Elhelyezés időpontja: 2022.01.01 13:15
Megjelenés időpontja: 2022.01.01 20:22
Utolsó lényeges változás: 2023.02.21 11:55
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fidorka, Minna, Csg12, kivancsifancsi, lelcache, sirgalahad, scele, radpeter
Ládagazda: Csg12 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 5000 m
Megtalálások száma: 128, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.7 megtalálás hetente
A rejtésről
20x4x13 cm a láda mérete. Segítség visszafelé: ?ynári za óJ
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Mátraszentistvánon a N 47° 55,600' E 19° 52,234' 123 m [GCTLAB+parkoló], ponton tudunk parkolni, ahol az Országos Kéktúra - útvonalát követjük egészen az Ágasvár nyugati oldala útjelző tábláig. Ennél a táblánál fordulunk jobbra N 47° 55,566' E 19° 49,302' 636 m [GCTLAB+1kereszteződés] ponton a jelzésre és pár perc múlva már a Török lábnyomnál is vagyunk. A látnivaló az OKT 20. szakasza mellett található, így ideális kéktúrázás alkalmával is felkeresni a geoládát.
Volánbusszal Mátraszentistván központnál kell leszállni. Volánbusz menetrend
2020-2021-ben Superanyával teljesítettük az Országos Kéktúrát, az utazások és a szállások megszervezése, továbbá a látnivalók összegyűjtése az én feladatom volt. Összeállítottam a Geoládák a Kéktúrán térképet is.
A Mátraszentistván - Sámsonháza közötti Kéktúra szakasz látnivalóira felkészülve a térképen megpillantottam a Newton-szikla és az Ágasvár után a "Török lábnyomot".
Természetesen felkerestük a helyet, tényleg hihetetlen, hogy az erdő közepén két lábnyom van a kőben. Ezután beleálltam a lábnyomokba, amik miliméterre megegyeztek az enyémmel. Misztikusságát pedig csak fokozza, hogy semmit sem tudunk róluk.
A Török lábnyom
A Nyugati-Mátrában, az Ágasvári Turistaháztól ÉNy-ra, az ott lévő erdők mélyén "furcsa dologra" lehetünk figyelmesek (persze csak az, aki nem megy el mellette!). A piros jelzésű turistaúttól pár lépésnyire, avarral takartan két lábnyom fedezhető fel, amelyet csak "török lábnyom" néven emlegetnek. Mi is lehet ez valójában? Mikor, miért és ki csinálhatta? A válasz gyors és egyszerű lesz: nem tudjuk!
Az egymással közel párhuzamos, ovális alakú, 8-12 cm mély lábnyomok egy puha, miocén korú (kárpáti emelet, Tari Dácittufa Formáció) vulkáni tufába faragták bele.
Az ember fantáziáját beindító lábnyomok készítési ideje tehát ismeretlen. A lábnyomok felett áll őrt a 789 m magas Ágasvár meredek kúpja. A természetes formájában is várszerű csúcson először a bronzkorban építettek erődöt, amit aztán később a középkorban használtak tovább. Az Ágasvárat kelet felé elhagyva egy faragott kő rejtőzik az erdő mélyén, melyen a következő felirat olvasható: "Newton hitétől mentesen meg az Isten". Erről sem tudni, hogy ki és mikor készítette! A misztikus kövek számát még fokozza a vulkáni kőzetekben fellelhető nemkarsztos kis üregek száma is, amelyek közül a legnagyobb a Csörgő-lyuk. A barlangról azt mondja a szájhagyomány, hogy egykoron Ágasvár titkos alagútjai voltak, amelyek kincseket rejtenek.
A Török-lábnyom, más, ismert nevén a Török katona lábnyoma vagy Törökőr lábnyom a Mátra egyik legtöbb kérdést felvető misztikus helyszíne. A 789 m magas, ikonikus vulkáni csúcs, Ágasvár északnyugati oldalában, Szorospatak-Bátonyterenye irányába haladva, a piros sáv jelzéssel ellátott túraút mentén, egy öreg fa tövében találjuk a kőbe faragott, felnőtt férfi lábának mértével egyező méretű szabályos lábnyomot, melynek keletkezése ismeretlen. A köznyelv által alkotott, meglehetősen gyermekded legenda szerint az Oszmán Birodalom idején egy török janicsár rendre itt őrködött, figyelve azt, hogy az Ágasvár csúcsán álló erődítményt a környékbeli települések lakói nehogy visszafoglalják, s oly sokat állt e helyen, hogy lába kikoptatta a talajt. Ez természetesen csak mese, ugyanis már az fizikai lehetetlenség, hogy évekig, évtizedekig egy helyben álljon egy ember, s hogy annak lábnyoma körülbelül 10 centiméter mélységű vájatot eredményezzen a szikla felületén. A Török-lábnyom keletkezéséről, létrehozásáról és funkciójáról tudományosan elfogadott és alátámasztott igazolás nincs, azonban annyi biztos, hogy a töröknek semmi köze nincs hozzá.
