figyelmet igényel! Nézzetek a lábatok elé is! A ládába TravelBug helyezhető. Megközelítés
Az ajánlott parkoló az Óbarok közelében található bauxit és murvabánya bejáratánál kínálkozik N 47° 29,885' E 18° 34,590' 220 m [GCLFHB+parkoló]. Igaz, csak olyan félreállós lehetőség. Persze a külszíni fejtések mellett elvezető széles utat követve szinte a ládáig autózhatunk, de csak magasabb építésű járművel javasolt. A bánya területére belépni tilos, de nincs is rá szükség!
A hegy nem mindennapi elnevezése feltehetően a bányászattal kapcsolatos, hiszen a kezdetekben lovak húzták a megrakott szekereket.
A katonai bunker
A hidegháború idején szinte minden magasabban fekvő pont rejtett katonai objektumot. Hol rakétások, hol rádiósok, hol páncélosok rejtőztek a dombok, hegyek tetején. Persze csak néhány egyszerű épületet láthattak az erre repülő felderítők, hiszen a lényeg a föld alatt rejtőzött. A legtöbb elhagyott bunker népszerű játszótér lett napjainkra. Akár a paintballra, akár a geokessingre, vagy akár csak az amatőr kutatókra gondolunk.
A legfőbb jellemzők általában a tető nélküli, ablaktalan romok, és a graffitizett falfelületek. Néhol felismerhető a vizesblokk, esetleg a kantin. Vélhetően sosem tudjuk meg milyen helyiségek, bútorok, eszközök léteztek a föld alatt.
Ezúttal egy olyan helyre érkezünk ahol tudható hogy, ez a szovjet Déli Hadseregcsoport Légierő és Légvédelem - vagyis a korábbi 36. Légi Hadsereg - egyik tartalék irányító központja (oroszul: ZKP) volt. Még pontosabban a Piliscsabán állomásozó szovjet légtérirányító ezred egyik önálló százada települt ide, akik kommunikációs és híradó-főközpontot hoztak itt létre. A bázis fedőneve "DIPOL" volt. Az elnevezés talán arra is utalhatott, hogy a hegytetőn két, hasonló bunkerrendszer található alig 200 méternyire egymástól. A keleti nagyobb N 47° 30,780' E 18° 34,095' 300 m [GCLFHB+1bunker] és a nyugati N 47° 30,820' E 18° 33,920' 305 m [GCLFHB+2bunker] kisebb alapterületű.
A doboz a kisebbik járatrendszer egyik ki/bejáratának közelében, kidőlt fa csonkjánál rejtőzik.
Megvan, köszi! GCOBRK után körbeautóztunk, és a Nagyegyháza-Csabdi útról a Mária-jelzésen másztunk fel a Lófingató-hegyre (az országútnál a lezárt kaput rövid ösvényen kikerüli a jelzés, utána már jól járt utak vannak végig).
Három bejáratot találtunk, párnák, székek, zsáknyi műanyag szemét mindegyiknél - bár amúgy sem akartam bemenni. :)
A doboz rendben, valóban nem kidőlt fa törzsénél volt - de most már ott van, mert oda tettem vissza - jobban el is lehetett ott rejteni.
Kellemes idő, kellemes séta, könnyű találat. A bunkerekbe érdemes lemenni, különleges hangulata van. Mi lehetett ott? A szűk, kicsi ajtók miatt nehéz elképzelni.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A leírás kicsit félrevezetett, én inkább azt írnám, hogy kidőlt fa melletti fa tövében.
A bunkerek jobb állapotban vannak, mint ahogy vártuk.
[Geoládák v4.2.6]
Köszönöm a rejtést. Pár éve már jártam itt, az óbarki és nagyegyházi sziklák geoládái miatt. Azóta a bánya környékén nagy változás történt. A bánya melletti, faluhoz közeli úton a tiltó táblák megszaporodtak, az úton pedig jókora sittkupacok vannak, továbbá járművek is voltak a területen. Láthatólag nem a bányászat, hanem a bányagödör feltöltése miatt. Így aztán a piros sávon tovább mentem Csabdi felé, és a Mária zarándokúton jutottam el a bázishoz. Mivel az időmbe bőven belefért, kerülővel, (ismét) a piros sávon mentem vissza Óbarokra, Nagyegyháza felől. Ez a szakasz nagyon hangulatos volt, a hegy alatti utat szinte végig egy bő vizű patak kísérte.