
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Parkolni a láda közelében lehet.
N 47° 37,654' E 20° 53,187' 98 m [GCEKAL+parkolo]
Autóbusszal érkezők a Fő utca 55. szám előtti megállónál szálljanak le.
Egy kis segítség:
Menetrend kereső
Miért Egyeket választottam?
A Hortobágy és a vizek szerelmeseinek ajánlom ezt a ládát. A település - senkit meg nem sértve - mintha valahol az Isten háta mögött lenne, ugyanakkor olyan közel annyi szépséghez. Kerékpárral Tiszafüred és a Tisza-tó is egy fél órán belül elérhető, de nincs messze Hortobágy sem. (Nagy erőkkel épül a Debrecen-Hortobágy kerékpárút is, jövőre már Debrecenből is biztonságosan lehet kerékpárral kijutni. Most azért a 33-as főút forgalma suhan mellettünk.) De leginkább Dr. Miluczky Attila polgármesterrel kötött barátságom, valamint a településen talált gyöngyszemek miatt szeretném megmutatni.
A kálvária
Egy mozgóládával látogattam meg először ezt a kálváriát. Ködös, havas időben, metsző hidegben. Nagyon megfogott a hangulata és leginkább az, hogy közadakozásból újult meg. Minden stációnak van "gazdája", aki örökbe fogadta, aki hozzájárult a felújításához. Akkor döntöttem el, hogy többre, bemutatásra érdemes. A kálvária valójában egy körséta, a Kálvária dombról látható minden stáció.
Az Egyek nagyközség szívében található kálváriás temető első írásos emléke 1783-ra datálható. Az akkor készült térképen feltüntetett temetkezési hely kettős kunhalmon áll. A kápolna fölötti keresztet és 1891-ben a három részre tagolt, oltárral ellátott úgynevezett Krisztus sírboltot, a település hívőinek adományából 1885-ben állították fel. Hosszú használat után, 1965-ben zárták le a temetőt. Csipkerózsika álmából 2001-től kezdve ébredezik, amikor kerítéssel vették körül, és felújították a Jézus sírboltot. Egyházközségi összefogással 2011-ben elkezdődött a temető megújítása, mentése. íTöbb család örökbe fogadta a 14 stációt, vállalva annak rendbentartását. Az örökbe fogadók nevét a stációkon emléktáblák jelzik. Aztán 2012-ben közmunka program keretében megtisztították a területet. Végül a kálvária stációi, a keresztek 2018-ban kerültek felújításra.
Forrás:Csendhegyek -Egyek kálvária
Tárkányi Béla költő és szentírásfordító Egyeken volt plébános 1857-től 68-ig. A szentírás fordítását 1861-ben Egyeken fejezte be. Édesapja sírja a Kálváriás-temetőben van, a bejárattal szembeni kunhalom tetején.
Idézet a Lelkeket keressetek című könyv 39. oldal aljáról: "Az egyeki temető is őrzi Tárkányi Béla költészetét. Nem csak édesapja sírversét írta, de sok más elhunyt egyeki sírfelirata is az ő költeménye. "Fájdalmát e kőbe véste a fiúi szeretet, keseregve drága kincsén, atyja hamvai felett. E kő és minden múlandó, de van ami megmarad, s a Krisztusban itt szendergő holtnak szent nyugalmat ad. Kik tehát ezt olvassátok kérvén az Isten Fiát, mondjatok egy Miatyánkot és Üdvözlégy Máriát. 1865. Július 6-án élete 71-ik évében elhunyt atyjának, Ádámnak Tárkányi B.J. ""
A településről és további látnivalók
Az ötezer lelkes település
Egyek. Kiterjedt tanyavilág tartozik hozzá, valamint határai lenyúlnak a Tiszáig. A településhez tartozik Félhalom a falu központjától 5 km-re, Ohat a falu központjától 12 km-re,
Telekháza a falu központjától 7 km-re található.
A Fő téren áll a
Szent József-templom, amely 1790 körül, késő barokk stílusban épült.
N 47° 37,927' E 20° 53,238' 100 m [GCEKAL+templom] Benne Kovács Mihály, a 19. század jeles egyházi festőjének képe 1863-ban készült. Mögötte az I. világháborús emlékmű - Krisztus karjában elesett katonával.
A Fő téren található Nepomuki Szent János szobra, valamint a
Székely kapu és Koós Tibor kabai fafaragó mester faragott szobrai.
Itt olvashatsz a székelykapuról.
