Elhelyezés időpontja: 2022.07.14 08:20
Megjelenés időpontja: 2022.07.14 08:32
Utolsó lényeges változás: 2022.07.14 08:32
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H)
Elrejtők: fulpes
Ládagazda: fulpes Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 29
Megtalálások gyakorisága: 7.5 megtalálás hetente
Röviden
Multi geoláda három hagyományos ponttal, melyek egy 2 km-es sétaútvonalon Jósvafő legszebb természeti és épített látnivalóit mutatják be.
A védett természetvédelmi terület miatt mind a három pont közvetlenül a turistaút mellett, forgalmas helyen van, ezért lehet, hogy ki kell várnod a kedvező pillanatot a kereséshez.
Az első két ponton kisméretű dobozok vannak, ajándék a végládában lesz. QR kódos logolásra is van lehetőség.
1. pont
A jelszó első része kisméretű (9x7x5 cm-es) dobozban egy magas sziklára nőtt fa odvában van. (Fel kell mászni!)
N 48 29.006 E 20 32.623
2. pont
A jelszó második része is kisméretű (9x7x5 cm-es) dobozban van a Pap-palló lába alatt. (Ülj le az egyik tuskóra és óvatosan keresgélj.)
N 48 29.001 E 20 33.009
3. pont
A jelszó harmadik része 16x10x6 cm-es 680 ml-es négyfülű dobozban van, egy jelzett 4 törzsű fa odvában.
N 48 29.414 E 20 32.851
Autóbuszról a "Jósvafő, szálló bejárati út" megállóhelyen érdemes leszállni. menetrendek
A vonattal érkezőknek fontos információ, hogy az Aggtelek-Jósvafő nevet viselő vasútállomás valójában Perkupán van, innen Jósvafő még 13 km, amit autóbusszal kell megtenni.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Jósvafő
Az Aggteleki-karszt (Gömör-Tornai-karszt) és véleményem szerint hazánk egyik legszebb fekvésű települése. A Jósva, Kecső, Tohonya patakok összefolyásánál, sziklás hegyoldalak közötti völgyben Jósvafő ad otthont az Aggteleki- karszton 1985-ben létrehozott nemzeti park igazgatóságának. A község ,,ófalui" részét a hagyományos településkép megőrzése érdekében 1999-ben műemléki jelentőségű területté nyilvánították.
A falu tőszomszédságában, a Törőfej-völgy végében gyönyörű természeti környezetben található a Baradla-barlang kijárata, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság épülete, a Kessler Hubert Emlékház és a Tengerszem Hotel. Sétánkat itt kezdhetjük, akár egy barlangtúra után is.
1. pont Tengerszem-tó N 48° 29,006' E 20° 32,623' 233 m [GCJos-1]
A sárga sáv. és a piros T jelzéseken jutunk el a Tengerszem-tóhoz. Mielőtt a tóban gyönyörködünk, álljunk meg kicsit a Jósva-forrás mellett. N 48° 29,021' E 20° 32,557' 233 m [GCJos+Jósva-forrás] Magyarország legnagyobb vízhozamú, hideg vizű forrása. Voltaképpen két forrás: a Baradla-barlang két alsó barlangjából felszínre törő karsztvíz közös neve.
A XIX. században malom működött itt, 1935-ben pedig megépült a völgyzáró gát. A jósvafői Tengerszem-tó tehát nem igazi tengerszem, hanem egy mesterséges tavacska. Smaragdzöld színét és pisztráng állományát a közeli források hűs, tiszta vizének köszönheti.
Kisméretű (9x7x5 cm-es) dobozt keress egy magas sziklára nőtt fa odvában. (Fel kell mászni!)
2. pont Ófalui főtér N 48° 29,001' E 20° 33,009' 201 m [GCJos-2]
Megérkeztünk a műemlék jelentőségű Ófalui főtérre. Az Öreg Malom mellett a "Kisház" (a település egyik legrégebben épült lakóháza), a Pap-palló és az egykori parókia épülete, a tér fölé magasodó harangtorony és a Tájház található itt.
A Pap-palló onnan kapta a nevét, hogy a mindenkori pap naponta többször átkelt itt a parókia és a templom között közlekedve. Az egykori parókia épületében a "Jósva" Erdei Iskolai Bázishely működik.
