Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:01
Utolsó lényeges változás: 2023.01.09 20:03
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: zalajaro és bubuka
Ládagazda: Bubuka Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 21000 m
Megtalálások száma: 95, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
A láda megszüntetés alatt áll. Ma a 4. pontnál jártam, ezt már beszedtem. 2 héten belül a többi is erre a sorsra jut. Aki a következő hétvégén erre járna, annak még segítek a jelszó összeállításában, ha kell.
1. Ismertető táblán
2. Ismertető táblán
3. Az öreg fában
4. Villanyoszlop alatt
5. Faodúban
Kedves Ládászok!
Sajnálattal kell közölnöm, hogy a mi multinknál a QR-kód technikai okokból nem működik, a táblát csak manuálisan (a rajta lévő koo-t bepötyögve) tudjátok használni. A hibáért elnézést kérünk!
Röviden:
Egy kb. 21 km-es körtúrára hívlak a Zalai-dombságba, 480 m szintemelkedéssel, turistautakon.
Ez egy rejtett állomásos multi, a túra során 5 pontot kell érintened. Mindegyiken megtalálod a következő pont koordinátáját és egy jelszórészletet. Jegyezd fel mindkettőt és gyűjtsd össze az 5 részletet! A jelszót a pontok sorrendjében egymás után írt részletek adják (összesen 18 karakter).
Minden táblán található egy QR kód is, ha applikációval keresed a ládát, akkor a Geoládák és a g:hu+ be tudják olvasni ezt a kódot. Információ a geocaching.hu-n alkalmazott QR kódról.
Aki tömegközlekedéssel érkezik, az autóbuszállomás szemben, az út másik oldalán található.
Első pontunkat a Szapáry-kastély parkjában, Letenye büszkesége, a platánfa (2010-ben az év fája) közelében helyeztük el. Itt található még a Makovecz stílusban épült városi könyvtár is. A pontot a jobb oldali ismertető táblán találjátok.
A (zöld sáv) jelzésen indulunk (kb. az út feléig, egészen Kistolmácsig ezen megyünk), felfelé a Kárpáti utcán. Az első kb. 3 km kissé unalmas lesz a betonúton, majd felérünk a szőlőhegyre. Második pont : Itt a Boldog Buzád kilátót és a pincemúzeumot szeretnénk megmutatni. A táblácskát az út melletti ismertető táblán találjátok.
Megyünk tovább a zöldön a pincesoron, majd erdőben folytatjuk utunkat. Az erdő után egy mélyútban találjuk magunkat, amiből kiérve már Zajk település határán vagyunk. Itt utunk jobbra fordul (akinek sok energiája van, balra kb. 700 m-re van GCFV5 ládája), majd átmegyünk a településen. Jobbra látjuk a bekerített halastavat. A tó végén az út jobbra kanyarodik, gyakorlatilag mintha egy gáton mennénk. Egy kis erdő, majd átmegyünk egy réten, itt esős időben sár lehet. Harmadik pont: Az út mellett egy nagy, öreg fát látunk, aminek belsejébe akár be is állhatunk. Itt találjátok a ládát talajszinten, fadarabokkal takarva.
Az úton továbbhaladva sorompó után finom, friss vizet vehettek a Szent György-forrásból. Itt találkozunk a dél-dunántúli kék jelzéssel, ezen megyünk jobbra tovább. Itt láthatjátok a tóig meghosszabbított csömödéri kisvasút új állomását (a 2021-es menetrendet június második felére ígérte honlapján a Zalaerdő). A Kistolmácsi-tóban az ingyenes strandon lemoshatjuk az eddigi út porát. Innen tulajdonképpen már vissza, Letenye felé megyünk, először a tó mellett, majd keresztül a falun, amíg az út balra felkanyarodik. Egy elágazásnál a kék balra fordul, de mint ahogy a tábla is mutatja, mi jobbra megyünk a kilátó felé. Negyedik pont a Tolmácsi-hegyi kilátó. Az útvonal bejárásakor a kilátó rossz állapotban volt, tiltották a felmászást. Azóta meggyógyult, ismét látogatható! A táblát a villanyoszlop alatt kis szürke doboz fedelében találjátok.
