Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2024.12.03 12:00
Megjelenés időpontja: 2024.12.06 16:31
Utolsó lényeges változás: 2024.12.06 16:31
Utolsó változás: 2025.01.10 10:58
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: imi75
Ládagazda: imi75 Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Megtalálások száma: 30
Megtalálások gyakorisága: 4.4 megtalálás hetente
Ez a túrázós láda a Nagybörzsöny szomszédságában magasodó Magyar-hegyre hív, ahol több pontról adódik szép kilátás a Magas-Börzsönyre, valamint dél és nyugat felé is. Bármerről is jössz, a Magyar-hegy nem adja majd könnyen magát: az átlagosnál nehezebb terepre számíts!
Túrajavaslatokat a ládaoldalon olvashatsz.
Kisebb méretű, hengeres, négyfülű doboz egy rég kidőlt fa belsejében, a jelzett ösvénytől nem messze.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Miért pont ide?
Nagybörzsöny aranyos kis falu, népszerű kirándulóhely, remek túrák kiinduló- és végpontja lehet, van kisvasút, amivel egészen Nagyirtáspusztáig zötyöghetünk, áthalad a falun a Börzsönyi Kéktúra, ez utóbbi innen kelet felé a Börzsönyi-patak gyönyörű völgyében, könnyen járható makadámúton halad Bányapusztáig; tőle délre a Rustok-hegy vonulata szintén szép kilátásokkal és nem túl nehéz utakkal hívogat - nem csoda, hogy sokan választják ezeket a helyeket egy hosszabb-rövidebb túrára.
Amit ellenben nem túl sokan választanak, az a P- turistaút a Magyar-hegyen keresztül. Ők talán nem is tudják, mit hagynak ki... Te viszont, ha eljössz ezért a dobozért, tudni fogod.
Amit kaphatsz: több helyről is szép kilátásokat a turistaút mentén. Hogy ez mivel jár? Ismered Churchill híres mondását? "Nem ígérhetek mást, csak..." - na de ennyire azért nem vészes a dolog :) Arra azonban készülj, hogy ez a hegy nem könnyű terep, különösen, ha eső, hó, vagy egyéb, csúszósságot elősegítő körülmények vannak. Lássuk előbb, mit is tudunk úti célunkról.
A Magyar-hegy és a rejtés helye
A Magyar-hegy a Börzsöny nyugati gerincének déli végpontja. Ennek a gerincnek az északi része (Jancsi-hegy, Holló-kő, Kövirózsás-hegy, Salgóvár) egy ősvulkán kalderájának peremén helyezkedik el, erről a "sorról" majd a túrajavaslatokban lesz még szó.
A Magyar-hegy már nem volt része ennek a vulkánnak, de a terep itt is az előbb felsorolt helyekével vetekszik, ami a keleti oldalának meredekségét illeti, magasságban pedig túl is szárnyalja azokat. Dél és kelet felől a Börzsönyi-patak határolja a rendkívül meredek hegyoldalt, nyugat felőli oldala pedig az Ipoly völgyébe lejt, több kilométer hosszan. Észak felé a már említett kalderaperemtől mély, keskeny nyereg választja el.
A hegy legmagasabb pontja 714 méter magasan fekszik, a patakvölgy feletti relatív magassága nagyjából 300 méternyi. Területének nagy részét erdő fedi, azonban kelet-délkelet felé a hegyoldal egy része kopárabb, sziklás-cserjés: itt alakultak ki azok a remek kilátóhelyek, amit ez a láda szeretne neked megmutatni. Fölfelé haladva több helyről is nyílik kilátás, ahogy haladsz följebb, egyre szélesebbek. A doboz a legfelső hely közelében található.
A hegytetőn és környékén a késő bronzkori kiétei kultúra sáncvárának nyomait fedezték fel, gazdag cserépleletekkel. Ez utóbbi helyet biztosított a hegy számára a Várak a Börzsönyben túramozgalom igazolópontjai között is. A mozgalom kódja közvetlenül a turistaút mellett, a hegycsúcs közelében található. Kérem, hogy erről képet semmiképp se tegyél föl!
