15x10x5 cm-es doboz, a bunker közelében található kidőlt fa tövénél. Az elhagyott bunkerek állapota folyamatosan romlik, ezért látogatásuk fokozott figyelmet igényel! Nézzetek a lábatok elé is! A ládába TravelBug helyezhető. Megközelítés
Az ajánlott parkoló az Óbarok közelében található bauxit és murvabánya bejáratánál kínálkozik N 47° 29,885' E 18° 34,590' 220 m [GCLFHB+parkoló]. Igaz, csak olyan félreállós lehetőség. Persze a külszíni fejtések mellett elvezető széles utat követve szinte a ládáig autózhatunk, de csak magasabb építésű járművel javasolt. A bánya területére belépni tilos, de nincs is rá szükség!
A hegy nem mindennapi elnevezése feltehetően a bányászattal kapcsolatos, hiszen a kezdetekben lovak húzták a megrakott szekereket.
A katonai bunker
A hidegháború idején szinte minden magasabban fekvő pont rejtett katonai objektumot. Hol rakétások, hol rádiósok, hol páncélosok rejtőztek a dombok, hegyek tetején. Persze csak néhány egyszerű épületet láthattak az erre repülő felderítők, hiszen a lényeg a föld alatt rejtőzött. A legtöbb elhagyott bunker népszerű játszótér lett napjainkra. Akár a paintballra, akár a geokessingre, vagy akár csak az amatőr kutatókra gondolunk.
A legfőbb jellemzők általában a tető nélküli, ablaktalan romok, és a graffitizett falfelületek. Néhol felismerhető a vizesblokk, esetleg a kantin. Vélhetően sosem tudjuk meg milyen helyiségek, bútorok, eszközök léteztek a föld alatt.
Ezúttal egy olyan helyre érkezünk ahol tudható hogy, ez a szovjet Déli Hadseregcsoport Légierő és Légvédelem - vagyis a korábbi 36. Légi Hadsereg - egyik tartalék irányító központja (oroszul: ZKP) volt. Még pontosabban a Piliscsabán állomásozó szovjet légtérirányító ezred egyik önálló százada települt ide, akik kommunikációs és híradó-főközpontot hoztak itt létre. A bázis fedőneve "DIPOL" volt. Az elnevezés talán arra is utalhatott, hogy a hegytetőn két, hasonló bunkerrendszer található alig 200 méternyire egymástól. A keleti nagyobb N 47° 30,780' E 18° 34,095' 300 m [GCLFHB+1bunker] és a nyugati N 47° 30,820' E 18° 33,920' 305 m [GCLFHB+2bunker] kisebb alapterületű.
A doboz a kisebbik járatrendszer egyik ki/bejáratának közelében, kidőlt fa csonkjánál rejtőzik.
Megvan, köszi! GCOBRK után körbeautóztunk, és a Nagyegyháza-Csabdi útról a Mária-jelzésen másztunk fel a Lófingató-hegyre (az országútnál a lezárt kaput rövid ösvényen kikerüli a jelzés, utána már jól járt utak vannak végig).
Három bejáratot találtunk, párnák, székek, zsáknyi műanyag szemét mindegyiknél - bár amúgy sem akartam bemenni. :)
A doboz rendben, valóban nem kidőlt fa törzsénél volt - de most már ott van, mert oda tettem vissza - jobban el is lehetett ott rejteni.
Kellemes idő, kellemes séta, könnyű találat. A bunkerekbe érdemes lemenni, különleges hangulata van. Mi lehetett ott? A szűk, kicsi ajtók miatt nehéz elképzelni.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A leírás kicsit félrevezetett, én inkább azt írnám, hogy kidőlt fa melletti fa tövében.
A bunkerek jobb állapotban vannak, mint ahogy vártuk.
