Autóbusszal érkezőknek: a megálló a falu közepén, a templomtól kb 50m-re van. Menetrend
A ládához vezető ajánlott útvonal a templomtól idul a kék hídon N 46° 42,266' E 17° 3,910' 250 m [GCZSZM+híd1] át a Rákóczi utcán. Miután elfogytak a házak, balra egy hídon N 46° 42,151' E 17° 3,863' 250 m [GCZSZM+híd2] átkelve indul a tanösvény és tornapálya, mely régi elhagyott és felújított pincék közt vezet a dombtetőre, ahol a kereszt N 46° 41,851' E 17° 4,062' [GCZSZM+elágazás] után északnak fordulva a gerincen kb. 300m-t sétálva eljutunk egy csodálatos kilátóhelyre, ahol egy pad, egy almafa és a nem is olyan távoli Balatonra néző panoráma várja a fáradt vándort.
Zalaszentmártonról
Sokat gondolkodtunk mit is szeretnénk a ládával bemutatni, de erre nem is olyan egyszerű válaszolni. Talán magát Zalaszentmártont, ezt a kb. 75 fős kis falut, ahol egy Texasból hazaköltözött 5 gyermekes polgármester próbál egy kihalófélben levő települést turistaparadicsommá, de legalábbis üdülőfaluvá tenni. Kempinget, pinceszállásokat épít, pincemúzeumot alakít ki, megtisztította a dombtetőt, kerékpáros pályát épít, tájfutó pályát alakított ki, szabadon tartott állatai (szamarak, kecskék, szarvasmarhák) és egy eredeti Ford T-modellje!!! van. Autós találkozót, téli bikinis futást, zarándoklatot és tájfutást szervez. Tele van tervekkel, de szinte mindent egyedül a családjával csinál. A programokról érdemes a falu Facebook oldalán tájékozódni.
A szőlőhegyről
Az országban Zalában található a legtöbb zártkert: 27 ezer hektárnyi terület 160 ezer parcellán (a köznyelvben szőlőhegyként emlegetjük ezeket).
A zártkertek megőrzendő értékek: szerves részei, markáns elemei a magyar tájnak. Vidékfejlesztési jelentősége is van: mindig is a másodgazdaságot, az öngondoskodást jelentették a falvak számára. Harmadrészt a zártkert mindenütt a génmegőrzés paradicsoma: a biológiai sokszínűség. a tájfajták megőrzése fontos. A természetes élőhelyen való megmaradás is eredmény, szervesen kapcsolódik hozzá a feldolgozás is. Mindezeknek együtt közösségfejlesztő szerepe is van.
A revitalizációs programban Zalaszentmártonban három hektár földterületet vásárolt az önkormányzat. Közel ezer darab őshonos gyümölcsfát ültettek, szőlő- és faiskolát, kertészetet hoztak létre, mezőgazdasági gépeket, eszközöket vásároltak, két pályázat 17 millió forintos támogatásával. Egy másik pályázat segítségével korábban gyümölcslékészítő kisüzemet létesítettek, a zöldségek, gyümölcsök és leveik értékesítéséből befolyt összeget a falu fejlesztésére fordítják, a termények egy részét pedig a rászorulók kapják.
Zalaszentmárton története
"Zalaszentmárton zsáktelepülés, a Zala dombok völgyében fészkel, melyet fás területek és mezőgazdasági földek vesznek körül - rejtett gyöngyszem a hegyek között. Gazdag talajban és folyó vízben. Zalaszentmártont a történelem folyamán folyamatosan lakták, a helyi legendák az ókori kultúrákról, sírhalmokról és arany kincsekről szólnak. A szántás során feltártak neolit kerámia- és szerszámtöredékeket a vonal díszes kultúrából (kb. 5500-4500 Kr.e.), római érméket, középkori fegyvereket, török és modern maradványokat. A magyarok valószínűleg korán települtek a faluba, 900-ban a Honfoglaláskor, de a legrégibb fennmaradt írásos rekord 1266-ig nyúlik vissza. Ismert története során a falu mindig is meglehetősen kicsi maradt - csupán 150-300 lakossal.
A falu neve a középkori templom, Szent Márton védőszentjétől származik. A Tours-i Szent Márton, a római katona, aki a közeli Szombathelyen (Savaria) 316-ban született, állítólag élete során meglátogatta a falut. A falu a Via Sancti Martini kulturális és zarándokút részét képezi."
Nagyon egyszerű útvonalon sétáltunk fel ide a természetháztól indulva. Nem egy hatalmas durranás a hely, de nekünk tetszett. A rejtés nagyon feltűnő :-)
Hát, ezt a falut jól eldugták...
Kedvelem az ilyen, nehezen megközelíthető, isten háta mögötti helyeket. Magamtól, véletlenül biztosan nem keveredtem volna ide. A rejtő remek kilátó pontot talált a rejtésnek!
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
A továbbiakban is rövid sétálós pontok után néztünk, így jutottunk el ide. Csöndes, nyugodt kis település.
Kiépített szerpentinen,tájfutó pályán. Na ilyenen sem jártam,pedig sok verseny van már mögöttem. A dobozt takarás nélkül találtuk. Úgy látszik itt így is biztonságban van.....
Ez is egy klassz,panorámás hely. Útközben, a szerpentinen, kutyásokkal találkoztunk.