A láda NEM TravelBug barát.
Egy kétállomásos kis multi barangolásra hívlak, ami Fehérvárcsurgó 2 nevezetességét mutatja be.
A falu a Móri-árokban fekszik, félúton Székesfehérvár és Mór között, a Bakony keleti végén. Nem nagy település, mindössze 1800 fő lakja. Nyáron kicsit több, rengeteg hétvégi ház, nyaraló található a település határában.
A multi láda kiinduló pontja kereshető a fejlécben lévő koordinátákkal. A célpont a Károlyi-kastély parkjában, egy emlékmű kerítésére mutat. A kerítés bal hátsó beton oszlopán találod meg a 2. pontra vonatkozó koordinátákat. Ha itt valami oknál fogva nem találod meg, olvasd tovább a leírást, vannak tartalék helyek is.
2005.07.01.
Karbantartást végeztem ma a láda első pontján, a kastélynál. Kihelyeztem néhány (4)
tartalék pontot, ha az eredetivel valami probléma lenne.
Ugyanakkor pontosítottam az eredeti induló koordinátákat.
A multi kiindulópontja:
N 47° 17,142' E 18° 15,857' [GCFCSV-1]
Az első tartalék pont egy mikrocache, egy Kinder-tojás kapszula, az 1. pontot tartalmazó kerítésoszlop alatt. Ezzel együtt az oszlopon olvasható feliratot is megújítottam.
A 2. tartalék pont a kastély előtti focipálya mentén található. Koordinátája:
N 47° 17,255' E 18° 16,085' [GCFCSV+tartalek_2] A korlát a nyerő, egy matricát keress.
A 3. pont szintén a focipálya közelében van, egy fa tövében egy mikrocache (Kinder-kapszula). Koordinátái:
N 47° 17,312' E 18° 15,998' [GCFCSV+tartalek_3]
A 4. tartalék pont a kastélyon kívül, a kapuhoz legközelebb eső villanyoszlopon, az egyik táblán található. Matricát keress. Koordinátái:
N 47° 17,278' E 18° 15,877' [GCFCSV+tartalek_4]
Azt hiszem megtettem mindent az első ponton, hogy sikeres legyen a keresés. Azért vessetek egy pillantást a folyamatosan szépülő-épülő kastélyra is! :-)
A kastély látogatható, felnőtteknek 300 Ft a belépő. Vezetés minden fél órában.
A kastélyról:
"A reformkor jeles személyisége, a Magyar Tudományos Akadémia társalapítója Károlyi György építtette a család vidéki rezidenciáját, és az azt körülvevő angolparkot. Az eredetileg angol klasszicista stílusú, 1910 körül eklektikus neobarokk stílusban átalakított épület a Móri árok csodás kastélyainak sorában áll.
A szabadonálló U-alakú, emeletes kastélyt három jól elkülöníthető részre oszthatjuk: főszárny, oldalszárnyak és pavilonok. Az épületet angol klasszicista stílusban építették, majd a XX. század elején történő eklektikus neobarokk átalakítások révén nyerte el mai formáját.
A középső, ún. főszárny kontyolt nyeregtetővel és természetes palával fedett, az íves-elliptikus középrizalit kupoláját vörösrézlemez borítja. A díszudvarra néző homlokzat 4+5+4 tengelyes, amit az épület sarkainál és a rizalit szélein két szintet átfogó falpillérek tagolnak függőlegesen. Az öttengelyes rizalit három középső tagját az íves-elliptikussá történő átalakítás során emelték ki. Földszinti és emeleti nyílászárói is félköríves záródásúak. Az emeleten kovácsoltvas korlátos erkélyt, az íves főpárkány feletti attikán oroszlánok által tartott Károlyi-címert találunk. A címer melletti oldaltengelyekben kisméretű, íves záródású ablakok helyezkednek el. A középrizalit két szélső tengelye az emeleten franciaablakos kialakítású. Ezek és a homlokzat többi nyílászárója egyes záródásúak, keretezésük vakolat-kő, úgy mint az épület más nyílászáróié.
A homlokzat vízszintes tagolásában kiemelkedik a konzolos főpárkány. E felett attika húzódik végig. Az emeleteket keskeny osztópárkány választja el, az ablakok könyöklőpárkánya körbefut, és minden ablakot kő szemöldökpárkány hangsúlyoz. Ez utóbbihoz hasonlóan a homlokzat karakteres építészeti elemei még a zsalus nyílászárók.
Az egykor a parkra, ma a futballpályára néző homlokzat szintén 4+5+4 tengelyes, melyből az öt középső rizalitot alkot, aminek három középső tengelye felett címeres timpanon zárja a pilaszterekkel tagolt középrészt. A rizalit emeletén egyenes záródású, a földszinten íves záródású francia ablakok láthatók.
Ezen a keleti homlokzaton is falpillérek találhatók az épület sarkain és a rizalit peremén. A rizalit előtti nagy teraszról egykor csodás látványt nyújtott az angolpark.
