Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2021.06.19 18:03
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:01
Utolsó lényeges változás: 2022.08.04 12:51
Rejtés típusa: Esemény geoláda (1H+5V)
Elrejtők: Hörcsög
Ládagazda: Hörcsög Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20000 m
Megtalálások száma: 146, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
A multiláda 2022 július 31-ig kereshető marad, majd 3 napig betegre lesz állítva, hogy mindenki tudja logolni, azt követően megszűnik!
Bevezető
Köszöntelek a jubileumi eseményláda-sorozat bakonyi túráján. Mi is jut először eszünkbe, ha a Bakonyt szemeljük ki úti célként? A Gaja-szurdok, a Római-fürdő, netán a Kerteskői-szurdok, vagy az Ördög-árok, vagy éppen a Cuha-szurdok...? Nos ezeket a felkapott és látványos helyeket most mind elkerüljük! De akkor vajon mi vár ránk az utunk során? Hódok által szabályozott patakmeder hatalmas rőzsegátakkal, 4000 éves földvár maradványai, egy ementálihoz hasonlatos "likas" szikla, egy remek kilátópont, az Ősfenyves és egy alig ismert barlang. Mindez ritkán járt erdei utakon az Öreg-Bakony erdeinek mélyén.
Tudnivalók
A túra teljesítése gyalogosan ajánlott! A túrára megfelelő mennyiségű folyadékot vigyél, vagy még a faluban töltsd fel a készleteid, mert az út során bizony nem lesz lehetőséged vízvételre! A kijelölt turistautakról ne térj le, ne toronyiránt közlekedj! Kérlek a rejtéseket gondosan álcázd vissza! Minden ponton a jelszó egy darabját találod, valamint a következő pont koordinátáját. Jegyezd fel mindkettőt és gyűjtsd össze az összes részletet. A jelszót a pontok sorrendjében egymás után írt részletek adják. Minden táblán található egy QR-kód is, ha applikációval keresed a ládát, akkor a Geoládák és a g:hu+ alkalmazások egyaránt be tudják olvasni ezt a kódot.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés és parkolás
Túránk kiinduló- és végállomása egyaránt Porva falu, mely egy apró zsáktelepülés a bakonyi rengetegben a Kőris-hegy árnyékában. Autóval és menetrend szerinti autóbusszal Zirc felől tudod megközelíteni. A falu szélén a sportpálya mellett található kiépített parkolóban N 47° 18,631' E 17° 48,584' 365 m [GC20BY+parkoló] érdemes megállni. Található itt egy kis tó, játszótér és erdei pihenőhely. A túra körtúra, ide fogsz visszaérni, a faluban ideálisabb parkolóhely nincs.
Röviden
A ránk váró táv: 20 kilométer, a teljes szintemelkedés: 420 méter, a teljes szintcsökkenés pedig 418 méter. 1. pont 8x10 centiméteres táblát kell keresni a patak partján földön fekvő fa rejtekében 2. pont 8x10 centiméteres táblát kell keresni egy egykoron hatalmas fa csonka tönkjének oldalában kövekkel álcázva 3. pont 8x10 centiméteres táblát kell keresni a turistaúttól jobbra kissé fent egy facsonk oltalmában avarral takarva (a kis sziklákra nem kell felmászni) 4. pont 8x10 centiméteres táblát kell keresni egy sziklaodú közvetlen közelében, annak falában 5. pont a 16x11x6 centiméteres, 680 ml-es átlátszó konyhai műanyag dobozt egy kis szikla alatt találjátok (nem kell felmászni) 6. pont 8x10 centiméteres táblát kell keresni egy jellegzetes kiszáradt fatörzs ásítozó odvában, illetve mellette egy kidőlt fán, mert az odút lódarazsak lakják (tavaszig nem kell tartani tőlük)
Ismertető, látnivalók
A falun keresztülsétálva a zöld sáv , majd sárga sáv jelzését kövesd a "Dornyay Béla emlékúton", ami a Bakony egyik legkiválóbb ismerőjéről és kutatójáról kapta a nevét. A Hódos-ér mentén halad a túra első része, ahol úton-útfélen hódok tevékenységére utaló nyomokat találhatsz, úgy, mint rőzsegátak és zúgók, megrágott, vagy éppen már kidöntött fák sokasága.