A legegyszerűbb megközelítés
Nem tilos Nagybörzsöny szélénél leparkolni, megmászni a hegyet, megcsodálni a panorámát és szépen visszamenni a faluba - de ha már erre jársz, ezt mégsem javaslom. Ha mégis így tennél, parkolni a völgyben vezető erdészeti út mentén, a behajtani tilos tábla közelében tudsz: N 47° 56,586' E 18° 50,715' 271 m [GCMHK+parkoló]. Innen rövid sétával az aszfalton eléred a P- jelzést, amelyet egészen a ládáig kell követned. A doboz innen bő másfél kilométernyi út.
Amennyiben tömegközlekedéssel érkezel, a 332-es, vagy a 355-ös buszokkal érheted el Nagybörzsönyt, majd a buszmegállónál rögtön rá is csatlakozhatsz a P- jelzésre.
A kerékpáros keresést a terepviszonyok miatt nem ajánlom.
Túrajavaslatok
Ha már a "sima oda-vissza" típusú ládakeresést az imént nem javasoltam, úgy illik, hogy arra is adjak tanácsot, miket érdemes itt még megnézni, hogy egy tartalmas túranap kerekedjen ki belőle. Lássunk hát néhány - teljesen szubjektív - javaslatot! :)
Ha szép körtúrát tennél, de csak rövidebbet, és jobban szereted a jelzett utakat, akkor érdemes a K- jelzésen felsétálni Bányapuszta fölé, onnan a P+ jelzésen átvágni a P- jelzésre, és azon a doboz érintésével visszaérkezni a startba. A völgy szép és könnyű útvonal, útközben frissíthetsz a Katalin-forrásból, megpihenhetsz a bányapusztai vadászház tornácán, aztán visszafelé megküzdhetsz a Magyar-heggyel is.
A fenti útvonal hosszabb, keményebb, de cserében még szebb verziója az, hogy a K- jelzésen elmész egészen a kemencei Feketevölgy-panzióig, érintve a Hamuházat és a felejthetetlen Csarna-völgyet, majd onnan mászol fel a Strázsa-hegyre a P- jelzésre, és azon mész vissza a startba - így előbb a leírásban korábban már említett kalderaperemről gyönyörködhetsz több helyen is a panorámában, láthatod Salgóvár romjait, és végül a Magyar-hegy kilátásai teszik fel az i-re a pontot.
Ha nem riadsz vissza a jelzetlen utaktól sem, kezdésképpen érdemes bejárnod a GCNBAU multi vonalát. Ez csupa szép patakvölgyekben vezet, legnagyobbrészt alig járt, de remek környékeken. Visszafelé pedig ismét csak jöhetsz a P- jelzésen, és így meghódíthatod a Magyar-hegyet is.
A Börzsöny rejtett bércei sorozat két tagja, a Hegyes-hegy és a Német-bérc gyakorlatilag közrefogja a Magyar-hegyet. Ügyesen tervezve remek túrákat lehet tenni a három pontot egy menetben érintve, elegyítve a jelzett és a jelzetlen utak szépségeit.
És így tovább, és így tovább, a túratervek száma végtelen.
Azt még mindenképpen szeretném javasolni, hogy a ládát lehetőleg a jelzett túraúton közelítsd meg. A pont a völgy felől csak igen meredek, helyenként sziklás, görgetegköves, vagy sűrű bokros hegyoldalon át érhető el; észak felől pedig az erdő egy tekintélyes része vadkerítésekkel van bekerítve, így könnyen zsákutcába juthatsz.
Zárásképpen
Az utolsó előtti túrajavaslat nem véletlenül került bele a felsorolásba, és nem is csak azért, mert tényleg szép az útvonal. Mikor 2024. áprilisában az aranybányás multit csináltam, nálam volt a GCFENT mozgóláda. A tervezéskor néztem, hol lehetne neki jó helyet találni. Addig még nem jártam soha a P- jelzés Bánya-tetőtől nyugatra eső szakaszán, azaz a Magyar-hegyen, viszont a térkép szerint ott voltak potenciális lehetőségek kitenni a mozgót... Így aztán a multi befejezése után, visszafelé menet felkaptattam és nekivágtam - így fedeztem fel ezeket a kilátóhelyeket. Ott hagytam a mozgót, és a helyszín több megtalálótól is kedvező visszajelzést kapott. Így határoztam el, hogy egyszer majd talán megpróbálok ide egy állandó dobozt tenni. Most, hogy nemrég megjelent a Börzsöny rejtett bércei sorozat, ismét adódott egy jó alkalom útba ejteni a Magyar-hegyet, és elhozni ide ezt a ládát.... Hát így született meg ez a rejtés.
