Megye/ország: Bács-Kiskun
Elhelyezés időpontja: 2021.08.25 00:00
Megjelenés időpontja: 2021.08.29 11:34
Utolsó lényeges változás: 2024.10.22 14:46
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: szolyaagi
Ládagazda: szolyaagi Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2680 m
Megtalálások száma: 183 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
A láda Petőfiszálláson , a Péteri-tónál lévő madármegfigyelő állomásnál, az út melletti fák között van elrejtve talajszinten, jól álcázva. Henger alakú láda, méretei: 8 cm x 16 cm.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval
Kiskunfélegyháza és Szeged között az 5-ös számú főútvonalról érhető el, a petőfiszállási útkereszteződésnél lekanyarodva.
Tanösvény tábla jelzi az útvonalat, autóval is megközelíthető a parkolóig N 46° 36,444' E 19° 53,104' 99 m [GCPtri+Parkoló]. Innen indul a tanösvény is, ahova már nem lehet behajtani. A parkolótól jobbra lévő úton, autóval is megközelíthető. Busszal
Petőfiszállás, vasútállomás bejárati út megállónál kell leszállni Vonattal
Petőfiszállás- vasútállomásnál kell leszállni.
Mindkét esetben a megállóból indulva a Rákóczi úton, a Széles út táblánál N 46° 37,221' E 19° 52,060' 99 m [GCPtri+Széles út] lekanyarodva jutunk el a ládához.
Leírás
Ládámmal egy új tanösvényt szeretnék bemutatni, a Meizl Ferenc Ökológiai tanösvényt, melyet 2021-ben adtak át.
Kiskunfélegyháza és Kistelek között félúton, az 5. sz főközlekedési út mentén múltat idéző szikespuszta-maradványt találunk. A növényzettel borított vadvizes területek, szikes rétek és legelők mindmáig különleges pusztai növény- és állatvilágot őriznek.
A Péteri-tó természetes szikes tó, melyből három egységből álló halastórendszert alakítottak ki a homoki ligeterdős, szikes pusztai környezetben. A tavak vízutánpótlását nemcsak a lehulló csapadék, hanem a Dong-ér csatorna is biztosítja. Ma már egyik tó sem működik halastóként. A tóparti nagy kiterjedésű nádasokban gazdag madárvilág talált otthonra. Mintegy 200 madárfaj fordul itt elő. A nádasok vízimadarak, a tószegélyi szikesek a sziki madarak élőhelyei. Sok nádi énekesmadár mellett gyakori fészkelő a feketenyakú- és búbos vöcsök. A gémfajok közül a legritkább az üstökösgém, amely rendszerint a bakcsóval, kiskócsaggal, szürke gémmel közösen, telepesen fészkel.
A Kiskunfélegyházától tíz kilométerre lévő, 220 hektáros szikes tó és a körülötte található szikes rétek és legelők 1976 óta természetvédelmi oltalom alatt állnak. A terület legnagyobb értéke a páratlan madárvilág, hiszen több mint 200 madárfaj fordul itt elő.
2018-ban a helyi önkormányzat és a Kiskunsági Nemzeti Park több mint 300 millió forintot nyert a tó rekonstrukciójára. A projekt legfontosabb eleme volt a Péteri-tó medrében létesült kereszttöltések elbontása. Ennek első lépéseként megtörtént az 1-es és 2-es gáton lévő fák kivágása. Ezzel párhuzamosan megtörtént a kijelölt részeken a nád kivágása is.
A rekonstrukcióval a Kiskunsági Nemzeti Park célja, hogy a lehetőségekhez mérten visszaalakítsa az egykori szikes tó eredeti mederalakulatát. Az így megújuló vizes élőhely szervesen kapcsolódik majd a Tisza-völgyet, mint kiemelt nemzetközi jelentőségű madárvonulási útvonalat kísérő szikes tavak észak-déli irányú láncolatába, költő-, pihenő- és táplálkozó területet biztosítva számtalan védett fajnak.
Megtaláltuk.
A láda kereshető, Micra73 mindent jól leírt a logjában , ez úton köszönet neki is.
Biztos klassz hely amikor van víz a tóba, de sajnos az őszi esők se tudták feltölteni.
Bejártuk a túlparton lévő vöcsök tanösvényt is.
Köszönet!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Lopakodó és Röfi73 társaságában.
A láda kereshető, a logbook tökéletesen száraz a jól záródó zippes zacsiba, a jelszó laminált lapon van.A rejtek aljában áll a víz,de ez egyenlőre nem befolyásolja a logolást.
Sajnos madarakat nem láttunk,száraz minden ameddig ellátunk :( Az ajánlott parkolótól jobbra lévő földúton mentünk a ládáig,ott szintén van egy kijelölt parkoló.Tetszett a hely,biztos nagy élet van itt amikor nincs kiszáradva a tó.
Legyalogoltam a parkolótól, 5,6km séta lett oda-vissza. A tó üres. A rejtés a helyén, viszont az alsó részben áll a víz, ki kellene fúrni. Belülről is nyirkos a láda.
A zöld jelzésen szabadon engedett kutyafalka ugatott, és láttam is őket az úton kolbászolni. Elég ijesztő volt, mert tényleg szabadon voltak a jelzett úton, ezért visszahátráltam és egy néptelen tanyán keresztül átmentem a másik útra. Hát ez elég gáz, de megúsztam.
A zöld T úton pedig rengeteg csípős légy volt, de legalább csak azok haraptak meg, nem a kutyák.
A rejtés megjelenése előtti hétvégén kirándultam itt. Akkor a régi 5-ös út melletti Kiskunsági Nemzeti Park kutatóházánál parkoltam le. Onnét indul a Vöcsök tanösvény amin körbe mentem. Félúton ott is van egy madármegfigyelő kilátó piknikező hellyel. A tanösvényen lehet látni hódok által megrágott fákat. Akkor még volt sekély víz a tó közepén amiben madarak is voltak. Most az 5-öt út felöli másik kilátóhoz autóztam. Onnét a kiszáradt tó medrében átsétáltam a pallósor végénél lévő madármegfigyelőhöz, amin felkapaszkodtam és kisétáltam megkeresni a ládát. A találat után elmentem a harmadik kilátóhoz, majd a tó medrében visszamentem az autóhoz.
Csongrád környéki ládázás Gyrossal. A lesből sajnos madarakat nem láttunk, csak a zöld növényzettel borított kiszáradt tavat. A környezet hangulatos és a rejtek is ötletes. Viszont sajnos valakinek nem volt türelme a tuskót elfordítani, ezért a rejtek teteje a tuskó végén el van törve. Felhívtam a rejtőt, jelezve, hogy mielőbb javításra szorul. Hamarosan kimegy a helyszínre. Köszönet a rejtésért.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (184 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.