[Geoládák v4.2.6]
Köszönöm a rejtést. Pár éve már jártam itt, az óbarki és nagyegyházi sziklák geoládái miatt. Azóta a bánya környékén nagy változás történt. A bánya melletti, faluhoz közeli úton a tiltó táblák megszaporodtak, az úton pedig jókora sittkupacok vannak, továbbá járművek is voltak a területen. Láthatólag nem a bányászat, hanem a bányagödör feltöltése miatt. Így aztán a piros sávon tovább mentem Csabdi felé, és a Mária zarándokúton jutottam el a bázishoz. Mivel az időmbe bőven belefért, kerülővel, (ismét) a piros sávon mentem vissza Óbarokra, Nagyegyháza felől. Ez a szakasz nagyon hangulatos volt, a hegy alatti utat szinte végig egy bő vizű patak kísérte.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
A Barki szikláktól GCOBRK-tól jöttünk ide. A térkép szerint a piros jelzésen próbálkoztunk, de egy része már nincs meg, a jelzéseket lefestették, feltételezem magánosítás miatt lezárva. Így lesétáltunk a faluba, és a Szőlőhegy utcán mentünk, annak a végén már ott volt a piros út. A bunker-rendszer meglepően nagy, nem gondoltuk volna, hogy ekkora objektum rejlik a föld alatt. Bejártuk az egészet, elég nyomasztó.
Innen a nagyegyházi sziklák felé vezetett tovább utunk.
Érdekes a környezet a bunker rendszerrel, de nem teljesen veszélytelen a hely. Mindenki nézzen a lába elé! Köszönöm, hogy a ládázás jóvoltából ezt is láthattam!
GCOBRK-tól a rejtő által ajánlott bányai bekötőúton akartam közelíteni a biciklimen - csakhogy rögtön ennek az elején egy "Figyelem, bányaterület! Idegeneknek bemenni szigorúan tilos! felirat fogadott... Így - bár imádom az elhagyott bauxitbányákat, szín- és élővilágukat egyaránt -, igyekezvén a bajt elkerülni, inkább kerültem egyet, és továbbmentem a P-n, ahol 800m után balra fordulva a Mária-út jelzésén közelítettem. Az egy más kérdés, hogy a sűrű növényzet miatt ez bő 2,5 kilométeres biciklitolást jelentett egy nem különösebben látványos útvonalon... vártam már a végét. A többi kesser beírásaiból látom, hogy érdemes lett volna korábban lefordulni, és a bánya peremén végigmenni... na, talán majd legközelebb.
Az efféle elhagyott katonai objektumok nem különösebben kedvenceim, a feleslegesen kidobott sok pénz, a környezetpusztítás, jelenlegi állapotukban pedig a graffitis vandalizmus "bemutatására" alkalmasak leginkább. Az minden esetre meglepő volt, hogy milyen óriási kiterjedése volt ennek - a leírás szerint egyáltalán nem kiemelkedő jelentőségű - objektumnak is... A bunkerekbe való bemenést biztonsági okokból (mivel egyedül voltam) most inkább kihagytam. Viszont szívesen felmentem volna a párszáz méterre levő, és láthatóan jó állapotú geodéziai toronyba, ám ennek ajtaja sajna le van hegesztve, így ezt is kénytelen voltam kihagyni... Szerencsére a közeli GCNESZ-nél levő természetes kilátópont bőven kárpótolt ezért.
A láda rendben, de nem kidőlt fa tövénél van, ezért jó lenne pontosítani a leírást (lásd N.Zs. 2022 novemberi logját).
Már csak a vicces neve miatt is felkerestük a helyet Hanola barátommal. Érdekes volt a bunker rendszer, bár nem mindegyikbe néztünk be. A Veronika asztaláról pedig szép volt a kilátás. Köszönöm.
Köszönjük a rejtést. A környezet és az odaút szép, a bunker érdekes volt. A ládát nagyon könnyű volt megtalálni, mert kilátszott a doboz a rejtekhelyről. Mi megpróbáltuk az adott helyen kissé jobban elfedni.
szmájlira cserélve, mától ez is rámvigyorog.
[g:hu+ 2.9.12] GCRED elrejtése után jöttem el megkeresni ezt a ládát, sajnos a bánya egyik oldala le van zárva, így csak körbe kerülhető meg. Mikor legutoljára jártam itt (szintén bringával), még gyönyörű vörös volt a belseje. A ládától az óbaroki buszfordulóig egy Downhill csapatással zártam a napot.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
A bányát megkerülve közel álltunk meg a helyszínhez. Engem az ilyen helyek nem hoznak lázba, inkább elszomorítanak, de érdemes látni, az nem kétséges.
