Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2010.06.17 12:00
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:01
Utolsó lényeges változás: 2023.10.30 18:36
Rejtés típusa: Multi geoláda (4H)
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 20700 m
Megtalálások száma: 124 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
Röviden
Mályinkáról induló pontról-pontra multi:
1. Kőszikla alatt orvosságos doboz. Itt nincs QR kód, hagyományos rejtés. Laminált lapon találod a következő pont koordinátáját és az első jelszórészletet.
2. Sok lyukú fa tövében 15*10*5 cm méretű láda benne a következő pont koordinátáival és a 2. jelszórészlettel QR kóddal is.
3. A kilátóhelyhez vezető ösvény mellett nagy, fehér lapos kő alatt, 15*10*5 cm méretű láda, benne a végpont koordinátáival és a 3. jelszórészlettel QR kóddal is.
4. Nagyobb sziklaüregben 15*10*5 cm méretű hagyományos láda, benne az utolsó jelszórészlet QR kóddal is.
Bevezetés
Ha a bükki kilátóhelyekről beszélünk mindenki a Három-kőre, A Tar-kőre vagy a Bálványra gondol, pedig nagyon sok kevésbé felkapott, kicsit nehezen megközelíthető kilátóhely van még a Bükkben. Ezek közül szeretnék nektek egy 20 kilométeres túrával négyet bemutatni a Bükk északi peremvidékén. A túrán kb. 600 m szintet kell leküzdened, a leírásban pontos útvonal ismertetést találsz.
Rejtett állomásos, pontról-pontra vezető rejtésekről van szó. Mindenhol a jelszó egy darabját találod, valamint a következő állomás koordinátáját. Jegyezd fel mindkettőt és gyűjts össze a 4 részletet! A jelszót a pontok sorrendjében egymás után írt részletek adják (összesen - az alkalomhoz méltóan - 20 karakter).
Minden táblán található egy QR kód is, ha applikációval keresed a ládát, akkor a Geoládák és a g:hu+ be tudják olvasni ezt a kódot. Információ a geocaching.hu-n alkalmazott QR kódról.
Az útvonal
A túra útvonala több helyen is fokozottan védett területen halad, ezért kérlek benneteket, hogy csak az alább ismertetett útvonalat használjátok.
Az országos kék jelzésen indulunk déli irányba első úti célunk a Szőlő-kő felé. A települést elhagyva elhaladunk a Begyeleg-kilátó mellett N 48° 8,948' E 20° 29,540' 343 m [GC20Bk+Begyeleg-kilátó] majd a N 48° 8,515' E 20° 29,077' 415 m [GC20Bk+jelzetlen útelágazás] pontban jobbra egy jelzetlen útra térünk, amin mintegy 300 métert megtéve túránk első állomásához a Szőlő-kőhöz jutunk. A következő pont koordinátáját és a jelszórészletet a kilátóhely közelében egy kőszikla alatt orvosságos dobozban találjuk. A Szőlő-kőről szép kilátás nyílik a Dédesi várra és a Verebec-bércre.
Visszatérünk a kék sáv jelzésre majd tovább folytatjuk az utunkat déli irányba. A sárga sáv jelzés becsatlakozásánál nyugat felé fordulunk és felkapaszkodunk a Dédesi várhegy nyergébe. Itt a kék sáv jelzést követve ismét délnek fordulunk. Utunk egy néhány száz méteres szakaszon itt együtt halad az Észak-Bükk ősi települését bemutató zöld bástya jelzésű tanösvénnyel.
Hamarosan elérjük túránk második remek kilátóhelyét - és egyben a multi második állomását - a Vásárhely-követ, melynek szirtjéről a Bán-patak völgyére és Nagyvisnyóra látunk rá. A következő pont koordinátáit és a második jelszórészletet tartalmazó QR kódos lapot egy jellegzetes, sok lyukú fa gyökerei közt találjuk egy 15*10*5 cm méretű hagyományos ládában. Továbbhaladva a jelzett úton érdekes információkhoz juthatunk a tanösvény tábláiról.
