Elhelyezés időpontja: 2003.08.31 21:40
Utolsó lényeges változás: 2016.09.28 13:45
Utolsó változás: 2018.05.07 17:15
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Brigi és Janó
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3700 m
Megtalálások száma: 557 + 14 sikertelen + 24 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2009-10 volt 16 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Wap
1.-es pont: Az úttól nem messze egy sziklán hatalmassá nőtt jellegzetes bükkfa tövébe rejtve a geopalack (0,5 litereres) benne a jelszó első része, illetve a 2.pont koordinátája, még jóval a sziklás rész előtt!
2.-es pont: A láda az árok Bakonyoszlop felőli vége előtt, fent magasan az oldalban egy érdekes sziklaalakzatban van rejtve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ajánlott parkoló
A rejtéskor mi Dudar felől a piros turistajelzésen közelítettük meg az árkot . A falu Zirc felőli végénél a vasúti sorompó előtt kell betérni a jelzésen. A falut elhagyva murvás köves úton megy a jelzés az erdő szélén, aztán szép bükkösbe ér.
Mi itt az erdősarokban N 47° 18,804' E 17° 54,777' [GCOset+parkoló] hagytuk a kocsit.
Ajánlott útvonal
A piros jelzésen indulhatunk lefelé, hamarosan a zöld sáv csatlakozik utunkhoz, majd nemsokára a piros elválik jobbra. Mi a piroson menjünk tovább az árok felé.
(Másik lehetőség Gézaháza felől az atlasz szerint a P+ majd a Z sávon , de ezt az utat most nem jártuk be)
Az árkot kétszer is oda-vissza bejárva nagy gondot okozott az, hogy a szép és érdekes részeknél a holdvétel érthető okokból (mély sziklás szurdokvölgy) nagyon bizonytalan volt. Így a palackot N 47° 19,316' E 17° 54,325' 123 m [GCOset-1]a láda koordinátáival egy az úttól nem messze egy sziklán hatalmassá nőtt jellegzetes bükkfa tövébe rejtettem, még jóval a sziklás rész előtt, ahol a vétel a szurdok következő részeihez képest elfogadhatóbb volt. (a bükk előtt nem sokkal nagy vadcseresznye) Ha megtaláltuk a palackot elindulhatunk a szurdokvölgyben lefelé, nem lesz unalmas.... Hatalmas sziklák és rengeteg bedöntött fa teszi izgalmassá utunkat. (Mi találkoztunk ugyan biciklijüket cipelő vállalkozó kedvűekkel, de biciklivel semmiképpen nem ajánlatos...)
A völgyben viszonylag hűvös és párás a levegő, így sok az érdekes páfrány és moha.
A láda az árok Bakonyoszlop felőli vége előtt, fent magasan az oldalban egy érdekes sziklaalakzatban van rejtve. (A sziklák egy kicsit emlékeztetnek a Pápalátó-kőre)
Ha végképp nincs a völgyben vétel a 25-ös számmal jelzett hasadéknál kezdjünk neki a kaptatónak fel balra (irányban egy kicsit visszafelé) a meredek oldalon. ( jó cipőben induljunk, mert nagyon meredek, csúszós időben csak tapasztaltabbaknak ajánlom....)
Ahogy emelkedünk (és a holdak is láthatóak lesznek) már érezhető a gerinc, amin hamarosan kis tisztást érünk el - kilátás a szurdokra, és tovább balra sziklák és nem utolsósorban a láda is vár....
A jelszó a palackban és a ládában talált jelszórészlet egybeírva.
(A láda telepítése két bejárással 2003.08.17-én és 20-án történt)
Bakony, Ördög-árok
Az "Ördög-árok, a víz és tán a földrengések borzasztó remekműve... vihartól felizgatott kőtenger. Az egész árok medréből háznyi nagyságú sziklák tornyosulnak - itt nem látsz talpalatnyi földet, minden lépted sziklára esik." írta Rómer Flóris 1860-ban.
