Röviden
Hagyományos, 15x10x5 cm-es 450ml-es négyfülű láda.
Nem a kőfalban van és nem is kell hozzá a kőfalra mászni.
A Sátor-hegy lábánál több forrás tör fel, vizük ma is iható. Egykor ez a víz látta el az abaújszántói fürdőt. A kénes vizű fürdőt sajnos ma már lepusztult állapotban találjuk a kút felé vezető úton (
N 48° 16,119' E 21° 10,868' [GCAKKT+furdo]), ám a Köszvényes-kút ma már egy rövid, 150-200 méteres, 6 megállóval rendelkező tanösvénnyel ismét méltó állapotban várja nyugalomra vágyó látogatóit.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval, motorral:
Közúton elérhető Miskolcról Szerencs felé haladva a 37-es főúton, majd a Szerencset Gönccel összekötő, a Hernád bal partján vezető mellékúton, vagy Miskolcról indulva Encs felé (a 3-as és 39-es főutak) vagy a Zempléni-hegység keleti oldalán fekvő Erdőbénye felől is.
Javasolt a tanösvény elején parkolni, vagy áthaladva a vasúti töltésen a focipálya mellett:
N 48° 15,999' E 21° 10,844' [GCAKKT+parkolo].
Itt nincs se vasúti fényjelző készülék, se sorompó, fokozott óvatossággal és körültekintéssel hajts át rajta! A parkolás után visszafelé is át kell sétálni a síneken, légy körültekintő!
Tömegközlekedéssel (
aktuális menetrend):
A közúti tömegközlekedést a Volánbusz autóbuszai biztosítják. Vonattal a MÁV 98-as számú, Szerencs-Hidasnémeti-vasútvonalán érhető el.
Vonattal érkezve a javasolt megálló az Abaújszántói fürdő állomás:
N 48° 16,126' E 21° 10,774' [GCAKKT+vasutallomas].
Busszal érkezőknek javasolt megálló a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár:
N 48° 16,485' E 21° 11,125' [GCAKKT+buszmegallo].
Köszvényes-kút tanösvény
A Köszvényes-kútról
A Köszvényes-kút környezete 2015-ben megújult, történetét hosszú évtizedek óta őrzik a helyiek. Szelleme generációról generációra öröklődik, első papírra vetett jellemzése az abaújszántói születésű Homonnay István tollából származik, kinek szívügye volt, hogy dokumentálja szülőföldje múltját, építse jelenét, s megalapozza jövőjét. A kút vizének összetétele kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, alacsony oldott sótartalommal, ezért fogyasztása ízületi problémák esetén is javasolt.
"A köszvényes-kút a Sátor-hegy lábából folyik ki. Télen-nyáron egyforma hőmérsékletű.[...] Népünk korábbi felfogása szerint a forrásnak gyógyító hatása van, mégpedig a köszvényes megbetegedésekre. Igaz, hogy sok sárgás barna színű lerakódás van a vízjáratoknál a kövekre rakódva. Éppen ezért, aki a forrás vizéből iszik könnyen megszabadulhat a bajától, de csak abban az esetben, ha a saját testi ruhájából, esetleg hajából, ez csak kivételes alkalom, zálogot hagy a kútnál.
Illik ilyenkor az ing aljából, köténye madzagából, a harisnyakötőjéből, szalagjából, kabát béléséből, zsebkendőjéből, ruhája csipkéjéből, kalapja béléséből, gombjaiból, ruhájából kifejtett cérnából, cipője madzagából, bocskora szíjából, cipője sarkából, kalapja szegélyéből, gatyamadzagából, bugyogója kötelékéből, nyakkendőjéből és egyéb viselt ruhadarabjából egy-egy szeletet ott kell hagyni. Ezt a mellette lévő legközelebbi bokorra, kerítésre, vagy más alkalmatos helyre kell felerősíteni.[...]
Egyébként vize nagyon jó ízű, tiszta, mellékíze nincsen. Nyáron kellemesen hűvös határozottan üdítő, főleg, ha issza a szomjazó, bőséges ásványi sók miatt. Télen viszont soha be nem fagy, nagy hidegben kezet mosnak alatta, hogy a "gimberedést" elengedje a kéz.[...]
Azt mesélik, hogy megbolygatni nem szabad, mert a Sátorból kiömlik a sok víz, elönti a Szántót. A vize azért sárga, mert aranyon folyik keresztül, melyet a Sátorba rejtettek el. Egyesek szerint volt idő, amikor a víz aranyat mosott ki.
