Elhelyezés időpontja: 2022.01.07 11:35
Megjelenés időpontja: 2023.01.13 20:24
Utolsó lényeges változás: 2023.01.13 20:24
Utolsó változás: 2023.01.13 20:25
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Nikicsu +36302959326
Ládagazda: Nikicsu Nehézség / Terep: 2.5 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 7500 m
Megtalálások száma: 55 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
Röviden
Hagyományos geoláda, mely Füzér-kő várromját szeretné bemutatni. A jelszót fatuskóban találod 20x13,5x4,5 cm-es dobozban.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Kérlek Titeket, hogy Füzér-kő romjainál legyetek körültekintőek a hely védett jellege miatt. A láda kizárólag a megadott ösvényen, észak-nyugat felől közelíthető meg! A sziklán óvatosan mozogjatok, vigyázzatok a saját testi épségetekre is!
Az Egerből közlekedő autóbuszjáratokról az alábbi honlapon tudsz tájékozódni: menetrendek
Leírás
Füzér-kő
A Bükk hegységben a Hosszú-völgy és a Hór-völgy találkozásánál emelkedik ki Füzér-kő 449 méteres csúcsa, tőle északkeletre helyezkedik el Füzér-kő vára, mely mára szinte már teljesen lepusztult, mindössze a várfal alapjai látszanak néhol. Lampert egri püspöknek maga IV. Béla király adott engedélyt 1248-ban a vár megépítésére Bükk(zsérc) és Cserép birtokának határán, Kerekkő szikláin. A vár, méretéből és elhelyezkedéséből adódóan nem az utak ellenőrzését szolgálta, valószínűleg a püspök hatalmát növelte csupán. Az erőd 24x15 méteres platón állt. Délkeleten szakadék, többi oldalról árok vette körül, melyek mára földdel töltődtek fel. A vár nem állhatott fenn sokáig, pontos adat nem áll rendelkezésre pusztulásáról. A várban kutatásokat nem végeztek, csupán a 20. században sikerült a romokat azonosítani.
Füzér-kői-átjáró
A Füzér-kői-átjáró barlang egy a hazánk megkülönböztetetten védett barlangjai közül, mely a Bükki Nemzeti Park területén található. Füzér-kő második leghosszabb barlangja az 5. sz. barlang után. Mivel átjáróbarlang, így két bejárata van. A Felső triász idején keletkezett mészkőből. Jelenleg inaktív forrásbarlang, néhány cseppkőzászló, függőcsepkő, mikrotetaráta, típusos (gömbös) borsókő és korall borsókő található benne.
A barlang kutatástörténete
A barlang első vizsgálata Bartalos Gyula nevéhez fűződik, majd 1932. februárjában Dancza János társaival régészeti ásatást végzett az üregben, miután 1930-as próbaásatásuk során őskori cserépedényeket találtak.
Számos folyóiratban jelent meg közlemény a barlangról, többek között, Dancza János beszámolója a Barlangvilág 1932. évi évfolyamában. Schővinszky László 1937-ben szintén beszámolt publikációjában a barlang részletes leírásáról, valamint Bartalos Gyula ásatásairól. 1973-1974. évi Karszt- és Barlangkutatás és az 1977-ben kiadott Bükki útikalauz című kiadványok szintén említést tesznek a barlangról.
A barlang legutóbbi állapotjelentését 2002-ben Regős József végezte el.
A Füzér-kői-átjáró 2006.02.28. óta megkülönböztetett védelmet igénylő barlang. 2012.02.25. óta megkülönböztetetten védett barlang. 2013.08.12. óta régészeti szempontból jelentős barlangnak minősül.
Vándortúra közben.
Rengeteg időnk volt, mivel a mezőny lassan haladt. Az első nap közepe felé magunkban is éreztük az erőt, hogy beletegyünk a napba kb 3km-t és 300m szintet.
A terep nehéz, amíg az ember fel nem jut a gerincre. Az ösvényt oda képzeltük :)
A kerítés vége a tuhu-ra felrajzolt ösvénynél van, szóval ha eléd kerül, max oldalazni kell egy kicsit.
Fentről pazar a panoráma. Már csak azt nem értem, a láda miért került oda, ahova.
Mire leértünk, megérkezett a mezőny legvége is.
Köszi
GCODOV után átnavigáltam a kerékpárúton és a piroson az erdészházig. A magaslestől optimistán nekiindultam a hegynek. Rövid ideig volt út, utána frissen irtott erdőrész, majd kerítés (kellett volna rendesen olvasni a ládaoldalt, bár nem sok választása van az embernek, amikor a nem létező vadcsapást követi). Balra kerültem, sikerrel. Visszafelé próbáltam nagyobbat kerülni, de az se jött be ... szedres, benőtt, csúszós nyiladék. Vár persze nyomokban sincs. :)
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Többször jártunk már a Hór völgyében, és szemeztünk is ezzel a sziklaalakzattal. Kapóra jött a láda, fel is mentünk érte. A megyehatárról indultunk a Pazsag ház Őr parlag gerincen keresztül. Csodaszép kilátás van mindenfelé. Találkoztunk a bükki maci nyomaival illetve kakijával is. Csak óvatosan!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A Pazsagi túristaház bejárótól gurultam le biciklivel kb 7 km-t. Az utolsó 300m gyalog. A tuhu térképen lévő vadcsapás nem létezik, ráadásul egy vadkerítésbe fut, így még azon is át kellett mászni. A láda gyorsan előkerült, majd vissza bringához és tekerés felfelé, vissza a kocsihoz.
Megtaláltam, köszi! :) GCBDEL közben ezt is megkerestem. Persze a biciklit lent hagytam a vadetetőnél.
Kicsit nehezítette a dolgot, hogy elfelejtettem letölteni a láda adatait, térerő meg nem volt, így egyetlen koordinátám volt, semmi leírás.
Először kicsit túlmentem, de aztán meglett a helyes út; az említett kerítéssel sem találkoztam.
[g:hu+ 2.10.16 teszt]