Innen már Letenyéig a (zöld háromszög) jelzésen megyünk tovább, ami nem sokkal a kilátó után betér balra. Itt egy kissé dzsindzsás, szedres terep jön. Leérünk egy útra, ahol fakitermelés volt. Itt találjuk az utolsó jelzést (egy régi kút és beton itatóvályú maradványai közelében) egy fán. Egy darabig nem látunk jelzést, mert a letarolt domboldalon (még a jelzett fákat is kivágták) kell felmennünk a rézsútosan felvezető úton. Felérve a tarvágáson, itt is van némi kilátás.
Az ötödik pont közelében van újból turistajelzés, a kis tábla fakéreg darabra csavarozva egy fa odvában van, kb. térdmagasságban.
Innen már csak visszasétálunk Letenye központjába.
Jó túrázást!
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Két héttel ezelőtt elhatároztuk hogy bejárjuk ezt a 20-ast is. (Már csak a Békési hiányzik.) De ma reggel láttam hogy sajnos beteg a láda, rejtőt sikerült elérni. Ezúton is nagyon köszönöm a segítséget. Kiváló napsütéses időben, nagyon szép útvonalon jártunk. Rengeteg elnőtt gomba volt útközben, de azért egy vacsorára való összejött. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Ezen multiládát 9-en kerestük. Nagy kalandok során találtuk meg, különösképpen az utolsót. A szedres-dzsindzsás az éppenhogy átjárható kategória, súrolja az "áthatolhatatlan" tereptani fogalmat. Bozótvágót vigyetek!???? Sok szerencsét, jó túrázást mindenkinek! [Geoládák v3.12.2]
Köszönet a rejtésért!
Hatalmas hőségben, és gyilkos UV sugárzás mellett teljesítettük a távot. A legjobban a kistolmácsi szőlőhegy és kilátó (remélem, ide fog kerülni hagyományos láda is), meg a kistolmácsi bővizű forrás környéke a kisvasúttal tetszett. Egy-két szakasz nehezítette a dolgunkat. Először, a kistolmácsi tóhoz közeledve, a turistajelzés elenyészett a ritkítás miatt ott fekvő rőzsecsapdákkal nehezített terepen, végül egy gc.com-os láda koordinátáinak azonosítása segített bennünket visszatalálni a jelzésre. A kilátótól Letenyére visszatérő, hosszú szakaszokon végletesen elhanyagolt útvonal nem nyújtott különösebb élményt.
Hatodik és talán utolsó 20 km-esem lett ez. Gondolkodtunk előtte, hogy a Kaposvárról még egy nap alatt könnyen elérhető néhány ilyen közül melyiket válasszuk: szóba jött ezen kívül a Mecsek és a Balaton-felvidék is, de a Mecseket a nehézsége miatt most kizártuk (bár egyszer később azért megkerestük volna, ha nem szűnnének meg), a Balatonnál meg túl nagy forgalmat jósoltunk, így, mivel sár sem volt, ezt a zalait választottuk. Ráadásul még egy rendkívül nyomós érv szólt mellette: amikor két hete Mikóházán voltam Judit és Bélával, épp arról beszéltünk, hogy valamelyiket meg kellene keresni, amikor megpillantottam a mellettünk levő kukákon egy-egy nagy hárombetűs feliratot: ZHK. Ami pedig a ,,zalai húsz kilométeres''-nek a rövidítése is lehet :)
Az ajánlott parkolóból indultunk. A szőlőhegyen különösképpen a sok-sok kék hortenzia volt feltűnő. Megkerestük a hagyományos ládát is, majd mentünk tovább. Zajkon fényképeztem néhány kőkeresztet a muemlekem.hu-ra, aztán jött a nagy fa (ennek egyetlen hátránya, hogy nem lehet jól lefényképezni), végül pedig Kistolmács... de előtte egy kis tévelygés, mert a zöld jel nem sokkal a falu előtt eltűnt (illetve maga az ösvény is elveszett). Szerencsére beírtam egy .com-os láda koordinátáit, amik lent voltak a forrás közelében, így azt irányoztuk be, és 240 méteren keresztül átvágtunk hozzá az erdőn.
