Elhelyezés időpontja: 2003.08.31 21:40
Utolsó lényeges változás: 2016.09.28 13:45
Utolsó változás: 2018.05.07 17:15
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Brigi és Janó
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3700 m
Megtalálások száma: 557 + 14 sikertelen + 24 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Wap
1.-es pont: Az úttól nem messze egy sziklán hatalmassá nőtt jellegzetes bükkfa tövébe rejtve a geopalack (0,5 litereres) benne a jelszó első része, illetve a 2.pont koordinátája, még jóval a sziklás rész előtt!
2.-es pont: A láda az árok Bakonyoszlop felőli vége előtt, fent magasan az oldalban egy érdekes sziklaalakzatban van rejtve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ajánlott parkoló
A rejtéskor mi Dudar felől a piros turistajelzésen közelítettük meg az árkot . A falu Zirc felőli végénél a vasúti sorompó előtt kell betérni a jelzésen. A falut elhagyva murvás köves úton megy a jelzés az erdő szélén, aztán szép bükkösbe ér.
Mi itt az erdősarokban N 47° 18,804' E 17° 54,777' [GCOset+parkoló] hagytuk a kocsit.
Ajánlott útvonal
A piros jelzésen indulhatunk lefelé, hamarosan a zöld sáv csatlakozik utunkhoz, majd nemsokára a piros elválik jobbra. Mi a piroson menjünk tovább az árok felé.
(Másik lehetőség Gézaháza felől az atlasz szerint a P+ majd a Z sávon , de ezt az utat most nem jártuk be)
Az árkot kétszer is oda-vissza bejárva nagy gondot okozott az, hogy a szép és érdekes részeknél a holdvétel érthető okokból (mély sziklás szurdokvölgy) nagyon bizonytalan volt. Így a palackot N 47° 19,316' E 17° 54,325' 123 m [GCOset-1]a láda koordinátáival egy az úttól nem messze egy sziklán hatalmassá nőtt jellegzetes bükkfa tövébe rejtettem, még jóval a sziklás rész előtt, ahol a vétel a szurdok következő részeihez képest elfogadhatóbb volt. (a bükk előtt nem sokkal nagy vadcseresznye) Ha megtaláltuk a palackot elindulhatunk a szurdokvölgyben lefelé, nem lesz unalmas.... Hatalmas sziklák és rengeteg bedöntött fa teszi izgalmassá utunkat. (Mi találkoztunk ugyan biciklijüket cipelő vállalkozó kedvűekkel, de biciklivel semmiképpen nem ajánlatos...)
A völgyben viszonylag hűvös és párás a levegő, így sok az érdekes páfrány és moha.
A láda az árok Bakonyoszlop felőli vége előtt, fent magasan az oldalban egy érdekes sziklaalakzatban van rejtve. (A sziklák egy kicsit emlékeztetnek a Pápalátó-kőre)
Ha végképp nincs a völgyben vétel a 25-ös számmal jelzett hasadéknál kezdjünk neki a kaptatónak fel balra (irányban egy kicsit visszafelé) a meredek oldalon. ( jó cipőben induljunk, mert nagyon meredek, csúszós időben csak tapasztaltabbaknak ajánlom....)
Ahogy emelkedünk (és a holdak is láthatóak lesznek) már érezhető a gerinc, amin hamarosan kis tisztást érünk el - kilátás a szurdokra, és tovább balra sziklák és nem utolsósorban a láda is vár....
A jelszó a palackban és a ládában talált jelszórészlet egybeírva.
(A láda telepítése két bejárással 2003.08.17-én és 20-án történt)
Bakony, Ördög-árok
Az "Ördög-árok, a víz és tán a földrengések borzasztó remekműve... vihartól felizgatott kőtenger. Az egész árok medréből háznyi nagyságú sziklák tornyosulnak - itt nem látsz talpalatnyi földet, minden lépted sziklára esik." írta Rómer Flóris 1860-ban.
