Busszal érkezőknek, Berkesz, Gyermekotthon megállóban érdemes leszállni. Menetrendek
Bevezető
A célom helytörténészként a geoláda elhelyezésével, hogy a kirándulók megismerjék a falut. Itt töltöttem gyermekkorom, szüleim és rokonaim itt élnek. Rendszeresen hazajárok, kutatom a falu múltját. A kastély és a templom egy letűnt kor emlékét őrzik. A jegenyenyár az egyetlen egyed ebből a fafajból a falu határában. A Vay-kastély északi szárnyának felújítása után abban bízom, hogy tovább folytatják az épület újjávarázsolását a jövőben!
A Vay-kastély és kastélypark története
A 18. századtól a 20. század végéig, a Vay család Berkeszen egy birtokközpontot épített ki. Az 1700-as évek végén Berkeszen egy háromszobás kúriában lakott Vay István, aki örökös nélkül 1800-ban elhunyt. Ezután Vay József, Szabolcs megye egykori alispánja vette át a családi birtok feletti irányítást. 1808 körül befejezte a református templom építését, és már egy új tervet forgatott a fejében: elhatározta, hogy megépíti Berkeszen Szabolcs vármegye egyik legnagyobb kastélyát. Ő kezdte meg az építkezést, majd később fia, Ábrahám fejezte be ezt a munkát.
Vay Ábrahám kiváló mecénása volt a magyar kultúrának: Széchenyi István után elsőként ajánlott fel 8000 forintot a Magyar Tudományos Akadémia létrehozására. 1830-ban a királyságért tett szolgálatának elismeréseként grófi rangot kapott az uralkodótól, ezután lett a kastély a család grófi ágának uradalmi központja.
A több mint 4000 négyzetméter alapterületű épület klasszicista stílusú. A kastély és kastélypark az öröklések után gr. Vay Ádám (1830-1900) és gr. Vay Gábor (1862-1931) idejében volt a legszebb.
Az épület 1954-től 1999-ig gyermekotthonként működött. A belsejét teljesen átalakították, ekkor a két oldalsó szárnyra egy-egy emeletet építettek. 2016-ban a kastély északi oldalszárnyát uniós támogatással helyreállították, manapság oktatási célra használja a Fejlesztési központ és az Általános Iskola.
A Berkesz Fejlesztési Központ (Vay-Kastély) csak kívülről tekinthető meg. A központ mögötti park nem látogatható.
Berkesz, Rákóczi út 5.
További látnivalók
A templom építő Vayak - Református templom
N 48° 5,548' E 21° 58,690' 123 m [GCBER+templom]
Az 1800-as évek elején a faluban nagyszabású építkezésbe fogott a falu lakossága és földesura, Vay József. Először a falu közepén megépítették az új templomot, amelynek pontos idejét nem tudjuk. Várady József szerint, a templom 1804-ben épült. A református templom kelet-nyugati tengelyű, klasszicizáló stílusú épület, 23 méter magas romantikus homlokzati nyugati tornyával.
A templomban 180 ülőhely van. A műemléktárgyakból a két legértékesebbet, két díszes úrvacsora kelyhet említenék meg. Az egyik kehely a 17. században készülhetett. Ma a Debreceni Református Kollégium Múzeumában található. A második kehely Berkeszen, az egyházközség gyűjteményének része.
Ezt 1834-ben Kazinczy Zsófia, gr. Vay Ábrahám felesége ajándékozta az egyháznak. A kehely oldalán olvasható szöveg a következő: "A Berkeszi Ref. Sz. Eklézsiának Gr. Vajai és Laskodi Vay Ábrahámné Kazinczi Sofia 1834" A talpán JP monogram: Prandiner József készítette Budapesten.
A református templom munkaidőben látogatható: 7:30-tól 14:00-ig
Berkesz, Rákóczi út 37.
Forrás:Németh Péter, A Középkori Szabolcs Megye Települései, Nyíregyháza, 1997, Ethnica Kiadás,40.o.
Forrás: Dr Borovszky Samu Magyarország vármegyéi és városai (Magyarország monografiája), Szabolcs Vármegye Községei, Budapest, Digitális Kiadás,2004
Forrás: Várady József: Tiszántúl Református Templomai II. Borsodi Református Egyházmegye, Debrecen, 1991. 67.o.
Forrás: Ferró Csaba: Berkesz és a Vayak könyv, Nyíregyháza, Imiprint kiadó,2023
Először is, szeretnénk gratulálni Csabának az első rejtett ládájához, nagy dolog, hogy számára az egyik, ha nem a legkedvesebb településén helyezte el.
Amikor délelőtt jött az értesítő, hogy új láda jelent meg, nyíregyháziként egyből felcsillant a szemünk, hogy végre egy láda az északkeleti "végeken" is megjelent. Nagyon szerettük volna begyűjteni az első piros egyesünket, viszont nem éltük bele magunkat, hiszen a munkaidő letelte után tudtuk volna csak megkeresni. Folyamatosan figyeltük a ládaoldalt, és ahogy teltek az órák továbbra is megtalálás nélkül, egyre inkább kezdtük elhinni, hogy nekünk is sikerülhet az első piros egyes... :)
Szerencsére össze is jött, mi lettünk az első megtalálók!
A láda a megadott koordinátán szerepel (5-10 méteres ugrások azért voltak nekünk), de könnyen meg lehet találni az erdőben. A láda elrejtése ötletes. Az aszfalt útról mi letértünk az erdei földútra, és onnan közelítettük meg a rejteket (ezt javasoljuk mindenkinek), ami nem volt egyszerű, mert semmilyen csapás nem vezet oda, sőt, rendesen be van nőve csemete fákkal és szúrós bokrokkal. Szerencsére csak pár méter az út, ki lehet bírni, bár nyáron még kellemetlenebb lesz a megközelítése. [Geoládák v4.1.2]