Elhelyezés időpontja: 2003.08.20 15:00
Utolsó lényeges változás: 2017.06.28 10:20
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Cova, SylverRat + Bogee, Bütyök + Zulu, MaciMac, Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 3.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1300 m
További infók: http://www.vendegvaro.hu/31-5247
Megtalálások száma: 701 + 6 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
A geoláda megtekinthető a geocaching.com-on is. A fordítást gym készítette.
WAP ON
Mikroláda (8.5 cm belső átmérő, 6 cm magas, 0.25l) egy kisebb üregben, Mecseknádasd határában.
WAP OFF
Bevezető
Egy különleges szellemiségű várromhoz hívlak ezzel a ládával: egy kis időutazásra a kora középkorba, államalapításunk idejébe.
Rejtés
A geoláda kisebb üregben, szögletes kő mögött rejtőzik (henger: d= 8.5 cm, m= 6 cm, 0.25l), a turistaútról K-re. Ne gurulj le!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Réka-vár legendája A néphagyomány és számos történész szerint itt született Skóciai Szent Margit. Az első ezredforduló évei nemcsak a Kárpát-medencében, de a Brit-szigeteken is mozgalmas, váratlan történelmi fordulatokban gazdag időszakot hoztak: Vasbordájú (Ironside) Edmundnak, az angolszászok királyának halála után Knut, dán uralkodó foglalta el a trónt 1016-ban. Knut gyilkos szándékai elől Edmund két fiát Szent István udvarába menekítették, ahol a király gondoskodott neveltetésükről. Az egyikükhöz, Edwardhoz, első magyar királyunk feleségül adta lányát, Ágnest, és birtokot is adományozott neki.
Angliába való visszatérésükig, 1058-ig a Réka-várban élt a
család, és itt született 1045-ben Margit nevű lányuk.
Margit később III. Malcolm skót király felesége lett, és sokat tett a skót állam kialakitásáért és a katolikus vallás elterjesztéséért. 1251-ben szentté avatták.
Réka-vár
Mecseknádasd és Óbánya között, a Réka-völgy és az Óbányai-völgy által határolt keskeny, éles gerincen, amit a helyiek Langhöhe (Hosszú-tető) névvel illetnek, emelkedett hajdan Réka-vár.
Az 1937. évi próbafeltárások, s a későbbi kutatások során meglepően nagyméretü vár nyomait találták: a 400 méter
hosszú, 30-50 méter széles várudvart magában foglaló falakat egyes kutatók bronzkori vagy frank eredetűnek tartják.
1963-ban Papp László régész végzett felderitő ásatásokat a
vár területén, melynek során megállapította, hogy a mintegy 205 m hosszú és maximálisan 36 m széles várudvart 3 m széles kőfal vette körül. Egy többszintes torony és további épületek maradványait tárta fel. A vár alaprajzi elrendezéséből és a talált cserépedény-töredékekből a régész a vár építésének idejét a 13. századra teszi, de nem zárja ki a Szent István kori keletkezés lehetőségét.
A török időkben valószínűleg tűz pusztította el a várat. Azóta a természet lassan újra birtokba veszi a hegygerincet.
A hely első írásos említése egyébként egy 1235-ből való okiratban található, amelyben Terra Britanorum de Nadashnak nevezik a környező birtoktestet. Megközelítés
Személygépkocsival: a 6-os útról Mecseknádasdnál N 46° 13,269' E 18° 27,278' 217 m [GCREKA+LETERES] Óbánya felé letérve a N 46° 13,449' E 18° 26,086' 232 m [GCREKA+PARKOLO] parkolónál érdemes megállni. Autóbusszal: célszerű Mecseknádasd, temető megállóig utazni. Onnan mint szgk-val.
A parkolótól a (Z) turistajelzésen, egy meredek kaptatón a gerincre hágva jutunk a várhoz (és a ládához).
