Megye/ország: Csongrád-Csanád
Elhelyezés időpontja: 2021.11.11 16:00
Megjelenés időpontja: 2021.11.18 19:50
Utolsó lényeges változás: 2021.11.18 19:50
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: p1sti
Ládagazda: p1sti Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1700 m
Megtalálások száma: 138 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Röviden
Nem hagyományos rejtés, talajszint felett 180 cm-rel keresd! Hagyományos kék füles doboz 15cm x 15cm x 5cm.
Figyelem!
Mielőtt elindulnál kirándulni, hogy megkeresd a Kis-Tisza-szigeten elrejtett geoládát, mindenképpen figyeld a csongrádi tiszai vízállás előrejelzést!Aktuális tiszai vízállás. Vízügyi szakemberek javaslata alapján, csak 580 cm-es vízállásig közelíthető meg száraz lábbal a helyszín.
A nyári hónapokban feltétlenül hozz magaddal szúnyogriasztót, mert a gyérítés ellenére a Tisza parton állandóan nyüzsögnek és támadnak!
Autóval érkezve, hosszabb sétával:
A 451 -es főútról térj le a Szentesi Tisza strand felé! A gáton áthaladva a macskaköves úton haladva elágazásnál fordulj balra! Itt pár méter után meg tudsz állni a kocsival. N 46° 40,412' E 20° 13,263' 80 m [GCKTSz+2-Parkoló] (jobbra fordulva eljutsz a szabad strandig) Innen indulj el úgy, hogy a Tisza a jobb oldalt legyen! Csapáson el tudsz jutni kb 4-5 km megtétele után egészen a geoládáig.
Kinek ajánlom ezt a hosszabb utat? Eleged van a város zajából? Megnyugtató hangokra vágysz? Az alföldi rónaságon kívül ennek a vidéknek az egyik legszebb látványossága maga a Tisza folyó. A parton sétálva a víz csobogása, a madarak csivitelése, a szélben suhogó növényzet biztos siker a kikapcsolódáshoz. A parton lévő növényzet minden évszakban csodálatos látvány, ősszel festői szépségű. Megfigyelheted az ott fészkelő vízi madarakat, az őshonos állatokat és növényeket.
Ha még esetleg nem volt elég a séta, sportolhatsz is a közelben lévő "kondi-park"-ban. N 46° 40,488' E 20° 13,232' 80 m [GCKTSz+Kondi-park]
Ha nyáron érkezel, és a hőségben le akarod hűteni magad, felfrissülést nyújt a tiszai szabadstrand. N 46° 40,692' E 20° 12,723' 80 m [GCKTSz+Szabadstrand]
Sokrétű, kellemes kikapcsolódást kívánok!
Tömegközlekedéssel (busszal)
A " Szentesi Tiszai-strand " megállót jelöld meg célállomásként! Az állomás mellett van a tiszai gát, ezen menj át és sétálj a Tiszáig! Ott fordulj balra (D felé), és haladj 4-5 km-t a geoláda helyszínéig! Busz menetrend
Kis-Tisza-sziget
A szentesi Kis-Tisza-sziget természetes képződmény, a város felőli folyóág, az ún. Kis-Tisza azonban fokozatosan feltöltődött, így a terület egykori arculatát manapság csak áradás idején, meghatározott vízszintnél nyeri vissza.
A Kis-Tisza-sziget már az 1784-es katonai felvétel térképszelvényein
is megjelenik, az 1840-es Seres-féle térképen Alsó-sziget néven szerepel. 1808-ban a Kis-Tisza-szigetet Alsó szigetként említik, amelyen a Szigeth Erdő nevű füzes feküdt.
A Kis-Tisza-szigetet a helyi birtokosok alapvetően két részre, a Kis-, illetve a Nagy-oldalra tagolják, amelyek közül az előbbi az élő Tisza közelében, az utóbbi pedig a Kis-Tisza mentén található. A két dűlőút között elterülő parcellákat az ún. farmezsgye választja el egymástól, amely a Kis-Tisza-sziget közepén húzódik végig. A szőlővel betelepített parcellák a szintkülönbségekhez igazodva a legmagasabban fekvő részeken, a Nagy- illetve a Kis-oldalon találhatóak. A terület
déli fele alacsonyan helyezkedik el, amelyet a kisebb árvizek rendszeresen elöntenek, emiatt jórészt szántóföldi művelésre használatos.
Szentes város- és határrészei
Szentes kialakulására és történetére nagy hatással volt a határában elterülő vízi világ, a Tisza és Kurca folyók, valamint a környező erek. Egyfelől tiszai átkelőhely volt a város, másfelől a vízi világ védte meg a táj lakosait az ellenséges hadak dúlásától a török időkben. Szentes nagy része a Kurca keleti partján található, a túlpartra csak a Tisza szabályozása és a Kurca csatornává alakítása után terjeszkedett a város. A városnak kiterjedt határa van. Területe 1950-ben csökkent Nagytőke és Eperjes kiválásával, a 70-es évek végén viszont az addig önálló Magyartést a városhoz csatolták. A szentesi határban tanyasi gazdálkodás folyt a téeszesítés előtt, ennek ma már kevés nyomát láthatjuk, akár csak a folyószabályozás előtti vízi mesterségeknek.