Fenséges szurdokának kialakulásához a víz mélyítő-romboló hatása, barlangjáratainak beszakadása is hozzájárult. A völgyoldal szikláiban, ereszeiben csaknem 50 kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg, a szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borítják. Zeg-zugos, kanyargós, a felette összezáró lomboktól félhomályos a szoros, kár, hogy víz már csak hóolvadáskor, ill. nagy esők után surran a kövek között.( A telepítéskor is sajnos ki volt száradva)
Az árok egy meghatározó pontja az Ördög-gát. A szűk szoros alján, falai között egy hatalmas, fentről leszakadt, beszorult sziklatömb hever, mely csupán 2 m széles nyílást hagy az Ördög-kapun át, a "gát" mögé történő 4-5 méteres leereszkedéshez. A közlekedést egy vaslétra segíti, amin egy kis leleménnyel gond nélkül fel, és lemászhatunk....
Itt található a Bakony legnagyobb barlangja, a sűrű-hegyi Ördöglik, széles szája az Ördög-gát felett 32 m magasságban tátong. Környékén mindkét oldalán kisebb barlangok, kőodúk, fülkék, hasadékok sorakoznak. A kétszintű barlang nummunális mészkőben keletkezett, több folyosóból és teremből áll. Hamar összeszűkülő bejárata ágakra szakad -járatainak teljes hossza 168 m, mélysége 20 m, lámpa és kötél nélkül nem járható végig -, majd a cseppkőképződés nyomait mutató első terembe ereszkedik le. Sziklaküszöbön át továbbhatolva egy ásatási gödrökkel bolygatott elágazásba érünk. A bal oldali ág egy 10x3 m-es terembe vezet, a jobb oldali újra kettéágazik. Az innen nyitó bal ág erősen emelkedik, hossza 18 m, a jobb rövidesen 8 m mélyre, a "hegy gyomrába", az alsó szint bonyolult hasadék és teremlabirintusába ereszkedik.
A gáttól mintegy 120 m-re, a jobb oldalon, 10 m magasan nyílik az Ördög-árki (egy emelkedő folyosóból álló, 24 m hosszú, két ízben megtörő) barlang. A szurdokvölgy "S" kanyart ír le, végén újabb sziklás szűkület vár ránk. Rengeteg fát, gallyat, hordalékot sodortak itt össze a zivatarok, a turistaút balról ki is kerüli. Az Ördög-árok sziklaalakulatainak üregei közül kiemelhető még az Ördög-gáttól 500 m-re, a bal oldalon, 50 m magasan nyitó, bonyolult járatrendszerű, kétszintes, 78 m hosszú Ördög-árok 28/a-val jelzett barlang, de szinte minden sziklaalakulat rejt valamilyen kisebb-nagyobb hasadékot, "likat"
(forrás: Bakony turistaatlasz)
Ládatörténelem
2016.05.24.-én örökbe fogadtam eme ládát az adoptálható ládák felhasználótól. Remélem méltó gazdája leszek eme remek Janó ládának! - Blue Mali
2018.05.05: Discover kessertársamnak köszönhetően kaptam egy új laminált jelszó, illetve koordináta hordozót, amit a mai napon kihelyeztem!- Blue Mali
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az 1. pontot könnyedén megtaláltuk. A 2. ponton megvolt a különleges szikla, de a ládát sehol sem találtuk. Telefon kértem volna segítséget a rejtőtől, tekintve, hogy az utolsó log 2023. novemberi, de nem sikerült utolérni a ládatulajdonost.
Fénykép alapján kérném a találat elfogadását.
A környék csodálatos, a túra nagyon kalandos volt.
Köszönöm a rejtést. A terv: Csesznek Suttonyi buszmegálló-Piros jelzés-Kőmosó árok-Piros jelzés-Ördög árok-Zöld jelzés-Kő árok-Cseszneki vár-Csesznek Suttonyi buszmegálló volt, a fehérvári Gyöngyvirág Természetbarát Egyesület szervezésében. Én persze a 19 fős kis csapatból már az elején elkóboroltam, a GCCses geoláda miatt, és csak az Ördög-gátnál értem utól őket, amikor ennek a geoládának (számomra) 2. pontjához igyekeztem. A ládagazda - tekintettel a mi tervezett útirányunkra - kérésemre előzetesen megadta a végláda koordinátáit, amit ezúton is köszönök. A séta a sok kidőlt fa, néhány "rossz helyen lévő" szikla, a csúszós talaj miatt ezúttal valóban ördögi(en nehéz) volt, de a szurdokvölgy lenyűgözően szép. Oda-vissza megjárni most kicsit sok lett volna. hitamás-hoz hasonlóan én sem lentről támadtam a furcsa alakú sziklát.