Az első pontot a hódos-éri átkelő előtt találod N 47° 19,991' E 17° 49,117' 349 m [GC20BY+1. tábla] mielőtt becsatlakozna utunkba balról a piros kereszt jelzés. Vegetációs időszakban némi dzsindzsharc elkerülhetetlen. A gázlónál manapság már csak kimondottan magas vízállás esetén jelenthet nehézséget az átkelés. A völgy egyre inkább összeszűkül és helyenként szurdokos jelleget ölt. A hajdani kisvasút mára már teljesen eltűnt nyomvonalán követjük tovább a Hódos-eret, ami ezen a szakaszán már hamisítatlan hegyi patakként tör előre az egyre nagyobb magaslatok között. Az 1917-ben kiépített 760 mm nyomtávolságú kisvasúti pálya a vinyesándori fatelepről 9 km hosszan kanyargott a Hódos-ér völgyébe, és egészen a Kék-hegy alatti egykori Imremajorig - ma Ménesjáráspuszta - vezetett.
Hétvégeken, amikor a párhuzamosan futó Cuha-szurdok megtelik kirándulókkal, érdemesebb ezt a jóval járatlanabb völgyet felfedezni.
A második pont előtt egy kiadós, meredek emelkedőt kell leküzdenünk a sárga rom jelzésen, hogy a végén megpillanthassuk egy négyezer éves földvár eltünedező nyomait. Itt, a Kesellő-hegy földnyelvén a bronzkorban vár állott. A belső terület hossza 355 méter, szélessége kb. 230 méter volt, földsáncai helyenként ma is jól kivehetők. Alsó, északi végében egy 40 és 65 méter hosszú sáncszakasz átvágott "kapunyílásán" vezet be a hajdani lakott területre a turistaút. Felső, délkeleti végét magas, kettős sánc zárja le 90 méter hosszúságban, köztük mély árokkal, majd egy 47 méter hosszú előtér után még egy alacsonyabb, 65 méter hosszú sánc következik. Mindhárom sáncnak kapunyílása van. A földből készült sáncok csupán a "Vaskapu" környékén tartalmaznak némi kőanyagot. A telepet a kora bronzkorban az úgynevezett "Kisapostag kultúra" népe kezdte építeni. A "Vaskapuval" és az északi sáncárokkal már az utánuk jövő ún. "Dunántúli Mészbetétes Kerámia" népe erősítette meg a települést.
Ha megfogadtok egy jó tanácsot, a felfelé vezető úton ereszkedtek vissza a völgybe. Így nem marad ki egy kis szakasz sem az utunk során érintett legszebb patakvölgyből, ráadásul a másik levezető útszakasz rettentően sáros és meredek, erdészeti járművekkel agyonszabdalt. A Hódos-éren átkelni egy lealacsonyodó sziklaformáció mellett érdemes. A közelben látható az egykori kisvasút hídjának megmaradt terméskő alapja is. Pár méter jelzetlen szakaszt követően a turistaházak mellett megkezdjük az emelkedőt a következő pont felé.
A harmadik pont előtt mindenképpen térjetek ki a Hódos-éri Likas-kőhöz, található itt egy geoláda is (GCHLK)! Magát a táblát a látványos és közkedvelt sziklatömbtől feljebb a zöld sáv mentén találjátok. Utunk látványos völgyszakasz felett emelkedik.
A negyedik pontot egy nagyszerű kilátást nyújtó hely és szintén egy geoláda (GCPALA) közelében, sziklák ölelésében találjátok. Ha kigyönyörködtétek magatokat, azután óvatosan ereszkedjetek le az alant húzódó Bodzás-árokba. Hamarosan egy természetes fenyves ligetes erdőbe érkezünk, érdemes megfigyelni, hogy változik a talaj, homokos területen járunk.
Az ötödik pontot a ládával a Hálóvető-völgyből jobbra kiágazó piros barlang jelzésen haladva rövid, de annál meredekebben emelkedő völgy tetején találod. Szánjatok időt a Sándorkút-völgyi-kőfülke (másnéven Bejáró-barlang) megtekintésére is. A barlang mindössze 5 méter hosszú. Visszaereszkedve a völgybe jobbra fordulva továbbra is a KDP jelzését követve emelkedünk a Hálóvető-völgyben egészen a Csárda-tetőig. Útközben jobbról a Dancs-árok látványa tárul elénk.
A hatodik pontot a tetőszint közelében fogod megtalálni egy kicsi, de markáns töbör jellegű felszíni forma mellett. Az odú környékén óvatosan mozogjatok, többen jelezték hogy lódarazsak lakják! (Tavaszig nem kell tartani tőlük). Innen a zöld kerékpáros jelet követve juthatsz vissza - elhaladva az egykori Zabola csárda mellett - a legrövidebb úton a kiindulási ponthoz. Figyelem az út több szakaszon bevágásban vezet! A vele párhuzamosan haladó út esős időben nagyon sáros, ellenkező esetben pedig igen poros.
Aktuális időjárási- és terepviszonyok
2021.06.24. Sajnos a nagy kánikula megtette a hatását, a Hódos-érben alig-alig van víz helyenként, így a patakátkelésekkel nem lehet gond. :( A második bejárás alatt azt tapasztaltam hogy nagy a por az útvonal több részén. Ivóvízzel készüljetek!
