Kivonat:
Hagyományos láda az épületen kívül, a hídnak a bejárathoz legközelebbi sarka közelében, kőpad alatt.
Látványtár
Tapolca szomszédságában, a Csobánc lábánál, gyönyörű környezetben fekszik Diszel falu. Természetes szépsége mellett egyik nevezetessége a Látványtár. Ez egy régi malomépületből kialakított kiállítóterem, melyben évente cserélődő, különleges hangulatú gyűjtemények láthatók. Nem történeti, nem képzőművészeti kiállítás, hanem mindig egy adott téma körül valami egészen sajátos látásmóddal összeállított látványegyüttes.
Az intézmény önmagáról a következőket közli: Az alapítvány Dr. Gyökér Kinga és Vörösváry Ákos elhatározásából és gyűjteményéből született 1990-ben. Célja a tárgyi látáskultúra összefüggéseinek újrateremtése, fejlesztése. Célja megvalósítása érdekében az alapítvány gyűjtőtevékenységet folytat (itt nagy hangsúlyt kap a kortárs művészet), kiállításokat rendez a LÁTVÁNYTÁR anyagából, ezekhez katalógusokat ad ki, múzeumot hoz létre a gyűjtemény számára, egyes tárgyainak művészi újrafelhasználására ösztönöz.
A LÁTVÁNYTÁR múzeuma - Első Magyar LÁTVÁNYTÁR néven - a Balaton-felvidéki Tapolca-Diszel központjában álló, Mujdricza Péter építész tervei alapján újjáépített malomban, 1997. június 28-án nyílt meg. Kiállítóterülete 280 m2, cca 200 folyóméter fal, 3 szinten. A múzeum évente a Látványtár anyagának más és más részét mutatja be, emellett a későbbiekben ideiglenes és vendégkiállításoknak is helyet ad.
Az ezredfordulóra vendégház készül a múzeum mellett, műhelyekkel, (pillanatnyilag mintegy 4000 kötetes) könyvtárral, nyílvános olvasóteremmel (az alkotók és kutatók számára is).
A Látványtár télen-nyáron látogatható 9-16 óra között, hétfő kivételével. A nyári félévben rendes nyitvatartás, a téliben telefonon hívható gondnok percek alatt kijön és kinyitja.
Láda
Hagyományos láda az épületen kívül, a hídnak a bejárathoz legközelebbi sarka közelében, kőpad alatt. (A személyzet tud róla.)
A 2003-2004. évi leírás:
A 2003/2004. évi kiállítás a mulandóságról szól, és szerintem az eddigiek közül ez az egyik legjobb. Nyáron minden nap 10-18 óráig tart nyitva, szezonon kívül a kifüggesztett számon hívható gondnok átjön és megmutatja. A belépő 300 forint, diák/nyugdíjas 200. Az épületben hangulatos kávézó is van mérsékelt árakkal; akár enni is lehet.
Mivel a lényeg itt a kiállítás, és a belépőjegy ára sem túl magas, úgy gondoltam, hogy itt bizony belülre teszem a jelszót; csak az keresse, aki nem sajnálja a belépő árát és az idejét.
2004. július 16.
A kiállítás ezúttal nem cserélődött ki egy év után, hanem kibővült a Fábry-féle "dizájncenter" gyűjteményével, ami szellemiségében voltaképpen elég jól illeszkedik a meglévő, mulandóságról szóló kiállításhoz. (Kis mértékben ugyan csonkult az eredeti, de összességében gyakorlatilag kétszeresére nőtt, a jegyár 100 forinttal emelkedett.) Ennek kapcsán persze olyan komoly publicitást kapott a hely, mint eddig soha. Ezen lehet fanyalogni vagy örülni, ez van. A média teljhatalma ugyan aggasztó, de néha célba talál. A többség számára valószínűleg a dizájncenter irányába tolódik a kiállítás súlypontja, de nekem továbbra is az eredeti részben van.
A 2005. évi leírás:
2005. nyár elején kicserélődött a kiállítás; a mulandóság szellemében a róla szóló kétéves kiállítás is elmúlt, a dizájncenterrel együtt.
Az új, "A műgyűjtés dicsérete" c. tárlat az előzőhöz képest kissé közelebb került egy hagyományos képzőművészeti kiállításhoz, bár a szokásos Látványtár-hangulat és szellem hibátlanul érezhető. Húsznál több magángyűjteményből vendégeskednek itt a 60-as évektől napjainkig keletkezett művek, egy szoba pedig műveivel a 2004-ben elhunyt Tamás Noémi festőművészre emlékezik. A Látványtár a nyár folyamán egyéb programokat is rendez: koncertek, előadások.
A kiállítás 10-18 óra között tart nyitva.
Jegyárak: felnőtt - 400Ft, nyugdíjas, diák - 250Ft, csoportos 15 főtől - 250Ft.'
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?