A főpárkány frízét nyolcszögletű ablakok és rozetták díszítik, ezen kívül a homlokzat vízszintes tagolása csak annyiban tér el a díszudvar felőlitől, hogy az előbbivel ellentétben itt nagyleveles és mozgatható a zsalu.
Az északi és déli oldalszárnyak tetőtere a főszárnyhoz hasonlóan be van építve, fedése szintén természetes pala, ami itt nyeregtetőn fekszik. Az oldalszárnyak tizenegy fejezetes, kannelúrázott kőoszloppal osztott verandával néznek a díszudvar felé. Az oszlopok felett főpárkány fut végig,, e felett attika található. A verandákra kő előlépcsőkön lehet feljutni. Az oldalszárnyak kialakítása a XX. század elején történt.
A déli oldalon a kastély egyik legdíszesebb terén, a csipketeraszon át juthattak az épület lakói a kertbe. A teraszt öntöttvas oszlopok, fejezetek, spilaszteres frízmezők díszítik. A szárny pavilonhoz csatlakozó végén szintén teraszt alakítottak ki. Ez a balluszterrel övezett tér a szárnyból és a pavilonból is megközelíthető.
A mellékszárnyak nyugati végén egy-egy emeletes, kontyolt nyeregtetővel és természetes palával fedett pavilon áll. Főhomlokzataik azonosak, 1+3+1 tengelyűek, melyből a három középső rizalitot alkot. E rész oromfalas megoldású, aminek középtengelyében kisméretű, íves ablak világítja meg a padlásteret. A nyílászárók egyenes záródásúak, a külső falsíkon apróleveles, fix zsalusak. A főpárkány konzolos, az osztópárkány körbefut. E felett az emeleten az ablakok alsó részét kötény díszíti.
Az északi pavilon és az oldalszárny csatlakozásánál található a négyszintes torony, mely a kastélykápolna helyét jelöli. Kialakítása az eklektikus homlokzathoz igazodik.
A díszes belső terek nagyrészt az 1910-es években elnyert formájukban lettek, lesznek helyreállítva.
A főépület földszintjének kiemelkedő szépségű tere az előcsarnok, amelynek díszei gipszstukkós architektúrája, csodás kandallója és a mahagóni falépcső. A díszlépcsőház kőlépcsőjén juthatunk az emeleti könyvtárterembe, amelynek falnyílásaiban egykor mahagóni könyvespolcok álltak. E terem érdekessége még, hogy Magyarországon az első közt épült vasbeton kupolája.
A könyvtártermet a grófi és grófnői lakosztályok fogják közre, melyek falaiban eddig tisztázatlan funkciójú, rabitzból készült félköríves boltozatos fülkék találhatók. A grófnő szobájában további látványosság a filigrán faragású fehér márványkandalló.
Érdemes ezen kívül megemlíteni a csipketerasz mögötti három díszes szobát és a déli mellékszárny egyik szobáját, ahol a kápolna mellett egyedül találunk díszítő festést.
A kastély legrégebbi épen maradt része a XIX. század közepén kialakított boltozatos kápolna, melyet mára teljesen restauráltak. Padlózata kellheimi kő, falain díszítőfestés ragyog, oltárképe az 1790-es évekből származik.
Az egykoron kerti építményekben gazdag parkban ma két figyelemre méltó alkotás található: az egyik a díszudvar olasz szökőkútja, a másik az épület feletti dombon álló milleniumi emlékoszlop."
A kastély jelenleg felújítás alatt áll (milyen jó ilyet írni egy kastélyról!), a láda mintegy megelőlegezi a későbbi látvány-élményt.
A második koordináta a falu másik nevezetességéhez vezet el, a víztározóhoz. A tó remek horgászhely, de a környék is szép, a Móri-árok illetve a Vértes-hegység vonulataiban lehet gyönyörködni.
A következő adatok
Kulisz jóvoltából kerülhettek ide:
A tározó déli részén a Vaskaput illetve a Kopaszhegyet felépítő dolomit és mészkő a völgyszakaszt erősen leszűkíti, itt épült meg a gát. A római időkben is volt itt egy duzzasztó. A középkorban - Mátyás idején - az ókori építményt magába foglaló gát épült ide. A középkori gátat a Gaja áttörte, a legújabb kori építésig nem is készült új gát. A jelenlegi elzárás 1970-72 között épült, üzemszerűen 1973-tól működik.
A tározó minimális tárolóképessége 1 000 000 köbméter, ekkor a tó felszíne 144,8 m magasan van a tengerszint felett, átlagos vízmélysége 1,7 m, maximális feltöltés esetén - ilyenkor a tófelszín 154 m magasságban van, - 14 250 000 köbméter vizet tárol.
A tóban - megfelelő hőmérséklet esetén - fürdeni is lehet. Horgászt szinte minden időben lehet látni.
A láda elég kicsi, kb. 1 literes, dátumkijelzős, kék tetejű doboz, egy kis mélyedésben van. A környék forgalmas, a logoláskor és visszarejtéskor járjatok el körültekintően! A ládához vezető úton sem árt az óvatosság.