Ládatörténet
2017.06.28 Frissítettem az oldal adatait, pontosítottam a rejtek leírását.
2017.05.12 A láda új naplófüzetet és jelszót kapott, a koordinátákat is újramértem.
2011.11.27 A láda Iván bákérésére a turistaúttól keletre, az ősi falaktól kicsit távolabbra költözött.
2008.01.20 A láda teljes felújításon esett át (új doboz, logbook, néhány plusz ajándék). Köszönet az ÉjszakaiRagadozók-nak a kihelyezésért!
2007.09.10 A ládát adoptáltam covától. Köszönet az eredeti rejtésért és a négyévnyi gondoskodásért.
2003.08.20 15:00 Az eredeti rejtés időpontja.
TFTC! ♥️ Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget és a munkádat!
Leírás és képek otthonról! [Geoládák v3.12.10]
A DDKT végeztével egy kis muníciót magamhoz véve, indultam a Réka-vár kincses ládáját felkutatni. Nem semmi a pálya felfelé! A láda megvan, kapaszkodós volt és köszi Blasius McKaynek, hogy friss, ropogós logfüzetbe írhattunk.
Simán el tudtam képzelni, hogy itt egy vár állhatott nagyon-nagyon régen.
Már kirándulás és ládázás hiányom volt és az sem gátolt, hogy épp lábadozófélben vagyok egy csúnya megfázásból. Elcsábítottam a nejemet is és a kiskutyánkat Málnát. Először a szomszédos Templom-hegyre caplattunk fel a GCDDK2-ért, majd azt megszerezvén lehoztuk a völgybe és elrejtettük. Utána veselkedtünk neki a Réka várhoz vezető ösvénynek. Igen meredek volt, de szerencsére nem túl hosszú. Látszik, hogy nagyon erőmet vesztettem. Igaz a betegség sem segített. Lassan haladtunk, sokszor megálltunk. De így fotózhattam illatos hunyort is. Érdekes nézni Kukucska 3 héttel ez előtti képeit, ahol mindent csupa fehér hópaplan takart. Ennek most nyoma sem volt. De így is szép volt a táj, s a fák között kikandikálva még Mecseknádasd házait és templomát is láthattuk. Remek kis séta volt.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Kirándulásra csábított a napsütéses november és a szabad délután. A GCALPI után Réka várát is felkerestem. Kedvelem ezeket a keskeny erdei ösvényeket, mint amilyen a ládához is vezet. A csúcson volt idő nézelődni. Hihetetlen, mekkora kiterjedése lehetett hajdan a várnak!
A doboz elég szutykos volt, a logfüzet nedves, toll hiányzott. Egyesületi csereládára cseréltem a dobozt. A használható ajándékokat és a régi logfüzetet bent hagytam, új logfüzet és toll került a dobozba laminált figyelmeztetőlappal együtt. A szemetet és a régi dobozt kidobtam.
Köszönöm a rejtőnek, hogy elkalauzolt erre a helyre. Geoláda nélkül valószínúleg, ez az élmény is elveszett volna számomra.
GCOBKI felől jövet folyamatosan közeledő dörgésben volt részem, és a várhoz érve az eső is eleredt, ezért sajnos csak rövid időt töltöttem a "várban" és a környékén, majd - tervezett túrámat lerövidítve - visszatértem Óbányára. Pedig "bakancslistás" hely volt, soha nem jártam itt korábban, és érdekes volt látni, hogy milyen viszonylag nagy területe lehetett a várnak...
A nagy rohanásban a keresztet, és az információs táblát sem találtam meg, így Skóciai Szent Margit emlékezetére és életútjára vonatkozó ismereteim csak utólag, a ládaleírásból gyarapodtak. Talán majd legközelebb szerencsésebb leszek.
A láda rendben van, a rejtés könnyen megtalálható. Viszont íróeszköz hiányzik belőle (ezért, illetve az eső miatt a helyszíni logolást ki is hagytam) - vigyetek bele! Inkább a ceruzát javaslom, mert a doboz a "szokásos" Fairy-féle, kisméretű példányok egyike, és egy félbevágott ceruza is csak éppen hogy fér el benne.