Elhelyezés időpontja: 2021.06.22 14:30
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:01
Utolsó lényeges változás: 2022.09.16 07:59
Rejtés típusa: Esemény geoláda (1H+4V)
Elrejtők: nbokan
Ládagazda: nbokan Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20000 m
Megtalálások száma: 120, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
Rejtések
Az első négy ponton táblákat találsz a következő pont koordinátáival és a jelszórészlettekkel. Az ötödik ponton lesz a láda, egy 6x16x22 cm-es konyhai doboz. A jelszó, a pontok sorrendjében egybeírva.
1. pont - Sarokpont (deszkaszendvics és Dunakavics)
2. pont - Lyukas fa (moha és tuskó)
3. pont - Nem kell felmászni! (fenyő és tűzifa)
4. pont - Fém és a fa találkozása (ragaszkodó fa és csiga)
5. pont - Nyúlj a lába közé!
(Minden ponton kettő rejtés található. Ha szeretnéd, keresd meg mindegyiket!)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Előszőr a Győr melletti Nyúl települést kell célba vennünk, a település főutcáján (Kossuth Lajos utca), a templom melletti kereszteződésnél N 47° 35,430' E 17° 41,346' 125 m [GC20SD+Kereszteződés] forduljunk dél-nyugatra (Jókai Mór utca), ami a zöld sáv jelzés is egyben. Ez elkísér minket a hazánk legnagyobb vízmosásán, a híres Sárkánylikában egészen a túránk kiindulópontjáig, a Bereklapos pihenő melletti parkolóig N 47° 34,441' E 17° 40,056' 224 m [GC20SD+Parkoló].
Ha tömegközlekedéssel érkezel, akkor a Táncsics M. úti buszmegállónál kell leszállnod.
Sokorói-dombság
Győrtől délkeletre, a Győri-medence és a Bakony között helyezkedik el a Sokorói-dombság. Ezt a három dombsorból (Pannonhalma, Ravazd-Csanaki vonulat, Szemere) álló, a Kisalföld és a Dunántúli-középhegység között elterülő kistájat sokáig csak Pannonhalmi-dombság néven említették a legtöbb helyen. Magyarország legújabb tájbeosztása szerint a Dunántúli-középhegység nagytájhoz (makrorégió) tartozik. Régebben a Kisalföld peremvidékéhez sorolták. Ez is mutatja, hogy a táj átmeneti terület a Kisalföld és a Dunántúli-középhegység között.
Ezen a túrán Ravazd-Csanaki vonulatát járjuk be.
A túra
20 kilométeres túránk (amin 430 méter szintemelkedést kell megtenni) a Bereklapos pihenőtől indul a zöld sáv jelzésen. Innen a Lila-hegyi kilátó tábláit követve indulunk el, majd a piros sáv jelzést elérve, egyenesen folytatjuk az utunkat. Először lefelé a löszös úton, majd felfelé a zöld kereszt jelzésig, ami felvezet a Nyúli-hegyen lévő bázisállomáshoz és megkeressük az első rejtést. A következő pont koordinátájával visszaereszkedünk zöld kereszten, a zöld sáv jelzésig, ami levisz a Tényő feletti, aszfaltozott panoráma útra.
Mivel a személygépkocsik forgalmát az erdőgazdaság nem engedélyezi, ezért a kerékpáros turisták számára ez a panoráma út remek kirándulást tesz lehetővé. Hétvégén sok bringásra és futóra lehet számítani.
Az út a Sokoró főgerincén végighaladva 270-300 méteres magasságban kanyarog és hullámzik az erdőben, több helyen szép kilátással a Pannonhalmi apátságra. Ha egy kis terepbringázásra vágynál, számtalan alternatív útvonal kínál izgalmakat párhuzamosan az aszfalttal.
Kb. 6 km után balra figyeljük a táblát, mert leereszkedünk a Jánosházi Vadászházhoz és emlékkereszthez.
A kereszt az 1990-ben, az egykori főerdészi lak helyén létesített vadászház mellett található.
Felirata: "Aki utánam akar jönni, vegye föl keresztjét és kövessen engem" Máté 16,24
Állíttatta méltóságos Kreusz Krizosztom Sz. Mártoni Főapát Úr 1877-ben.
A keresztet a Főapátsággal közösen az erdészet 1994-ben restauráltatta, a közelben pedig pihenőhelyet alakítottak ki.
Itt megpihenhetünk, vannak asztalok és kiépített tűzrakó is. Ha feltöltöttük magunkat, a vadászház előtt elhaladunk és egy köves utat követve jutunk el a Rábaring déli végéhez, ami egy remek kilátópont a Bakony irányába. Innen leereszkedünk a piros sáv jelzésre, amit végig követhetünk (vagy akár a túratérképen jelölt, könnyebben követhető, alternatív útvonalon) az egykori sípályáig, ahol nagyszerű panoráma nyílik Győr felé. A sípályán csak le kell csúsznunk és már vissza is értünk a parkolóhoz.