Ott a forrás közelében megettük a magunkkal hozott ebédet, és éppen láttuk, amint megérkezik a kisvonat: nagyon meglepődtem, hogy valódi gőzmozdony húzta! De nagyon tetszett is. A forrásból meg úgy ömlött a víz, hogy majdnem kitépte a kezemből a bögrét, amikor először gyanútlanul alátartottam. Aztán indultunk tovább. Engem nem zavart, hogy sok betonos szakasz volt a túra során, szeretek falvakban is gyalogolni (kivéve ha sok a kutya), Kistolmács is tetszett. Aztán fölértünk a (szerintem) legszebb részre, a kilátóhoz: itt nem értem, miért nincs önálló láda. Utána valóban jött egy csalános-szedres szakasz, de tulajdonképpen így gyalog nem volt az sem annyira borzasztó. A jelzetlen részen féltem egy kicsit, hogy eltévedünk, de szerencsére észrevettük a felvezető utat. Miután fölértünk, már nem volt nehéz megtenni a hátralevő távolságot Letenyéig.
Nagyon sütött ma végig a Nap: ennek az eredménye az lett, hogy az arcunk, nyakunk és főleg a jobb kezünk egészen bepirosodott a végére. De összességében jó kaland volt, szép helyeken.
Elöljáróban nekem személy szerint nagyon tetszett ez a láda!
Utolsó pillanatban találtam ki, hogy a GC20BF helyett ezt szedem le, ennek megfelelően nem készültem fel ebből cacheből, még a ládák sem voltak letöltve a GSPbe...
Sajnos a legtöbb út nagyon sáros volt még, hatalmas tócsákat kellett kerülgetnem, volt, ahol annyira csúszott, hogy azért nem bírtam feltekerni...
Az 1-es és a 2-es gond nélkül meglett. Miután a zöld kiért a szőlőhegyről nagyon nem tetszett, ahogy kinézett az út, inkább visszagurultam a 2-eshez és az aszfalton csorogtam le Zajk-ra. A GC5FVE ládát természetesen megkerestem, utána 3-as ponttal sem volt gond. Ezután hibáztam egy nagyot, hiába láttam, hogy a GPS nem a legrövidebb úton tervez ki az aszfaltra, de gondoltam hallgatok rá és az erdőben tekerek tovább. Az út 2/3-ig nem is volt nagy probléma, onnan viszont - nem értem miért - direkt az útra kidöntött fák, levágott ágak keresztezték utam, alig bírtam átcipelni a bicót rajtuk...
4-es szuper pont, jó lenne ide rendes láda is, nem kérdés. 4-5 között sajnos az erdőírtás tönkretette az utat, pedig szép lehetett.
5-ös pont után gondoltam leszedem a becsehelyi ládát is, Fura volt, miért akkora kerülővel tervez a 2. pontra... hát mert kb. 2 db, 100 méternyi út hiányzott az OSM térképről. :) Hazaérve pótoltam is, hátha valakinek még szüksége lesz rá!
Nagyon szépen köszönöm az élményt!
------------
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Nem gondoltam volna, hogy a múltkori túra után fogom még többet is vinni a kutyát ölben. A kilátó után a zöld háromszög kritikán aluli, gyakorlatilag embermagasságú csalánon és szederben verekedtük át magunkat...