A harangtorony mellett a tájra jellemző, faragott motívumokkal díszített fejfák találhatók. A Jósvafői református templom dísze a festett kazettás mennyezete, szószéke és padelői az egykori festőasztalosok keze nyomát dícsérik.
A Jósvafői Tájházban az egykori élet kellékein túl kiállítást láthatunk a barlangkutatásról, a helyi iparról és az iskola történetéről. A kert szabadtéri gépkiállításán kendertörőt és cséplőgépet is felfedezhetünk.
A malommal szemben a patakban régóta forog egy vízikerék, a gyerekek nagy kedvence.
A kisméretű (9x7x5 cm-es) doboz a Pap-palló lába alatt van elrejtve. (Ülj le az egyik tuskóra és óvatosan keresgélj.) Nagyon forgalmas a hely, figyelmesen rejtsd vissza!
A piros T jelzésen folytatjuk utunkat a Kúria felé. N 48° 29,056' E 20° 33,005' 203 m [GCJos+Kúria] Az egykori kisnemesi épületben kapott otthont az Aggteleki Nemzeti Park környezeti nevelési tevékenysége. A Kúria Oktatóközpontban 2005 óta folyik a térségben élő, valamint az idelátogató gyermekek természetvédelmi szemléletformálása. Az épületegyüttes további részében a szabadtartásban élő, hazánk egyetlen, génmegőrzés céljából tartott hucul ménesének néhány egyede tekinthető meg. A hucul a Kárpátok hegyvonulatának primitív kisló fajtája, mely külső jegyeiben emlékeztet az eurázsiai pusztákon élő vadlófajokra, a tarpánra és takira. Előzetes bejelentkezés alapján tereplovaglásra és sétakocsizásra, vagy szánozásra nyílik lehetőség.
150 m múlva átváltunk a kék sávra északkelet felé, majd rövid séta után megérkezünk a Kossuth-barlanghoz. N 48° 29,244' E 20° 33,051' 222 m [GCJos+Kossuth-barlang] A Nagy-Tohonya-forrás mögött, forrásbarlangként nyílik a Jósvafői-fennsík leghosszabb aktív patakos barlangja. Sajnos 2022 áprilisában egy búvártragédia miatt került be a hírekbe.
3. pont Tohonya-szurdok N 48° 29,414' E 20° 32,851' 233 m [GCJos-3]
A Tohonya-patak rövid, de nagyon szép szurdokvölgyében találjuk a végládát, ami egy 16x10x6 cm-es 680 ml-es négyfülű doboz egy jelzett 4 törzsű fa odvában.
A hucul ösvény állomásaival is találkozni fogunk, sőt ha szerencsénk van, akár a ménessel is, hiszen közel vagyunk a Gergés-bércen található karámhoz.
Visszafelé
A parkolóba vissza felfedezhetjük a Fürkész ösvény 13-20. állomásait. A templomot érintve a tó és a Törőfej-völgy fölötti gerincen jutunk el a Tengerszem-szállóhoz.
Aggteleki Nemzeti Park
1985-ben hozták létre a felszíni és a felszín alatti földtani értékek védelmére. 280 barlangja (a Szlovák-karszt barlangjaival együtt) 1995-től szerepel a Világörökség helyszínek listáján.
A Baradla-barlang Magyarország legrégebben kutatott, legismertebb, évszázadok óta látogatott cseppkőbarlangja. Bővebben a barlangról. A Jósvafői rövidtúra (1,4 km, 60 perc) és a Vörös-tói középtúra (2,3 km, 100 perc) látogatható Jósvafőről. A Vörös-tói barlangbejárat közelében megkeresheted a GCVtMs ládámat is.
Turistautak, tanösvények
Az első pont közelében találjuk a Baradla ösvény 19. (Komlós-forrás), 20. (A Baradla-barlang Alsó-barlangjai) és 21. (A Baradla-barlang jósvafői bejárata) állomásait. Baradla ösvény Jelzése: sárga sáv.
A túra útvonala során a Fürkész-ösvény 1-12 állomásával is találkozunk. Fürkész ösvény Jelzése: piros T
A 3. pont a Tohonya-Kuriszlán ösvény 7. pontja közelében van. Tohonya-Kuriszlán ösvény Jelzése: sárga T.