Ha maradt még energiád, érdemes elmenni a közelben lévő Lila-hegyi kilátóba. Innen visszatekinthetsz és megnézheted, hogy merre jártál.
Az utolsó pillanatban indultam neki ennek a ládának, a környéket teljesítménytúrákról már ismertem, igaz, ennyire délre még nem jöttem le.
Őszinte leszek, nekem az a több mint 7 kilométer aszfalton séta nagyon nem hiányzott, és lehet, hogy ez is közrejátszik abban, hogy azt érzem, kicsit többet ígért annál a láda, mint amit végül kaptam. Viszont vannak tényleg gyönyörű pontok is az útvonalon, a vadászház, a kilátás a dombhátra a Rábaring mellől, vagy épp a láda rejtekhelye. Nekem maga a Rábaring is élmény volt, mindig szerettem volna megkeresni, merre van.
Tetszettek a rejtések, sokszor az egyszerűségükben rejlett a zsenialitásuk, és minden tényleg ott volt, ahová a koordináta mutatott.
Szóval leszámítva az aszfaltot, meg a légyrajt, ami 3-4 órán át döngött körülöttem, tetszett, köszönöm a lehetőséget és a rejtést. Ez sem lesz a kedvenc 20-asom, de jó volt.
(Igazából lehet, hogy ha nem a Gerecse, és a Sukoró inkább bringás ládái után gyaloglom le ezt is, nem zavart volna annyira ez a 7 km aszfalt. :D )
Mindig élvezetes, ha a rejtővel járunk végig egy ládát. A rejtések gyorsan meglesznek, nincs eltévedés, és még sok érdekességet is megtudhatunk a környékről.
Velem viszont nem jó ötlet egy 20-as ládát letekerni, hiszen ismét sikerült elázni közben. :) Nbokan megmutatta a legjobb kilátó helyeket, de az esőben Pannonhalma is maximum egy halvány sziluetként derengett fel előttünk. :)
Szerecsére csak 10-15 perces eső volt csak, és nagyon jót bringáztunk, 1-2 beletolás volt a de az is inkább a talaj miatt.
A kilátót és a kutas ládát vettem bele pluszban a körbe, majd még a győrújbaráti multi és ménfőcsanaki ládán kerszetűl bringáztam vissza Győrbe. (A pincesor a parkoló és győrújbarát között nagyon szép!)
Nagyon szépen köszönöm a ládát és a társaságot is.
----
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Ha már erre jártunk, útbaejtettük és letekertük, amíg még lehet. Biciklis körnek kellemes, de gyalog nagyon nem szerettem volna. A kicsit megbolondított, ötletes rejtéseknek és pontos koordinátáknak nagyon örültünk. A hármas ponton két jelszóhordozót is találtunk. Itt tetszett az öreg fán a magasles. Amikor megláttam, azt reméltem, oda kell felmászni. :-) Kicsit rozogának tűnik a létra, így inkább ellenálltam a kisértésnek, pech lenne nyaralásunk első napján összetörnöm magam. A vadászház melletti virágos réten a kereszt tetszett. Az elhanyagolt víztározó meglepett. Mi célból épült, mikor, miért hagyják, hogy minden benője? A panoráma úton egy kutyasétáltató párral találkoztunk, rajtuk kívül senkivel. Az ösvények állapota is mutatja, hogy a Sokoró nem fő turistacélpont. Mondjuk nincs is ok rá, hogy az legyen. De azért jó, hogy ez a láda nekünk bemutatta.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Az ajánlott parkolótól indultunk és bicajjal jártuk körbe a láda pontjait. Volt benne jó út és volt rossz, benőtt is bőven. A Jánosházi vadászház környéke tetszett a legjobban. A rejtések jók, könnyen megtalálhatók.
Az útba eső .hu-s és .com-os ládákat megkerestük.
25 kilométer lett a vége 4,5 óra alatt.
Mai fő programunk a GC20SD végigjárása volt, közben felkerestük pappcsaláddal a közeli ládákat is. Tetszett az útvonal és a látnivalók. 2018.április végén jártam Nyúlon, akkor még a pincéknél volt a rejtés. Nagyon szép kilátó lett a geodéziai toronyból, fentről csodaszép a panoráma. A Rábaringen éppen verseny volt, zengett a környék a verseny zajától, egészen közelről láthattuk az autókat a korlát mellől. A láda környezetében is nagyon szép panoráma tárult elénk. Élvezetes körtúra volt, köszönet a rejtésért.