Fenséges szurdokának kialakulásához a víz mélyítő-romboló hatása, barlangjáratainak beszakadása is hozzájárult. A völgyoldal szikláiban, ereszeiben csaknem 50 kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg, a szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borítják. Zeg-zugos, kanyargós, a felette összezáró lomboktól félhomályos a szoros, kár, hogy víz már csak hóolvadáskor, ill. nagy esők után surran a kövek között.( A telepítéskor is sajnos ki volt száradva)
Az árok egy meghatározó pontja az Ördög-gát. A szűk szoros alján, falai között egy hatalmas, fentről leszakadt, beszorult sziklatömb hever, mely csupán 2 m széles nyílást hagy az Ördög-kapun át, a "gát" mögé történő 4-5 méteres leereszkedéshez. A közlekedést egy vaslétra segíti, amin egy kis leleménnyel gond nélkül fel, és lemászhatunk....
Itt található a Bakony legnagyobb barlangja, a sűrű-hegyi Ördöglik, széles szája az Ördög-gát felett 32 m magasságban tátong. Környékén mindkét oldalán kisebb barlangok, kőodúk, fülkék, hasadékok sorakoznak. A kétszintű barlang nummunális mészkőben keletkezett, több folyosóból és teremből áll. Hamar összeszűkülő bejárata ágakra szakad -járatainak teljes hossza 168 m, mélysége 20 m, lámpa és kötél nélkül nem járható végig -, majd a cseppkőképződés nyomait mutató első terembe ereszkedik le. Sziklaküszöbön át továbbhatolva egy ásatási gödrökkel bolygatott elágazásba érünk. A bal oldali ág egy 10x3 m-es terembe vezet, a jobb oldali újra kettéágazik. Az innen nyitó bal ág erősen emelkedik, hossza 18 m, a jobb rövidesen 8 m mélyre, a "hegy gyomrába", az alsó szint bonyolult hasadék és teremlabirintusába ereszkedik.
A gáttól mintegy 120 m-re, a jobb oldalon, 10 m magasan nyílik az Ördög-árki (egy emelkedő folyosóból álló, 24 m hosszú, két ízben megtörő) barlang. A szurdokvölgy "S" kanyart ír le, végén újabb sziklás szűkület vár ránk. Rengeteg fát, gallyat, hordalékot sodortak itt össze a zivatarok, a turistaút balról ki is kerüli. Az Ördög-árok sziklaalakulatainak üregei közül kiemelhető még az Ördög-gáttól 500 m-re, a bal oldalon, 50 m magasan nyitó, bonyolult járatrendszerű, kétszintes, 78 m hosszú Ördög-árok 28/a-val jelzett barlang, de szinte minden sziklaalakulat rejt valamilyen kisebb-nagyobb hasadékot, "likat"
(forrás: Bakony turistaatlasz)
Ládatörténelem
2016.05.24.-én örökbe fogadtam eme ládát az adoptálható ládák felhasználótól. Remélem méltó gazdája leszek eme remek Janó ládának! - Blue Mali
2018.05.05: Discover kessertársamnak köszönhetően kaptam egy új laminált jelszó, illetve koordináta hordozót, amit a mai napon kihelyeztem!- Blue Mali
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az 1. pontot könnyedén megtaláltuk. A 2. ponton megvolt a különleges szikla, de a ládát sehol sem találtuk. Telefon kértem volna segítséget a rejtőtől, tekintve, hogy az utolsó log 2023. novemberi, de nem sikerült utolérni a ládatulajdonost.
Fénykép alapján kérném a találat elfogadását.
A környék csodálatos, a túra nagyon kalandos volt.
Köszönöm a rejtést. A terv: Csesznek Suttonyi buszmegálló-Piros jelzés-Kőmosó árok-Piros jelzés-Ördög árok-Zöld jelzés-Kő árok-Cseszneki vár-Csesznek Suttonyi buszmegálló volt, a fehérvári Gyöngyvirág Természetbarát Egyesület szervezésében. Én persze a 19 fős kis csapatból már az elején elkóboroltam, a GCCses geoláda miatt, és csak az Ördög-gátnál értem utól őket, amikor ennek a geoládának (számomra) 2. pontjához igyekeztem. A ládagazda - tekintettel a mi tervezett útirányunkra - kérésemre előzetesen megadta a végláda koordinátáit, amit ezúton is köszönök. A séta a sok kidőlt fa, néhány "rossz helyen lévő" szikla, a csúszós talaj miatt ezúttal valóban ördögi(en nehéz) volt, de a szurdokvölgy lenyűgözően szép. Oda-vissza megjárni most kicsit sok lett volna. hitamás-hoz hasonlóan én sem lentről támadtam a furcsa alakú sziklát.
