Elhelyezés időpontja: 2022.02.27 12:00
Megjelenés időpontja: 2022.02.27 12:15
Utolsó lényeges változás: 2022.02.27 12:15
Utolsó változás: 2022.02.27 12:45
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: pistannn
Ládagazda: pistannn Nehézség / Terep: 3.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 35, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Röviden
Kétpontos multiláda:
1. pont: az információs táblán elrejtett gravírozott lapon.
2. pont: a szurdokban talajszinten, nem hagyományos kivitelezéssel rejtett kb. 11 cm magas, 6 cm átmérőjű henger.
Jelszó: pontok sorrendjében egymás után írva.
Kérlek, a rejtekről és a kivitelezésről ne tegyetek fel képet, hogy mindenkinek élmény legyen a megtalálás!
Az első három rejtésünkből kettő kilátópont volt, úgyhogy most egy egészen más látványosságot mutatunk be hazánk sajnálatos módon ritkán látogatott részén. Olyannyira nem ismert természeti látványosságról van szó, aminek a létéről tőle 50 km-re felnőve sem tudtunk, egészen addig, míg véletlenül rá nem találtunk egy blog bejegyzésre. Ez ihlette a kirándulást és az ötletet, hogy egy multi láda keretében megismertessük veletek Abaújvár látnivalóit.
Fogadjátok szeretettel!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Abaújvár megközelítése
Miskolctól 72 kilométerre északkeletre, a szlovák határ mellett, a Hernád folyó bal partjának lankás, 240 m-ig emelkedő dombjain fekszik.
Tömegközlekedéssel (aktuális menetrend):
vonattal Hidasnémetiig, majd onnan busszal tovább "Abaújvár Posta" megállóig: N 48° 31,565' E 21° 18,905' [GCAGCF+buszmegallo]
Abaújvári földvár
A régészeti feltárások szerint a fa-föld építésű vár sánca egy régi, már a római császárok korában itt állt település maradványaira épült. A vár már a honfoglalás korában itt állhatott (egyes források szerint itt végezték ki a kabarok Álmos vezért), ám igazán komoly erődítményi szerepét csak 1242-ben, a tatárjárás idején bizonyította, ugyanis egyike volt annak a mindössze tizenhét várnak, amely ellen tudott állni a tatárok többszöri ostromának, ezzel Észak -és Kelet-Magyarország legerősebb védőbástyájává vált. A tatárjárás után fokozaton elvesztette szerepét, míg végül ma már csak az egykori várat körül ölelő védőfal fedezhető fel a területen.
A földvár egész évben bármikor bejárható, de a múzeum látogatásához előzetes időpont egyeztetés szükséges az érkezés előtt legalább egy-két nappal, itt tudtok segítséget kérni: abaujvar.hu A múzeum látogatása ingyenes.
A korabeli földvár maradványai, ékszerek, lószerszámok, sírkövek és edények láthatók a múzeumban, melyeket a Herman Ottó Múzeumtól kapott Abaújvár.
A földvár ajánlott parkolója: N 48° 31,648' E 21° 18,822' [GCAGCF+parkolo_foldvar]
Abaújvári Grand Canyon megközelítése
A sokszor csak abaújvári Grand Canyonként emlegetett Kátyú-gödör megközelítése a református templomtól ajánlott. A templom felbecsülhetetlen értékű freskókkal díszített, javasoljuk megtekintésüket. A Rákóczi út és Béke út kereszteződésénél a temető bal oldalán bevezető úton kell elindulni. Kb. 50 méter múlva az út ketté ágazik: itt menjetek egyenesen tovább a földúton, majd kb. 300 méter múlva egy régi sorompó oszlopával fogtok találkozni. Innen folytatva az utat, hamarosan egy rétre értek le, szemben vadászházzal és balra, az erdőbe kanyarodó úttal. N 48° 31,351' E 21° 19,841' 184 m [GCAGCF+ret_segedpont]
Itt javasolt balra folytatni az utat, majd a következő lehetőségnél jobbra bekanyarodni a szurdokba és onnan sétálni tovább. N 48° 31,250' E 21° 19,941' 207 m [GCAGCF+a_szurdok_bejarata]
Eső után vízálló túracipő, vagy gumicsizma erősen ajánlott. A vadászház mellett vezető úton sétálva is megközelítheted a ládát, de lemaradsz a látványosságról, mert az épp a szurdok mellett, kint vezet. A ládát elérve a túra még nem ér véget, nézzetek szét bátran, ugyanis a szurdok sokfelé kanyarog, de tartva attól, hogy egy nagyobb eső kárt tesz benne, esetleg kimossa a helyéről, ez volt a legbiztonságosabb pont amit két irányból is meg lehet közelíteni.
