Röviden
Hárompontos multiláda a Ferencvárosi Torna Club történetéről. Az 1. és a 3. ponton 2,5x10 cm-es laminált lapot, míg a 2. ponton egy 15x11x12 cm-es műanyag dobozt keress! A jelszórészleteket 1-2-3 sorrendben összerakva, egymás után logolhatod.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
Ezzel a multiládával szeretném nektek bemutatni Magyarország legsikeresebb és legnagyobb szurkolótáborral rendelkező labdarúgó csapatának, a Ferencvárosi Torna Clubnak a történetét és a történelmi helyszíneit. A Fradit az 1899-es alapítása óta 33 alkalommal avatták magyar bajnokká és 24 alkalommal hódította el a Magyar Kupát. A club 1965-ben az olasz Juventust legyőzve nyerte meg az Európa-liga és az UEFA-kupa elődjét, a Vásárvárosok kupáját, amely máig a magyar labdarúgás egyik legnagyobb sikere.
Ajánlom figyelmetekbe a győzelemről készült rövidfilmet.
Ládapontok
Az 1. pont a Ferencváros szívében, a Bakáts téren található. A jelszórészlet a templom (szemből nézve) jobb oldalán a hetedik ülőalkalmatosság ülő felülete alján (bal oldalon) kitapintható, (laminált lapról) leolvasható. (A jelszórészlet térdelés nélkül telefonnal lefotozható és leolvasható)
N 47° 28,991' E 19° 4,040' 103 m [GCFTC-1]
Pótjelszó: A jelszó egy fémtárgyra erősített laminált lapról leolvasható.
N 47° 28,998' E 19° 4,058' 123 m [GCFTC+Pótjelszó]
A 2. pont Albert Flórián egykori lakóhelye, a Hurok utca 7 szám mellett található. A ládát a ház mellett található orvosi rendelővel szemben a borkok között, a megadott koordinátán talajszinten keresd.
Ne szokványos rejtésben gondolkodj! Ha a láda kinyitásakor mugliveszélyt észlelnél, akkor a ládát a környező padok egyikén nyisd ki. A láda rejtekhelye mögötti épületből leskelődő "biotérfigyelővel" ne törödj, integess neki Ő örzi a láda kincsét. :D
N 47° 27,981' E 19° 6,807' 116 m [GCFTC-2]
A 3. pont a Groupama Aréna mellett található A jelszórészlet a kerítés sarokoszlopa közelében, kb. 3 méter magasságban, fém tárgyon (laminált lapról) leolvasható. (a jelszórészletet ne a KRESZ táblán keresd, hanem inkább egy annál magasabb fém tárgyon)
N 47° 28,609' E 19° 5,683' 116 m [GCFTC-3]
A láda a folyamatos karbantartás mellett, évente egyszer (Május 3-án a Ferencvárosi Torna Club születésnapja alkalmából) különleges ajándékokkal lesz feltöltve!
Megközelítés -
BKK útvonaltervező
A pontok könnyen megközelíthetőek gépjárművel, kerékpárral és tömegközlekedéssel is.
Az első pontra a gépjárművel érkezők a Bakáts tér környékén parkolhatnak. ( a parkolás fizetős)
A BKV-val érkezők több alternatíva közül választhatnak:
- Az M3-as metró, Corvin negyed megállójától gyalog vagy
- a 4-6 villamos, Boráros tértől vagy Mester utca megállójától gyalog
A második pontra a gépjárművel érkezők a Hurok utcában parkolhatnak, itt a parkolás ingyenes.
A BKV-val érkezők több alternatíva közül választhatnak:
- Az M3-as metró, Pöttyös utca megállójától gyalog vagy
- a 3 villamos, Ecseri út megállójától gyalog
A harmadik pontra a gépjárművel érkezők az Albert Flórián utcában parkolhatnak. (a parkolás fizetős)
A BKV-val érkezők több alternatíva közül választhatnak:
- Az M3-as metró, Nagyvárad téri vagy a Népligeti megállójától gyalog vagy
- a 1-es villamos, Népliget megállótól gyalog vagy
- a 24-es villamos, Nagyvárad tértől gyalog
Látványosságok
1. pont - A Ferencvárosi Torna Club alapításának helyszíne
Budapesten a IX. kerületben, a Bakáts tér 14. szám alatt található az egykori Ferencvárosi Polgári kör épülete, melyben napjainkban a IX. kerületi polgármesteri hivatal működik. Itt 1899. május 3-án egy közgyűlés keretén belül a
"Tizenegyek Bandája" kezdeményezésére a Ferencvárosi sportszerető lakosság, és a kerületben dolgozó vállalkozók megalapították a Ferencvárosi Torna Clubot. Az alapítás emlékére az épület falán egy márványtáblát helyeztek el
N 47° 29,007' E 19° 3,974' 123 m [GCFTC+Bakáts tér- Az FTC alapításának a helyszíne ]. Érdemes még megnézni a Batkáts tér közepén álló Assisi Szent Ferenc-templomot, (Ybl Miklós alkotása, és 1879. április 24-én szentelték fel)
N 47° 28,994' E 19° 4,013' 123 m [GCFTC+Assisi Szent Ferenc-templom], valamint a Ferencváros fő terétől 2 perc sétára található Nehru partot, ahonnan szép kilátás nyílik a Dunára.