Elolvastam a logokat, nem voltak bíztatóak (trepni lepusztult, vasdrót a visszahajló szikla alatt, kezdőknek nem ajánlott) ... ezért a második pont megközelítését megoldottam "okosba". A kaland most (jórészt) kimaradt ... vagy bepótlom, vagy a korábbi bevállalt geoládász kalandokba "beszámítom". :)
A tegnapi előétel után (Római-fürdő), ma egy nagyobb kör: Csesznekről Kő-árok, Meteorit, Ördög-árok, Csesznek Kőmosó-völgy. A főfogás egyértelműen ez a láda volt. Rajtunk kívül alig járta más a völgyet. Az Ördög-gát rendesen feladta a leckét, egy fapalló volt a folytatása a baloldalon elinduló vas segédeszközöknek. Amikor már mindketten lent voltunk, akkor vettük észre, hogy a másik oldalon lett volna segítség, de eszünkbe nem jutott, hogy át kell menni a másik oldalra. Amit itt sem értek, a második pont miért került ki annyira. Bevallom becssülettel, csak párom ment fel érte, nekem már nem volt hozzá lelkierőm. Jó kis nap volt.
A mai túrák egyike az Ördög-árok volt. Az első pont azonnal, a második pont a mászást követően 10 perc alatt. Fent, ha kóvályog a gps, nehéz eldönteni, hogy az első nagy sziklát kell átnézni, vagy feljebb kell menni a következőhöz. Köszönet a rejtésért.
Egy emberpróbáló nap 3 ládával: Kőárok, Meteorit, Ördög-árok
A 2. pont környékén 3-4 cm átmérőjű Nummulites-eket (Szent László pénz) gyűjtöttünk. Innen nem mentünk vissza a völgybe, hanem pár perces könnyű sétával elérhető a "zöld Mária-űt" jelzés, melyen kényelmesen leereszkedhetünk Bakonyoszlop temetőjéhez vezető dűlőútra (piros kereszt).
Köszi a rejtést!
Sosem értettem meg miért kell olyan helyre tenni a ládat, ahova nem vezet turistaút, rádásulmaz úttol igen messzire. Taposunk ìgy le mindent. Óvni kellene a természetet nem pedig rongálni.... Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
[Geoládák v3.12.10]
Magyarország turistaútjain #227 (Porva Csesznek - Bakonyoszlop 27km)
Az Ördög-gát nagyon durva, megnyaltam mind a 10 ujjamat
fentről érkezve, a bal oldali trepnis rész -létra már nincs- egy tavacskába vezetett (most volt víz a patakban)
a jobb oldali drót pedig egy visszahajló sziklán visz le a meder aljára, izgi volt :-) erre nem számítottam hogy ilyenben lesz aznap részem (a jelzés egyébként ezt a részt kikerüli)
A Cseszneki vár után útba esett ennek a multinak a kezdőpontja. A végpont már nem, de kedvem támadt egy kis kitérőt tenni. Nem bántam meg, szuper ez a völgy a fölénk magasodó és időnként az utat is eltorlaszoló sziklákkal. Minthogy a végláda amúgy is majdnem az emelkedő tetején van, a találat után felmásztam a fenti útig, és visszafelé azon jöttem. Köszönöm!
A túraútvonal és a rejtés környezete is nagyon szép, viszont elég nagy kihívás a megközelítése még száraz időben is, hát még ha kicsit csúszik is a talaj... Egy óvatlan mozdulat, és komoly sérüléseket is lehet szerezni. Kezdőknek nem ajánlott.
Varázslatos és embert próbáló hely, még a kiszáradt meder ellenére is. Az útat az Ördögárok felé számos kidölt fa keresztezi, a mostani energiaválság idején aktuális lenne ezek hasznosítása. Részemről nem díjazom, hogy a 2. ládaért alaposan meg kellett küzdeni a meredek, morzsalékos talajon.