Ha a kiskutya velünk lett volna meg kellett volna kötnünk, annyi rejtett üreg, lyuk és lejárat van a területen.
Kellemes kirándulás a Lófingató-hegyen négyesben a csodálatos időben GCNESZ és GCLFHB felkeresésével.
Nem szívesen mentem le a föld alá, de a fiatalok csak-csak lecsábítottak.
Nem sok esélye volt annak, hogy ma bárhova eljutunk, de hinni kellett benne....
Nem az ajánlott parkolóban álltunk meg, hanem kicsit tovább autóztunk a piroson, és az első lehetőségnél balra fordultunk, és az úton maradtunk. Tul. képp a dobozig is el lehet menni, de végül is kicsit hamarabb találtunk egy alkalmas parkolóhelyet és a környéken kb. 2 órát sétáltunk. Jó döntés volt.
A doboz, a leírással ellentétben nem egy kidőlt fa tövénél / kidőlt fa csonkjánál van, hanem egy élő fa tövénél. Áthelyezte valaki??? Kicserélte? Most pici sötétékét tetejű.
A környék bunkereinek felkutatása után elindultunk a Nagyegyházi sziklák (GCNESZ) ponthoz, amit 13 évvel ezelőtt, 2009-ben találtunk meg a meredek oldal felől. Jól esett az erdei séta, szinte szintben maradva, bár elég sok ember alkotta tárgy mellett haladtunk el; először a betontorony, majd hol régi rozsdás, hol újonnan kirakott kerítések mentén. A kilátópontnál, ami igen jellegzetes vissza is jöttek az emlékek. Az idő borult volt, és erősen sötétedett, ami a kilátásnak nem kedvezett, de az állatok kezdték hallatni a hangjukat. Egy őz ugatása sokáig kísért.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A láda a bányát jobbra elkerülő uton akár kocsival is elérhető.Bár a végén a bunkereknél van egy magánterület tábla. [Geoládák v3.12.10]
De jó! Meglett! [Geoládák v3.12.10]
Az ajánlott parkolóhelyen hagytuk az autót. A ládához vezető úton nem is tudtunk volna tovább autózni, mert egy lakókocsit húztak az út közepére.
Szépen sütött a nap, jólesett a séta.
A láda könnyen meglett. Benéztünk néhány bunkerbe, de csak az első néhány méterre.
jó hely, visszavette az erdő. magánterületi tábla van kirakva, engem nem zavart. 20 percig kerestem, valamiert nem fogadja el a jelszót, ahogy visszaemlékezek. köszi.
Az utolsó megtaláló a helyén lévő doboz segítségével tudott logolni, így azt gondoljuk, hogy megint egy "jelszónélküli hullámmal" van dolgunk. :(
(Persze az sem kizárt, hogy valaki elvitte, majd visszarejtette.)
Tatai sárkányhajózás utáni találat lett volna, ha a láda ott lett volna. Az előző "nem-megtaláló" is valami narancssárga maradékot talált láda helyett.
A láda környékét alaposan körbejártuk, sok katonai maradvány, rozsdás vas hever ott. Egy rozsdás szögesdrót a bal lábam köré tekeredett a kutakodás közben.
Kérem jelszó nélküli megtalálás elfogadását.
Fogtam! - volna, de nekünk sem lett meg. Az ösvény eleje gyorskötözőkkel összetákolt ágakkal volt lezárva, valaki nem igazán akarja, hogy arra járjunk. A koordináta közelében szóba jöhető helyek üresek voltak.
A kőbánya felett mi itt kanyarodtunk be ÉNy felé, így sikerült kikerülni a bányát: N47 29.998' E18 34.768'.
Kérem szépen a képek alapján a jelszó nélküli log elfogadását!
Sajnos nem találtuk meg! Kerestük minden fánál, de nem leltük. Az egyik képen fotoztunk egy narancssárga doboz darabokat, talán az volt a láda.
A fényképek alapján kérlek fogadd el a megtalálásunkat .
