Megye/ország: Szabolcs-Szatmár-Bereg
Elhelyezés időpontja: 2024.07.14 10:00
Megjelenés időpontja: 2024.07.27 05:12
Utolsó lényeges változás: 2024.07.30 21:40
Utolsó változás: 2024.08.24 18:28
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: Zergi
Ládagazda: Zergi Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 56
Megtalálások gyakorisága: 2.9 megtalálás hetente
Ez a láda egy eseményláda-sorozat egyik tagja. Az adott megye legmagasabb pontját kell megtalálnod. Bővebb infók a sorozatról ide kattintva.
Az országhatár által kettévágott Kaszonyi-hegy hazai oldalra eső legmagasabb pontja meghaladja a 200 métert is: a Bárci-tető 219,6 méteres magasságával kiérdemli az Alföld legmagasabb pontja kitüntető címet, amely a bányatótól impozáns látványt nyújt.
Kérem, hogy a dobozra ne tegyél álcázó követ, mert betörhet!
15x20x10 cm méretű doboz, kéttörzsű fa tövében.
Mivel ez a geoláda az ukrán határ közelében van, ezért NYOMATÉKOSAN KÉREM, hogy a keresésre indulás előtt hívjátok fel a barabási határrendészetet a +36 45 570 163-as telefonon, hogy a bejelentéssel elkerüljétek a járőrök felesleges riasztását! Az ott tartózkodás állampolgári jog, ebben nem korlátozhatnak bennünket!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A legközelebbi település, Barabás közúton több irányból is megközelíthető. Vásárosnaménytól a 4123-as úton Vámosatya felé haladva, vagy a 4124-es úton Gelénes felé haladva juthatunk el a településre. A 4124-es út, a 41-es főútról ágazik el, a csarodai körforgalomnál.
Parkolni a bányató mellett lehet: N 48° 14,895' E 22° 29,402' 120 m [GCMM16+1parkoló]
Busszal Vásárosnaményból rendszeresen indul járat Barabásra. A falu központjától kb. 7 km séta a ládáig. Menetrend
A láda megközelítése
A tótól a képen látható nyomvonalon közelíthető meg a láda kissé meredeken, nem utcai ruhában. Erről az útról/ösvényről nem ajánlott letérni, mert határövezetről van szó, még hőkamerás megfigyelés is működik a hegytetőn. Ezért került ide a láda! Telefonosok figyelem: nincs errefelé térerő!
A láda megközelítési útvonalát tartalmazó tracket innen letölthetitek.
Segítség Jamestől: a budi jó támpont a letéréshez, a könnyen járható ösvény megtalálásában.
Bevezetés
Vulkánok az Alföldön? Meglehetősen hihetetlennek tűnik, de mégis igaz. Bár ahogy Fintha István, biológus, az Észak-Alföld kutatója írta: "Ne gondoljunk most itt az Etnára vagy Vezúvra, csak kis lávakiömlésekre, melyek folyók töltögette alföldi síkságunkon mégis érdekesek."
Kaszonyi-hegy, Bárci-tető
A közhiedelemmel ellentétben nem a Délkelet-Nyírség nyugati szegletében fekvő Hoportyó (183 m), hanem a Felső-Tisza-vidékhez tartozó Beregi-sík egy 219,6 m magas kiemelkedése, a Bárci-tető, amely az Alföld és egyben Szabolcs-Szatmár Bereg Vármegye legmagasabb magyarországi pontja. Az országhatáron túli Veresmáj 221 méterre emelkedik a tengerszint felé.
A Kaszonyi-hegy mintegy 11-12 millió éves korával a fiatal vulkánok közé tartozik, fő kőzetalkotója a vöröses árnyalatú, szalagos riolitláva, a perlit és a világos színű tufa. A "Zuhogó" és a "Szádok-oldal" területén több olyan vízfakadás van, amely csapadékos időszakban aktívak, azonban száraz időszakban elapadnak, állandó forrásként nem működnek.
A kászony szó egyébként borvizet, vagyis szénsavas forrást jelent.
A hegyen, egymást váltva, két riolitbánya is működött, a fiatalabb bánya udvarát ma már egy csillogó és kristálytiszta vizű tó tölti ki, ahonnan a látvány gyönyörű.
