Elhelyezés időpontja: 2022.04.18 11:45
Megjelenés időpontja: 2022.04.18 11:45
Utolsó lényeges változás: 2022.04.18 11:45
Utolsó változás: 2022.08.28 19:43
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: distike
Ládagazda: distike Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1200 m
Megtalálások száma: 134 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.3 megtalálás hetente
Röviden
18,5x13x6,4 cm méretű doboz, a várudvaron egy vízgyűjtőmedence oldalfalába, üregbe rejtve, téglával takarva. Vízcsap alatt keresd. CSAK A LAPOS TÉGLÁT EMELD KI!
Bevezető
Sopron egyik legérdekesebb nevezetességének, a Taródi-várnak felkeresésére, történetének megismerésére hívlak Benneteket. A ládakeresést használjátok ki Sopron zöldövezeti városrészének, a Felsőlövéreknek bejárására.
A láda csak a hivatalos nyitvatartási időben kereshető, a vár látogatása díjköteles!
Belépő díjak
- Felnőtt jegy: 700 Ft.
- Diák, nyugdíjas jegy: 500 Ft. Nyitvatartási időrend. "A linkre kattintva megjelenő oldal jobb szélén található nyitott Taródi Vár feliratu lap tartalmazza a mindenkori érvényes nyitvatarási időpontokat!"
A Taródi-vár a Lővérek egyik ékessége, turisztikai látványossága, a magyarországi vizionális építészet jelentős alkotása. A középkort idéző lovagvár egyszemélyes megálmodója, tervezője és építője, valamint névadója Taródi István {1925-2010}, aki egy szorgalmas és kitartó soproni várépítő polgár volt. A tőbb mint 4000 négyzetméter alapterületü vár építését 1959-ben kezdte el és folytatta haláláig. Becslések szerint a vár falaiba 200 vagon követ és téglát épített be. A tornyok közül a legmagasabb 24 méter magas. A munkálatokat egyedül, szabadidejében, önerőből végezte. Az itt látható eredmény a kitartását és akaraterejét dícséri, inspiráló gondolatként szolgálhat minden látogatója számára. A várban egy lakást és több kiállító termet rendezett be. A kiállítás a vár építésének történetét és az építő által gyűjtött régiségeket mutatja be. A vár tulajdonosa és kezelője a Taródi család, fiai és azok leszármozottjai. A vár történetének részleteiről az építő két fia mesélhet az ide látogatóknak. A család fontosnak tartja a vár gondozását, fenntartását. Tervezett a vár egyes részeinek felújítása.
Anno ezt írtam:
"Nekünk nagyon tetszett a vár, és annak története. A középső fia tartózkodott a várban és mesélt egy-két történetet az arra járóknak. Néha elismeréssel beszélt az apjáról, néha pedig súlyos tehernek érezte a megszállottságát.
Hihetetlen, hogy mire képes egy ember. A hozzáállása "játék a kövekkel" elmélet tökéletes megvalósítója! A kövek sokfélesége, amit oda hordott az 50 év alatt, tényleg páratlan.
A belépő árát egyáltalán nem sajnáltuk, sőt egy kis füzetet is megvásároltunk. "A Soproni Taródi-vár építéstörténete. Életem rövid összefoglalása" című könyvecskéjét, amit 2007-ben adtak ki, amiben leírja, a jelentősebb kerékpártúráit várakhoz és hogy egy Ausztriai útjának legnagyobb tanulsága volt a rend és tisztaság, amit ott látott. Ez 1973-ban történt, amikor Ő is rendet rakott a várban és az udvaron.
Azóta valószínűleg nem jött újabb késztetés, így a mostani rumlis állapot nem csoda, ha kialakult..."
Ma a legidősebb fiúval találkoztunk. Ő is állandóan mozgásban van, de jövet-menet többször elmondta, hogy apja, a halála előtti az utolsó időben minden nap a lelkükre kötötte, hogy vigyázzanak a várra. Hát vigyáznak! Kicsit rendezettebbnek láttam a területet, de még vannak elzárt, átalakítás alatt lévők.
Jó rejtés! Ide való!
Először vmikor 1973 táján jártam itt, akkoriban Bolond-várnak hívták. Aztán az előző ládát is megtaláltam, emlékszem, vhogy beosontam, mert nem találtam senkit a bejáratnál. Most végre nyugodtan, nézelődve jártam végig a helyszínt, élvezve a napos, meleg időt.
[g:hu+ 2.9.12]
A gcbtur végigjárása után gcthvf láda felkeresése előtt ejtettem útba a Taródi-várat. Visszaemlékezve fiatakoromra valamikor a hetvenes évek elején jártam itt először egy gimnáziumi osztálykiránduláson. A vár egyes részei kissé elhanyagoltak, balesetveszélyesek a karbantartás elmradása miatt.