Röviden
A templom bejáratához érve, baloldalon 10 x 10x 4 cm konyhai dobozt keress talajszinten.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval itt érdemes parkolni:
N 45° 47,872' E 25° 46,047' 517 m [GCILFA+parkoló] 150 m séta után a Károli Gáspár Református Egyetem épülete előtt elhaladva a lépcsőket kövessétek. A templom felé egy régi temető mellett visz az utunk, árnyékot adó fák között.
Bevezető
Védőbástyák, biztonságot sugárzó falak, históriás énekben fennmaradt történelmi múlt, néhány évvel ezelőtt kialakított kazettás mennyezet - íme mindaz, amit a látogatóknak kínál az illyefalvi református vártemplom. A kifogástalanul helyreállított épületegyüttes részét képezi a templom, a harangláb és a várfal. A kilátás páratlan panorámát nyújt: innen belátható nemcsak a falu, hanem Alsó-Háromszék és a Barcaság jelentős része is.
Ezt a szépséget szeretném bemutatni nektek, kellemes kirándulást kívánok!
Illyefalva
Illyefalva a baróti hegyekből eredő Illyefalvi patak völgyében, az Olt jobb oldalán fekszik.
Egy 35,39 km² kiterjedésű, többségében magyar lakosságú település Sepsiszentgyörgy közelében. Nevét református temploma középkori védőszentjéről Illés profétáról kapta. A falut 1332-ben ''Villa Helye'' néven említik először, 1333-ban Villa Elye. Az 1567. évi regesztrumban jelent meg ma is használt megnevezése Illyefalva alakban.
Abban az időszakban Sepsiszentgyörgy mellett, Sepsiszék második legnagyobb települése volt. A közigazgatásilag Illyefalvához tartoznak Aldoboly és Sepsiszentkirály falvak is.
Az erődtemplom története
A templom és a vár legrégebbi leírása 1842-ből származik, egy vizitációs jegyzőkönyvben maradt fenn. A pápai tizedjegyzék alapján viszont bizonyosra vehető, hogy Illyefalvának létezett egy, a mai helyén álló temploma, amelyet a 15. század végén, gótikus stílusban átépítettek. Az 1977-es földrengéskor a templom használhatatlanná vált, a teljes felújításra 1989 után kerülhetett sor. A templomot új tégla padlózattal látták el, az addigi fehérre vakolt mennyezetet kazettásra cserélték. Ezekre Háromszék és Erdély címereit, az illyefalvi nemesi családok címereit, valamint a reformációig visszamenő lelkészek névsorát festették fel. Restaurálták és konzerválták a karzat és a padok festett kazettáit. Holland adományokból egy új regiszteres orgonát sikerült felszerelni.
Templom látogatás hétköznapokon 9:00 és 16:00 óra, hétvégén 10:00 és 13:00 óra között. A látogatás ingyenes.
Telefon: + 40 746 811 609 (Török Erika)
A vár története
Az illyefalvi templomot kettős várfal vette körül, viszont mára már csak a külső vár falai maradtak épen. A belső erődítmény jeleire a harangláb két oldalán lévő falmaradványok utalnak.
A belső várfalakat a 15-16. század fordulóján építették, a külső falakat pedig az 1600-as évek elején emelték, a szász ostromok után. A vár alaprajza ötszög alakú, sarkain bástyák, illetve figyelőtorony szolgálta a biztonságot.
A vár megépítését követően, 1658-ban török-tatár hadak dúlták fel Erdélyt. A várat öt napig tartó ostrom után sikerült bevenni, több száz ember esett áldozatul a támadásnak, a várat pedig felégették.
A 19. század derekán a belső vár még épen állt, a külső vár falai mentén pedig 118, raktározásra alkalmas kamra sorakozott. Orbán Balázs írásai szerint, a saroktoronyban gabonát tartottak, a kaputoronyban pedig a falu iskolája működött.
A vár teljes felújítására csak az 1989-es rendszerváltás után kerülhetett sor, Kató Béla református lelkész kezdeményezésére az épületegyüttes ekkor kap új funkciót. A bástyák közül négyben ifjúsági szállást rendeztek be, itt nyolcvan embernek tudnak szállást biztosítani, az ötödik bástyát pedig színpaddá alakították át.
Forrás
Az illyefalvi református templom történelme
Illyefalva
Fotók a várról és az erődtemplomról
Virtuális kép a református templomvárról