Bringával teljesítettük, az első ponton a kilátó zárva volt, ide most nem tudtunk felmenni, de kilátás az első szintről is volt. Zajk felé a beton úton gurult le és megkerestük a GC5FVE ládáját is, ezzel a kitérővel 24km és 500m szint lett a végére. Az egész táv tekerhető volt, kivéve az utolsó pont előtti 300 méter (itt nem a zöld háromszögön mentünk, hanem az OMP térképén is jelzett földúton), itt volt egy kis tolás a panorámás (tarvágás) szakaszon, aztán a megérdemelt gurulás egészen a parkolóig. Remek bringás láda, könnyen teljesíthető, gyalog nem élveztem volna ennyire. A túra után elmentünk még Becsehelyre és a Zalai borvidéki napunkat GCHELY pontjaival zártuk. Remek nap volt, kösz a rejtést.
Ismeretlen terület volt számunkra ez a vidék, amit most a pontok mentén körbejártunk.
9 óra körül értünk Letenyére ragyogó időben. A parkban a GCSZKP ponttal kezdtünk. A második pontig bár aszfaltos út vezetett, de az út menti házikók sokfélesége feldobta az utat. A Boldog Buzád kilátó (GCBoBu) zárva volt, csak a külső lépcsőn lehetett egy szintet felmenni. Közben azon gondolkodtunk, hogy kinek építették ezt a kilátót? És mikor van nyitva? A közeli házak körül serénykedtek a helyiek, de nem csaptak nagy zajt. A padok jó reggelizőhelynek bizonyultak. Zajk után a GCFV5 ládához elkanyarodtunk, majd a halastó mellett elhaladva egy szép ligetes részre értünk, ahol ledőltünk napozni, miközben egy őz ugatását hallgattuk. A Tolmácsi-hegyi kilátóig szép út vezetett, de a kilátó után büdöset éreztünk, majd az forrás is meglett, az egyik házban lakók műanyag, és egyéb szemetet égettek az út közepén. Az utolsó pontig változatos tájban volt részünk, később pedig hatalmas sárguló táblákban. Az útvonal nem volt megerőltető, a meleg vágott kicsit fejbe.....
23.6 km 559 m fel, 559 m le
Köszönjük a lehetőséget. [Geoládák v3.12.8]
Nekem is 16/20 ... ahogy azt vakond87 kolléga is írta. Ma más terveim is voltak (pl. GCHUN megtalálása nyolc év után), ezért ezt a GC20xx ládát autóra optimalizáltan igyekeztem teljesíteni. Ez is egyfajta kihívás ... Zafira legalábbis így érezhette. Ha az átmenetek nem is érvényesülhettek, a kulcspontok igen ... köszönöm a lehetőséget. :)
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.17]
GC20** ládák 16/20 teljesítve.
Nagyon sok tervezés előzte meg ezt a túrát. A végső nyerő megoldás az lett, hogy levonatoztam Murakerezstúrra, és onnan csináltam egy kerékpáros kört. Aggódtam az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt milyen útviszonyok fogadnak. Szerencsére éppen határeset volt a sár kerékpárral. Az első ponthoz 10:20 körül érkeztem, könnnyen meglett. A GCSZKP megtalálása után a jó minőségű műúton az Öreghegyre tartottam. A második ponton találkoztam hitamas kessertárssal, akivel a nap folyamán még kétszer összefutottunk. Ekkor csak onnan tudtam, hogy ő is kesser, hogy a GCBOBU logbookjában 9 perccel előttem volt egy log. :-) GCBOBU és GC5FVE ládák között volt legrosszabb a sár helyzet, itt haladtam leglassabban. Aztán a GC5FVE ládánál, amikor ismét összefutottunk hitamassal üdvözöltük egymást. Végül mivel én kerékpárral voltam a harmadik pont felé tovább is indultam. A harmadik pontnál mind előtte, mind utána jól járhatóak voltak a földutak kerékpárral. A negyedik ponton már a teljes jelszót sikerült kitalálnom, így az ötödik pont kihagyásával GCHELY becserkészésére indultam. Végül a Tolmácsi-hegyen futottam össze utoljára hitamassal. Köszönöm a rejtést!