Elhelyezés időpontja: 2022.07.23 08:30
Megjelenés időpontja: 2022.07.23 12:40
Utolsó lényeges változás: 2022.07.23 12:40
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H+1V)
Elrejtők: fulpes
Ládagazda: fulpes Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 61
Megtalálások gyakorisága: 1.4 megtalálás hetente
Röviden
Multi geoláda három hagyományos és egy virtuális ponttal.
A Bükk hegység új látványosságát a Bükki Csillagdát és a Bolygótúra tanösvényt mutatja be ez a multi láda.
A védett természetvédelmi terület miatt mind a négy pont a turistaút közelében van.
1. pont
A jelszó első része virtuális. A Csillagda épülete előtt, a tájékoztató táblán keresd a gravírozott falapot, vagy pedig a laminált QR-kódot az asztallap alján.
N 48 3.373 E 20 31.206
2. pont
A jelszó második része 16x10x6 cm-es 680 ml-es négyfülű dobozban van egy nagy kő védelmében.
N 48 3.557 E 20 30.868
3. pont
A harmadik jelszórészlet kisméretű hengerben (8x5 cm), egy odúban van, kb. 1 méter magasan.
N 48 3.157 E 20 30.677
4. pont
Az utolsó jelszórészlet kisméretű dobozban (6x6x5 cm), egy fa odvában van talajszinten.
N 48 3.237 E 20 31.324
Megközelítés
A Bükki Csillagda Répáshután, a Miskolcot Lillafüreden és Felsőtárkányon keresztül Egerrel összekötő 2505-ös országút mellett épült fel. Autóval a Csillagda parkolóját ajánlom N 48° 3,385' E 20° 31,196' 628 m [GCBBtt+parkoló]. A Miskolc felől érkezőknek nem kell Répáshutára bekanyarodni!
Menetrendszerinti autóbusszal érkezhetünk közvetlenül a Csillagdához, vagy pedig Répáshutára. Részletes információ a megközelítéshez.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bükki Csillagda
2022 tavaszán nyílt meg a Bükki Nemzeti Park legújabb attrakciója, a Bükki Csillagda, egy modern csillagászati és természetismereti látogatóközpont, ami sokféle élményt kínál. "Éltető csillagunk" című interaktív kiállítás, meteoritgyűjtemény, planetáriumi előadások - akár 3D-s filmvetítéssel, - távcsöves csillagászati bemutatók (nappal és éjszaka is), valamint a Bolygótúra tanösvény várja az idelátogatókat.
A csillagászati megfigyelőhelyen a világ sorozatban gyártott legnagyobb (6,7 méter átmérőjű) kupolája alatt a Nap biztonságos megfigyelésére is alkalmas világszínvonalú távcső kapott helyet. Nyitvatartás, jegyvásárlás
A jelszó megszerzése nyitvatarási időn túl is lehetséges és nem kell belépőt vásárolni, viszont kár kihagyni!
Bolygótúra tanösvény
A Bükki Csillagdához kapcsolódik a 4 kilométer hosszú Bolygótúra tanösvény. A lejárható Naprendszer modell a megtett út hosszával érzékelteti a Naprendszerbéli távolságokat. A bolygókon kívül a környék természeti, földtani és kultúrtörténeti értékeit is megismerhetjük. Térkép és információk.
A tanösvény jelzése: sárga T.
Új tanösvény, nem minden térképen szerepel, viszont a jelzések is újak, könnyen követhetők, az út jól járható.
1. pont A Nap N 48° 3,373' E 20° 31,206' 614 m [GCBBtt-1]
Az első jelszórészletet a Csillagda épülete előtt, a tájékoztató táblán gravírozott falapon találod. A közeli asztallap alján QR-kódos laminált lapon szintén olvasható a jelszórészlet.
A mészégető boksa jelképezi a Napot, innen indulunk északnyugat felé. Még a parkolóban találkozunk a Merkúr, a Vénusz és a Föld leírásával. A Mars a buszmegállóban, a többi bolygó pedig már az erdőben lesz. Az út előbb tölgyesben, majd bükkerdőben kapaszkodik fölfelé.
2. pont Középhegységi bükkösök N 48° 3,557' E 20° 30,868' 706 m [GCBBtt-2]
A Középhegységi bükkösöket bemutató infótábla közelében 16x10x6 cm-es 680 ml-es négyfülű dobozban, egy nagy kő védelmében találjuk a második jelszórészletet.
Rövid meredek emelkedő után enyhén lefelé visz az utunk. Többszöri irányváltással dél felé haladunk széles erdei utakon.
3. pont Élet a holtfában N 48° 3,157' E 20° 30,677' 675 m [GCBBtt-3]
Az élet a holtfában infótábla közelében van a jelszó harmadik része, kisméretű hengerben (8x5 cm), egy odúban 1 méter magasan.