Előre is köszönjük. [Geoládák v3.12.10]
Sajnos nem leltük meg a ládát. Sokat bóklásztunk a környéken ketten a párommal, pontosan mutatta a helyet mindkettőnk telefonja. Ládát mégsem találtunk sehol. Vagy mi voltunk ügyetlenek, vagy elveszett a láda. Kíváncsi vagyok, hogy a közeljövőben megtalálja-e valaki. A hely egyébként érdekes a sok katonai bunkerrel. Mondhatnám kísérteties. És a hely neve......mit mondjak?............találó. Mivel az utánunk jövő sem talált semmit, a fotók alapján én is kérem a találatot!
LefüLELVE :-)
Óbaroki körséta, jó kis túraidőben. Most csak a felszínt jártuk körbe, de sok-sok évvel ezelőtt, egy tájékozódási TT-n megnéztük a járatokat. A kivonuló csapat búcsúzóul szétlőtte a falakat, nem volt szívderítő látvány :-(
Köszi a rejtést
Kellemes tavaszi csavargás az Óbarok körüli sziklák között Anitával, Beával és LionDaddyvel. Molly kutya is velünk tartott. A Nagyegyházi sziklák felé indultunk a piros jelzésen, majd a volt szovjet laktanya érintésével a régi kőbányán keresztül mentünk fel a megvizsgálni a barki hangyákat.
Idén tavasszal valahogy kevesebb kirándulásra jutott időnk, így ezt a kellemes időt nem hagyhattuk ki. A mai napra a Bélkőre szervezett GCWALK-hoz korán kellett volna kelni, a tegnapi szülinapozás után az meg nem igazán akaródzott, így csak egy rövid csavargást szerveztünk az óbaroki sziklákhoz Anitával, Beával és Kectammal, no meg Molly-val.
A Szőlőhegy utca végétől a jelzésen indultunk el Nagyegyháza felé, majd a GCNSZ sziklái alatt elhaladva jelzetlen utakon értük el előbb a sziklákat, majd a mérőtornyot és a bunkert.
A láda - bár a vegetáció jóformán még meg sem indult - kisebb dzsungelharcot követelt. Legalább is abból az irányból, amerről közelítettünk. Persze, aztán ahogy lenni szokott, távozóban meglett az egyszerűbb út is. De nálunk ez már szinte menetrendszerű... A bunkert sem hagytuk ki, kicsit benéztünk a sötét és hideg verembe.
Innen a kőbányán keresztül elsétáltunk még a GCOBRK sziklához is.
Évi rendes gerecsei medvehagyma-túránk után. Volt még időnk, így lófingattunk egyet fel a csúcsra. Autóval kicsit közelebb mentünk, mint az ajánlott parkoló, némileg lerövidítve a távot. A bunkerek klasszak és izgalmasak, a rejtésről ez kevésbé mondható el: egy jellegtelen fa tövébe ledobva, 1-2 kéreggel letakarva. Nem tudom, ez volt-e az eredeti koncepció, de mindegy, megvolt ez is, köszi.
A nagyegyházi szikláktól sétáltunk át Blöki/Káosz kíséretében. :)
Blöki/Káosz egy nagyon okos németjuhász kutya, aki 4 fiatalhoz szegődött Óbaroknál. Viszont a NESZ rejtekétől inkább Velünk sétált egy kellemeset. :)
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! [g:hu 1.6.4]
Érdekes hely, elvoltam vagy fél órát odabenn... :)
A láda rendben a helyén, viszont több helyen törött, repedt, de szerencsére nincs beázva.
Köszi a rejtést! :)
Kisfiammal jöttünk fel, terepjáróval egészen a toronynál tudtunk parkolni, így keveset kellett sétálni. Nyilván már a neve is tetszett neki. Igaz, hogy a bánya területére nem kell bemenni, de itt is hatalmas tiltótábla van, hogy magánterület, engedély nélkül behajtani és belépni tilos. Ennek viszont érdekesen ellentmond, hogy mellette visz el a Mária Út. Maga a hely rendkívül érdemes, szerintem nagy élmény. Érdekes visszagondolni, arról beszélgetni, hogy milyen is lehetett itt az élet. És vajon most milyen titkos létesítmények vannak.