Ha neked is tetszett a helyszín, kérem, hogy logodban pár mondatban mondd el élményeidet, oszd meg a közösséggel a túra során készült képeidet.
Nem volt jó ötlet mára tenni ezt a túrát ... A levált talpú bakancsot ugyan lecseréltem az 1985-ben használtan vett valódi csehszlovák túrabakancsomra, de alighanem a mai havas, jeges, fagyott terepen csak egy szöges bakancs, vagy hágóvas lett volna alkalmas a meredek hegyoldalban biztonságos szintmenetre vagy meredekebb lejtmenetre. Nagybörzsönyből indultam, a Hegyes-hegy után VP útvonalán mentem át a Német-bérchez. A záróláda Nagybörzsöny végcéllal esélytelen volt, különösen ilyen embert próbáló terepviszonyok között, ezért a Magyar-hegyen át próbáltam visszajutni Nagybörzsönybe. Na itt kellett volna az extrém felszerelés ... az úton nem igazán lehetett menni, mellette se mindenhol, de valahogy le kellett jutni a hegyről. Az óvatos araszolás mindössze egy jelentősebb esést és egy térdficamító megcsúszást hozott, de úgy tűnik tünetmentesen túléltem a kalandot. A kilátás helyett gyönyörű zúzmarás erdőben "sétálhattam" ... ha éppen volt bátorságom az erdőt nézni az "út/nemút" helyett. Azért kalandnak nem volt akármi ...
BP - Nagybörzsöny parkoló (autó) - Magyar-hegyi vadászház - GCH1H1 - GCSzB3 - - GCH1H4 - - GCArtk - - - GCMHK - - parkoló - BP, 5 új láda, 16,1km, 770m szint, 0 plusz-mínusz 3 Celsius-fok, 5 óra mozgás, 2 óra állás, 3.2km/h mozgásbeli átlagsebesség, gyalog. Elég későn indultam otthonról, 10:45-kor kezdtem a túrát, rám is sötétedett fent a hegyen. Ezzel ugyan számoltam, hoztam is fejlámpát, de titkon azért bíztam az egy nap híján teliholdban, ami viszont a felhők miatt most nem volt a segítségemre.
Az Aklokréti-kúttól jöttem fel, a ládánál már teljesen sötét volt, fejlámpával kerestem a rejteket, ami innen tovább, a parkolóig vezető úton is végig segített. Lelcache korábbi logjánál olvastam, hogy térdpróbáló a lefelé vezető út, ezért a csak emiatt magammal hozott, egész nap a hátizsákban cipelt túrabotokat is elővettem. A kilátásról most lemaradtam, mert a felhők miatt a telihold se világította meg a völgyet. A telefon azért próbálta menteni a menthetetlent, hosszú záridővel olyan kép készült, mintha nem lett volna még teljesen sötét. Ha majd a környék utolsó meg nem talált ládája, GCNbAu pontról pontra levadászása közben/után kiadja, akkor tuti errefelé fogok visszamenni Nagybörzsönybe és felmegyek a Magyar-hegy csúcsára is.
Nagybörzsönyből egy jó kis körtúra alkalmával felfűztem a 3 "új" ládát, meg némi com-os ládát.
A H1H1 ládától vágtunk át ide egy jelzetlenen, meg a végén a piroson. Sokszor jártam már itt, most is élmény volt. A láda után folytattuk utunkat a csúcsra meg tovább az eltervezett körünkön.
Párás, ködös, felhős időben most korlátozott volt a panoráma.
Eredetileg az inóci záróládához terveztem a sétát, gch1hx, de a MÁV keresztülhúzta ezt a lehetőséget.
Persze volt egy korábbi tervem is, a Magyar-hegy érintésével a záróládához, de ma erre már nem volt elég idő.
