Elhelyezés időpontja: 2021.05.09 11:25
Megjelenés időpontja: 2021.05.18 18:17
Utolsó lényeges változás: 2021.07.24 14:51
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: LaciésTimike
Ládagazda: Laci és Timike Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3100 m
Megtalálások száma: 28, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Röviden
A 17x11x7 cm-es konyhai dobozt a kilátóponttól kb.10 méterre találod, egy öreg fa földközeli odvában. A láda talajszinten, egy hosszabb kővel van takarva.
Kérlek, ügyelj a gondos visszarejtésre!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés (rövidebb, de jelzetlen úton 3,1 km)
Szerencs irányából a 37. számú főúton haladva Erdőbényét elhagyva, érkezel meg a Liget-pihenőbe. N 48° 16,703' E 21° 18,547' 284 m [GColya+1Parkoló] Itt érdemes parkolni. Innen egy jelzetlen lankás erdei úton indulj el! Addig kövesd az utat, amíg meg nem érkezel egy elágazáshoz, ahol tarts balra! N 48° 16,142' E 21° 17,574' 490 m [GColya+1Kereszt] A régebbi térképeken jelzett gyengén karbantartott erdei úton jutsz el a Szokolya-tóhoz. N 48° 15,902' E 21° 17,673' 551 m [GColya+2Kereszt] A hegynek neki indulva, ösvényszerű úton érkezel a letérőhöz a kilátópont felé. N 48° 15,793' E 21° 17,920' 565 m [GColya+3Kereszt] Itt már közel vagy a célhoz! Már csak jó néhány kidőlt fát kell kikerülnöd, és megérkeztél a Sólyom-kőhöz. Most már gyönyörködhetsz a csodálatos kilátásban. N 48° 15,739' E 21° 17,940' 562 m [GColya+1Hegycsúcs] Lábunk alatt a Deák-kúti-völgy és a Csipkés-árok húzódik. Szemben a Mekecs-várat láthatod, mellette Faragványos-tetőt, mögöttük Hollós-tető és a Tállyai-várhegy magasodik. A távolban a Tokaji-hegy Nagy-Kopasz csúcsa zárja a panorámát.
Megközelítés (hosszabb, részben jelzett 7.1 km)
Erdőbényén a Vörösmarty úton érdemes parkolni. N 48° 16,002' E 21° 20,860' 163 m [GColya+2Parkoló] Innen a pirossal jelzett Kossuth-úton haladva hagyjuk magunk mögött a települést. A jelzések kopottak, de követhetőek. Egy kis hídon kelhetünk át a patak felett. A turistaút a falu végén, magánterületeken is keresztül halad, de bátran haladjunk tovább! A Tállya-patakot többször keresztezve, körülbelül 4 km megtétele után elérkezünk Csipkés-sírjához. Azt követi egy letérő (amit nem ajánlunk, mert nagyon gazos, alig járható). Utunkat folytatva érkezünk a Mély-patak völgyébe, N 48° 15,180' E 21° 17,804' 397 m [GColya+4Kereszt] ahol elhagyjuk a piros jelzést. A Faragványos-tetőt megkerülve már szemünk elé tárul úti célunk. A vadász lesnél N 48° 15,584' E 21° 17,436' 504 m [GColya+5Kereszt]jobbra tartva érkezünk a Szokolya-tóhoz. N 48° 15,902' E 21° 17,673' 551 m [GColya+2Kereszt] Innen megegyezik az útvonal a rövidebb verzióban leírtakkal.
Aki tömegközlekedéssel szeretné megközelíteni Erdőbényét, a forrásokban megtalálja a Volánbusz menetrend linkjét.
Leírás
Erdőbénye egyike Tokaj-hegyalja legrégebbi településeinek, hajdani mezővárosainak. 1331-ből való az első írásos említése, ekkor a neve Erdő-Benje volt. A község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Tokaji járásban található. A honfoglalástól kezdődően magyar faluként tartják számon. A település a Mulató-hegy köré épült, a Zemplén-hegység és az Alföld találkozásánál az Aranyosi völgy kapujában fekszik. Hegyekkel körülvett, őslénytani érdekességekben és ásványokban gazdag területen elhelyezkedő község. Miskolctól 58 kilométerre, keletre, Sárospataktól 22 kilométerre, nyugatra, a tokaji borvidéken helyezkedik el. Kb. 20 km-re van Encs, Tokaj és Abaújszántó városoktól.
A Szokolya-tető nevű hegy a Zempléni-hegységben, Erdőbénye mellett található 608 méteres hegy. N 48° 15,892' E 21° 17,973' 608 m [GColya+2Hegycsúcs]
A Szokolya név a szlovák "sokol" szóból származik, jelentése sólyom. A hegy geológiája:Felszíni kőzetei középső-miocén korúak. A hegylábra riolit ártufa, a magasabban fekvő részekre kevésbé savanyú, 60 % alatti Si-tartalommal rendelkező piroxénandezit-Mulatóhegyi Andezit-jellemző, helyenként vöröses andezittufa is megjelenik. A riolittufában zeolitokra, az andezit és andezittufa repedéseiben, apró üregeiben hellyel-közzel a Mulató-hegy kőfejtőjére jellemző ásványokra számíthatunk, attól kissé szerényebb választékban.