A hegyen jelenleg az egyetlen, gazdálkodási forma a szőlőművelés, főként leányka és bakator fajtákat termesztik. Jelentősége régen minden bizonnyal nagyobb volt, írásos feljegyzések alapján már a középkorban is termesztettek szőlőt, azonban mára a területek nagy része elvadult. A melegebb lejtőkön korábban nagyobb kiterjedésű gyümölcsösök is lehettek, amelyek mára szinte teljesen megszűntek. A korábbi gyümölcstermelés jelentőségére utal azonban az, hogy a hegy oldalain, erdőszéleken, sőt a ritkásabb erdőkben is sokfelé találhatók gyümölcsfa-egyedek, pl. a működő kőbánya közelében több, részben koros cseresznye- és diófa; a D-i és DK-i oldalon sokfelé a birs, helyenként a házi berkenye is.
A Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó Természetvédelmi területet 1991-ben közel 160 hektáron nyilvánították országos védetté azzal a céllal, hogy az Alföld legmagasabb pontjának a Beregi-sík egyik szigetvulkánjának a geológiai értékeit megóvják. Kiemelt feladat, hogy a mozaikos élőhelyegyüttesek, mint az ezüsthársas szurdokerdő, kocsánytalan-dárdáskaréjú tölgyes szurdokerdő, tatárjuharos tölgyes sziklagyep-sztyepprét mozaikok növény- és állatvilágát hosszútávon megőrizzék.
A természetvédelmi terület kis kiterjedése ellenére fajgazdag, a növények száma meghaladja a 250 fajt, a gerincesek fajszáma 130 körüli, de a legértékesebb élőlényei a gerinctelenek közül kerülnek ki.
Ha erre jársz, érdemes felkeresni a GCKheg ládáját is.
Köszönöm az első, tó melletti rejtést fabian11-nek, a második, már a bánya fölötti rejtést Molnár Istvánnak, az új leírás készítését Libertynek, a trekk linkelését Attibatinak, a bonyodalmak elsimítását Fazéknak!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Erre bóklászva ezt is sikerült előkotorni. Köszönöm! A második találatom az MM-sorozatból. Szép a kilátás, a leírásnak megfelelően eljárva nem volt semmi probléma. [Geoládák v4.5.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
11/20 MM láda.
A határvédelmet felhívtuk, majd utána indultunk neki. A tó melletti parkolási lehetőségtől rövid távon felmásztuk a 75 métert, majd hamar meg is találta Chubby a dobozt. Logolás és a panoráma megcsodálása után indultunk tovább. A panoráma, és az ösvény az erdőben is szép volt. Köszi a lehetőséget! :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A környék felfedezése ládák mentén. Szépségek csodás időben. Találkoztunk kutyás rendőrnővel, uhut gyűrűző madárvédőkkel, hallottuk és láttuk Kaszony település lüktetését odaát...
A 20-as évfordulós kirándulós ládákat mind megkerestük. Feltett szándékunk, hogy ezek a megyés ládák is hasonló sorsra jussanak. Ma két tőlünk nagyon távoli magasságos láda volt az úticélunk. Bejelentkeztünk a határrendészetnél, de nagyon nem jöttek izgalomba, nem is kérdeztek semmit. Elautóztunk a tóig, amit megnéztünk lentről és megnéztük fentről is, mindenhonnan tetszetős.(20/9)
Nos, a keresés közben szerzett élmények egészen fantasztikusak voltak.
Kezdődött azzal, hogy Barabás falunál behülyült a Csix. Először a határátkelő felé küldött el, aztán (később kiderült) a jó irányba. Félúton azt jelezte, hogy nem vagyok az úton, sőt ukrán területen vagyok, és 1,5 km-re vagyok a használt úttól. Telefon elő, a Google térkép szintén ezt mutatja. Visszafordulás, a faluban próbáltunk újraindítást, semmi nem változott. Végül a leírásnak hittünk, és elindítottuk a Waze alkalmazást. Nos, az előbbi útvonalon újra, majd tovább, és eljuttatott a kőbányához. A gps szerint ekkor 2,7 km-re vagyok a hagyományos rejtéstől. Autóból ki, körülnézve egyszer csak látom a tavat. Nos, elő a leírást, az itteni hagyományos láda egy villanyoszlop tövében kövekkel takarva. Jé, tőlem 10 m-re van is egy ősrégi, használaton kívüli villanyoszlop, a tövében kövekkel. Próbálok logolni a jelszóval, persze nem sikerül (rossz a dátum!). Visszamegyek 1 napot (28-a), így működik a bejelentés. A magassági láda gps szerint (újabb újraindítás után) még mindig több, mint 2 km-ra van... Sebaj, a leírás alapján elindultunk felfelé. Majdnem fent hirtelen a kütyü megjavult, tűpontosan odanavigált a rejtéshez. A bejelentés ugyanaz, mint 20 perccel korábban, 1 nappal vissza kellett dátumozni.
