Elhelyezés időpontja: 2023.02.19 00:00
Megjelenés időpontja: 2023.02.21 18:07
Utolsó lényeges változás: 2023.02.21 18:07
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Mi, avagy ZAttila és ZOrsi
Ládagazda: Suthemeny Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3000 m
Megtalálások száma: 57 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 3.9 megtalálás hetente
Röviden
12x17x6 cm méretű hagyományos doboz, a kapun kívül, egy beton karimába rejtve.
FIGYELEM! A ládát a BARSZ 501 nevű objektum kerítésén kívül helyeztük el. Jelenleg a kapu nyitva van, az épület és a tornyok elhagyatottak, szabadon látogathatóak. Az épületek elhagyatottsága miatt csak saját felelősségre és nagy körültekintéssel javasoljuk az épületek kívülről-belülről történő bejárását.
Megközelítés
Az állomás gyalogosan megközelíthető, viszonylag jó minőségű úton a N 47° 44,064' E 19° 24,645' 345 m [GCB501+parkoló] pontból indulva. Gépjárművel behajtani tilos, kivéve erdészet.
Busszal érkezők, Galgamácsa, Magtár megállóban szálljanak le. Menetrend
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Leírás
A BARSZ (oroszul: БАРС - Броне Автономная Радио Система, magyarul: védett autonóm rádiórendszer) a Szovjetunió, illetve a Varsói Szerződés troposzféra-szóródásos rádióhullám-terjedésen alapuló stratégiai katonai távközlési rendszere volt. Az 1980-as évek elején kezdték el a kiépítését. 1987 decemberében készült el és 1988 végén helyezték üzembe. A rendszer a Varsói Szerződés felbomlásával megszűnt, de egyes állomásai kétoldalú államközi szerződések alapján mėg néhány évig tovább működtek. Magyarországon a rendszer négy állomása működött, ezek közül hármat Magyarország, egyet a Szovjetunió üzemeltetett.
A Szovjetunióban a troposzféra-szóródáson alapuló távközléssel kapcsolatos kutatások az 1950-es évek közepén kezdődtek el, majd az ezen alapuló híradórendszerek kifejlesztése az 1950-as évek végén kezdődött a Moszkvai Rádiótechnikai Kutatóintézetben (MNIRTI). Az 1960-as, 1970-es években intenzív fejlesztés folyt ezen a téren, és ennek eredményeként már 1962-ben elkészült az első ilyen eszköz, a deciméteres hullámhosszon működő R-408 Baklan troposzféra-rádióreléállomás. Az MNIRTI-ben 1980-ban készült el a centiméteres hullámhosszon üzemelő R-417 Baget mobil rádiórelé állomás, amely 150 km-es távolságon 2 Mbit/s, 230 km-es távolságon 64 kb/s adatátviteli sebességre volt képes.
A rendszer Románia kivételével a Varsói Szerződésben részt vevő összes országot magába foglalta, és minden ország számára biztosított bizonyos számú helyhez kötött, általában bunkerezett troposzférikus rádióállomást. Lefedettséget biztosított a Szovjetunió nyugati területeitől négy tengely mentén; kettő-kettő nyugatra és délnyugatra. Ezek az irányok megfeleltek a közép-európai hadszíntéren egy katonai konfliktus lehetséges fő hadműveleti irányainak.
A rendszer létrehozása válasz volt a NATO 1979. december 12-i kettős határozatára, amely új, nukleáris robbanófejjel ellátott cirkáló rakéták állomásozását írta elő a NATO-országokban a hordozófegyverek csökkentéséről szóló tárgyalások sikertelensége esetén. A rendszer elektromágneses energiájának sajátos sugárzási és terjedési körülményei miatt (troposzcater) adott volt annak a valószínűsége, hogy az atomfegyverek alkalmazása után a vezető pozíció a stratégiai verseny szinten megmaradjon.
A rendszerben az alábbi állomások kerültek megépítésre:
Jó kis hely, tetszett. A tornyok nagyon jó állapotban vannak, természetesen felmásztam az egyik tetejére. Sztem teljesen biztonságos. A hárskúti tornyokra is felmásztam néhányszor, ott a 15 m magasban ideiglenesen összekapcsolt vaslétra hajlott ide-oda. Na, az kicsit gáz volt.
[g:hu+ 2.9.12]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Mivel a kápolnától nem igazán tudtam rövidíteni, így visszafordultam és a Garminra bíztam magam. Előtte azért bepróbálkoztam egy jelzett, semmibe vezető szakasszal, de kapuval volt zárva. Így egy darabig szekérúton haladtam, de nem tértem le időben, és egy "tanya" került látótávolságba. Visszafordul, derékig érő gazban rövidít, árokban gallyat mászik, szántóföldhöz ér. Némi gyaloglás után kiderült, hangos kutya várja az érkezőket. Lovas és vadászház ha jól emlékszem. Innen hosszú aszfalt a következő vadászházig, én a balra lőtér felé vettem az irányt. Már egy jó ideje hallani lehetett a fegyverek szavát. Jobbra lőnek, balra lőtér, ugyan mi történhet? :) Kissé egyhangúvá vált az út a lőtérig. Némi felüdülés volt a sarki háznál birkákat nézegetni, bambán és kedvesen néztek, nem úgy mint a ház őrzői, akik kicsit későn kaptak észbe, már 50-100 méterre is elhaladtam. Volt egy rövidítés, mint kiderült patakmederhez hasonló jelenségben. Már nagyon vártam az érkezést. Néhány kanyar, és ott a beton. Monumentálisabbnak gondoltam, olyan aprónak tűnt. Gyors találat, közben két srác jött ki éppen a nyitott kapun. Mikor végeztem a loggal, az egyik erős mozdulatokkal bevetette magát a fák közé, a másik megállt és megszólított. Váltottunk pár szót. Felhívta a figyelmet a főépület buktatóira. Nem mentek fel a tornyokba. Na majd én, gondoltam. Balra a házat fedeztem fel, majd a főépületet tekintettem meg. Aztán a tornyok. Felmenni nem tudtam, mert a hátit nem akartam lent hagyni, felvinni még nem tudtam. Sajnálom is, meg nem is. A hely mindenképpen rejtett érdekességet, örülök hogy eljöttem Ecskendre
Ami különösen érdekessé teszi számomra ezt az antenna rendszert, hogy láttam az ennek megfelelő NATO antenna hálózat egyik tagját Lefkadán. Az is csupán elhagyatott ipari műemlék ma már. A mellékelt fotókat tavaly készítettem Lefkadán.
