Elhelyezés időpontja: 2003.05.17 10:25
Utolsó lényeges változás: 2012.06.24 16:35
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: adamax, Kyra és guess.who
Ládagazda: guess.who Nehézség / Terep: 3.0 / 3.5
Megtalálások száma: 355 + 6 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Komlóska, a Zempléni hegység déli részén található település gyönyörű környezetben fekszik, és történelme is bővelkedik érdekességekben. Ezért gondoltuk úgy, hogy itt rejtjük el első ládánkat, melynél a Komlóskán tősgyökeresnek számító Drev barátunk - akit sikerrel fertőztünk meg a geokesseléssel - is segédkezett.
A falu felett magasodik a Pusztavár-tető (426 m), melyen valaha büszke vár állott. A faluból egyébként egy nagyon alaposan kiépített és rendkívül érdekes tanösvény is indul - a "Telér tanösvény" -, melynek egyik állomása ez a hely. Aki esetleg nem siet, annak melegen ajánljuk a nyolcas formát leíró tanösvény véigjárását (az ösvény 4 óra alatt küzdhető le, amely 9 km hosszú és 500 m szintkülönbséget hidal át - kirándulásvezető füzet kérhető az Önkormányzatnál, tel.: 47/338-127).
A ládához vezető utunkat kezdjük el a Komlóska falu legelején található Malomkertnél, ahol egyébként az autónkat is letehetjük (N 48° 20.158 - E 21°27.096). Innen az erdőgazdasági útra térjünk rá, majd a 8. állomás feliratú táblánál induljunk el toronyiránt, és kövessük a piros T jelzést. A N 48° 19.799 - E 21° 27.160 koordinátájú pontnál elidőzhetünk, félelmetesen jó a kilátás Komlóskára (Pusztavár kilátópont). A csúcs elérése után jöhet a ládakeresés: a tetőről Komlóska irányába kell elindulni és egy szikla közvetlen környékén kell keresgélni.
A várról: a XIV. század második felében épült a Komlóskai-medence egyetlen természetes bejáratát képező völgy fölé emelkedő hegycsúcsra. Építtetője a falu akkori birtokosa, a Csirke-család volt. A XV. század folyamán már a Debrői-család birtoka. Ekkor foglalja el Giskra huszita vezér, akitől a vár sorsára nézve végezetes harcok árán Mátyás király veszi vissza. A vár ugyanis ekkor elpusztul és később már nem építik újjá. A Pusztavár elnevezés erre a hosszú romos időszakra utal. Az erődítmény téglalap alaprajzú volt és a két végén egy-egy körbástya erősítette. A monda szerint a hegyvidék többi várához hasonlóan föld alatti alagút kötötte össze a sárospataki várral. A várat és környékét az utóbbi években egyre jobban megtisztították, restaurálták. A kilátás lenyűgöző, a távolban a Bodrog folyó, és szép időben még Tokaj is látható. A másik irányban Komlóska hosszan elnyúló házsorai láthatók a környező hegyekkel.
Komlóskáról és környékéről: a Komlóskai-medencét az egykori vulkáni kitörési központokból kiinduló lávafolyások hozták létre. A zárt mélyedést közrefogó lávafolyások maradványai a medencét övező, egyvonalban elhelyezkedő peremi hegyvonulatokban (Barlang-hegy, Szkalka, Mogyorós-tető, Borz-hegy, Nagy-Papaj) keresendők. A medence felszínét később folyóvízi erózió formálta tovább. A település a legmélyebb völgybevágódásban helyezkedik el. A házak a szűk völgyben szorosan követik a patak, illetve az azzal párhuzamos út vonalát.
A történelme során többször elnéptelenedett és újratelepült falu (melyről az első írásos emlék 1395-ből származik és sokáig a Rákócziak birtokához tartozott) mai lakóinak ősei a XVIII. század első felében érkeztek Sáros vármegye északi részéről. Így lett Komlóska az egyetlen olyan magyarországi település, ahol a ruszin nyelvet, pontosabban annak szlovák elemekkel telített lemk nyelvjárását ma is beszélik. A környező magyar és szlovák falvak közé ékelődött kárpátukrán (ruszin) lakosságú Komlóska népe napjainkig megőrizte nyelvét és az Északkeleti-Kárpátok népeivel rokon kultúrájának sok elemét. A földrajzi zártság, a vallási és nyelvi elkülönültség eredményeként Komlóskán kizárólag görög katolikusok élnek, és ennek köszönhetően a környező településektől való eltérés következtében a hagyományos szellemi kultúrát egészen a legutóbbi időkig képes volt megőrizni az idegen hatásoktól.
Komlóskán számos vendégház és panzió található, éppen ezért ideális szálláshely a zempléni geoládák felfedezéséhez. A szállásfoglalást legegyszerűbben a Polgármesteri Hivatalon (telefonszámot ide majd beírjuk) keresztül lehet elintézni, itt akár 40 fős csoportot is képesek fogadni! Rendszeresek a ruszin nemzeti ünnepségek, a leghíresebbet augusztus első hétvégéjén rendezik. A falu közepén ruszin tájház, északi végében ruszin emlékpark (egy mostanában kialakított gyönyörű tóval) található. Érdemes őket felkeresni!
Azt sem szabad elfelejteni, hogy Komlóska a Tokaj-Tolcsvai borvidék szerves része! A Tolcsván palackozott borok egy része a falu környékén terem. Sajnos az utóbbi években Komlóskán a művelt szőlőskertek száma megcsappant, ám a helyi hagyományoknak megfelelő borkészítést a környékbeli szőlőkben tovább gyakorolják a falusiak. Főleg a Furmint és a Hárslevelű számít gyakori nedűnek a faluban. Erős, testes, minőségi borok készülnek Komlóskán, a nemespenészes pincékben, hordókban tárolva igazi kincseket őriznek a helybeliek. Ínyencek bátran vásároljanak termelői bort, Drev külön ajánlata a Polgármesteri hivatallal szembeni lelőhely: Bernát bácsi borából mindig található otthonában is! :-) A geoláda elrejtésekor még sajnos korai az időpont, de a később érkezők részére elárulunk egy titkot: a 2002-es évjárat egészen kiválóra sikeredett!
Jó keresést, ládavadászatot!
Zsuzsi, Ádám és a friss geokesselő: Drev (Árpi)
Ládatörténelem
-----------------
2003.05.17. Kikerül az eredeti láda, rejtője adamax
2005. Kyra örökbefogadja
2010.09.05. A Kyrától örökbefogadott ládát leellenőriztük, a betelt logbookot kicseréltük, a dobozból a szemetet eltávolítottuk, a jelszót lecseréltük.
2012.06.24. A láda újratelepítve, ugyanott, de másik üregben várja a keresőket.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Komlóska és környéke régi vágyam volt, végre eljutottam ide is.
Az ajánlott útvonalon jöttem fel, a kék ferdén jöttem le. Szerencsére, mert felfelé a kék kissé nehezebb lett volna, mint a piros.
Fentről csodálatos a kilátás! Fotózgattam, logoltam, aztán indultam tovább.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Szuszogtatós volt... A ládarejteket mutató képen látható fa már nem létezik. A túristajelzés kanyarulatában a "belső" ív melletti sziklák között.
Jó a rejtek. Sajnos egy nagyeszű sündisznócska a vizes, penészes régi logbookot összecsomagolta az új füzettel. Utóbbit kb. fél órán keresztül napoztattam.