Busszal érkezőknek, Berkesz, Gyermekotthon megállóban érdemes leszállni. Menetrendek
Bevezető
A célom helytörténészként a geoláda elhelyezésével, hogy a kirándulók megismerjék a falut. Itt töltöttem gyermekkorom, szüleim és rokonaim itt élnek. Rendszeresen hazajárok, kutatom a falu múltját. A kastély és a templom egy letűnt kor emlékét őrzik. A jegenyenyár az egyetlen egyed ebből a fafajból a falu határában. A Vay-kastély északi szárnyának felújítása után abban bízom, hogy tovább folytatják az épület újjávarázsolását a jövőben!
A Vay-kastély és kastélypark története
A 18. századtól a 20. század végéig, a Vay család Berkeszen egy birtokközpontot épített ki. Az 1700-as évek végén Berkeszen egy háromszobás kúriában lakott Vay István, aki örökös nélkül 1800-ban elhunyt. Ezután Vay József, Szabolcs megye egykori alispánja vette át a családi birtok feletti irányítást. 1808 körül befejezte a református templom építését, és már egy új tervet forgatott a fejében: elhatározta, hogy megépíti Berkeszen Szabolcs vármegye egyik legnagyobb kastélyát. Ő kezdte meg az építkezést, majd később fia, Ábrahám fejezte be ezt a munkát.
Vay Ábrahám kiváló mecénása volt a magyar kultúrának: Széchenyi István után elsőként ajánlott fel 8000 forintot a Magyar Tudományos Akadémia létrehozására. 1830-ban a királyságért tett szolgálatának elismeréseként grófi rangot kapott az uralkodótól, ezután lett a kastély a család grófi ágának uradalmi központja.
A több mint 4000 négyzetméter alapterületű épület klasszicista stílusú. A kastély és kastélypark az öröklések után gr. Vay Ádám (1830-1900) és gr. Vay Gábor (1862-1931) idejében volt a legszebb.
Az épület 1954-től 1999-ig gyermekotthonként működött. A belsejét teljesen átalakították, ekkor a két oldalsó szárnyra egy-egy emeletet építettek. 2016-ban a kastély északi oldalszárnyát uniós támogatással helyreállították, manapság oktatási célra használja a Fejlesztési központ és az Általános Iskola.
A Berkesz Fejlesztési Központ (Vay-Kastély) csak kívülről tekinthető meg. A központ mögötti park nem látogatható.
Berkesz, Rákóczi út 5.
További látnivalók
A templom építő Vayak - Református templom
N 48° 5,548' E 21° 58,690' 123 m [GCBER+templom]
Az 1800-as évek elején a faluban nagyszabású építkezésbe fogott a falu lakossága és földesura, Vay József. Először a falu közepén megépítették az új templomot, amelynek pontos idejét nem tudjuk. Várady József szerint, a templom 1804-ben épült. A református templom kelet-nyugati tengelyű, klasszicizáló stílusú épület, 23 méter magas romantikus homlokzati nyugati tornyával.
A templomban 180 ülőhely van. A műemléktárgyakból a két legértékesebbet, két díszes úrvacsora kelyhet említenék meg. Az egyik kehely a 17. században készülhetett. Ma a Debreceni Református Kollégium Múzeumában található. A második kehely Berkeszen, az egyházközség gyűjteményének része.
Ezt 1834-ben Kazinczy Zsófia, gr. Vay Ábrahám felesége ajándékozta az egyháznak. A kehely oldalán olvasható szöveg a következő: "A Berkeszi Ref. Sz. Eklézsiának Gr. Vajai és Laskodi Vay Ábrahámné Kazinczi Sofia 1834" A talpán JP monogram: Prandiner József készítette Budapesten.
A református templom munkaidőben látogatható: 7:30-tól 14:00-ig
Berkesz, Rákóczi út 37.
Forrás:Németh Péter, A Középkori Szabolcs Megye Települései, Nyíregyháza, 1997, Ethnica Kiadás,40.o.
Forrás: Dr Borovszky Samu Magyarország vármegyéi és városai (Magyarország monografiája), Szabolcs Vármegye Községei, Budapest, Digitális Kiadás,2004
Forrás: Várady József: Tiszántúl Református Templomai II. Borsodi Református Egyházmegye, Debrecen, 1991. 67.o.
Forrás: Ferró Csaba: Berkesz és a Vayak könyv, Nyíregyháza, Imiprint kiadó,2023
A gcmm16 megtalálása után autóztunk Berkeszre meglehetősen kanyargós úton. A kastélynal csak az egyik szárnya van felújítva, a többi meglehetősen elhanyagolt állapotban van. A kastélykert zárva volt, nem tudtunk bemenni, de az is elhanyagoltnak látszott. A rejtés környékét sokan vécének használják, óvatosan a láda megközelítéssel. A rejtek egyedi, jól illeszkedik a környezetbe.
A GCMM16 ládájának felkeresése után jöttünk Berkeszre. A kastélyt és a parkot kívülről néztük meg, tetszett a kovácsoltvas kapu. Szerencsés lenne a rejteket pár méterre áthelyezni, mert sajnos sokan használják illemhelynek a láda környezetét. A rejtés viszont ötletes, köszönet a rejtésért.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.3.0]
----------------
Rokonlátogatás során, útközben kis kitérővel felkerestük.
Több fát átnéztem, mire megtaláltam, de jó a rejtés.
A csendes kis falu több látnivalóját megnéztük, a kastély zárva.