Ajánlott parkoló: N 48° 31,410' E 21° 19,087' [GCAGCF+grand_canyon_parkolo]
Mivel jelöletlen úton kell megközelíteni a rejteket, track ide kattintva letölthető.
Története
A hegység nyugati felét, Gönctől egészen Abaújszántóig ún. piroklasztikus kőzetek uralják. A sűrű, izzó vulkáni törmelék a tűzhányók oldalában lavinaszerűen szánkázott le a mélyebb térszínek irányába, innen a találó elnevezése is: ár- vagy lavinatufa. Az ősi térszín mélyedéseiben (pl. völgyek) megülő forró törmelék a magas hőmérséklete és a saját nyomása alatt mintegy összesült, azaz ignimbritté vált. Az összesült riolittufák ellenállóbbak, ezért lehetséges az, hogy az idők folyamán kipreparálódtak kevésbé ellenálló környezetükből. Ilyen és hasonló vulkáni törmelékes sorozatokat tanulmányozhatunk itt is, amelyet látványossága miatt csak "Abaújvári Grand Canyonnak" neveznek.
A több kilométer hosszú, szövevényes aszóvölgy-rendszer (aszóvölgy: többnyire síkságok felszínén, időszakos vízfolyások által létrehozott hosszú, mély árkok, füves-bokros növényzettel benőve) szinte folyamatos kifejlődésben és nagy vastagságban tárja fel a terület különféle szemcseméretű és összetételű piroklasztikus képződményeit, azoknak is főleg a nem összesült egységeit.
Komolyan mondom, sokkal nagyobb kihívás volt az első pont levadászása, mint a másodiké. Volt ahol a nyakamig ért a fű a földváron belül, ahol sehol egy ösvény. Majdnem begörcsölt a vádlim, annyira nehéz a csodálatosan vad növényzetben előrébb jutni. A szurdokban igazából csak a döntéseket volt nehéz meghozni, hogy alatta vagy inkább felette.
Erdész barátommal, annak unokájával valamint Kajlával ládáztumk BAZ megyebében. Kellemes tavaszi napsütésben, jó volt itt lenni.
Köszönjük szépen a munkádat.
Sajnos még a rejtői segítség dacára sem találtam meg a trükkös rejtést. A canyon tényleg látványos, izgalmas helyszín. Most ha lehet még nagyobb a kihívás, mivel a terület fakivágás áldozatául esett. A keresés közben pedig azon idegeskedtem, nehogy ellopják a szállásadótól kölcsön kapott kerékpárt. Amit kb.200 méterre hagytam. Mindegy.Láttam a lényeget, klassz túracélpont. Jó lenne ezt az irányt tartani. A kevesebb néha több!
A mai terv GCHRBC volt, a repülős emlékhelyek sorozat utolsó hiányzó ládája. Ha már ilyen messzire kellett érte menni, nézegettem a környező ládákat is. Abaújvár új ládájára ráerősített az oda került mozgóláda, így már nem lehetett kihagyni. Most éppen járható a szurdok (ellentétben a fenti utakkal ...). A rejtésért eléggé meg kellett dolgozni, a műholdak nem igazán segítenek. :)
A földvárban majdnem ránkszakadt az eső, de aztán elkerült minket. A szurdokba Abaújvár elől, a református templomtól, az ajánlott módon.
Nem olyan rég olvastam erről a helyről. Aszerint ez egy szerteágazó, nagyobb rendszer, de most ebben a nagyon fülledt időben ennyi (a ládáig és vissza) épp elég volt.
TFTC!
5/5. nap Nyíregyháza és Zemplén - Pálháza környéke
Van még remény amíg ilyen ládákat moderálhatok...köszi!