Elolvastam a logokat, nem voltak bíztatóak (trepni lepusztult, vasdrót a visszahajló szikla alatt, kezdőknek nem ajánlott) ... ezért a második pont megközelítését megoldottam "okosba". A kaland most (jórészt) kimaradt ... vagy bepótlom, vagy a korábbi bevállalt geoládász kalandokba "beszámítom". :)
A tegnapi előétel után (Római-fürdő), ma egy nagyobb kör: Csesznekről Kő-árok, Meteorit, Ördög-árok, Csesznek Kőmosó-völgy. A főfogás egyértelműen ez a láda volt. Rajtunk kívül alig járta más a völgyet. Az Ördög-gát rendesen feladta a leckét, egy fapalló volt a folytatása a baloldalon elinduló vas segédeszközöknek. Amikor már mindketten lent voltunk, akkor vettük észre, hogy a másik oldalon lett volna segítség, de eszünkbe nem jutott, hogy át kell menni a másik oldalra. Amit itt sem értek, a második pont miért került ki annyira. Bevallom becssülettel, csak párom ment fel érte, nekem már nem volt hozzá lelkierőm. Jó kis nap volt.
A mai túrák egyike az Ördög-árok volt. Az első pont azonnal, a második pont a mászást követően 10 perc alatt. Fent, ha kóvályog a gps, nehéz eldönteni, hogy az első nagy sziklát kell átnézni, vagy feljebb kell menni a következőhöz. Köszönet a rejtésért.
Egy emberpróbáló nap 3 ládával: Kőárok, Meteorit, Ördög-árok
A 2. pont környékén 3-4 cm átmérőjű Nummulites-eket (Szent László pénz) gyűjtöttünk. Innen nem mentünk vissza a völgybe, hanem pár perces könnyű sétával elérhető a "zöld Mária-űt" jelzés, melyen kényelmesen leereszkedhetünk Bakonyoszlop temetőjéhez vezető dűlőútra (piros kereszt).
Köszi a rejtést!
Sosem értettem meg miért kell olyan helyre tenni a ládat, ahova nem vezet turistaút, rádásulmaz úttol igen messzire. Taposunk ìgy le mindent. Óvni kellene a természetet nem pedig rongálni.... Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
[Geoládák v3.12.10]
Magyarország turistaútjain #227 (Porva Csesznek - Bakonyoszlop 27km)
Az Ördög-gát nagyon durva, megnyaltam mind a 10 ujjamat
fentről érkezve, a bal oldali trepnis rész -létra már nincs- egy tavacskába vezetett (most volt víz a patakban)
a jobb oldali drót pedig egy visszahajló sziklán visz le a meder aljára, izgi volt :-) erre nem számítottam hogy ilyenben lesz aznap részem (a jelzés egyébként ezt a részt kikerüli)
A Cseszneki vár után útba esett ennek a multinak a kezdőpontja. A végpont már nem, de kedvem támadt egy kis kitérőt tenni. Nem bántam meg, szuper ez a völgy a fölénk magasodó és időnként az utat is eltorlaszoló sziklákkal. Minthogy a végláda amúgy is majdnem az emelkedő tetején van, a találat után felmásztam a fenti útig, és visszafelé azon jöttem. Köszönöm!
A túraútvonal és a rejtés környezete is nagyon szép, viszont elég nagy kihívás a megközelítése még száraz időben is, hát még ha kicsit csúszik is a talaj... Egy óvatlan mozdulat, és komoly sérüléseket is lehet szerezni. Kezdőknek nem ajánlott.
Varázslatos és embert próbáló hely, még a kiszáradt meder ellenére is. Az útat az Ördögárok felé számos kidölt fa keresztezi, a mostani energiaválság idején aktuális lenne ezek hasznosítása. Részemről nem díjazom, hogy a 2. ládaért alaposan meg kellett küzdeni a meredek, morzsalékos talajon.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (595 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.