Már itthon állítottam vissza az igazi találati dátumot mindkét esetben.
Amúgy szuper hely ez, jó volt ide is eljutni!
A GCKheg ládától indultunk a leírt ösvényen a tetőre. A GCMM16 ládánál átélt és megcsodált látványt még ezen MM sorozatnál nem volt szerencsém látni. Ribizli9 ért fel elsőnek, majd jöttünk sorban csmeri és farkas_e társaságában. A látvány lenyűgöző, a Kárpátok hegyvonulatait halványan lehetett látni.
Köszönjük az élményt.
A varbói fesztiválról érkeztünk ide, kimondottan a két legkeletibb MM láda megtalálása volt a cél. A táj, a kilátás nagyon tetszett.
SZUPERLÁDA!
SZUPER HELY!
Húúúú, de jó hely! Fesztivál után indultunk a két legkeletibb magassághoz. A határrendészet előtt le a kalappal: pénteken is, szombaton is tök korrekten tájékoztattak, és a végén (miután bevallottam nekik, hogy négyen megyünk, és kb. 1 órát töltünk a terepen) kellemes időtöltés kívántak. GCKHEG után fentről is jól megnéztük a tavat, meg átnéztünk a szomszédhoz: láttunk fazsindelyes templomot, repülőteret, meg fürdőt, meg a Kárpátokat is egy kicsit.
És a végére jött még egy szarvas: ugyanis a ládában egy ilyen ajándék lapult... Eri kapta! :D
Újra itt, most a határvadászok helyett madárfogók vártak a felfelé vezető úton ... figyeljetek, ha elkészül a madárfogó háló az ösvény mentén. A bányató fentről elég szép ... meg a vízi élménypark az ukrán oldalon(?!). Nagy szerencse, hogy alucifer elvitte GCTO ládáját, így nem volt kísértés, hogy a "mozgót évente egyszer" szabályomat áthágjam ... :)
13/20 (Somogy/Zala/Tolna/Baranya/Jász-Nagykun-Szolnok/Nógrád/Heves/Fejé/Veszprém/Pest/Békés/Komárom-Esztergom/Szabolcs-Szatmár-Bereg)
A mai napot GCMM16 (13.) és GCMM09 (14.) tengelyre fűztük fel (potom 700 kilométer autóztunk).
Kiszálltunk az autóból és a frász jött ránk. A tó és a sziklafal közti légteret tucatnyi varjú töltötte be eszméletlen károgással. Egyébként nagyon izgalmas hely, érdemes volt 300 kilométer megtenni érte. Főképp fentről. Egyáltalán nem alföldi a hangulat föntről széttekintve. A hegy, a bánya és a tó némiképp a Verpeléti várhegyre hajaz (GCTarn).
10.
Nézzünk előre lényeg, hogy van csésze a csúcson. Kellemes beszélgetés a járőrökkell, minden rendben volt. 2018-ban jártam ezen a vidéken akkor rosszabbul éreztem magam.
Fotót - ha2 - Árpitól kaptam, telefonom a kocsiban maradt.
36 fokos melegben, köszi szépen a lehetőséget.
TFTC! 7/20 Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
3 napos Kelet-Magyarország magaspontok kanyar
4 éve jártunk itt, sosem gondoltam, hogy egyszer visszajövök erre a távoli helyre, és még újat is mutatott, hogy fel kellett mászni a bánya tetejére. A GCTO mozgót ide rejtettük.
[Geoládák v4.5.0]
4 év és egy hónap telt el azóta, hogy egy közeli láda miatt legutóbb itt jártunk.
Próbáltunk telefonon bejelentkezni a hatóságnál, de foglalt volt a szám. Szerencsére nem sokkal a bánya előtt egy rendőrjárőrrel találkoztunk. Elmondtuk hogy csak kirándulunk, célunk a bánya megtekintése. Figyelmeztettek a közeli magánterületre, és jó utat kívántak.
Alaposan felkészültem a ládából, olvasva a megközelítés nehézségeit. Mikor Barabásra érkeztem éppen fel akartam hívni a határőrség megadott számát, amikor egy járőr párost pillantottam meg az út szélén. Elmondtam nekik mi járatban vagyunk, néhány jó tanáccsal segítettek és utunkra engedtek. A bányatóhoz érve jó szolgálatot tett a ládaoldalra feltöltött track, azt követve sima - bár elég meredek úton - jutottunk a ládához.A láda hamar meglett, kicsit upgradeltük a rejtést, mert a ládára nagy köveket helyeztek. A bányafal tetejéről remek kilátás nyílt a bányatóra és a kárpátaljai hegyekre.