A rejtek nagyon szép, álcázott kivitel, valóban picit tovább kell keresni, mint a szokásos.
[Geoládák v3.12.10]
Megtaláltuk.
Köszönjük a lehetőséget.
Bigmick, Iza
[g:hu+ 2.9.2 teszt]
Kiadós séta volt a temetőtől a szurdokban levő ládáig. Megérte a fáradságot, nem minden nap lát az ember ilyet.
A földvárnál a helyi közmunkások a több hasonló létesítmény közül, pont érintett információs táblához kaszáltak ösvényt a magas fűben, melyért köszönettel tartozunk nekik. A temetőtől aztán nekivágtunk a kora nyári fülledt időben a szurdok felkutatásának. Igyekeztünk a legrövidebb utat választani, egy réten keresztül, ahol Stalker-re emlékeztető élményben volt részünk a láthatatlan méhek döngicsélése miatt, de Aba Sámuel mai reinkarnációja szíves invitálással (Magánterület, belépni tilos) bekerített egy szép területet az útból, hogy senki ne zavarhassa magaslesén ülve. Ezért aztán bozótot törve kellett átvágnunk a hosszabb útra, mely a szurdok mélyén vezetett. Visszatérve Aba Sámuel érdekeltségébe, még egy tisztásra értünk, mely a magasles céltáblájaként szolgált, de utána már se kép, se hang, s az utolsó mintegy 500 métert egy 30 %-ban futható bozótoson áttörve tettük meg az orrunk szimatára, és a domborzatra bízva magunkat, amerre a vaddisznók járnak. (Ez utóbbit vszeg csak a 60 év felettiek értik, nekik akartunk kedvezni) A megjelölt helyet megtaláltuk, de jó negyedórába telt, míg a rejtekre is rábukkantunk. Valami ilyesmire számítottunk a leírás alapján, de ügyesen volt álcázva. Visszafelé már jobban tudtuk melyik vadcsapást válasszuk, így már simább volt az út.
Halló!
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél.
Tetszett mindkét hely. Három éve jártunk a földvárnál, már akkor is ládaérdemes helynek tűnt. Én két hagyományos ládá indkoltabbnak éreznék ide.
[Geoládák v3.12.8]
Ezt a hétvégét a Bükk és a Zemplén felfedezésével töltöttük kitkat0123-mal tabletta invitálására. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. A szállásunk Nagyvisnyón volt. Pénteken az odaúton alaposan körbejártuk Szarvaskőt, majd megkerestük Dédestapolcsányon a multit és továbbvittük az Országos Kék Ládat. Ma reggel korán indultunk át a Zemplénbe, de azért még megálltunk útközben egy-két ládáért. Ma három mozgót is sikerült megcsípni. Mai fő programunk a 20 éves a geocaching.hu - Zemplén multi végigjárása volt. Kellemes napos tavaszi idő volt. Az útvonalat már kb. 2 éve bejártuk, így a ládák már megvoltak. Túra elején kerestük fel a Dendrológia mozgót és a túra közben a Panta Rhei-t. Most is nagyon tetszett az útvonal, nagyon szép helyeket mutatott meg. A szállásra visszafelé Hollóháza - Abaújvár - Tornyosnémeti - Miskolc útvonalon mentünk. Már korabban jártunk a várban, a szurdok ismeretlen volt számomra. Mindkét helyszín nagyon tetszett. Pontok rendben voltak, láda gyorsan meglett.
Köszönöm a rejtést!
Picit javuló, de még mindig hűvös időben, ünnepnap délutánján 2 órás séta a falu látványosságai között. A várat sok érdekes leírás kíséri, hatalmas nyílt tér, ezúttal teljesen kihaltan. A szurdok pedig igazi kaland, és nem várt látványosság. Az egyre élénkebben feltűnő tavaszi színek mellett még élvezetesebb volt az út. Odafelé fent, vissza pedig a völgyben, így eltévedés biztosan kizárt. :) A dobozt viszonylag könnyen megtaláltam, de gyanús volt, hogy nem a helyén, hanem onnan kiesve. A rejtővel megbeszélve visszaállítottam az eredeti állapotot. :)