Családi kirándulás tiszta, hideg időben 2x2 km-es könnyű gyaloglással. Az útvonalon több látványosságot is találtunk, a természet apró téli csodáit, illetve monumentális, részben ember formálta alakzatokat. A bunkerbe is bekukkantottam, miközben megpróbáltuk elképzelni az itteni életet pár évtizeddel korábban. :)
A községben az önkormányzat előtt parkoltam, majd a piros sáv és lila Mária út jelzésen jutottam a ládáig. Mivel későre járt nem kerestem a bunkereket, versenyt futottam az idővel, hogy még világosban visszaérjek az autóhoz.
Esőt sejtető időben indultunk reggel, de aztán szépen kivilágosodott. Nagyon érdekes és változatos volt az út a ládáig. Nem ugyanazon az úton jöttünk vissza, így egy szép erdei sétában is volt részünk. Köszi a rejtést!!
Napsütéses hosszú hétvége, ráadásul az óraátállítás miatt +1 órát is nyertünk, muszáj volt kirándulni. Három geoládát terveztem, a feleségem is sikerült rábeszélni a kirándulásra, ... bár negyediknek egy Aldi pontot is be kellett iktatni, de ez vállalható kompromisszum ;).
Wilka74 térképe alapján (köszi!) kicsit döcögősen, de lényegében egyszerű drive-in pont. Így, közel 2 hónapnyi szárazság után nagyon könnyen lehetett autózni a földúton, jókor jöttünk. A bunkerek is valóban meglepően jó állapotúak, érdekesek, könnyen látogathatóak. Izgalmas, csillagos ötös hely. Köszönjük a rejtést.
Utolsó mai ládánk. Mivel a család eléggé beszomorodott a GCKESS-nél tapasztalt körülményeken, igyekeztem egy jó kis izgis hellyel zárni a napot. Sikerült. A megjelölt parkolóhoz képest mi sokkal közelebb mentünk autóval, bár nem teljesen vagyok benne biztos, hogy szabadott volna. Sok emberrel találkoztunk, lementünk a bunkerekbe, elemlámpával bejártuk a zugokat. Csomó denevért is láttunk, jó volt! Köszi a rejtést! [Geoládák v3.12.2]
Megvan!
Mi az adótoronyig beautóztunk, simán járható száraz időben a földút. A bunkerek nagyon jó állapotúak, készültem lámpákkal, így sikerült is alaposan bejárni.
Tetszett, köszi, hogy megmutattad a helyet!
A teherautó forgalom miatt, nem éreztem biztonságosnak az ajánlott parkolót (szerintem egy kanyarral feljebb az úton jobb parkolási lehetőségek vannak). Viszont az itteni tiltótáblán kérik, hogy használjuk a megépített elkerülő utakat, ami olyan jól sikerült, hogy egészen az adótoronyig gurultunk. Körbejártuk a bunkereket, szeretem az ilyen helyeket. Az meg különösen tetszett, hogy még nincs telehordva szeméttel, kösz a rejtést.
Bringával, némi vonatos rásegítéssel. A bunkereket már korábban kétszer is felkerestem, most nem szálltam alá. Kicsit zavart a sok magánterület tábla, a láda környékén nagyszabású farakodás folyt.
A .com-on sikerült FTF-et logolnom, most csak a jelszóért jöttünk el ide. A bunkereket keresztül-kasul bejártuk az unokámmal, így nyugodtan mondhatom, a veszélyre figyelmeztetés erősen túlzó: az erdei ösvényen nagyobb kockázat végigmenni, mint a bunkerben. Természetesen lámpára szükség van, de azzal gond nélkül bejárható. Kösz a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Találkoztam én is a magánterület gondnokával és kéri hogy körbe menjünk az új uton.Kikerüli magát a bányát.[Geoládák v3.11.3]
A gerecsei jubileumi láda után hazafelé ... Az Óbarok felől felfelé vezető utat Magánterület tábla védte. Miután kicsit tanácstalanul megálltam, egy ott parkoló autóból kiszállt egy hölgy és ajánlott egy kerülőutat (amit "ők építettek"). A GPS-em nem ismerte az utat (kellene frissítenem), de a tuhu-n és a valóságban is létezett, így tiltásmentesen feljutottam a hegyre. Alighanem a láda leírásban is ez van "kódolva", de nem olvastam eléggé értő módon ... "a külszíni fejtések mellett elvezető széles utat követve szinte a ládáig autózhatunk" ....
