Mit is keress?
1. pont:
N 47° 14,906' E 18° 37,498' [GCBENC-1] Az építők nevei közül az ifjabb vezetékneve (8 betű).
2. pont:
N 47° 14,993' E 18° 37,418' 211 m [GCBENC-2] A bányához elérve a bal oldali ösvényen haladj lefelé majdnem 50 métert és az ösvény jobb oldalán lévő sziklacsoporthoz lemászva alattuk megleled a 3 x 6 x 14 cm-es tartályt.
Kérlek - különösen idősek vagy gyermekek társaságában - ÓVATOSAN közelítsd meg a rejteket a csúszós talaj miatt (kifejezetten esős, havas, jeges időben)!
A rejtekekben található szavakból megkapod a jelszót és már logolhatsz is! :)
A ládába TravelBug helyezhető.
A Velencei-hegység legkedveltebb kilátóhelyét és a környék további rejtett értékeit szeretném a multi megkeresésére vállalkozóknak megmutatni. Remélhetően a korábbi rejtésben kissé csalódottak is újra szánnak időt a hely meglátogatásának, ha erre járnak.
A Velencei-hegység sokak számára csak egy gránittömeget jelent országunk szívében, de ezen túl számos érdekességet rejt magában. A Bence-hegy nem a Velencei-hegység legmagasabb csúcsa, azonban a tó közelsége, a remek kilátás és könnyű megközelíthetőség miatt kedvelt turistacélpont.
Megközelítés
Az ajánlott parkoló közvetlenül a csúcs közelében van
N 47° 14,888' E 18° 37,574' [GCBENC+parkoló], oda pedig minden egyes GPS-el/térképpel rendelkező ember az általa választott közlekedési eszköz segítségével (autó, kerékpár, gyalog) el tud találni. Bízom benne! :)
Túrád végén, ha van kedved, látogasd meg a közeli Mandula cukrászdát
N 47° 14,413' E 18° 35,810' [GCBENC+cukrászda], ha édesszájú vagy, vagy a mellette lévő Zsuzsi büfét
N 47° 14,412' E 18° 35,789' [GCBENC+büfé].
A hegyre menetben el fogsz haladni
Vörösmarty Mihály présháza mellett.
N 47° 14,670' E 18° 37,396' [GCBENC+présház] Az épület téglalap alaprajzú, részben a földbe vájt, dél felől kontyolt, nádazott nyeregtetővel fedett, 19. század elején épült. Az épület pincéje kőboltozatos, a helyiségekben gerendás pórfödém és hajópadló. Udvarán áll egy 1869-es évszámmal ellátott prés, melynek kármentője vörös márvány. A déli homlokzaton a több versét itt író Vörösmarty Mihály emléktáblája látható. A hagyomány szerint Vörösmarty Mihály és öccse János vásárolták édesanyjuknak 1820-as évek vége felé. Az épület több évig vendéglőként üzemelt. Ma sajnos nem látogatható.
A hegyen régebben egy
kilátó is állt. A mára legendának számító régi acélkilátó - egy leselejtezett olajfúró torony - 1965 novemberében került a velencei Bence-hegy tetejére, és idővel ugyanúgy a település szimbólumává vált, mint a pákozdi csata emlékműve.
A mai szemlélődő talán könnyedén megállapítja, hogy az olajfúró torony nem illett a tájképbe, de kérdezzük meg bármelyik régi velencei lakost, mindenkinek lesz egy kedves története a kilátóval kapcsolatban. A furcsa építményt a helybeliek és a tónál üdülők is gyorsan megszerették. Csodálatos volt a panoráma odafentről (jó időben még a budapesti augusztus 20-i tűzijáték is látszódott), pedig a fából készült kilátószintet nem is a 43 m magas torony legtetején, hanem annak alsó egyharmadán alakították ki (ez falépcsőkön volt elérhető, tovább csak az arra illetékesek juthattak fel, létrán).
Idővel a kilátó elöregedett, majd életveszélyessé nyilvánították. Felújítására nem volt anyagi forrás, hasznosítását nem vállalta senki, így 1988 szeptemberében megszületett a "halálos ítélete". A szerkezet lebontása igen hosszadalmas és veszélyes lett volna, így robbantani kellett.
Újra felépítik a Bence-hegy kilátóját és a méltó megvalósítás érdekében pályázatot írtak ki. A nyertes pályázatról bővebben a források részben található linken olvashatsz!
A kilátó: nyitva minden nap 10.00 és 19.00 között, belépő 500 HUF, 5 éves kor alatt ingyenes. A bejárat közelében lévő automatából tudsz jegyet venni.A kilátás csodálatos!
A Panoráma úton visszafelé haladva egy hatalmas
kőfejtő mellett haladunk el (itt egykor az andezitet bányászták ki, ami a vulkán kürtőjében szilárdult meg). A legtöbb erre járó nem is sejti, hogy milyen szép kilátás nyílik erről a részről, így nem is lehetett kérdés, hogy a multi ládája hova is kerüljön.
Kérlek - különösen idősek vagy gyermekek társaságában - NAGYON ÓVATOSAN közelítsd meg a rejteket a csúszós kövek miatt (kifejezetten esős, havas, jeges időben)!
Nosztalgiaként álljon itt sirgalahad versikéje:
"Nem magas hegy a Bence
Felvezet egy kacskaringó
Jól látszik a Velence
Minek vize lágyan ringó"
Linkek (ajánlók és források):
50 éve ...
kirándulóutak ajánló
egy kis helytörténet
az új kilátó
az átadott kilátó
új kilátások Velencén
elragadó kilátás
Videó:
naplemente Gárdonyból
Jó túrázást kíván: Gubirobi, Nóri, Dóri és Gergő.
A ládát az eredeti rejtőtől adoptáltam hosszú betegeskedése után. Köszönöm
Macok hozzáállását ez ügyben!