A sáncokkal határolt meredek hegytető oldalaiban a völgyek felé mesterséges teraszok valóságos hálózatát alakították ki, ezek területén 1-1 ház állt. A Verepce-vár területéről nagy mennyiségű vas- és bronzkori leletanyag került elő. A vaskorban itt élt emberek a Bán-patak völgyében bányásztak gyepvasércet, melyből vasbucákat készítettek, ezek készítése az Árpád-kor végéig folytatódhatott. A vasbucákon kívül vaskori tokos balták is napvilágra kerültek. Furcsa belegondolni, hogy az évezredekkel ezelőtt itt élt kultúrák hogyan formálták a terepet, kiirtva az erdőt, majd kialakítva a mesterséges teraszok százait, kb. 1,5 millió köbméter földet megmozgatva kézi- és állati erővel.
A 800 méter hosszú erődítmény végét a Verepce-tetőt az Ördögoldaltól elválasztó nyeregben, a Vaskapuban érjük el. N 48° 7,007' E 20° 28,808' 634 m [GC20Bk+Vaskapu] Itt jól kivehető a meredek kettős sánc és árok védműve, melynek kialakítása ezen az oldalon volt a legfontosabb, hiszen egy lehetséges támadás során innen lehetett a legkönnyebben elérni az erődítést. A régészeti feltárások során egy valódi ütközet nyomaira bukkantak a kettős sáncnál: számos bronz nyílhegy és parittyalövedék került elő. Bár pontos adatok nincsenek a csatáról, a leletek alapján feltételezik, hogy két vaskori szkíta közösség közötti összecsapás nyomait találták meg.
A Verebec-nyeregnél N 48° 6,929' E 20° 28,989' 634 m [GC20Bk+kék sáv letérés] elhagyjuk a jelzett utat, nem követjük a jobbra elforduló kék sáv jelzést, hanem egyenesen haladunk tovább a széles erdészeti úton.
A N 48° 7,046' E 20° 29,295' 667 m [GC20Bk+jobb forduló] pontnál levő kereszteződésben jobbra fordulunk, majd egy kis kapaszkodás után elérjük a Nyír-követ, amely egyben a multi harmadik pontja. A végpont koordinátáját és az aktuális jelszórészletet egy a kilátóhely felé vezető ösvény mellett fekvő nagy lapos kő alatt találjuk egy 15*10*5 cm méretű hagyományos ládában. A kilátóhely közelében egy kulcsosház található.
Utunkat keleti irányban folytatjuk a jelzetlen erdészeti úton, majd a N 48° 7,148' E 20° 30,151' 749 m [GC20Bk+piros háromszög] pontban eléjük a piros háromszög jelzésű utat.
Ezen jobbra fordulunk, majd mintegy 300 méter megtétele után N 48° 7,087' E 20° 30,289' 749 m [GC20Bk+piros sáv] elérjük a piros sáv jelzést.
Szentlélek közelében N 48° 7,200' E 20° 31,645' 719 m [GC20Bk+1kés sáv] kék jelzést amin a Látó-kövek érintésével az utolsó kilátóhelyig, a Buzgó-kőig haladunk. A negyedik jelszórészletet rejtő hagyományos 15*10*5 cm méretű ládát egy magányos fa mellett található nagyobb sziklaüregben rejtettem el. A kilátásért itt egy kicsit meg kell dolgozni, egy kis sziklamászással juthatunk fel a kilátást nyújtó gerincre.
A Buzgó-kőtől Mályinkára kétféle úton juthatunk vissza. A könnyebbik, de kicsit hosszabb út ha a piros sáv jelzést követjük a N 48° 8,925' E 20° 31,057' 719 m [GC20Bk+földút nyugat felé] kereszteződésig, ahol nyugatnak fordulunk és a GPS-t követve a borospincék érintésével a temetőnél érjük el Mályinkát.
Az izgalmasabb, de számos patakátkeléssel, kidőlt fákkal tarkított út a kék kereszttel jelzett Csondró-patak völgyén vezet Mályinkáig.
