Elhelyezés időpontja: 2021.08.05 06:20
Megjelenés időpontja: 2021.08.05 07:05
Utolsó lényeges változás: 2022.08.15 11:33
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: nbokan
Ládagazda: nbokan Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 700 m
Megtalálások száma: 245 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
2021-ben a Magyarországi Rotary Clubok Szövetségével közösen 12 eseményládát rejtettünk el. Ezeket a ládákat eredeti formájukban, eseményládaként 2022. július 31-ig lehetett keresni.
A láda augusztus 7 vasárnapig marad kereshető, 1 hétig betegre lesz állítva, azután megszűnik!
A rejtés
A sárga turistaút és a tanösvény útvonala mentén, a Millenniumi Emlékmű mögött pár méterre, fa tövénél, "farakás" alatt keress egy 20x14x7cm konyhai dobozt! (A fém oszlop mellett csak egy lépés a fák közé, nem kell lemászni!)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Pannonhalma Győr-Moson-Sopron megyénk egyik ékköve, és talán leghíresebb látnivalója. Győrtől mindössze 23 km-re találod, több irányból megközelítheted, ezt nem részletezem, mindenki megtalálja a térképen. Elérhető vonattal, autóbusszal (buszmegálló: Pannonhalma takarékszövetkezet) és kerékpárral is.
Bármelyik irányból érkezel, kiindulópontnak a Mátyás Király utca és a Váralja utca kereszteződést ajánlom, itt ingyenes parkolóban N 47° 32,973' E 17° 45,314' 237 m [GCRC02+Parkoló] hagyhatod az autód.
Innen a kis téren keresztül, a múzeum mellett elhaladva, a Váralja utcán felfelé, 700 méteres kellemes sétával juthatsz el az Apátság melletti látnivalókig és a ládáig. Visszafelé érdemes a tanösvény tábláit követve egy körsétát tenni a kiépített, erdei sétaúton. Térkép a képek között.
Látnivalók
Boldog Mór Kilátó és Lombkorona Tanösvény
A Lombkorona Tanösvény a 2015-ben átadott Boldog Mór-kilátó és az azt övező erdei tanösvény mellé épült a parkerdőben. A halat - mint keresztény szimbólumot - formázó létesítmény tartószerkezete fémből készült, faborítást kapott. A hal farka a feljáró, a jelenlegi tanösvényről indul és a lejáró erre a tanösvényre vezeti vissza a látogatót. Közel 80 méter hosszú, és a legmagasabb pontja a talajszinttől 14 méter magas. A lombkoronasétány kilátópontként is működik, de a 360 fokos panorámáért érdemes megmászni a felette álló Boldog Mór-kilátót is.
A monostor szerzeteseinek életét századokon át nap, mint nap végigkísérte a szőlő és a bor. A második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A Pannonhalmi Főapátság és a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004 óta pedig már látogatható a működő Apátsági Pincészet.
A magyar honfoglalás ezredik évfordulójára 1896-ban, az akkori Magyarországon hét millenniumi emlékművet emeltek, ezek egyike ma is látható Pannonhalmán.
Az építményt eredetileg 26 méter magas, kettős héjú kupola fedte - a magyar királyi korona rézlemezből domborított, hatalmas ábrázolásával, amelyet 1937-38-ban megromlott állapota miatt le kellett bontani. Az épület ekkor nyerte el jelenlegi formáját. Belső tere két ablakkal megvilágított, osztatlan, kör alaprajzú terem, nyílás nélküli, alacsony kupolával. A körfal keleti részét Aba Novák Vilmos 1938-ban elkezdett, befejezetlen falképe, a magyar államalapítás allegorikus elemekből álló víziója díszíti.
A Millenniumi emlékmű jelenleg nem látogatható, de kívülről megtekinthető.
Az apátsághoz tartozó 22 hektáron elterülő kert a monostor 996-os alapításától szerves része a bencés szerzetesek mindennapjainak. Ennek része az apátság arborétuma, ahol ezernél több növényfaj és csaknem 150 madárfaj él. A mindennapi életünkből ismert fás- és lágyszárúak: mogyoró, som, hárs, gólyaorr és vérehulló fecskefű mellett olyan különleges fajok is megtalálhatóak, mint például a hazánkban ritkaságnak számító szillevelű gumifa és a vasfa.
Az arborétumban található levendulaültetvény közelében Gyógynövénykert mutatja be a hagyományos kolostorkerti gyógynövénykultúrát. Az idelátogatók megismerkedhetnek a gyógy- és fűszernövényekkel, a Gyógynövényházban megkóstolhatják a gyógytea keverékeket, és a Levendula lepárlóban nyomon követhetik a levendulaolaj készítésének folyamatát.
996-ban Géza fejedelem bencés szerzeteseket telepített le Pannónia Szent Hegyén. Az István király által jogaiban megerősített monostor feladata a kereszténység terjesztése és az európai kultúra meghonosítása, ápolása lett. Az apátság későromán-koragótikus bazilikája a középkori magyar építészet egyik remekműve, s ezt veszi körül a monostor épülete. A turisták számára látogatható még
a Mátyás király korabeli kerengő és a klasszicista könyvtár. Az itt látható tárgyi emlékeknek és gazdag kulturális örökségnek az adja sajátos szépségét, hogy a szerzetesközösség mindmáig eredeti rendeltetésüknek megfelelően használja őket. A Pannonhalmi Bencés Főapátság épületegyüttesét és környékét 1996 decemberében a Világörökség részévé nyilvánították.
Barátoknál voltunk babalátogatóba Pázmándfalun. Hazafelé elkanyarodtunk Pannonhalma felé, hogy megnézzük mi válltozott, régen jártunk erre. Sajnos egy közelgő vihar röviddé tette a kirándulást, már esőben írtam be a logbookba. A közeli Király étterembe mentünk be megszárítkozni, és ha már itt voltunk ettünk egy jót. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]