A mai nap fő célpontja volt a legtávolabbi csúcspont felkeresése Attibatival. A bányatónál 2019. márciusában jártam itt, akkor a gckheg ládájánál. Akkor még nem gondoltam, hogy egyszer a bánya tetejéről fogom látni a bányatavat. A fa bódé mellett, balra indul az ösvény, aztán egy jó meredek szakaszon kell haladni, mire felérünk a tetőre. Nagyon szép a tetőről és a bánya tetejéről is a panoráma. Semmilyen akadályba nem ütköztünk, senki nem tartóztatott fel. Barabáson két járőr éppen arra járt, Attibati nekik jelezte, hogy a bányatóhoz tartunk. A ládára nem volt jó ötlet köveket rakni, előbb- utóbb sérülhet a láda. Kicsit próbáltunk rajta lazítani.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 9/20 A vége kalandos lett, jött a sötét, a szúnyog, s egyéb bogarak. Betelefonáltam előtte a megadott számon, de nem igazán voltak képben. Kiokosítottam őket, szépen megköszönték. [Geoládák v4.5.0]
A megyei magasságok roadshow 8.pontjaként a sorozat 9. ládáját szedtem össze.
Nagyot autóztam a Bükk-ből. Telefonon jeleztem, hogy ne lőjetek, csak egy hülye kesser! :) Addig bámészkodtam fotózgattam, hogy az erdőben hirtelen kezdett erősen sötét lenni. Szedtem a lábam, mert a mieinknek ugyan szóltam, de ki tudja odaátról minek látszom. :)
A mai nap utolsó ládája volt, s még szállást kell keresni. Tegnap még jó volt a szabadban aludni, de már nagyon hiányzik egy alapos zuhany.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
20/4
Az alkalmazásban, csak a ládaoldal volt letöltve, a képek nem, így a megközelítést tartalmazót nem sikerült letölteni. A tó mindkét oldalán elsétáltam párszáz métert, de egyérteműen járható ösvénynek minősülő utat nem találtam. A kőház környékét épp' egy természetvédemi őr épp fűkaszálta. Szerencsére a telefonom talált ukrán szolgáltatót, így sikerült beszélnem Liberty-vel, aki - mivel a ládát nem Ő rejtette - csak annyit tudott segíteni, hogy egy budi közeléből indul az ösvény, amit láttam is a földútról, ahol a fűkaszás ember tevékenykedett. Innen már minden rendben volt, az ösvény jól követhető és járható, így hamar a ládánál voltam. Egy gyors fénykép fentről, majd irány lefele, elkerülendő az esetleges határőröket, de végül minden probléma nélkül visszaértem a kocsihoz. A Barabás felé vezető visszaúton közben szedtünk kb. egy kiló szedret is - plusz amit közben megettünk.
Köszöni a rejtést a Kálmán Család!
Nagyon vártuk a láda megjelenését és az egész sorozatot. Előző este épp egy barátunknál voltunk és fertőztük a játékkal, egy ottani láda segítségével. Több sem kellett neki - ő bizony jön reggel, csak hívjam telefonon. Így is történt. Hajnalban csak forgolódtunk. Majd jöttek sorra az értesítések. 05.22-kor a miénk. Gyors telefon, készülődés. 6-kor már kocsiban, hisz több mint 70 km előttünk, és nem titkolt cél volt a piros 1-es. Rádióban éppen az Edda Művek szólt: "Te nem érzed ezt a kínt, nem voltál féltékeny soha. Nincs benned semmi küszködés, ha egy másik ér előbb oda..."
Mi ezen a reggelen megküszködtünk, mert nem szerettük volna ha másik ér előbb oda :)
Küszködést igazából magunknak köszönhetjük. Mert még a séta jól is esett az autótól, amit rögtön az út elején hagytunk, messze az ajánlott parkolótól, addig a "hegy" megmászását rendesen elszúrtuk. Először elindultunk a jó ösvényen, de az annyira be volt nőve, hogy inkább visszafordultunk. Erre fel toronyiránt vágtunk neki, át a dzsungelen, drótokon... Nem ajánlom senkinek :) A felénél vettük észre a járható utat. Innen már sima volt. Gyors log. Ajándékcsere (Kislányom nagyon köszöni a teknőst :)
Csodás kilátás (Alföldi viszonylatban) a környékre, és azért szomorú szív az "odaátra", Kárpátaljára való gondolás közben.
Néhány fotó a különleges tájról, két szó a miattunk riasztott rendőrökkel és irány haza.
"A hegyek hívnak, mennem kell!" Köszönjük GC, köszönjük Rejtők a hívást!