A Szentléleki turistaháznál parkoltunk. Egy körtúrába foglaltuk a GCBBxx, GCodvb és a GC20BK befejezését. Nem volt elég magas a hegy, a kánikula eléggé érződött végig az utunkon.
Tavaly a láda első részét már bejártuk, de kifutottunk az időből, a befejezésre most került sor. Nagyon jó az útvonal, a végpont pedig igazán láda érdemes hely, tetszett a szikla, a kilátás.
Üdv Mr Zerge.
Tibcsivel, Csengével és a tacsikkal. Nagyon tetszett ez a multi, mivel imádom a szirteket és a Csondró-völgyet. Igazi kalandtúra, sok szép látnivalóval! :) Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6] [Geoládák v4.2.6]
Meglett. Klassz helyeket mutatott be a láda, nekem az utolsó pont tetszett a legjobban. Köszönet a segítségért N.Zs.-nek és Attibatinak (az első pont ládája nem volt a helyén).
Ma az Odvas-kő szirt (GCodvb) pont után ennek a multinak az utolsó pontjához, a ládához kanyarodtunk.
Ahogy Attibati márciusban, mi is úgy találtuk a ládát, takarás nélkül, mint egy kiállításon. A meleg kövön egy gyík napozott előtte, de ahogy felemeltem a fényképezőgépet, elillant. Később egy béka pózolt helyette egy pocsolyában.
GCMALY-1, GCMALY-2, GCSZLF-4, GC20Bk-1, GC20Bk-2, GC20Bk-3, GCkabe, GCMFCS-1, GC20Bk-4, GCMFCS-2. 25,5 km, 850 szintemelkedés, nagyszerű kirándulás.
Nagyon örülök, hogy fennmaradt ez a jubileumi multi (és kár, hogy néhány bejárására már nincs módom megszűnésük miatt), csodás helyekre vitt el, amelyeket kiegészítettek a három szomszédos láda pontjai.
Megtaláltam.
Nagyon jó körtúra. Az utolsó ponttól - még néhány kilátópontot érintve - a kék + jelen mentünk le Mályinkába. Ez volt a túra legnehezebb szakasza. A Csondró-patak völgyi nagyon szép, de nehezen járható. Sok gázló, bedőlt fák.
Az első ponton az eredeti helyen pótoltam a ládát. A tartalék ládát vagy 10 méterre az eredeti helyétől a hegyoldalban találtuk meg. Új dobozt kapott és visszarejtettem az eredeti rejtekhelyre.
A többi pontot is végigjártuk, a rejtések a helyükön voltak. Az utolsó ponton a ládát
takarás nélkül, mint egy kiállításon találtuk, visszarejtettük az eredeti módon.
A hegyzet kilátástalan, de nem reménytelen...
Mikor is, ha nem tejfölös ködben kell nekiindulni egy kilátós multinak.. De sebaj, így legalább azt gondolhattam a tejfehérség mögé, amit csak akartam. Az erdő meg különösen szép volt így is. Az első ponton nincs meg a doboz, a rejtő kisegített, de igazán nem is kellett a koo., a második ponton a lyukas fa adja magát.mondjuk a jelszórészletre így is szükség volt.
Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
A körtúra kicsit döcögősen indult: a Begyeleg-kilátó lezárva, a Szőlő-kőnél pedig hosszas keresés után sem leltem az első dobozt, pedig a rejteket a leírás és a kép alapján sikerült kétségtelenül beazonosítani. A rejtőhöz fordultam telefonon, aki nagyon segítőkész volt, megadta a 2. pont koordinátáit.
Innen aztán már simán ment a dolog, legalábbis ami a megtalálásokat illeti. Szintek tekintetében többször kiderült, hogy még mindig van feljebb. :)
A Nyír-kőnél a kulcsosház nagyon megragadott, itt aztán lehetne egy pár napot tölteni a világtól elvonultan. Egyébként a leíráshoz annyi kis kiegészítést tennék, hogy a Verebec-nyeregtől e harmadik ponton át egészen az országúthoz visszajutásig az út kék háromszög jelzést kapott, láthatólag frissen felfestve.