Csipkés-sírja N 48° 15,403' E 21° 17,965' 374 m [GColya+Útpont]gyilkosságról árulkodik, a Zempléni-hegység erdejében. A vásárról hazatérő gazdag kereskedő házaspárt ölték meg és fosztották ki az útonállók. Egy öreg, kiszáradt fára szegezett felirat, és a fa tövében elterülő kőhalom állít emléket a régmúlt szomorú eseményére.
A bozóttól nem vettük észre sajnos az ösvény kezdetét, amire rákanyarodva a kilátáshoz juthatunk, így a fák között másztunk fel az avarban és a köveken, ami kicsit nehezebb terepnek bizonyult, de meglett és gyönyörű volt a kilátás. Visszafele már meglett az ösvény. Köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Tállya várától közelítettük meg e pompás kilátóhelyet. Sajna a hegység ezen része nem olyan, mint amit eddig megismertünk a Zemplénből. 15-25 év előtti - általunk eddig még nem tapasztalt méretű erdőművelés eredményeként - sűrű fiatal erdő mindenfelé, benne félig benőtt utak, amik nem arra mennek, amerre mi szeretnénk, és korrigálásra a sűrű miatt nincs lehetőség. Az meg csak hab a tortán, hogy a térképen lévő utak nem mindegyike található, viszont fontos utak hiányoznak, és hogy a piros csíkként jelzett turistaút a valóságban zöld. (Vagy piros/zöld színtévesztők lettünk pár nap alatt, ami viszont kínos lehet a következő jogosítvány megújításnál) Mindezek következtében nem épp a legideálisabb útvonalon jutottunk a célunkhoz, de a látvány, és a sikeres megtalálás feledtette kínjainkat. A kilátóról pedig élőben tervezhettük meg továbbhaladásunkat a Brónok völgye felé. Érdekes, és küzdelmes volt!
Halló!
Zempléni családi hétvége során kerestük fel a Sólyom-kői kilátást. Ez volt mára az utolsó találatunk. Nagyon kellemes séta a ligettől, ami már eddig is belopta magát a szívünbe. A befagyott kis tó, itt-ott havas utak jelezték, hogy ez még csak télutó, az igazi tavasz még nincs itt. A kilátás pazar. Megérte eljönni ide, nem úgy, mint a csúcsra, ahol egy kulisz kockán kívül nincs nagyjából semmi...
Kellemes környezetben, nagyon jó társaságban.
A héten BAZ megyében leszünk, vasárnap este indulunk haza. A szórok üzemelnek, kellemes kiülések vannak. Nagyon örültem. hogy moderálhattam terveteket.
Jó volt itt lenni, köszi szépen a munkátokat.
Sikerült egy harmadik megközelítési útvonalat találnunk. Ami egy szakaszon enyhe bozótharcot eredményezett. :) A 300 m szintemelkedést könnyedén teljesítettük és fent szép kilátás fogadott. Ez a hely nagyon megérdemelt egy ládát. Köszönöm a rejtést!
Erdőbényéről indultunk, hangulatos völgyben, hóban, ködben. A piros turistajelzést időközben átfestették zöldre, de ez nem zavart a megközelítésben. Köszönjük a rejtést!
Négynapos zempléni ládázás méltó zárása. A legelő felől indultam, követve a segédpontokat. A doboz gyorsan előkerült, aztán fél órát ücsörögtem, napoztam és élveztem a csendet.
[g:hu+ 2.7.14]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Egy mozgó láda becserkészése közbeni találat, de nagyon megérte ide feljönni. Mi a Liget pihenőből indultunk, ám félúton olyan csipkebogyó erdő nőtte be az utat, hogy arra lehetetlen volt továbbmenni. Végül nyitva volt egy elkerített terület kapuja, itt vágtunk át. Én a terepet nehezebbre állítottam volna a szint és az aljnövényzet miatt. A nap lemenőben volt mire felértünk, így a panoráma csodás volt. Mint kiderült a jelszó nem csak a szó, hanem az alatta lévő számsor is egybe írva. Köszi! [Geoládák v3.12.2]
Nagyon izgalmas túrát sikerült összehozni Norkóékkal. Ide biztosan nem jöttem volna fel láda nélkül (gps-sel sem volt könnyű) de a kilátás nagyon megérte. Köszi a rejtést!
Felhős, nem annyira meleg, de borzasztóan fülledt időben másztam fel az ajánlott hagyásfás parkolóból, az útvonalakat kicsit variálva.
A láda 30 métterrel arrébb van, tényleg csak a szöveg alapján lehet megtalálni. Én kb. ezt mértem: N 48° 15,745' E 21° 17,950' .
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Az ajánlott parkolóból indultunk, a leírást követve. Az erdei út most szerencsére jól járható, egy rövidebb szakaszon nagy volt a fű. A kilátás pazar! Ide is érdemes volt eljönni.