WAP:
A láda egy kb. 2-3 méter magas sziklafal tövében, (312 méterre a megadott bázisbejárattól nyugatra), mélyen betolva egy nagyobb kő mögé.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Az elrejtés, és a hely:
A láda első gazdája és elrejtője: Demecs István (dmx) választotta ezt a helyet, még 2001.10.14-én. Mivel ő már nem aktív, hivatalosan lemondott a ládáról, Mákos vette át, 2004.02.12-én. Mákos után én lettem a láda gazdája, 2018 végén.
A láda a 646 méter magas Középső-Hajagon, a Bakony harmadik legmagasabb hegyén található.
A Hajag hegycsoportja a Bakony-hegység Öreg-Bakony kistájának része. A Hajag hegyvonulatának mészköve a földtörténeti középkor tengereiben keletkezett. Északon a Gerence-völgyig húzódik, délen a 8-as főközlekedési utat magába foglaló Veszprém-Devecseri törésvonalig tart. Nyugatról a Gella-patak völgye, keletről a Hárskúti-medence határolja. A nyugati oldalon hatalmas sziklalépcsők szakítják meg a lejtőt, melyek alsó szakaszán gyakoriak a kőfolyások. A lejtőkbe mély völgyek vágódnak be. Legérdekesebb a Rend-kő mészkő sziklaalakzata. Oldalában található a Törkő-lik barlang, aminek ládája is van már: GCTLK https://www.geocaching.hu/caches.geo?id=5954 . Ha van időtök, feltétlen keressétek meg, nagyon vadregényes a szurdokvölgy és a sziklafalak.
A kistáj fontosabb látnivalói:
Fekete István kilátó
N 47° 9,456' E 17° 48,073'
Közöskuti-árok geológiai bemutatóhely
N 47° 9.858' E 17° 47.039'
Szekrényes-kő
N 47° 12.784' E 17° 44.590'
Tör-kő-lik barlang
N 47° 11.384' E 17° 45.033'
Pilóta emlékmű magyar
N 47° 11.931' E 17° 45.181'
Pilóta emlékmű szovjet
N 47° 11.654' E 17° 44.554'
(A pilóta emlékművek egy-egy repülőgép-baleset emlékét őrzik - a szerencsétlenül járt gépek a rossz látási körülmények miatt belerepültek a hegyoldalba (a szovjet balesetben egyszerre három, kötelékben repülő vadászgép járt szerencsétlenül...)).
(Forrás: www.hajag.hu)
A rejtés közelében van egy rendkívül érdekes objektum, amit szintén a Magyarországon ideiglenesen (már nem) állomásozó szovjet hadseregnek köszönhetünk: a BARSZ-504 fedőnevű, katonai kommunikációs bázis. Az itt kiépített antennarendszerrel digitális (figyelem: 1987-et írunk!) jeleket sugároztak a troposzféra felé, az onnan a visszaverődött jeleket a pedig a kommunikációs lánc szomszédos állomásán fogták és továbbították. A rendszer vázlatát az egyik csatolt képen láthatjátok.
A "BARSZ" rövidítés önmagában is értelmes szó, orosz jelentése hópárduc. A mozaikszó pedig, feloldva és lefordítva: "védett, autonóm rádiórendszer".
További részleteket ezen ai linken olvashattok erről a nagyon érdekes, hidegháborús technikai létesítményről:
https://falanszter.blog.hu/2012/01/14/expedicio_a_bakonyi_atombiztos_szovjet_vasszornyhoz
Be lehet-e menni a bázis területére? A hivatalos válasz: NEM! Erre tábla is figyelmeztet. Azon kívül viszont senki más, bár a bázis MAGÁNTERÜLET. Saját felelősségére bárki bemehet. A
N 47° 11,327' E 17° 44,410' 654 m [GCBKHA+Bejarat] pontnál található a főbejárat.
A bázis területén óvatosan, a lábatok elé nézve közlekedjetek! Bár a földalatti részek főbejáratát bretömedékelték, kisebb-nagyobb aknák, lejáratok fedetlenül rejtőzhetnek a növényzettől takarva, balesetveszélyt jelentve az ott mászkálókra.
A bejárattól jobbra az őrség romos épülete látható, mögötte a garázsok maradványai. Az izgalmas részek baloldalon vannak-voltak: a földalatti bázis felszíni építményei, illetve az antennatornyok. Sajnos (vagy nem sajnos...), a 2019 áprilisa után érkezők már lemaradnak az antennatornyok látványáról, és a róluk látható panorámáról: május elején elbontották őket. Megjegyzem, amikor én jó 20 évvel ezelőtt utoljára felmásztam rájuk, már akkor is elég rozogának éreztem őket...
A földalatti bázis megvan, de én személy szerint nem javaslom a lemászást - veszélyes hely, és már nem túl érdekes. Sötét, zegzugos, és már mindent elloptak lentről...
Csak körültekintően, és óvatosan mászkálni arrafelé! :-)
A láda:
A láda, mint az első két képen láthatjátok, egy kb. 2-3 méter magas sziklafal tövében található, mélyen betolva sziklafal pereme alá. A képeken látszik a láda pontos helye.
FIGYELEM!!! A láda egy sziklafal aljában van, ami közvetlenül a láda felett 2-3 méter magas. Így aki kelet felől közelíti meg a ládát, legyen különösen körültekintő! Déli irányban haladva, a sziklafal nem messze a ládától "elfogy", így könnyen kikerülhető, ne másszatok le rajta ott, ahol magas!
Megközelíthetőség:
Mindenkinek kedve szerint! Lustábbaknak (hétköznapi, nem terepjáró) autóval majdnem egészen a ládáig lehet menni, ugyanis Herend központjából északra, a vasúton átvezető betonút egészen az általam megadott bázis bejáratáig visz. Ekkor a terep majdnem 1, 1.5-nek felel meg. A betonút Herend után kb. 1 km-re elágazik, itt balra kell tartani, majd a
N 47° 11,131' E 17° 45,555' 503 m [GCBKHA+Elagazas] pontnál (innen kb. még 1,5 km a célig) ismét balra kell kanyarodni a bázis irányába. A megadott utóbbi ponton érdemes hagyni az autót, ha télen nagy hóban keresitek fel a ládát, ugyanis Herendtől az adott pontig tapasztalataim szerint még a legnagyobb havat is eltúrják és csúszásmentesítik az utat (hólánc azért legyen bekészítve), de onnan balra fel (ez is betonút), télen már olyan körülmények uralkodnak, mint a harmadik képen (ha nagy hó van) is látható.
De, aki nem lusta, és túrázni is szeretne egy jót, annak ajánlanám a számos turistaút egyikét, Csehbánya, Farkasgyepű, Hárskút, Bakonybél felől. A fent javasolt látnivalók némelyikét útbaejtve, nagyszerű, nem túl nehéz túrákat lehet tenni a vadregényes környéken.
A közvetlen közelben begyűjthető ládák: GCAUG, GCFESE, GCBKBK, kicsit távolabb pedig számtalan bakonyi láda kereshető.