Kellemes kikapcsolódást, jó szórakozást kívánok! :)
Gratulálok Tibi1983-nak a P1-es találathoz!
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A ládát betegre állítottam, kérlek már ne keresd! Ha megtaláltad, de nem jelentetted be, még három napig meg tudod tenni, azt követően megszűnik! Mindenkinek köszönöm aki leküzdötte a távot és megtalálta a ládát! Az egyesületnek pedig hogy részt vehettem e szép sorozat megalkotásában!
Ez volt a tizenegyedik 20 év - 20 km túrám. Semmiképpen sem akartam lemaradni erről a körről, így a meghirdetett hosszabbítás lejárta előtt két nappal nekivágtam. Lehet, hogy én leszek az utolsó teljesítő?
Sajnos az egész országot sújtó esőmentes idő megtette itt is a hatását, a Hódos-ér patakban egy csepp víz sincs!
Útközben és kisebb kitérőkkel megtaláltam három hagyományos ládát is és kirejtettem két magammal hozott mozgót. Így 24,8 km lett a vége, minden rejtés pontos volt, az összeset gyorsan megtaláltam, a QR kódok remekül működtek.
Pont egy ilyen bakonyi kirándulásra vágytam, mint amit a láda ígért, és szerencsére a feleségemnek is kedvére valónak tűnt, úgyhogy kettesben gyalogoltunk végig - nagyon jó volt! A Hódos-éren tényleg sok helyen láttuk hódok nyomát, a bakonyi erdő, a kis tisztások, a Likas-kő és a Pápalátó mind-mind üdítő volt. A rejtések rendben vannak, az útvonal követhető. Köszönjük a rejtést! És külön köszi, hogy meghosszabodott az eseményláda!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Még az utolsó pillanatban sikerült letekerni. Örülnék, ha az esemény ládák még tovább kereshetők lennének.
Bicajos indulás Vinyéről, aztán tekergés a Bakony kevésbé ismert útjain, napos, meleg időben. Az első pont ráérzés alapján, segítség nélkül meglett, majd a többi rejtéssel is könnyedén boldogultam. Az utolsó picit változott, de így sem volt gond vele. Jó érzés volt az utolsó előtti túrás eseményládát is végig járni, amiért a jutalom Porvára megérkezve hideg kútvíz volt, a boltok ugyanis épp zárva voltak. :) Innen Borzavár érintésével Porva-Csesznek vá. felé vettem az irányt, ahol a legújabb Cuha-völgyi multi keresésébe fogtam.
A tizenötödik a sorban.
Az elmúlt napok ládái után kifejezetten jólesett, hogy sehol sem kellett dzsindzsaharcot vívni a továbbhaladáshoz, hanem rendes turistautakon lehet Lili kutyussal ballagni.
A tegnapi 55. születésnapom szerencsére komolyabb utóhatások nélkül zajlott le, így korán reggel el tudtam indulni a GC20BF és a GC20BY teljesítésére. Felkészül az utolsó, a GC20ZS.
A Hódos-patak melletti úton még sok sár volt a pár nappal ezelőtti viharok után, párszor inkább cipeltem a biciklit, de így szerencsére minimális koszosodással megúsztam. A második ponthoz viszont nem vittem fel a bicót ;). Jól tekerhető, kellemes útvonal pár gyalog-leágazással. Tetszett, köszönöm.
Köszönöm a rejtést. Urbanj-vel jártuk végig az elején dagonyás túrát, a héten több eső is volt. A rejtések nem mindig egyszerűek, inkább munkásak voltak, de meg van!
9 jubileumi túrát jártunk végig, de ez volt a legszivatósabb. Egyedüli érdekesség a pápalátó szikla volt, ami tetszett, egyéb különösebb látnivalót nem véltünk felfedezni. A pontok szintén feleslegesen messzi, csúszós, mászós helyre kerültek, ami szintén nem tetszett. Végigjártuk, de az eddigi túrák közül ez volt a legkevésbé élvezetes.
Az előző napi esőknek hála minden csupa víz volt, a páratartalom magas, de még így is remek volt a túra. Kullancs van rendesen. Gyönyörű, szálfa egyenes fák között haladtunk. A négyes ponton a tábla egy műanyag dobozban van. Az ötös ponthoz már szinte négykézláb mentem. A Likaskő tetszett a legjobban. Vinyén megjutalmaztam magam egy alkoholmentes sörrel ( tudom az nem sör ) de még vezetnem kellett.
Aki ezt a kört kerékpárral teljesíti az egy hős a szememben.
