Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2021.09.24 12:00
Megjelenés időpontja: 2021.09.24 12:35
Utolsó lényeges változás: 2022.11.01 11:50
Utolsó változás: 2023.04.09 16:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: pistannn
Ládagazda: pistannn Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 389 + 1 sikertelen + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.2 megtalálás hetente
A ládát 2022. októberében ellopták az indiánok, de pótoltuk. Megtartottuk a láda eredeti leírását, azonban más helyre és más rejtekbe költözött, nem az erdőben találjátok. A képek között megtekinthető az eredeti munka :(.
Ha az eredetihez hasonló élményt szeretnél átélni, látogasd meg a GCBKAP ládát.
Röviden
Nem szokványos helyen egy kb. 10x10-es dobozban, nem a földszinten találod. Óvatosan nyisd ki, ne tépd le a helyéről!
Segítség: keresd a szív alatt!
A kilátó jobb oldalánál két út is vezet az erdőbe, követve a piros sáv jelzésű turistautat, 2,3 kilométeres sétával átkirándulhatunk Szomolyára.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval: az M3-as autópályát a mezőkövesdi lehajtónál elhagyva, vagy a 3-as főútról Mezőkövesdnél lekanyarodva érhető el Bogács. Eger felől Noszvaj irányában.
Autóval, biciklivel, motorral a kilátótól kb. 20 méterre lehet parkolni: N 47° 54,150' E 20° 31,543' [GCBMIK+parkolo].
Tömegközlekedéssel (aktuális menetrend): Budapestről, Miskolcról Mezőkövesdig autóbusszal/vonattal, onnan autóbusszal Bogácsra. Egerből szintén gyakran induló autóbuszjáratokkal közelíthető meg a település. Mindkét irányból érkezve a település központjában,a Művelődési Ház mellett található buszmegállóban (autóbusz-váróterem) érdemes leszállni: N 47° 54,208' E 20° 31,932' [GCBMIK+buszmegallo].
Bogácsi Millenniumi-kilátó
A település fölé magasodó dombtetőn álló Bogácsi kilátóból csodálatos panoráma nyílik a községre és a Bükkaljára.
A település egyik dombján magasodó hatszög alapú építmény érdekessége, hogy bogácsi kőből (dácittufa, más néven "vörös kő") készült éppúgy, mint a Szent Márton templom. A kilátóból nem csak egész Bogácsra lehet rálátni, hanem északon a Bükk vonulataira, délen pedig a Dél-Borsodi Mezőségre és a Hevesi-síkságra. Bár egy kisebb kilátóról van szó, itt állva közel érezhetjük magunkat a természethez, friss levegővel tölthetjük meg a tüdőnket és elengedhetjük a hétköznapi gondokat.
Bogács története
A terület az őskor óta lakott, a 19. században újkőkori kőszerszámokat találtak itt. A települést 1248-ban említik először, Bogachi néven. A lakosság főként szőlőtermesztéssel foglalkozott. 1323-ban az egri káptalanhoz került. A török időkben elpusztult, és csak a 18. században népesült be újra. A II. világháború idején, 1944-ben kisebb harcok folytak a környéken.
Az 1950-es években a térségben olajat kerestek, amit nem találtak, de a próbafúrások során termálvíz tört fel. A község termálfürdőjében 1959-ben épült az első medence, 1973-ban három újabb. A létesítmény 2000-től már hat medencével várja az idelátogatókat. 2011-2012-ben jelentős átalakításokon ment keresztül a fürdő, amelyek leginkább a medencék felújítását érintették, így ma már a modern kor követelményeinek megfelelő környezet fogadja a Bogácsra látogatókat.
A láda története
A láda története 2020-ra nyúlik vissza, amikor Anna és István megismerik egymást. Ismerkedésük elejétől kezdve - köszönhetően a covid pandémiának - a legkedvesebb közös programjuk a túrázással egybekötött ládakeresés lett. Ez ihlette Anna első karácsonyi ajándékát, ami egy lezárt láda volt és egy rejtvény. A rejtvény megfejtése egy gps koordináta, amely a bogácsi kilátótól nem messze az erdőben lévő pontra mutatott. Itt találhatta meg Anna az ajándék lezáró lakatjának kulcsát István kedvenc Kosztolányi versének idézetével (innen a láda mai elnevezése): akarsz-e játszani? Már ekkor eldöntötték, hogy az első közös "igazi" ládájukat az első közös karácsonyuknak emléket állítva, erre a helyre fogják rejteni és remélik, hogy a keresők segítenek abban, hogy a láda minél tovább őrizhesse emléküket.
Karbantartások
2022.07.31.: logbook és toll pótolva.
2022.10.: A ládát 2022. októberében ellopták az indiánok, egy hétig nem volt kereshető. A képek között megtekinthető az eredeti munka :(. Túl kedves számunkra ez a rejtés ahhoz, hogy elengedjük, úgyhogy átmenetileg pótoltuk, később új formában visszatér a rég történettel.
2022.10.31.: a láda más formában, más helyre költözött.
Sajnálom, hogy nem az eredeti rejtést találhattam meg. A doboz belül vizes, a füzetet ki sem vettem, a doboztetőn olvasható a jelszó.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Nagyon ötletes rejtés a szív sokat segített. egyébként biztos, nem nyúlkáltam volna ahhoz a dobozhoz [Geoládák v4.5.2]
A Tisza-tavi hosszú hétvégéről hazafelé még beterveztünk egy körtúrát Cserépfalván és bár a Termálfürdőre sajnos már nem maradt idő Bogácson, de két geoládát még megkerestem itt is.
Megvan, köszi!
Bükkaljai kutyás csavargások során ide is eljutottunk.
Bogácson előbb ide látogattunk el. Sajnos a kilátó mára elég elhanyagolt lett, de egy kis szűk, szép panoráma azért még akad.
A rejtés ügyes, a láda rendben.