WAP: A láda újra kint van, a koo-k már oda mutatnak. Nyárfa! Alternativ: 737-es gátoszlopon. WAP end.
Újra kint! 2012.IV.29.
A milotai mézes diótorta nyerte el 2013-ban a "Magyarország Tortája" címet. GRATULÁLUNK!!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Újratelepítettem a ládát, de most kicsit arrébb, az eredeti helytől kb.25-30 méterre. Ezúttal egy nyárfa vigyáz rá, karmagasságban. Remélem, nem tűnik el olyan hamar, mint az eddigiek. Ha újra nyoma vész, akkor az alternatív lehetőség a következő: keresd a 737-es gátoszlopot (N48°6.974' E22°47.450') ahol fejmagasságban leolvashatod a jelszót.
A kezdetekkor ez a láda "eseményládának" indult, a milotai DIÓFESZTIVÁL kapcsán. 2014-ben a DIÓFESZTIVÁL július 26-27-én kerül megrendezésre. A FESZTIVÁLLAL KAPCSOLATBAN TOVÁBBI BŐVEBB INFORMÁCIÓ KÉRHETŐ A 06 44/578-002-ES TELEFONSZÁMON.
Milota község Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti csücskében, a magyar-ukrán határ mentén, a szeszélyesen kanyargó Tisza ölelésében fekszik. Ősrégi település, amely a honfoglaláskori időben már lakott hely lehetett. Erre utal egy ma is ismert monda, az un. Melota monda (a falu nevét is innen eredeztetik). Nagy Lajos uralkodásának idejében keletkezett az az oklevél, amely elsőként említi a falut, melyet I.Lajos akkor, 1344-ben a Kölcsey családnak juttatott. 1848-ig jobbágyközség volt, 92 úrbéres gazdával, mellettük 18 nemesi család is lakott a községben. A település eredetileg a mai ótemető helyén feküdt, de a folytonos árvízveszély miatt az itt élők jobbnak látták, hogy magasabb fekvésű helyre települjenek.
A faluba érve az első, ami szembeötlő: a sok virág, a tiszta utcák és házak. A megkapó szépségű táj látványát fokozzák a szépen kialakított sziklakertek és parkok. A község kiváló kirándulóhely, ahol az épített környezet éppúgy felejthetetlen élményt nyújt, mint az érintetlen természet. Kellemes kikapcsolódást talál az, aki a Magyarországra itt belépő Tisza partján nyaral, vagy csónakkal evezve gyönyörködik a táj szépségében. Ezen kívül fürdési és horgászati lehetőség is várja a turistákat. A falu lakossága 1000 fő körül ingadozik. Ha Milotán jártok, ne mulasszátok el megtekinteni a műemlék jellegű, 1772-ben késő barokk stílusban épített református templomot. Szenteljetek néhány percet a templom mellett álló tornácos, rédelyes parókia épületnek is, ami 1890-ben épült. A parókia mellett kapott helyet a református gyülekezeti terem és községi könyvtár. A község szülötte Milotai Nyilas István református püspök, aki Bethlen Gábor fejedelem udvari főprédikátora volt. A templom előtt emlékoszlop, a templom belső falán dombormű örökíti meg érdemeit. Milota lakói évszázadok óta a mezőgazdaságból élnek. A gyümölcstermesztés - a dió, az alma, a szilva -, ma is sok embernek biztosít kiegészítő jövedelmet. A település világhírű terménye a vékonyhéjú ún. "papírhéjú" milotai dió, amit a XIX.század elején az angol tőzsdén is jegyeztek.
Aki járt az "Álmok Álmodói, Világraszóló Magyarok" c. kiállításon, az találkozhatott a milotai dióval a hungaricumok sorában. A milotaiak - joggal - olyannyira büszkék a diójukra, hogy további népszerűsítésére évente, augusztus utolsó szombatján Nemzetközi Diófesztivált rendeznek. A helyiek és a látogatók számára szervezett számos program mellett, kemencében sült, dióból készített ínyencségeket ismerhetnek és kóstolhatnak meg a résztvevők. Aki ezen a rendezvényen egyszer megtapasztalja a helyiek kedvességét, vendégszeretetét, az felejthetetlen élményekkel gazdagodik és minden évben visszavágyik.
A falu közepén elhelyezett óriás diónál kell lekanyarodni, aztán csak egyenesen a Tisza-part felé (sportpálya mellett). Egyenesen a folyóig menjetek, a parthoz közeledve már föltűnik a rejtek. Ezúttal egy nyárfánál kell keresgélni, meglehetősen közel a Tiszához.
Aki autóval érkezik, az elhalad a Milotai Ásványvíz üzem mellett. (zöld kapu, nincs jelezve) Érdemes kipróbálni-megkóstolni az itt palackozott ásványvizet. Sajnos országos ismertsége elenyésző, mivel nincs pénz reklámra. A közeli boltokban is kapható, de a falu üzleteiben csak a szénsavas (kék kupakos) verzió van. A szénsavmentes (rózsaszín kupakos) csak az üzemben, vagy a szomszéd településeken van, pl. Sonkádon, vagy Fehérgyarmaton.
Kellemes időtöltést kívánunk Szatmárban: M.Xati, Ildikó és Fanni.
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A ládát nem találtuk meg. Ládavadász Pistivel közösen, a gps szerinti egymás közelében lévő összes nyárfát végignéztük. Az alternatív jelszót sem találtuk. Látszik, hogy átfestették a gátoszlopot.
Kérem az elfogadást
Közösen kutattunk Eszluzsuval, eredménytelenül. Rövid kesserpályfutásom legbosszantóbb ládája. A rejtő kevés információt adott meg (nem ártana tudni, mekkora tárgyat keressünk, és hol, milyen magasságra a talajtól, a helyszín picit pontosabb leírásával gondolni kellene azokra is, akik nem több tízezres gps-sel, hanem csak egy telefonnal keresgélnek). Térdig érő csalánban végzett jó félórás kutatás után az alterral próbálkoztunk, de szemmel láthatólag nemrégiben festették újra az oszlopot, így valószínűleg a pótjelszót is lefedték.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.4] Elsőre nem lett meg. A folyamkilométer jelző követ lefestették , én azon nem leltem jelszót. A szúnyogok itt kevésbé éhesek voltak.
Láda a "világ végén" de azért drive in találat.
Szeretem a diót,nyersen, süteményben és folyékonyan is.
A kertemben is milotait ültettem 30 évvel ezelőtt.