Szentes "Rét"-nek nevezett határrésze egykor a Kurca és Tisza közti árterülete volt, amit a tiszai (Bődi rév) és kurcai átkelő közötti Vámházgáti út (másik nevén Kucori-gát) vágott ketté Alsó- és Felsőrétté. Mivel a környékben itt volt a legszűkebb (~ 2 km) a Tisza völgye, célszerű volt itt átvezetni egy országos jelentőségű hadi- és kereskedelmi útvonalat. A tiszai átkelést egészen 1903-ig különféle vízi szállítási módokkal kellett megoldani (csónak, tömlők). A XVIII. század végén a Tisza partjától a Kurcáig már töltés húzódott az ártérben (készítésének ideje ismeretlen), melyet akkoriban az ártéri füzesek vesszőanyagának a felhasználásával a szentesiek - vámmentesség fejében - közösségileg tartottak karban. A töltésen három kisebb (az erek fölött) és egy nagyobb (a kurcai) fahíd biztosította az ártéri vizek szabad mozgását. A töltésnek a Tisza-gát és a Kurca közé eső része ma is megvan és útként üzemel.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.6]
E hűvös, borongós vasárnap célja, hogy végre teljesítsük a második 100 %-os megyét, Csongrád-Csanádot. Két olyan láda maradt a végére, melynek megközelítése (főleg GCPTRS) idő-, időjárás- és (GCKTSz) vízállás függő, de most már nem volt mese, nekiindultunk.
Ezt a ládát a töltés melletti ajánlott 1-es parkolótól, gyalog közelítettük meg. Bár még téli álmát alussza a környék, már néhány nyaralónál szorgoskodtak a gazdák. Igazából most nem tudtuk felmérni mennyire lehet látogatott a hely nyáron, mert jó, és teljesen lepusztult állapotban lévő épületek váltották egymást.
Az egyik fa törzsében a part öreg szellemének profilképét véltük felfedezni, az egyik mellékelt képen kis fantáziával bárki megláthatja őt... :-)
A láda kialakítása, rejtése rendkívül igényes.
Maradt a megyéből egy láda: GCPTRS - indulás hát...
Már régen nem ládáztam az Alföldön, de a bugaci kisvontazás után még egy pár napig lent maradtunk, így lehetett egy-két környéket kiszürkíteni. Mi a rövidebb megközelítést választottuk, de azért így is volt benne séta. Valahogy errefelé nem annyira szép és romantikus a Tisza, de azért élveztem. Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.4.1]
Autóval mentem az üdülősor végéig. Maradjunk annyiban, hogy a 20 km/h korlátozás az nem alaptalan. Viszont kellemes, nyugis a hely. Emlékeztet kicsit a tiszapüsköki mellett levő ártéri üdülő övezetre, bár az jobban kiépített.
A Tiszához nem mentem le, mert a láda melletti nyílt helyen épp egy horgász tevékenykedett, és nem akartam megzavarni.
Köszi a lehetőséget! :)
Csongrád környéki ládázás Gyrossal. A sok kis nyaralóépületek után értünk az erdő sávhoz. A rejtek nagyon ügyesen van álcázva. A parton csend, béke, nyugalom, tetszett a hely. Köszönet a rejtésért.
Régóta tervben volt, alkalomra várt. A mai szabadnapom lehetővé tette a bringatúrát, ami nem tervezetten de 100 km-esre sikerült úgy, hogy Lapistó után felvett egy "jófej" buszos és bevitt Szentes központig, ami a távból 9-10 km mínusz. Azt hitte hogy gondom van és azért állok az út szélén, pedig csak telefonáltam a semmi közepén. A záporok/zivatarok állandóan kergettek, az utamat viszont akkor keresztezték, amikor pont nem ott voltam. Így egyszer sem áztam, de lógó lábú zivatart többet is láttam.
A legzajosabbnak a széle épp itt a ládánál fordult enyhén D-Ny-nak és így pont megúsztam. Mivel átmentem Szentesen és Csongrád irányából közelítettem, végigtekertem a "kékhal" jelzésű ösvényen, ami montival élvezhető volt.
A láda rejtése jó volt és nekem könnyen meglett. Nem szokványos és tényleg igényes. Köszönet a rejtésért.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Nagyon tetszett a rejtek, viszont egy élet volt oda eljutni. Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
A töltés előtt parkoltunk, onnan egy kellemes sétával értünk célt. Néhol ápolt, máshol kevésbé gondozott szőlők között sétáltunk. A rejtek zseniális, a design nálunk csillagos ötöst érdemelt. :) Útközben láttunk barázdabillegetőket, és nyuszit is.