16 km-es túra kettesben a Börzsönyben. Meglepett a havas terep, nem számítottam rá, de a szint még inkább fájt :) Sikerült a ládát felfedezni Hajninak, én még most is a hegyen lennék, ha a GPS-t követem. Köszi a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Az ünnepek alatt az ember fiának a derekára meg hasára rakódik rája a bejgli, amit néha ki kell égetni, mint a katalizátort. Ezen gondolatmenet folyományaként ma egy börzsönyi kis túrácskát abszolváltunk kiscsoportos társaságban. A Budapesten található szürke, ködös, ocsmány időt látva kicsit meg is lepődtünk, hogy a Börzsönyben milyen csodálatos időben tehettük meg ezt a nem egészen 13km-es kört.
Nagybörzsönyből startoltunk. Itt még csípős hideg, és fagyott utak fogadtak. Először a GCH1H1 és GCH1H4 ládákhoz látogattunk el, majd a túra záróládájaként, ide! Ez a gerinc nagyon tetszett! Szépen sütött a nap, és az alacsony tölgyek pazar látványt nyújtottak a meredek hegyoldalon. Szeretem az ehhez hasonló helyeket. Szép kilátás, ritkás, alacsony fákkal tarkított füves tisztás.
A láda kicsit odébb volt, mint ahová a GPS mutatott, de gyorsan megtaláltuk azért. Amíg nézelődtünk, a mögöttünk lévő elkerített rész felől fura, mély puffogó hangra lettünk figyelmesek. Többször is hallható volt egymás után, de a hang forrását sajnos nem sikerült meglátnunk.
Innen már csak a goromba, térdnek nem éppen kellemes leereszkedés volt hátra Nagybörzsönybe, visszacsöppenvén a fagyos télbe. Remek kis túra volt 700m-nyi szintemelkedéssel megspékelve.
Karácsony után érkeztünk egy kis bejgli ledolgozó baráti túrára Nagybörzsönybe. A cél az új rejtett kilátós ládák köré alakított kb 15 km-es túra volt. Lent a faluban hideg, -3 fok, ködös idő. Felfelé haladva az idő kitisztult, a nap kisütött és meleg is lett. A +5 fok körüli hőmérsékletben és szikrázó napsütésben még a kis sár sem zavart minket.
Az első találat a Hegyes-hegyen várt minket. A kilátópont és a rejtés is tetszett. A rejtekhely közelében fogyasztottuk el szendvicseinket. Közben a bekerített területről állatok dobogása hallatszott, de sajnos nem láttuk őket. Köszönjük az invitálást.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A mai napra a Börzsöny elmúlt 1-2 hónapban megjelent új ládáinak bejárást terveztem több kerékpáros körrel - GCMM14 kivételével, melyet majd egy tavaszi OKT túra alkalmából tervezünk felkeresni.
Az első biciklis körként GCH1H4, GCH1H1, GCMHK volt tervben. Az egyszerűbb biciklis megközelítés miatt GCH1H4-el kezdtem , mert a dózerúton jól megközelíthetőnek tűnt, majd onnan szinte csak lefele GCH1H1, majd talán egy kis gyaloglással GCMHK. Ez a kör sajnos egyúttal az utolsó is lett a mai napra, ugyanis az ebike-om motorja GCH1H4 után, GCH1H1 felé vezető út egy saras emelkedőjén megadta magát, anélkül pedig emelkedőn szinte lehetetlen ezt a bringát tekerni.
A biciklit a Magyar-hegyi erdészháznál hagytam, majd onnan a jelzetlen erdészeti úton indultam gyalog a láda felé, de 4-500 méter múlva vadkerítés állta utam így az észak felé forduló útonhaladtam tovább, mely egy jókora kerülővel, de szintén a Görbe-kőhöz visz. Ha erre jönnél célszerűbb a vádászháztól induló úton úgy 300m után lévő, szinte alig észrevehető leágazáson a P jelzésre átténi, így kerülő nélkül és kevesebb szinttel érhető el a láda. Ha elvétetted a leágazást, akkor szerintem még a vadkerítésénél is célszerűbb jobbra letérni a P-re, mint balra kerülni.
A láda rendben a helyén, szép kilátásba volt részem.