Az erdő szélén pihenőpadot találunk és szép kilátást. Innen már meredeken megyünk le Répáshutáig. A Bolygótúra ösvény a falut épp csak érinti, de az oda-vissza összesen 1 km plussz megéri, hogy a falu központjáig elsétáljunk. A jelzésen tovább most már kaszálórétek és legelők között kapaszkodunk fölfelé keleti, majd északi irányt követve. Ezen a szakaszon nincsenek tájékoztató táblák.
4. pont Hegyi kaszálórét N 48° 3,237' E 20° 31,324' 603 m [GCBBtt-4]
Az utolsó jelszórészlet kisméretű dobozban (6x6x5 cm), egy fa odvában van talajszinten.
Mintegy 250 métert sétálva visszajutunk a kiindulópontba.
Az útvonal ellenkező irányban is bejárható. Kánikulában inkább ezt a lehetőséget ajánlom, mert így a nyílt terepen lefelé megyünk. A falutól a 3. pontig izzasztó emelkedő következik ugyan, de erdőben.
Előzmények
2017-ben ezüst minősítésű csillagoségbolt-park címet kapott a Bükki Nemzeti Park területe, mivel nagyon kicsi a fényszennyezés. 2018-ban korszerűsítették Répáshuta közvilágítását, melynek során a település egész közvilágítási rendszere fényszennyezés-mentesé vált.
A Bükki Csillagda legalkalmasabb helyszínét keresve kiválasztották a 635 méter magasan lévő, a helyiek által "kovácsműhelyként" ismert területet.
Répáshuta
A Bükk hegység belsejében, 500-575 méter tengerszint feletti magasságban, egy völgymedence mélyületében fekszik. A falut körülvevő bércek oldalát ördögszántás mezők alkotják, víznyelőtöbrök, szurdokvölgyek, barlangok tarkítják. Változatos és érdekes karsztos formakincsei révén a község a Bükki Nemzeti Park szigorúan védett területei közé tartozik.
A település környéke már a jégkorszak utolsó szakasza óta lakott volt. A határában van a Balla-barlang, ahol egy jégkorszak végi gyermekkoponya került elő. GCBALG
A falu a 18. század második felében keletkezett. Lakosai fakitermeléssel, üveggyártással (huta), faszén- és mészégetéssel foglalkoztak.
Az első telepesek Morvaországból, a Szepességből, Gömör és Zólyom megyéből érkeztek. Répáshután ma is őrzik a szlovák nemzetiség hagyományait.
Nagyszerű meglepetés volt ez a láda, remek kilátások, hangulatos helyek! Csak azt sajnáltam, hogy épp azelőtt zárt be a látogatóközpont, hogy odaértem volna, így nem tudtam meglátogatni a büfét. A távolban, Répáshután túl a vihar dörejei hallatszottak, de engem szerencsére elkerült a csapadék.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Gcbdel multival összefűzve. Érdemes megnézni a kiállítást és a bejárata előtti kisfilmet is.
Szuper felvételek a revírért egymással megküzdő feketególyàkról, a farkasokról, szarvasról, sas családról és más, városi embereknek különleges erdei életképek láthatóak.
(A rétes is finom)
Sajnos ezek a szépen kiakakított tanösvény táblák az évek múlásával kifakulnak, tönkremennek.
A karbantartásuk már bizonytalan.
TFTC!
Szuper. Csillagtúraszerűen bolyongtam a csillagda körül mire meglett a remek jelszó:)
A kiállítást is megnéztem, az is tetszett!
[Geoládák v3.12.10]
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést!
Hó borította tájban bolyongtam egy egészséges sétával, és a Balla- barlang közbeiktatásával teljesítettem ezt a mini teljesítmény túrát. Szinten tartottak a szintek!
A kiállított meteoritok pedig elragadták fantáziámat, mondjuk úgy jó néhány parszekre.
Megtaláltam.
Kellemes rövid túra, sok érdekes infóval, ötletes rejtésekkel. A QR kódos beolvasás szuper kényelmes, főleg a magamfajta rövidlátóknak, nem kell szemüveget cserélgetni! Köszönet érte a fejlesztőnek és a rejtőnek! Hajdanában, amikor novembertől márciusig gyakran volt hó, jókat lehetett szánkózni a Csillagda melletti oldalban. De ez már csak emlék, mint a 3.pont melletti felvonó-maradvány.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Érdekes volt a csillagda. Sajnos jóval több távcső képet néztünk volna. A köd miatt sajnos nem láthattuk a napot a távcsővel. A túra jó volt. Nagyon jók a rejtések, a jelszó király, ötletes, ki is következtethető egy kis szellemmel. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]