Újabb jubileumi láda 27 km-es lejárása, ezúttal ismét gyalog. Egy korábbi logba beillesztett track alapján megvoltak előre a pontok, így próbáltam egy kicsit optimalizálni.
Écsről indultunk, hogy az ottani multi ládáját is bele tudjam venni a körbe, majd következett egyből az 5. pont a ládával. Innen aztán már sorrendben jártuk végig a pontokat, az aszfaltos szakaszt próbáltam minimalizálni, a végén a 2. és 3. pont közti részt már inkább lefutottuk edzésképp, meg hogy hamar túlessünk rajta.
Jánosháza után a négy jelszórészletből kisakkoztam a hiányzó elemet, így a nekünk utolsó 4. pontot kihagyva a Rábaring alsó oldalán haladva értünk vissza a startmezőre.
A Nyúl környéki részek érdekesek, az erdő inkább szomorú látványt nyújt a tarvágásokkal, főleg Jánosháza környékén, a hosszú monoton szakaszok feledhetők. Ennek ellenére jó túra volt, másképp ezen a környéken biztosan nem jártam volna. Köszi.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.8.13]
Hát úgy néz ki számomra ez volt az utolsó gc20-as láda, sorrendben a kilencedik. Boldog születésnapot geocaching.hu, boldog születésnapot kesserek! Ma minden késett, ami MÁV. Emiatt elég kései indulással nekiveselkedtem a Munkácsyról szépen felfelé. A járda egész érdekes megoldással, gyalogátkelő nélkül furcsa érzést keltett bennem. Szűk utca, pincék, löszfalak (ha nem az, attól még én így fogom hívni). Néhol a járdán a homokos föld. Terveim szerint belefért volna két hagyományos, és ha minden jól alakul talán egy multi. Dél volt, nem mentem fel a kilátóba. Az első pont vadregényes útjain hol vizet kívánt a talaj, hol szöges cipőt, mivel csúszott. Sokáig jó ütemben haladtam. A környezet burjánzó aljnövényzet fákkal. Mire az első ponthoz értem hamar egy óra telt el indulástól számítva. Tetőzve itt sem volt ritka a magas gaz, konkrétan a kódhoz is két méteres dzsungelben értem. A köd rendben volt, rohanás tovább. Korábbi logokat olvasva és térképet böngészve hamarosan hosszú szilárd burkolatú út következik, fejben már készültem rá. Rendben, ez bringás húszas, de én gyalogos kesser vagyok. Sikerült egy darabig kerülni az aszfaltot, cserébe elhanyagolt szekérúton küzdöttem a természettel. Talán innen kezdődött a motorzaj is. Egy ponton látszott az apátság, tetszett. A második pont törlés után adta magát, de itt csellel éltem. Picit visszamentem és bevetettem magam az erdőbe. Két kilométer aszfalt után meguntam a dolgot. Sejtettem, hogy nem lesz így szép kör, de Garmin is így tervezett, szóval jó lesz ez így. Aztán nem lett jó így. Egy darabig csak nagyobb fű volt, aztán megint szembesülnöm kellett, hogy nálamnál magasabb gaz közti csapáson haladok. Utáltam. Ennél még a beton is jobb gondolatom támadt. Harmadik pontnál egyre erősebb volt a hanghatás, jól olvasható a QR. A trükköm miatt ugyanott vissza, így ipszilont kell formáznia a tracknek. Itt az út jól járható, néhol akadályoztak dagonyák, pocsolya aknák. Ez a rész árnyék nélküli szakaszt is tartalmazott. Negyedik pontnál QR ok. Felváltva vannak pokol tüze és árnyékos részek, amíg az erdőbe érek. A négyes pont után szívesen kiszálltam volna, de nyilván nem hagyom itt az utolsót. Az útvonal térképen egyszerűnek tűnt, kellemes emelkedő, időben vállalható táv. Aztán jött a feketeleves. Egy szakaszon annyira csúszik, hogy magam ellen fogadtam volna sárba esést illetően. Végül sikerült megúszni cipőkosszal. A végjáték adott egy pozitív lökést, tetszett. Összességében vegyes érzelmekkel zártam a napot, hiszen a környezet számomra nem adott annyit, amennyit vártam, a pontok azonban rendben voltak, jók a koordináták és nem vészes a szint sem. Egyes részeket kifejezetten kedveltem, a folyamatos zajt nem annyira. Láttam pettyes hátút, előttem három méterre ugrott meg, rengeteg a csiga, temérdek vadösvény szeli át az egészet, ugyanakkor számomra a választott utak miatt küzdelmes, és csúszós volt. Távban 24,7 km lett, de Nyúl centrumába kellett kapkodnom magam. Lefelé jövet a szűk utcán nem fért el rendesen két autó, örülök hogy engem is kikerült, nem csak a neki szembejövőt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
19/20
Mai napra ez a könnyebb 20 km-es túra jutott. Feleségemmel és az egyik kutyánkkal vágtunk neki, ha már egyik gyerekünket sem sikerült elcsábítani. A nehézséget a felhőszakadások utáni sár és pocsolyák adták. Az egyik pocsolya olyan nagy és mély volt, hogy nemcsak pár száz ebihalat láttunk benne, hanem egy süldő siklót is. Az 1. pont fel és a 4.-5. pont között feltehetőleg rossz utat választottunk, itt kisebb bozótharcba is belefutottunk, szedegettük magunkból a kullancsokat. Láttunk még egy fiatal szarvast is a túra során.