A község határában, Tiszafüred felé haladva található a Hortobágyi Nemzeti Park nyugati fogadóháza -
Patkós Galériával.
N 47° 35,466' E 20° 51,169' 100 m [GCEKAL+1épület]
Debrecen felől érkezve a
Szöghatár-halom fogad bennünket, kunhalom, régi sírokkal, kőkeresztekkel.
N 47° 37,677' E 20° 54,848' 100 m [GCEKAL+szobor](A csegei és debreceni földek határvonalát jelezte a halom, amelyen egy családi sírbolt található,az Ádám családé. Érdekessége, hogy ükunokája és szépunokája újította fel 2019-ben! Magát a kunhalmot a település 1993-ban "bontotta ki" az akácos, gazos dzsumbujból.)
A település sajátossága, hogy az önkormányzat folyamatosan megvásárolja az elhagyott házakat, felújítja és bérlakásokként működteti. Valamennyi járda kövét helyben gyártják, helyiek rakják le, a pusztai szegénységnek nyoma sincs. Az
Alkotóház falát Farkas László helyi festő és restaurátor rajza díszíti, amely a község közepén található.
N 47° 37,975' E 20° 53,224' 100 m [GCEKAL+2épület] A gyönyörűen
felújított tó partjára is érdemes kiülni.
N 47° 37,462' E 20° 53,571' 100 m [GCEKAL+1tó]
A nagyközség Tisza partja a vízi túrázók számára 2021. júniusától egy új szolgáltatással bővült, egy új csónakkikötő várja őket. De az olyan alkalmi horgásznak is felcsillan a szeme tőle, amilyen én vagyok, mert a kikötő és a lassan visszaforgó parti víz jó fogással kecsegtet. A kikötőtől nem messze közlekedik a komp is, így a túlpart, Tiszadorogma is könnyen feltérképezhető egy egyeki pihenés alkalmával, vagy az aszfaltozott töltésen - gyalog vagy kerékpárral - Tiszafüredre lehet érni.
N 47° 40,414' E 20° 51,867' 100 m [GCEKAL+komp]
A település részeként a hortobágyi tanyavilág jellegzetes megtestesítője Ohat, ahol a
Gödény-kastély található.
N 47° 36,565' E 20° 57,904' 100 m [GCEKAL+épület3]A kastély a szocialista államosításig a nemes gödényházi és farkasfalvi Gödény család ohati ágának volt a birtokában. A kastély a szocializmus idején az államosítás után iskolaként funkcionált. Napjainkban elhagyatva áll egy önkormányzati tulajdonú tanya ligetében.
Ugyancsak Ohaton érdemes, főleg a horgászni vágyóknak felkeresni a halastavakat, amelyek országos hírűek, de a Tisza-tó árnyékában kevesebb reflektorfényt kapnak.
N 47° 36,207' E 20° 59,780' 100 m [GCEKAL+2tó]
Az Egyek-pusztakócsi mocsárvilág valaha közel 10 000 hektáron terült el, Ohat-Egyek-Tiszafüred határában. Mára egy része kiszáradt, de a Fekete-rét tanösvény még megőrzött valamit a régi mocsárvilágból. A tanösvény kiinduló állomása a 33-as út nagyiváni elágazásánál álló Kaparó-csárdával szemközti parkoló. (Itt található a
GCKPRO láda.) A parkolótól balra indulva kis kitérőt tehetünk a hosszan elnyúló Kis-Jusztus mocsár déli végéhez. Erre a kitérőre akkor érdemes kb. fél órát szánni, ha a mederben víz van, mert ez esetben figyelhetünk meg többféle madarat. A Kis-jusztusi kitérő után a Górés-tanya felé kell venni az irányt, mely Kócsújfalutól kb. 4 km-re található. A földúton (mely szárazság idején poros, de kis esőzést követően már emberpróbálóan sárossá válik - jellegzetes hortobágyi élmény) elindulva először elhaladunk a jobb kéz felé eső Nagy-halom mellett. A Górési természetvédelmi mentőhely (madárrepatriáló telep) új madárházait megközelítőleg egy óra elteltével érjük el a Górés-tanya mellett. A tanya mellett található Filagória-halom.
A közepes túrát választva Górés-tanyát nyugat felé elhagyva a fűzfákkal (pl. fehér fűz) övezett csatornaparti gáton érjük el a Fekete-rét tanösvény kiinduló állomását.
A tanösvény oldala a Hortobágyi Nemzeti Park weblapján
A település honlapja
Közelben lévő ládák: GCHHTK,
GCMCS és a megannyi Tisza-tó környéki láda.