A Mátra útikönyv a következőket írja róla:
"Az Ágasvár turistaház felett a piros jelzésen mentén az ún. "Török lábnyomhoz jutunk, a legenda szerint itt strázsáló török katona lábnyomát őrizte meg a puha kőzet.
Kiss Gábor és Baráz Csaba "A jeles kövek, regélő helyek a Mátrában" c. írásában a következőt írja: "A Mátrában egy lábnyomos követ ismerünk. Az Ágasvár ÉNy-i oldalában, a Mézes-kút fölött található a "török lábnyom". A vulkanikus kőzet felszínén látható két lábnyom alakú, párhuzamos mélyedés a hagyomány szerint egy hajdanán ezen az őrhelyen strázsáló katona lábnyomát őrzi."
Pár éve még egy ismertető tábla is volt a Török Lábnyomnál, ez sajnos azóta elveszett, de szövege fennmaradt:
"A Török Lábnyom
Ismeretlen korból származó kultúrtörténeti emlék, egész Közép-Európában egyedülálló. Több elnevezése is él, ezekhez különböző történeti mondák és mondavariánsok kapcsolódnak. Tulajdonképpen két párhuzamos, ovális 8-12 centiméternyi mély mesterséges vájatról van szó. Keletkezési körülményei célja, funkciója tisztázatlanok. Puha vulkanikus kőzetbe faragták amely folyamatosan pusztul."
Kora tavaszi 24 km-es túra a Mátrában. Az egész heti tespedés után jól esett egy kis mozgás.
A ládát pótoltam, egy cuki pink kupakos petlink várja a keresőket ceruzával, logpapírral és jelen időben írt jelszóval. :) A félbevágott tusfürdős műanyagot benne hagytam megtámasztásnak. Amúgy ötletes rejtés.
A lábnyom az esőzések folytán éppen vaditatóként szolgált, csak a vízen keresztül tudtuk megszemlélni. A piros jelzésen ledagonyáztunk a műútra, ott folytattuk a túrát. Köszi.
A KÉKtúra aktuális szakaszát teljesítettük Zsuval: első nap a Mátraverebély-Szentkúton - Galyatető szakaszon gyalogoltunk és itt Ágasvár előtt minimális kitérőt jelentett ez a remekbe szabott láda. Tetszett a kis megmutatandó jelenség is (belepróbáltam a lábán) és maga rejtés is, még akkor is, ha éppen nem volt kereshető a doboz. Gáborral konzultálva felírtam alkoholos filccel a "tárgy" aljára a jelszót.
Ágasváron egy jót ebédeltünk a turistaházban, leöblítve egy söröcskével, majd folytattuk utunkat csodaszép tavaszias időben Galyatetőig.
Másnap onnan kutyagoltunk tovább a Kékesre. Nagyon tetszett az ismert út (sokszor jártam már ezeket a szakaszokat, de most konkrétan kék túra céllal, így pecsételtem is a füzetkébe). Ma - a tegnapitól merőben eltérő - télies időjárás volt. Erre is fel voltunk készülve, pedig minimál felszerelést cipeltünk. A Kékesen még hó is volt. Onnan végül visszaereszkedtünk Mátraházára, ahonnan lebuszoztunk Gyöngyösre. Ott még ebéddel töltöttük vissza energiát magunkba, majd jött egy kis buszozás Mátraverebélyre.
Remekbe szabott kis másfél napos program volt, már várjuk a folytatást!
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Mátraverebélyről indulltunk az országos kéken. A piros kereszten visszafelé néztük meg a lábnyomot, amivel nem volt szerencsénk. Sajnos a nyom teljesen víz alatt volt a hóolvadás után. Illetve csak a láda lett meg, amiben se logbook, se jelszó. A rejtőnek jeleztük, készségesen megosztotta velünk a jelszót, majd betegre állította.
A láda fedele és a tartalma hiányzott. Csak az információs papírt találtam meg.
Az előttem ott járók be tudtak jelenteni, így nem készültem pótládával.
A Rejtőnek is írtam, aki készségesen kisegített a jelszóval.
Mátrakeresztesről indultunk. A Zöld q-n felfelé és a Piroson lefelé egy kellemes körtúrával jártuk be a hegyet. Nagyon kellemes volt az idő, sár sem volt számottevő. Sajnos az erdei állatok elrejtőztek, csupán turistákkal találkoztunk. A lábnyom tényleg érdekes.
A láda megoldása eléggé szerencsétlen, a normál dobozzal nem lehet gyógyítani.
Logbook és fedél sincs a ládánál.
Üdv Mr Zerge
A Kékről egy kis kitérővel jöttünk az erdőben uralkodó sejtelmes ködben. Kicsit aggódtam, hogy a sok lehullott levél alatt hogyan fogom az objektumot meglelni, de nem kellett aggódnom. Kicsit olyan hatása van, mintha mesterséges lenne. A ládának jelenleg nincs kupakja, csak be van oda tömve.