N 47° 28,908' E 19° 3,812' 123 m [GCFTC+Nehru part- Duna part]
Közeli ládák/ ládapontok
GCgrnd - Veszélyben a grund!
GCBP56 - 56-os emlékhelyek.
Az FTC alapításának történetéről további érdekességeket
ezen a linken találsz.
2. pont - A magyar aranylabdás Albert Flórián régi lakhelye
Budapesten a IX. kerületben, a Hurok utca 7. szám alatt található az az épület
N 47° 28,000' E 19° 6,837' 123 m [GCFTC+Albert Flórián lakhelyének emléktáblája], ahol családjával lakott Magyarország egyetlen aranylabdása: Albert Flórián. Az 1941-ben született labdarúgó 1960-ban már válogatott játékosként költözött a József Attila lakótelepre. Emlékére az épület főbejáratánál 2011-ben Nagy Béla Hagyományőrző Egyesület az elhunyt legendás ferencvárosi labdarúgó 73. születésnapjára egy
márványtáblát helyezett el. Az épület és a geoláda felkeresése mellett érdemes egy sétát tenni a József Attila lakótelep utcáin, ahol Magyarország egyik, Budapesten belül pedig a legzöldebb, legbarátságosabb lakótelepe található. Érdekesség, hogy a József Attila lakótelepet "Pest Rózsadombjának" is hívják, ahol 1957-ben Budapest első panelháza épült.
Ajánlom figyelmetekbe az Albert Flórián életéről készült filmet.
Közeli ládák/ ládapontok
GCNTLT - Nyomortelepből Lakótelep
GCJALT - József Attila lakótelep, Madáretető-park.
3. pont - Üllői út 129. a Ferencváros otthona, a Groupama Aréna
Ezen a ponton a Fradi jelenlegi stadionja, a Groupama Aréna látható. Ez az FTC negyedik stadionja, az Üllői úton pedig a harmadik. Itt az első stadion 1911-ben készült el, a befogadó képessége 20.000 fő volt. Később az évek során kibővítették 40.000 fő befogadó képességre. Ez a stadion elavulttá vált, ezért 1974-re egy új, és modern stadiont építettek. Ennek a befogadóképessége 29.505 fő volt (10.771 ülő- és 18.734 állóhely). A második Üllői úti stadiont 2007. december 21-én délben az "Üllői úti Stadionról" - "Albert Flórián Stadionra" nevezték át. 2012-ben Kubatov Gábor, az FTC klubelnöke bejelentette, hogy az Üllői út 129 szám alatt található Albert Flórián Stadion helyett Európa egyik legmodernebb, multifunkciós létesítményét építtetik meg. 2014 közepére készült el a stadion, mely a Groupama Aréna nevet kapta. A befogadó képessége: nemzetközi mérkőzésen: 22.000 fő, bajnoki mérkőzésen: 23.704 fő.
A Groupama Arénát érdemes sötétedés után is felkeresni, és a díszkivilágítását megcsodálni.
A stadion főbejárata felől 4 darab óriás szobrot helyeztek el
Sas szobor: Szőke Gábor Miklós szobrászművész alkotása, mely egy 16 méter szárnyfesztávolságú és 15 tonnás sast formáz meg, amely a Ferencvárosi Torna Club jelképe.
Albert Flórián szobor: (Hercegszántó, 1941. szeptember 15. - Budapest, 2011. október 31.) sokác felmenőkkel rendelkező magyar válogatott labdarúgó, az egyedüli magyar aranylabdás, a Nemzet Sportolója, a Ferencváros Labdarugója 1959 és 1974 között.)
Springer Ferenc szobor: (Pest, 1863. október 15. - Budapest, 1920. október 29.) a magyar labdarúgás szervezője, ügyvéd, politikus, a Ferencvárosi Torna Club első elnöke. A szobor 1922. szeptember 24-én készült el, és az akkori a stadion ékkövévé vált. A közhiedelemmel ellentétben a szobor nem az FTC-t alapító elnököt ábrázolja, hanem egy ifjú atlétát. Viszont a
szobor talapzatán a Fradi első elnöke Springer Ferenc arcvonásai is megtalálhatóak dombormű formájában.
Kocsis Sándor szobor: (beceneve Kocka; Budapest, 1929. szeptember 21. - Barcelona, 1979. július 22.) magyar válogatott labdarúgó, az Aranycsapat kiemelkedő csatára. A Ferencváros labdarúgója 1946 és 1950 között.
A stadion kiszolgáló egységei
Fradi Shop: Nyitvatartás: Hétfő-Szombat 10.00-19.00.
Nyitvatartási időben, amennyiben TE FTC szimpatizáns vagy lehetőséged nyílik a Fradi shop kínálatából válogatni.