Ami nem tetszett, az a zaj volt a Rába ring környékén, motorok gyakoroltak/versenyeztek és zaj szennyezték a környéket.
Kitérők nélkül teljesítettük a kört, és így önmagában azt kell mondjam, hogy nem sikerült teljesen magamévá tennem a táj szépségét.
Az előző éjszakai esőzésnek köszönhetően hatalmas úszómedencék alakultak ki az út közepén, ami okozott egy picike izgalmat. Tomi kutyus élvezte a sárban pacsálást. :)
Kerékpározásra jelenleg nem alkalmas az út, vagy számíts küzdős szakaszokra.
A rejtések rendben vannak.
Köszi
Ma Győrben akadt dolgom, így ha már szabad lettem gondoltam becélzom ezt a különleges eseményládát. Egyéb okokból a sokorópátkai temetőnél raktam le az autót, hiszen az útvonal ismert, nagyjából a pontok helyszíne is belőhető, a körutat ígyis-úgyis meg kell tenni, ha szeretnék visszaérni az indulási helyszínre. Hiba volt, így kétszer másztam meg a dombot, ráadásul olyan izmokat kezdtem újra érezni, amihez a jogosítvány és egyben a bringám letétele óta nem volt szerencsém. Hallgass a rejtőre, indulj Nyúlról! :)
A panoráma út és az érintett turistautak is MTB-vel jól járhatóak, gyalog nem biztos, hogy élveztem volna ezt a 20 km-es távot.
A rejtések minőségiek, a koordináták pontosak, a leírás és a megjelenés is egyben van, profi munka! Köszönöm a lehetőséget!
A mai nap fő attrakciója volt ez a túra. Kerékpárral vágtam neki, néhány egyéb ládát is útba ejtve. Ezen kívül már csak egyetlen, 20km-es jubileumi túra hiányzik a sorból.
Először azt hittem, hogy a parkoló a Nyúlon túl van, de aztán rájöttem, hogy a Nyúl az, ahol a parkolási lehetőség adódik! :-D
Szépen nyugisan előszedtem a bringát, összekészítettem a dolgokat, és 11:30-kor elindultam! Az első pontig nem volt egyszerű a bringás eljutás. Vagy mély sáros részen vergődtem, vagy olyan magas dzsindzsában próbáltam tekerni, hogy bringával együtt sem látszottam ki belőle. Szerintem nem ott mentem, ahol a túra eredetileg tervezve lett. Szerintem ezeken az utakon már rég nem közlekedett senki sem. Szóval nagy küzdés volt az első pontig. Innen már egyszerűbb volt e helyzet, mert lekanyarodtam az Árpád-kút felé (GCArpk), ahonnan szép aszfaltos, kerékpárúton tudtam közlekedni. Innen egyszerű volt már a történet. A második pont urán elgurultam a ravazdi multihoz (GCRVZD), majd vissza a harmadik ponthoz. Innen megszűnt az aszfalt, szóval kicsit belassultam, de azért jól tekerhető volt az út. A kerékpár útnak jelzett úton, kelet felől értem el a Rába-ringet, majd átmásztam a másik oldalára a kis tavacskához. Út közben pont a döntött kanyar mellett mentem el. Sajnos éppen semmiféle program nem volt a pályán, pedig szívesen megnéztem volna, hogy hogy mennek itt a versenygépek.
A negyedik pont után a Mogyorós mentén (GCEcs) multit vettem célba. A löszfalak között gurultam le egészen a Écsig. Nagyon nem akaródzott visszakerekezni a löszös, brutális emelkedőn, így inkább a főút melletti bicikliutat választottam. Itt szépen elértem az utolsó pontot. Azért erről piszok meredek volt feltolni a masinát. Aztán már csak az maradt hátra, hogy szépen a piros, majd zöld jelzésen visszaguruljak a kocsihoz.
Kellemesen elfáradtam a végére. Összesen 46km-t tekertem 830m szintemelkedés mellett. Picit több, mint 4 óra alatt sikerült abszolválnom a távot!