GCSTBA-1 koordinátán található cső tartóoszlop hátulján, laminált lapon a jelszó 1. része
GCSTBA-2 koordinátán található fa gyökerei között műanyag konyhai 10x5x5cm-es ládában a jelszó 2. része
A két jelszó egybeírva.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Autóbusszal érkezőknek Bakonybánk, Autóbusz-váróterem megállónál érdemes leszállni.
Menetrend
Gépjárművel érkezőknek Kisbértől a 8218-as úton Bakonyszombathely után lehet elérni Bakonybánk települést.
Javasolt parkolóhelyet a
N 47° 28,024' E 17° 54,145' 181 m [GCBADO+parkolo] koordinátán találtok. A parkoló az Önkormányzat nyilvános parkolója is egyben. Behajtani a kúria nyitott kapuján keresztül lehet. A parkoló mindig nyitva van.
1. Bánki Donát emlékszoba - Stróbel kúria:
N 47° 28,014' E 17° 54,126' 180 m [GCBADO-1]
Rövid sétánk elején tekintsük meg a Stróbel kúriát. A kúriát 1780 körül építették copf stílusban, meghatározó pontja a falu képének és hangulatának. Parkjában több faritkaság is látható. Korábban általános iskola, jelenleg óvoda található benne. Az óvoda egyik szobájában kapott helyet a Bánki Donát emlékszoba.
A vízturbinát és - Csonka Jánossal együtt - a porlasztót, a mai autók e nélkülözhetetlen kellékét feltaláló tudós pályafutásának írásos és tárgyi emlékei láthatók itt.
A Bánki-motor metszete, egy őt ábrázoló festmény, valamint szabadalmi okiratainak másolatai, számos cikke, szakkönyve, s más relikviák is helyet kaptak a gyűjteményben.
Külföldi egyetemeken szerzett díszdoktori oklevelei, magyar és külföldi kitüntetései is idézik munkásságát, a vendégkönyvben pedig a hazai tudományos élet legjelesebb szakembereinek bejegyzései olvashatók.
Látogatható hétfőtől csütörtökig 8.00-15.30-ig, pénteken 8.00-13.00 óráig. Egyéb napokon külön egyeztetéssel, bejelentkezéssel a Polgármesteri hivatalnál.
Bánki Donát
A világ gépésztársadalma jól ismeri Bánki Donát nevét. Bánki Donát (eredeti neve Lőwinger Donát) (Bakonybánk, 1859. június 6. - Budapest, 1922. augusztus 1. magyar gépészmérnök, feltaláló és műegyetemi tanár.
Elsősorban a Bánki-Csonka-féle motor (1888), a porlasztó (1893), a vízbefecskendezéses Bánki-motor (1898), majd a Bánki-vízturbina (1917) találmányaival vált világhírűvé.
A budapesti Műegyetemen szerzett gépészmérnöki diplomát. Az iparban helyezkedett el szerkesztőmérnökként (MÁV gépgyár, majd Ganz-gyár). Az egyetemen 1879-80-ban a műszaki mechanika tanszéken tanársegéd volt, majd 1899-től haláláig a hidrogépek, kompresszorok és gőzturbinák szerkezettanának professzora.
Munkássága szorosan összekapcsolódott Csonka Jánossal, akivel együtt 1890-re kifejlesztették az ún. Bánki-Csonka motort, amely a Ganz-gyár nemzetközileg is versenyképes terméke volt. A Pallas nagy lexikona szerzőinek egyike volt 1893-tól. 1893. február 11-én Csonkával együtt szabadalmaztatta a fúvókás benzinkarburátort (porlasztót), megelőzve ezzel a külföldön általánosan úttörőnek tartott Wilhelm Maybachot. 1894-ben szabadalmaztatta az első nagynyomású robbanómotort, a saját korában méltán világhírű Bánki-motort, amelynél a robbanókeveréket a hengerbe porlasztott vízzel hűtötte le, s ezzel a motor hatásfokát korábban nem remélt mértékben sikerült fokoznia.
Mind a kompressziónövelés, mind a vízbefecskendezés elsőként Bánki által tisztázott elvét később is alkalmazták, bár a Bánki-motor elterjedését a néhány évvel később megjelent dízelmotor megakadályozta. Az általa 1917-ben feltalált Bánki-turbina új utakat nyitott a törpe vízierőművek fejlesztésében. 1918-ban nagyszabású tervet dolgozott ki a Vaskapu vízerejének hasznosítására.
A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt 1911-től. A vízturbináért Bánkit halála után négy évvel 1926-ban a Magyar Tudományos Akadémia nagyjutalmával tüntette ki. Irat- és kézirathagyatékának nagy része a BME OMIKK Levéltárában digitalizálva is megtalálható. Jelentős gépszerkesztői munkássága, szabadalmi tevékenysége mellett nagy hivatástudattal látta el oktatói feladatait. Nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a hallgatók felkészülését előadásjegyzetekkel is segítse. Egyetemi tanári tevékenysége során a mérnökképzésben bevezette a laboratóriumi képzést.
1922. augusztus 1-én alkotó ereje teljében, Budapesten elhunyt tudós 136 hazai és külföldi publikációt hagyott hátra az utókor számára. 1922. augusztus 3-án temették el Budapesten a Farkasréti temetőben. Sírjának adata: 47/2. parcella 1. sor 7-8. Az Országos Műszaki Múzeum a síremléket védetté nyilvánította.
Bánki Donát részletes
önéletrajza
2. Stróbel kastély - Bánki Donát szülőház:
N 47° 27,969' E 17° 54,249' 168 m [GCBADO-2]
Sétánk végén tekintsük meg a Stróbel kastélyt. A kastély helyén állt a község neves szülöttének, Bánki Donátnak a szülőháza.
1922-ben emelték az épületet a Stróbel család jóvoltából. Késő szecessziós épület, kőberakásos díszítéssel. A hátsó bejárathoz vörös márvány lépcső vezet fel. A Stróbel család nem volt nemesi származású, vagyonukat üzleti vállalkozásból szerezték. A kúriát 1945 után állami tulajdonba tették, és több részre osztották fel később.
"A település ma is az egyik legszebb épülete. Az épület több lehatárolt helyiségcsoportra oszlik. Az utcafronti részében korábban egy élelmiszerbolt is működött. Az épület statikailag kifogástalan, erős és stabil, részben alápincézett. Tetőszerkezete kétállószékes fedélszerkezet. A kastély belülről is teljesen fel lett újítva, ám amint belépünk, csodálatos, hatalmas helyiségekbe érkezünk, szobáról szobára haladva körbe lehet járni, a mennyezet megőrizte építéskori mivoltát, a tetőtér pedig egyszerűen varázslatos."
A kastély nem látogatható, magánkézben van. Egy
videó bemutatja.
Források
Bánki Donát wikipedia
önéletrajza
Száz éve hunyt el a híres magyar feltaláló, Bánki Donát
Köszönet a láda ötletgazdájának
V_Gabor-nak.