WAP:
Valódi láda a parkon kívül, a dél-nyugati sarok közelében.
A szoborpark
Szigetvár határában, a Csertői-tavak mellett található egy érdekes és tanulságos hely: a Török-Magyar Barátság Park.
A török állam közreműködésével 1996-ban kialakított parkban áll Zrínyi Miklós és Szulejmán szultán portészobra, Metin Jurdanur török szobrászművész alkotása, az itt elhunyt török uralkodó jelképes nyughelye előtt.
A bukásra ítéltetett várat 1566-ban példátlan hősiességgel és meglepő hatékonysággal mindössze 2500 magyar katona védte a 60000 főnyi török haderővel szemben. Utolsó csepp vérükig, az időközben maroknyira fogyott csapat híres kirohanásáig nem adták fel Sziget várát. A szultán azonban már nem élhette meg a győzelmet, mert két nappal előtte elhunyt.
Ma az itt halálát lelt két nagy ellenfél szobra nem néz farkasszemet, hanem együtt tekintenek küzdelmük színhelye, a vár felé.
Szulejmán szultán mauzóleuma eredetileg a közelben lévő barokk templom helyén állt (
GCTBEK). Az egykori palánkkal körülvett erősség mauzóleumában (türbéjében) temették el az 1566-os ostrom idején elhunyt szultán szívét és belső részeit, testét pedig bebalzsamozva, a róla elnevezett isztambuli dzsámi díszes türbéjébe vitték.
Szulejmán 1520-ban került a birodalom élére és uralkodott 1566-ig Szigetvárnál bekövetkezett haláláig. A török állam az ő uralma alatt ért hatalma tetőpontjára. I. Ferenc francia királlyal szövetségben a Habsburgok hatalmának megdöntésére törekedett, amikor Bécs ellen háromszor, Magyarországra hétszer vezette személyesen seregeit. Kiváló államférfi, művelt, több nyelven beszélő, költői tehetséggel is megáldott nagy hadvezér és diplomata volt. A világ legjelentősebb jogalkotói között tartják számon, nem véletlenül kapta a "törvényhozó" melléknevet.
Evlia Cselebi török utazó leírásából tudjuk, hogy Szulejmán szultán türbéje márványból készült. Említi, hogy az 1664-es téli hadjárat alkalmával Zrínyi, a költő katonái a türbét védő erősséget felégették, de tiszteletben tartották a sírhelyet, amely addigra jelentős mohamedán zarándokhellyé vált. A pompás türbét 1693-ban egy osztrák katonatiszt romboltatta le. Közelében található a Török-Magyar Barátság park. E park helyén állt az 1566. évi ostrom idején a török szultán sátra.
A láda
A láda a szoborparkon kívül, a dél-nyugati sarok közelében vár.
A ládát magam számára is váratlanul helyeztem el Pécsről hazaúton. Nem mintha gyakran erre járván nem jutott volna eszembe számtalanszor a lehetőség, de gondoltam, legyen ez a baranyaiak dolga. Mivel azonban eddig nem történt meg, a csomagtartó meg épp tele volt komoly mennyiségű, egyéb ládák felújítására vásárolt alapanyaggal, a hely mellett elhúzva másodpercek alatt döntöttem és visszafordultam.
Ládatörténet
A láda 2004. decemberi információ szerint elveszett.
2005. március 10-én eredeti helyén pótoltam.
2005. szeptemberében újra elveszett, virtualizáltam.
2005. október 25-én újra valódi láda került - más helyre.
2011. március 15-én az elveszett ládát új helyen pótoltam.
2016. tavaszától őszéig a parkot felújították, a láda működése szünetelt. Novemberben éledt újra.