A Buzgó-kőnél az utolsó pont is hamar meglett, a három jelszórészlet alapján végül sikerült kitalálni az első pontnál hiányzót is.
Mályinkára visszafelé időszűke miatt a hosszabbiknak, de gyorsabbnak írt, piros sáv utat választottam, így még napnyugta előtt értem vissza a kocsihoz.
Ez volt a jubileumi ládák számomra utolsó, 20. tagja, méltó zárásaként a sorozatnak. Örülök, hogy állandóra is megmaradt ez a láda, és nem csak az "időn túli" teljesíthetőség miatt.
A jubileumi túrák között a legjobb! Ez volt a 13/20.
4 ponttal megoldott 21 km-es izgalmas útvonal, jó rejtésekkel.
Mályinkáról indulva az első kilátópontunk a Begyeleg-kilátó volt, ami éppen le van zárva, de oldalt a korlát átlépése után mégis csak sikerült felmenni és szétnézni. A kilátó aljában egy fiú éppen az autóban lévő ágyát csomagolta össze és közben elmesélte, hogy milyen izgalmas, viharos és jégesős volt az éjszakája.Az előző nap Jávorkút környékén keletkezett erdőtűznek viszont jól jött. A jó magas páratartalomnak köszönhetően, mire a Szőlő-kőhöz értünk vizesek voltunk. A rejtés adta magát, szinte szembe jött. Gyönyörködtünk a szép kilátásba, ráláttunk a Dédesi várra - ahova most nem mentünk föl - és a Verebec-bércre. A második állomáson, a Vásárhely-kőnél két éve jártunk egy husky kíséretével. Ma egy kisebb TÚRATERÁPIA-s társasággal futottunk itt össze. A pad mögé is érdemes benézni. A hátoldalán egy Lázár Ervin idézet van Burger Barnára emlékezve. A Nyír-kőnél keveset időztünk, mentünk tovább és a Látó-kövekhez kapaszkodtunk fel, de rövid idő múlva 5Ft-os nagyságú esőcseppek kergettek le a kilátópontról. Mire felvettük az esőkabátunkat és hozzászoktunk, már el is állt az eső. Vetkőztünk. Az elágazásnál a -ot választottuk, aminek minden métere tetszett. Az utolsó kilátóhely, a Buzgó-kő teljesen lenyűgözött a sziklaüreges rejtéssel együtt. A gerincen oda-vissza "rohangáltam" és szívtam magamba a látványt. A hátizsákból előkerült még némi elemózsia és eszegetés közben megint gyűltek a felhők felettünk, kezdett dörögni az ég, majd a távolban reccsenés után nagy robajjal kidőlt/ledőlt valami valahova. Aztán eljött az a pillanat mikor mégis tovább kellett állni...és természetesen az izgalmasabb, patakátkelős, megunhatatlan, kidőlt fákkal tarkított úton a -n a Csondró-patak völgyén mentünk vissza Mályinkára. Működött a közkút, a hűs vize jól esett. Szuper volt! Köszönjük.
Már a GC42FV során elkezdtük a multit. Ma a GCANSZ megtalálása után folytattuk az esemény ládát. Ómassánal hatalmasat fürdött Kajla a patakban. Nagyon szépen köszönöm a munkádat.
Ez lett a 11. gyalogosan végigjárt jubileumi kirándulós multim. A tömegközlekedéssel jobban elérhető Dédestapolcsányból indultam és Ómassán fejezem be a túrát. A Farkas-nyak után az Odvas-kő felé vettem az irányt, majd onnan következett a Buzgó-kő, ahonnan a Látó-kövek és Szentlélek érintésével mentem Ómassára. A Bükk, mint mindig, ezúttal is gyönyörű és vadregényes volt, a kilátások pedig csodálatosak. Minden pont rendben, nagy köszönet a rejtésekért és persze boldog születésnapot geocaching.hu!