650 ml-es négyfülű kéttörzsű fa odvában a Csurgótól ÉK-re.
A ládába TravelBug helyezhető.
Javasolt parkoló: N 46° 11,689' E 18° 19,006' 302 m [GCHIDA+parkoló]
A Hidasi-völgy
A Hidasi-völgy a Keleti-Mecsek egyik, korábban romantikusnak, ma inkább vadregényesnek mondható völgye.
A XX. században igen kedvelt kirándulóhely volt a meredek falú, hol keskeny, hol kiszélesedő völgy. Akkoriban a turistaút a virágokkal meghintett völgy közepén vezetett, a lustán kanyargó patak fölött számos kis fahíddal.
Mostanra a hidaknak nyoma sem maradt, a virágos rét sok helyen inkább már erdő, az ösvény a patak menti domboldalra szorult, sok a kidőlt, öreg fa. A turista viszont jóval kevesebb. Látnivaló, szerencsére, van most is elég!
A Csurgó
A völgy közepe táján érdekes természeti képződményt, a Csurgót láthatjuk.
N 46° 12,157' E 18° 19,518' 332 m [GCHIDA+látványos terület]Ezt hivatott bemutatni ez a láda, míg a völgy másik szakaszának szépségére a
GCHV hívja fel a figyelmet.
A Csurgó születését egy a domboldalról érkező pataknak köszönheti. Ez a patak egy kb. 6 m magas vízesést képez egy folyton növekvő mésztufagáton. Ezen csurog-csepeg le, majd jut el a Hidasi-völgy patakjába. Tavasztól-őszig látványos a mohos kőzeten folydogáló, csepegő víz, télen ámulatba ejtő a jégbe dermedt szépség.
Mi is az a mésztufa?
A mésztufa (édesvízi mészkő vagy travertino) képződése felszíni karsztjelenség, amely a Mecsekben több helyen is megfigyelhető.
A csapadékból a talajba beszivárgó víz sok szén-dioxidot nyel el a levegőből, így szénsav képződik. Ez a gyenge sav a talajszint alatt a mészkővel érintkezve oldó hatást fejt ki. Ha a víz a felszínre bukkanásakor nagy mennyiségű oldott mészkövet (CaCO3)-at tartalmaz, akkor az olyan helyeken, ahol a folyása felgyorsul, a szén-dioxidot leadja. Ennek következtében a benne oldott mész is kicsapódik és lerakódik a patakmederben és az abba belehullott ágakra, levelekre. Kéregszerű bevonatot képez, ami lassan szilárd, lyukacsos kőzetté áll össze. A mésztufa képződése során látványos gátak, lépcsők, apró tavacskák, zuhogók keletkeznek.
A terület kiemelten védett, ezért kérek mindenkit, fokozottan vigyázzon erre a környezetre!
A mésztufa védett, letörni nem szabad!
Családi emlékezet (Édesanyám, Dr. Novotny Judit meséli)
"Apám (1907-1951) anyámmal együtt nagy természetbarát volt. Gyakran, sokszor nagy társasággal együtt mentünk a Mecsekre kirándulni. A Hidasi-völgy, a Csurgó volt apám kedvenc helye. Ő terelte el a kis patakot, hogy az vízesést alkotva lefolyjon a nagy mésztufa sziklán, ahol valamikor eredetileg is folyhatott, csak időközben más, kevésbé látványos utat talált magának.
Mindig rezuláztunk, áttörtünk bozótokon. Sose mentünk huzamosabb ideig a rendes úton, vagy ritkás erdőben. Még most is emlékszem, hogy mennyire marta a sok kis karcolást kirándulás után a forró fürdővíz.
A Jávorka-Csapody féle növényhatározóból mindig kikerestük az újonnan látott növényeket."
Ládatörténet
2017.03.29. A láda gondozását Strombus és Péter60 átvette, a rendszeresen eltűnő dobozt új helyen pótolta, az oldal kép- és szöveganyagát frissítette.
Az eltelt 13,5 év alatt a ládának 301 megtalálása volt. Átlagos értékelése: 4,55 (környezet 4,79, rejtés 4,38, web 4,49).
2017.03.27. A több mint 4 hónapja beteg láda szabályainknak megfelelően - plusz még a Ládadokikkal is egyeztetve - olyan új ládagazdához került, aki vállalta, hogy 2017. április 30-ig gyógyítja a ládát és aktualizálja a leírást. [Admin(Fazék)]
2016 júniusában a láda ismét eltűnt.
2015.03.21. A ládát Strombus pótolta.
2013.03.16. Bubuka dobozt nem, csak ajándékokat és logbookot talált, így a dobozt pótolta.
2012.10.13. A ládát Kis-Molnár gyógyította.
2009.05.02. Az eltűnt logbookot Feri60 pótolta.
2007.09.10. A ládát Fairy adoptálta covától.
2003.08.22. Cova elrejtette a geoládát.