A 16. túra a GC20XX sorozatból és az utolsó a Dunántúlról.
Kicsit kései indulás (fél 10 körül) az ajánlott parkolóból, de a Bakony nincs túl közel. Az út első részében meglepően sok saras szakasz, pedig nem sok eső esett mostanâban. A 2. ponthoz felmenni elég kaptatós volt, de legalább volt fentről valami kilátás. Sárga rom túrajelet én erre sehol se láttam. Az ajánlással ellentéttel én továbbmentem előre...annyira nem volt vészes lejönni, bár csalánban nem volt hiány. Miután visszatértem a sárga sávra át is vágtam a patak hűlt helyén...semmi víz nem volt benne ezen a szakaszon. A 4. pont után még beiktattam a GCFnny-t is egy 3km-es kitérő árán. Az 5. ponthoz felmenni megint jó küzdős volt, de az a szakasz nagyon szép volt. Akár külön lását is érhetne a környêk.
Végül kicsit kevesebb mint 6 óra alatt vissza is értem a kocsihoz. Kellemesen elfáradtam, bár ez még inkább a gerecsei 32km-em utószele vasárnapról...ez a túra nagyon kellemes vonalvezetésű volt. Szép helyeken is vitt a túra, jó volt végigjárni. Az időjárás is kedvező volt...az elején még gyakran felhōs, de aztán 11 órától csak a tűző nap.
Köszönet!
[Geoládák v3.12.10]
Ismét egy kellemes túra, rengeteg olyan útvonalon, amelyek még ismeretlenek voltak előttem. Hódos-ér, a Pápalátó persze megvolt már korábban is, de az egykori földvárnál például még nem jártam. A láda elemei rendben, minden szép, minden jó.
Egy élmény volt, köszönöm a lehetőséget, és továbbra is azt mondom, hogy nagyon klasszak ezek a 20-as körtúrák, kár, hogy csak eseményládaként élnek egy évet. :(
Mára ennek a doboznak a letekerése jutott. Az időjárás jelentés nem bíztatott sok jóval, ezért viszonylag korán indultunk, hogy elkerüljük a zuhét. Az autóból kiszállva, persze égzengés köszöntött. Az ajánlott parkolóban hagytuk az autót és elindultunk az első pont felé, amerre még mindig masszív sár van. Sokszor alig lehetett megtalálni azt a 10 centis szélességet, ahol el tudunk gurulni. A pont begyűjtése után, visszamentünk a sárga keresztig és átkaptattunk a Cuhába, megkeresni a hiányzó multit is. Sajnos a gázlók nem üzemelnek, csak összesen 3 de azok is jelképes mennyiségű vízzel. Vinyére érve az elmaradhatatlan sör beverése mellett döntöttünk, egy kis langallóval megspékelve. A teraszról néztük azt az 5 percet amikor szitált az eső. Tovább az aszfalton, majd vissza az útvonalra a sárgán, majd a sárgar romon illetve inkább mellette, követhetetlen.Természetesen a bicajok lent pihentek. Egy jelzetlen úton vágtunk át a zöldre, így hamar elértük a hármas pontot. Innét egy kis kaptatás és a zöld háromszögön feltekertünk a negyedikhez. Lefelé továbbmentünk a jelzésen, nem vissza, így meglehetősen technikás gurulás jött, többször le kellett szálnom, hogy toljam pár métert és egyszer majdnem be is borultam a hegyoldalba. Az ötös pontot a piroson közelítettük, és majdnem sikerült megtekernünk végig, de aztán győzött a józan ész és letámasztottuk a gépeket. Itt már azt hittem lejtő jön, de egy meglehetősen sunyi emelkedő állta az utunkat, aminek az aljával ráadásul csináltak valamit, mert olyan puha homokos volt, hogy rendkívül szar volt rajta tekerni. Az utolsó ponttól azután egy kellemes gurulás következett a parkolóig.
Összességében bicajos szemmel ez nekem most annyira nem jött be (nem szemrehányás, tudom, hogy nem is erre lett optimalizálva). A legjobb rész az volt, amikor áttekertünk a Cuhába, de ugye erre meg ugye nem jön a multi "alap" útvonala.
Végül nekünk így 27,4 km lett 490 méter szinttel és 4 óra alatt sikerült kényelmes tempóban teljesíteni. Köszönöm a rejtést!
Nagyon jó kirándulós időben vágtunk neki a multi teljesítésének. Helyenként voltak sáros részek, Fenyőfő környékén meg inkább a száraz homok volt a jellemző. Az útvonal egyes szakaszait régebbi ládák miatt már be jártuk Fenyőfő környéke tájfutó versenyekről volt ismerős. Sikerült őzeket is látni, a madárcsicsergős tavaszias erdőben.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (146 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.