Határozottan állítják, hogy a Sátorba valamikor itt engedtek be kacsát és a Sátor másik oldalán a Kőporos-kúton bújt ki a kacsa. Ez igazolja a hagyomány szerint, hogy a Sátorban nagy-nagy földalatti tó s egyben víz van. Ezek azok a mondák ami a nép száján élt s él."
(Slivinszky József elbeszélése, Homonnay István: Szántó nekem a világ közepe: A Köszvényes-kútról. Sárospatak: Sárospataki Nyomda Kft, 1995. pp. 285.)
A tanösvényről
A Köszvényes-kút tanösvény bár nem túl hosszú, könnyen bejárható, ennek ellenére rendkívül színes élővilággal büszkélkedhet.
Leggyakrabban a fülemülék éjszakája vonzza a környékre a természet felé érdeklődőket minden év májusában, kicsiket nagyokat, gyerekeket és felnőtteket egyaránt.
Ekkor mindenki megismerheti jellegzetes hangjukat, élvezheti éneküket. A fülemülék mellett találkozunk énekes rigóval, kakukkal, vörösbeggyel, sárgarigóval, csilpcsalp füzikével, de láthatunk fekete rigót, vörös vércsét és még legalább tucatnyi madarat, valamint természetesen hüllőket és növényeket is szép számmal.
A nádasban fészkelő nádirigó, a nádas mellett megbújó sárga nőszirom, tavi káka mind jellemző növényei az ösvénynek. A keleti sün, a közönséges mókus és a mogyorós pele is kitűnően érzi itt magát a környéken megtalálható eperfák, szilvafák és egyéb gyümölcsök miatt.
A vízi élővilág gyakori képviselője a vízi -és kockás sikló, továbbá különböző béka fajok is vidám lakói e helynek.
Ha kíváncsi vagy, hogy miért hívják a fehér fűzfát természetes aszpirinnek, ha érdekel, hogy milyen babona kötődik a vízisiklókhoz, ha ismeretet szeretnél szerezni a salátaboglárka népi gyógyászatban betöltött szerepéről, ha meg akarod tudni, hogy mit takar a madárbarát gazdálkodás a több madárfajnak fészkelő helyet kínáló nádasban, illetve ha van kedved további érdekességekről olvasni a tanösvény információs tábláin, akkor mindenképpen megéri ellátogatnod ide.
Az itt tett látogatásod alkalmával, kérlek, pihenj le, ne rohanj sehova, csak engedd, hogy a természet nyugalma téged is átöleljen.
Ha nyitott vagy a város történetének megismerésére, a következő ládát ajánljuk:
GCAbHa
Egyéb látnivalók a településen
Gyümölcsoltó Boldogasszony-templom
N 48° 16,582' E 21° 11,153' [GCAKKT+gyumolcsoltoboldogasszonytemplom]
Urunk mennybemenetele-templom
N 48° 16,464' E 21° 10,956' [GCAKKT+urunkmennybemeneteletemplom]
Református templom
N 48° 16,611' E 21° 11,003' [GCAKKT+reformatustemplom]
Evangélikus templom
N 48° 16,817' E 21° 11,212' [GCAKKT+evangelikustemplom]
Sátor-hegy (abaújszántói kálvária)
)
N 48° 16,129' E 21° 11,328' [GCAKKT+satorhegy]
Szent István király szobor
N 48° 16,555' E 21° 11,140' [GCAKKT+szentistvanszobor]
Abaújszántói pincefalu
N 48° 16,130' E 21° 11,026' [GCAKKT+pincefalu]
Földbe vájt pincék
N 48° 16,758' E 21° 11,447' [GCAKKT+foldbevajtpincek]
1956-os emlékmű
N 48° 16,757' E 21° 11,202' [GCAKKT+56osemlekmu]
Patay-kastély
N 48° 17,037' E 21° 12,513' [GCAKKT+pataykastely]
Források
Homonnay István: Szántó nekem a világ közepe
abaujszanto.hu
Wikipédia
Ajánlott ládák a közelben
GCAbHa
GCCeke
GCCSUZ
GCGOLO
GCSOMS
GCTALL
GCHAVA
GCGIBA
GCGATA
Egyéb:
2022.05.29.: a láda új helyre került.