Nagyon szeretem Jósvafőt! Amikor megláttam, hogy van itt új láda, már tűkön ültem, hogy mikor lesz már barakonyi fesztivál. (Én akkor járok általában a környéken.) Hát, ez is eljött... A nap második találata, egy kiváló rejtéssel. Mindent megmutat Jósvafőből, ötletes, egyértelmű rejtekekkel.
A második ponton kezdtem, finom a víz a forrásnál! A harmadik pont előtt felmentem a Kossuth-barlang bejáratához, tiszteletem tenni Mede Márton előtt.
Az első pontnál kicsit elidőztem. Egyrészt ez az a hely, amit egykori rajztanárom, később felettesem '96-ban egy alkotótáborban megfestett. Be fog kerülni a róla szóló monográfiába. Most élőben is láthattam. Másrészt, ugyan csak csütörtök van, de olyan forgalom volt a láda mellett, hogy több, mint fél órát várakoztam... Épp feladtam, és elkezdtem egy e-mailt a rejtőnek, amikor kitisztult a terep! Mi lehet itt hétvégén?! Lefele jövet kicsit megcsúsztam... Csak óvatosan a nedves talajon!
Összességében: csillagos ötös! Köszönöm!
Átautóztunk a 27-es út túloldalára, abban a reményben, hogy itt majd nem fog esni az eső. Mikor ide értünk éppen el is állt, de mire indulásra készen álltunk, megint eleredt. Nagyon ráértünk, így beiktattunk egy jó harci-alvást. Jó volt hallgatni a szélvédőn landoló esőcseppek kopogását a száraz, meleg autóban, egy fél órára el is aludtunk. Pihenten, hatalmas optimizmussal indultunk az ajánlott parkolóból.
Az első ponthoz a csúszós oldalon felfelé egészen jól ment, lefelé kellett az egyensúlyozás, de vagány rejtés. A tömeg... az nem zavart... 1-2 ember lézengett rajtunk kívül.
A második pont felé megint elkezdett cseperegni az eső, de a függőhíd annyira csábított, hogy nem zavart. Oda-vissza bohóckodtunk rajta, miközben az eső alattomosan följebb kapcsolt. Minden mindegy alapon elmentünk a Pap-pallóhoz, majd a közeli étterembe beültünk ebédelni, megszáradni. Bő óra múlva folytattuk a hármas ponttal esőmentesen, de jól felázott erdőben.
2015.03.29 jártunk itt Jósvafőn egy "rendes" túra kiindulópontjaként.
A Vörös-tó pontot most kihagytuk, hogy legyen miért visszajönni. :-)
És a Tohonya-szurdok többi része is izgalmas lehet....
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Az előző kessertárshoz hasonlóan (akit szerintem pont láttam a 3. ponthoz menve) mi is itt nyaralunk és örültem előre, amikor lattam, hogy megjelent egy új láda Jósvafőn.
Tetszettek a pontok, köszönöm, hogy megmutattad. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Zseniális rejtés! Pont úgy alakult, hogy Jósvafő lett az idei nyaralásom úticélja, és akkor már begyűjtöttem ezt a friss rejtést :) [Geoládák v3.12.10]
Két napos barlangászás után ezt is megkerestük. Sétáltunk egy jót a tengerszem körül, gyerekek játszottak a pataknál és megnéztük a tájházat is, remek volt minden. Nagyon tetszik ez a település és a rejtések is jók, köszönjük.
Képek később... [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Két hónapos kényszerpihenő (betegség) után már nagyon vágytunk egy kis sétára. Fulpes új ládája inspiráló volt egy próbaútra. Nem okozott csalódást! Nagyon profi kis multit hozott össze, nekünk most pont jó volt. Érdekes, nem túl rövid, nem túl hosszú pontokkal. Nagyon kellemes a klímája e helynek, ami most nagyon jól jött ebben a hőségben. A rejtések ötletesek, pontos koordinátákkal, leírásokkal. Nagyon köszönjük a szép kirándulast és a rejtést.
Jósvafői lakosként kényelmesen, két nap alatt... :-) Tegnap az első és második ládát, ma pedig a harmadik ládát kerestük fel.
A második láda nem lesz hosszú életű, az első árvíz el fogja vinni, tavaly nyáron a pap palló a víz alatt volt.
Az első ládát először nem a sziklában kerestem, ott találtam is egy másik (com-os, vagy szlovák) geoládát.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (29 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.