Gólvonal Bisztró: Nyitvatartás: Hétfő-Péntek 10.00-17.00.
Ha pedig megszomjaztál/megéheztél volna akkor a Gólvonal bisztróban, vagy a Corner Caffeban megpihenhetsz és feltöltődhetsz.
Fradi múzeum: Nyitvatartás: Kedd-Péntek, 10.00-18.00. Szombat-Vasárnap 10.00-16.00. Ajánlom a figyelmetekbe a Fradi múzeumot, ahol megtekinthető a Club gazdag történelme és a több, mint 100 év alatt összegyűjtött serleg arzenálja is.
A megújult múzeumról készült
kisfilm itt megtekinthető.
Belépőjegyekről:-Diák/nyugdíjas (és mérkőzésnapon a mérkőzésre érvényes belépőjeggyel rendelkező látogató) 1400 Ft/fő
- Felnőtt 2800 Ft/fő
- Csoportos kedvezmény (20 fő felett) 1200 Ft/fő.
Stadion túra: A stadion túrák óránként a Groupama Aréna főbejárattól indulnak, nyitás és a zárás órájában már nincs túravezetés, ennek értelmében az első túra 11-kor az utolsó hétköznap 16-kor, hétvégén 14-kor indul. A túravezetők vezetésével bepillantást nyerhetnek a hazai öltözőbe, kilátogathatnak a pálya szélére, ahol helyet foglalhatnak a kispadon, illetve a stadion VIP részlegeit is megtekinthetik.
A
múzeumjegy ára tartalmazza a stadion túrát is.
Amennyiben szeretnél a Groupama Arénában egy mérkőzésen reszt venni, akkor ajánlom a figyelmedbe a Fradi
meccsjegy oldalát. A jegyvásárláshoz Fradi
szurkolói kártya kiváltása szükséges, ami a stadionban bankkártya helyett is használható, mivel a stadion büféhálózata kézpénzmentes. A Fradi szurkolói kártya a Fradishopban vásárlási kedvezményre is feljogosít.
Közeli ládák/ ládapontok
GCeTBP - eTrex-Budapest.
A Ferencvárosi Torna Club történetéhez kapcsolódó ajánlott helyszínek
Rezső tér - "Tizenegyek Bandája"
A Groupama Arénától kb. 5 percre, az Üllői út páros oldalán található a Rezső tér, ahol az 1890-es években a Fradit alapító ferencvárosi ifjú srácok futballoztak. A téren futballozó gyerekeket a ferencvárosi lakosság csak úgy ismerte, hogy a "Tizenegyek Bandája". A Clubot alapító Tizenegyek Bandáját kb. tizenöten alkották és később belőlük lettek az első fradista sportvezetők. De volt köztük, akik az első hivatalos bajnoki meccsen játszott a Fradiban, sőt válogatott labdarugó is került ki közülük. A társaság emlékére a Ferencváros
emlék juharfasort telepített és a fák mellett elhelyezett 11 darab kisméretű fémtáblát, amelyre a banda tagjainak nevét gravírozták.
N 47° 28,759' E 19° 5,784' 123 m [GCFTC+Rezső tér]
A Rezső téren található parkban érdemes tenni egy kellemes sétát vagy meglátogatni a Magyarok Nagyasszonya-templomot, illetve felkeresni a téren található
GCTVT - Rezső-sziget nevű geoláda pontjait.
Fradi első stadionjának helyszíne
A területen jelenleg a Labdakert Sportközpont található a Soroksári út 79-91 szám alatt. A két vasúti pályatest között helyezkedett el a Ferencváros első 95x55 méter nagyságú stadionja, aminek a befogadóképessége 1500 néző volt. A "tribün" helye adott volt a vasúti töltés oldalában, ahol levertek néhány cölöpöt, arra vastag deszkákat szereltek és ez volt az ülőhely. A stadionban az első hivatalos mérkőzést 1901. március 24-én játszották egy külföldi ellenfél, az osztrák Cricketer ellen. A stadion emlékére a sportközpont területén egy emlékművet emeletek, amely nyitvatartási időben minden nap 17.00 órától (pályafoglalástól függően a nap más időszakában is nyitvatart) megtekinthető.
N 47° 27,657' E 19° 4,887' 123 m [GCFTC+Stadion Emlékmű]
Erre a linkre kattintva további részleteket olvashatsz a pálya történetéről, illetve egy
videón is megnézheted, hogy hogy is nézett ki az.
Megközelítés
A gépjárművel érkezők a Soroksári út - Beöthy utca kereszteződésénél a Labdakert Spotközpont előtt található murvás részen ingyenesen parkolhatnak.
A BKV-val érkezők több buszjárat közül is választhatnak:
-23-as, 54-es, 55-ös busz, Beöthy utca megállójától gyalog besétálva.
Sok sikert a kereséshez és jó ládázást kívánok!
Az oldal készítése során felhasznált és idézett források
ftcbk.wordpress.com
ulloi129.wordpress.com
fradi.hu
ulloi129.hu