Tökéletes délutáni program keretében. A sorompónál parkoltunk onnan sétáltunk fel, odafelé az erdészeti úton, visszafelé végig követtük a szerpentint A hely létezéséről tudtam. Superanya, Sasszem, GeoDVD, Csoki kutya társaságában.
A hiányzó láda és a logbook a jelszóval pótolva rejtői segítséggel. Jól járható erdészeti úton vágtuk le a nagy útkanyarulatot (nyomvonal mellékelve).
Köszönöm a rejtést!
[Geoládák v3.12.10]
Sajna a láda nem lett meg, a helye ürese állt. Viszont a hely nagyon érdekes, felmentünk az egyik torony tetejére is, nagyon pazar a kilátás. Mikor megérkeztünk, egyedül voltunk de utánunk megjelent még 2 motoros, egy bringás és 2 gyalogos pár, szóval van forgalom. A tornyok jó állapotúnak néznek ki és vaslétrákat sem lopták el belőlük ami szinte csoda. Kár, hogy nem találtak valami értelmes hasznosítási formát ennek az épületegyüttesnek így sajna az évek múltával az enyészeté lehet ( ne így legyen). Köszi a rejtést, nagyon jó hely és kellemes volt a séta is.
Köszönjük. Sajnos a ládát nem találtuk meg. A "fészket" kifosztva/feltúrva találtuk. Kérem fogadd el a megtalálást. A hely fantasztikus. Kár az állapotáért, de még így is látható, hogy rendesen megépítették és 37 év után is még rendesen áll. Egy jó szabadidő parkot el tudnék képzelni itt, csúszó pályákkal, falmászással :-)
Meghódított szép szürke területünkön, két nem régen rejtett láda zöld pöttye virított! Gyorsan el kellett tüntetni. Ez a tüntetés volt a mai nap fő iránya. Aztán kicsit tovább merészkedtünk. Itt kezdtüónk, ez a láda volt közelebb. Az ajánlott parkolóból indultunk, útközben találtunk egy jelzetlen, széles erdészeti utat. Szinte a ládáig vezetett, nem kellett a betonon caplatni. Készítettem róla egy tracket, talán még a GCtrek-nél Jól jöhet. A hely talán azoknak jelent érdekességet akik fel mernek menni a toronyba. Mi nem vállaltuk be! A láda remek helyen kuksol, jól érzi itt magát. Köszönjük az élményt!
Erdőkürt felől jöttünk kezdetben a Mária úton, majd a Rózsa-kút után a zöld pöttyön és végül jelzetlen úton. Útközben elrejtettük a GCFA mozgót. Közben, és utána még három alkalommal népes szarvas rudli masírozott el látótávolságon belül. Megnéztük az útba eső
Templom-hegyen lévő Árpád-kori erődöt / Ecskend földvárát.
Messziről egyszer felbukkantak a tornyok, de meglepően sokat kellett még gyalogolni, hogy közelről is lássuk. Először körbejártuk kívül, majd a termeket belül, és kisakkoztuk, hogy melyik toronyba menjünk fel. Nekem bátorságot kellett hozzá gyűjtenem, de sikerült. Fönt aztán a ragyogó időben szép panorámában volt részünk, csak a szél volt kicsit erősebb a kelleténél.
A visszaút még kalandosabbra sikerült. :-) Az erdő tele van keresztbe - hosszába utakkal, abból választottunk alkalmasat, meg le is tértünk róla néha. Megtaláltuk a régi piros turistaút jelzéseit itt-ott, állatjátszótereket és szép réteket. Jó kör volt.
17,5 km.
Megtaláltam, köszi a rejtést!
VP kessertársam pont előttem találta meg nemsokkal, de már nem volt ott, amikor odaértem.
Kb 1 hónapja, amikor 1 napja jelent meg ez a láda, akkor pont fent voltam a Hajag tetőn, a BARSZ-504-nél ( GCBKHA ). Ott sajnos már szinte teljesen eltünt sokminden, nincsenek tornyok. Bár a föld alatti bunker rendszerbe le lehet jutni, teljesen ki van fosztva az is.
Itt nagyon klassz, hogy a 4db torony még a helyén van, bár az antennákat rég leszerelték.
A vadászháznál hagytam a kocsit, onnan másztam fel, majd a Rózsa-kút ládát is összeszedtem.
Kb. 14km volt a mai séta