Egy korábbi bejegyzésre ... anno nem volt "magánterület" tábla, mert magántulajdon se létezett ... Viszont volt szögesdrót és géppisztoly. Nem is járkáltunk akármerre. :)
Gerecsei biciklizés után hazafelé megálltam Nagyegyházán, onnan jöttem fel országúti biciklivel.
Bunkert már annyit láttam, hogy már nem érdekel.
Az 1970-es és az 1990-es években is jártam már Szárliget - Zuppa - Óbarokk felől a hegyen, végig a sziklákon. Akkor a térképen még szemérmesen Lóingató-hegynek írták. :D
Nem okozott maradandó élményt a bemutatott hely - valahogy így kell mondani diplomatikusan, hogy ez bizony nem ládaérdemes hely - mégsem volt hiábavaló eljönni erre, hiszen tekertem 50km-t, jókat csemegéztem az útba eső tucatnyi eperfáról, és sok év után ismét élvezhettem a remek kilátást GCNESZ-től.
A doboz és a logfüzet Fairy stílusát idézi.
Az ajánlott parkoló helyett én inkább itt álltam meg: N47 31.595 E18 33.976.
Egy-két autó jól elfér. Innen kb. 1900m-s gyaloglással jól elérhető a doboz. Többnyire árnyas erdőben lehet menni. A bunkerek jól bírják az idő múlását, van bennük anyag!
Kellemes hőségben sivatagi túlélő túra. Bár egész közel jutottunk kimondottan alacsony építésű járművünkkel, így még kezelhető volt Aztán könnyed séta az állítólagos magánterületen. (Gondolom a tábla még a Vörös Hadsereg idejéből maradt) Sajna a fejlámpáról elfeledkeztünk, így nem tudtunk mélyre hatolni a titokzatos ojektumba. Pedig ott biztos jó hűvös volt.
Remek fogyókúra volt a rekkenő hőségben felmenni a ládához. A hegy elnevezése sztem nem a bányászathoz kapcsolódik, mert az itt lévő külfejtésekben a MAL Zrt a 2000-es évek elején kezdett dolgozni, abban az időben én is meglátogattam néha a munkálatokat. Viszont a favágók is használtak lovakat anno és szegény párák bizonyára néhányszor eldurrantották magukat, az öles fák vontatása során.
[g:hu+ 2.7.4]
Pátyi munka után egy kis esti séta Zsuzsival. Nagyon élveztük az egészet, jó kis környék. A bunker könnyen meglett és a láda is, pedig csak mobil volt nálam. Egyre kevesebbet használom a GPS-t. Szinte csak akkor, ha koordinátákat kell bepötyögnöm... Nem ismertem a helyet és tetszett. A bunkerbe picit bemerészkedtem, de egyedül nem akartam most bejárni.
Még 2021.03.28-án jártunk erre, a KDP-ről kis kitérővel. Kokónak megtetszett a bunker és környezete, így láda született a találkozásból. :)
Remek túra volt, remek társasággal.
Köszi
Herceghalomban dolgoztunk a kollégámmal, amikor jött az értesítés, új láda a közelben.
Munka után átgurultam Óbarokra és felsétáltam az elhagyott bányaterületen keresztül. A közeli bunker bejáratában denevéreket láttam berepülni, ezért a lemenetelt kihagytam. Gccmrt végigjárásakor, áprilisban, még nem érkeztek meg a gyurgyalagok. Most sikerült gyönyörködnöm e színpompás madarakban.
Nem teljesen értem a helyzetet, gondolom előbb volt fenn nemzetközin a láda, de P1 04. 01-én volt. Magyar P1 esetleg? Jacsa logját nem látom, de 4-5 másik már van benne. Köszönöm a rejtést!
U.i.: szerintem ez az eddigi legjobb helyezésem a magyar platformon, sokáig nem is figyeltem a P1-eket, meg nem is nagyon volt új láda. 2. hely!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Korábban már jártam itt és nagyon tetszett a bunker. Megígértem a fiamnak, hogy egyszer eljövök vele is megnézni a helyet, de ez nem a mai nap lett. Még visszajövünk! [Geoládák v3.11.1]