Megye/ország: Nógrád
Elhelyezés időpontja: 2022.01.01 13:15
Megjelenés időpontja: 2022.01.01 20:22
Utolsó lényeges változás: 2023.07.04 10:15
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fidorka, Minna, Csg12, kivancsifancsi, lelcache, sirgalahad, scele, radpeter
Ládagazda: Csg12 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 211, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.3 megtalálás hetente
A rejtésről
20x4x13 cm a láda mérete. Segítség visszafelé: ?ynári za óJ
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Mátraszentistvánon a N 47° 55,600' E 19° 52,234' 123 m [GCTLAB+parkoló], ponton tudunk parkolni, ahol az Országos Kéktúra - útvonalát követjük egészen az Ágasvár nyugati oldala útjelző tábláig. Ennél a táblánál fordulunk jobbra N 47° 55,566' E 19° 49,302' 636 m [GCTLAB+1kereszteződés] ponton a jelzésre és pár perc múlva már a Török lábnyomnál is vagyunk. A látnivaló az OKT 20. szakasza mellett található, így ideális kéktúrázás alkalmával is felkeresni a geoládát.
Volánbusszal Mátraszentistván központnál kell leszállni. Volánbusz menetrend
2020-2021-ben Superanyával teljesítettük az Országos Kéktúrát, az utazások és a szállások megszervezése, továbbá a látnivalók összegyűjtése az én feladatom volt. Összeállítottam a Geoládák a Kéktúrán térképet is.
A Mátraszentistván - Sámsonháza közötti Kéktúra szakasz látnivalóira felkészülve a térképen megpillantottam a Newton-szikla és az Ágasvár után a "Török lábnyomot".
Természetesen felkerestük a helyet, tényleg hihetetlen, hogy az erdő közepén két lábnyom van a kőben. Ezután beleálltam a lábnyomokba, amik miliméterre megegyeztek az enyémmel. Misztikusságát pedig csak fokozza, hogy semmit sem tudunk róluk.
A Török lábnyom
A Nyugati-Mátrában, az Ágasvári Turistaháztól ÉNy-ra, az ott lévő erdők mélyén "furcsa dologra" lehetünk figyelmesek (persze csak az, aki nem megy el mellette!). A piros jelzésű turistaúttól pár lépésnyire, avarral takartan két lábnyom fedezhető fel, amelyet csak "török lábnyom" néven emlegetnek. Mi is lehet ez valójában? Mikor, miért és ki csinálhatta? A válasz gyors és egyszerű lesz: nem tudjuk!
Az egymással közel párhuzamos, ovális alakú, 8-12 cm mély lábnyomok egy puha, miocén korú (kárpáti emelet, Tari Dácittufa Formáció) vulkáni tufába faragták bele.
Az ember fantáziáját beindító lábnyomok készítési ideje tehát ismeretlen. A lábnyomok felett áll őrt a 789 m magas Ágasvár meredek kúpja. A természetes formájában is várszerű csúcson először a bronzkorban építettek erődöt, amit aztán később a középkorban használtak tovább. Az Ágasvárat kelet felé elhagyva egy faragott kő rejtőzik az erdő mélyén, melyen a következő felirat olvasható: "Newton hitétől mentesen meg az Isten". Erről sem tudni, hogy ki és mikor készítette! A misztikus kövek számát még fokozza a vulkáni kőzetekben fellelhető nemkarsztos kis üregek száma is, amelyek közül a legnagyobb a Csörgő-lyuk. A barlangról azt mondja a szájhagyomány, hogy egykoron Ágasvár titkos alagútjai voltak, amelyek kincseket rejtenek.
A Török-lábnyom, más, ismert nevén a Török katona lábnyoma vagy Törökőr lábnyom a Mátra egyik legtöbb kérdést felvető misztikus helyszíne. A 789 m magas, ikonikus vulkáni csúcs, Ágasvár északnyugati oldalában, Szorospatak-Bátonyterenye irányába haladva, a piros sáv jelzéssel ellátott túraút mentén, egy öreg fa tövében találjuk a kőbe faragott, felnőtt férfi lábának mértével egyező méretű szabályos lábnyomot, melynek keletkezése ismeretlen. A köznyelv által alkotott, meglehetősen gyermekded legenda szerint az Oszmán Birodalom idején egy török janicsár rendre itt őrködött, figyelve azt, hogy az Ágasvár csúcsán álló erődítményt a környékbeli települések lakói nehogy visszafoglalják, s oly sokat állt e helyen, hogy lába kikoptatta a talajt. Ez természetesen csak mese, ugyanis már az fizikai lehetetlenség, hogy évekig, évtizedekig egy helyben álljon egy ember, s hogy annak lábnyoma körülbelül 10 centiméter mélységű vájatot eredményezzen a szikla felületén. A Török-lábnyom keletkezéséről, létrehozásáról és funkciójáról tudományosan elfogadott és alátámasztott igazolás nincs, azonban annyi biztos, hogy a töröknek semmi köze nincs hozzá.
A Mátra útikönyv a következőket írja róla:
"Az Ágasvár turistaház felett a piros jelzésen mentén az ún. "Török lábnyomhoz jutunk, a legenda szerint itt strázsáló török katona lábnyomát őrizte meg a puha kőzet.
Kiss Gábor és Baráz Csaba "A jeles kövek, regélő helyek a Mátrában" c. írásában a következőt írja: "A Mátrában egy lábnyomos követ ismerünk. Az Ágasvár ÉNy-i oldalában, a Mézes-kút fölött található a "török lábnyom". A vulkanikus kőzet felszínén látható két lábnyom alakú, párhuzamos mélyedés a hagyomány szerint egy hajdanán ezen az őrhelyen strázsáló katona lábnyomát őrzi."
Pár éve még egy ismertető tábla is volt a Török Lábnyomnál, ez sajnos azóta elveszett, de szövege fennmaradt:
"A Török Lábnyom
Ismeretlen korból származó kultúrtörténeti emlék, egész Közép-Európában egyedülálló. Több elnevezése is él, ezekhez különböző történeti mondák és mondavariánsok kapcsolódnak. Tulajdonképpen két párhuzamos, ovális 8-12 centiméternyi mély mesterséges vájatról van szó. Keletkezési körülményei célja, funkciója tisztázatlanok. Puha vulkanikus kőzetbe faragták amely folyamatosan pusztul."