Rövidke bakonyi túránk fénypontja.
Vizet ugyan nem láttunk, de így is nagyon tetszett ez a környék. Kitértünk az Ördög-lyukhoz is egy .com-os dobozért.
Az Ördög-gátat mi Tomi kutyussal felülről, a jelzésen kerültük, mert nem volt ínyére a kihelyezett fény lépcső.
Köszi
Nyugodt szívvel mondhatom, hogy ma ez volt a leglátványosabb helyszínünk. Még valamikor a múlt évezredben jártam itt télen teljesítménytúrákon és akkor ellenkező irányban haladtam. Maga az útvonal olyan, mint egy jó film: van kedvcsináló felvezetés a tetőpont előtt, majd egy boldog befejezés utána. Mi még egy com-os ládáért tettünk benne egy kitérőt is. Víz hiányában bátran lehetett a mederben caplatni. A legizgalmasabb rész természetesen az Ördög-gát. Korábban itt fel-, most lemásznom kellett. Én ezt gond nélkül abszolváltam, de a kevésbé bátraknak van kerülőút is. A végládát pár percig kellett keresgetnünk a nem túl jó vétel miatt, de igazából logikus (ám technikásan megközelíthető) helyen van - mégha én kicsit talán közelebb is tenném a turistaúthoz.
Egy esős éjszaka utáni reggel vágtunk neki az Ördög-ároknak, ami egy kicsit technikásabbá tette a pályát. Nagyon szép, izgalmas útvonal. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Megvan!
Zirc végén a temetőnél parkoltunk, előbb végigsétáltunk a Kőárkon, majd onnan tovább mentünk a jelzésen az Ördög-árokig. Itt rátértünk a jelzésre. SOha nem jártunk még itt, és nem győztünk ámulni-bámulni. Csodás hely. Számdékosan hétköznap jöttünk, hogy elkerüljük a tömeget ami annyira bejött, hogy egész túra alatt egyetlen emberrel se találkoztunk. A végládánál kicsit kóvályogtam a szikláknál, de végül csak meglett a láda. Innen aztán mentünk tovább a jelzésen Zircre a kocsihoz.
Köszi a rejtést.
Nem volt könnyű a második ponthoz eljutni. Egyszer már jártam erre, de a másik irányból és már nem jöttem vissza a második pontra. Most a jó irányból mind a két pont meglett. Szép a szurdok, nagyon szép idő volt ma.
Apukámmal jártuk végig az árkot. Az első pont felismerhető helyen van, hamar meglett, a második viszont hatalmas szívás volt, a felmászás is nehéz volt és a ládát megtalálni sem volt egyszerű, vagy mert nagyon pontatlan a koordináta, vagy mert rossz volt a GPS, de meglett. És le is jutottam. Köszönjük a multit!
Sajnos az első pont környékén kisfiunk elhagyta a walkie talkie-jat, amit később nem is találtunk meg. Csatolok egy képet a párjáról, ha valaki esetleg megtalálná, a 7 éves gazdija nagyon boldog lenne.... ( Jézuska hozta, nagy a csalódás most)
A keresés annyira megzavart minket, hogy végül a jelszóhoz is a rejtő segítségét kértük, KÖSZÖNET NEKI!!! [Geoládák v3.9.6]
GCMEBA - GCOSET - GCKOAR körtúra legszebb része. Nagyon hangulatos és vadregényes a szurdok, rengeteg patakátkeléssel, sőt egy ~15 méteres via ferratával az Ördög-gátnál. Tetszett. Mindkét pont jó állapotban megvan, a második is szép helyen van, az a kis mászás belefér.
2 év alatt sikerült begyűjteni. A ládához felülről ereszkedtem le, így sem volt egyszerű.
Kár, hogy a P sáv jelzést kivezették az Ördög-gáttól, így sem sokkal könnyebb.
Bal oldalról másztam át a ládához, de innen nem lehetett elérni. A barátnőm jobbról kényelmesen megszerezte, de az árokból a szikláig eljutni nem volt semmi.
A mai napon bakonyi túra a műsor. Sopronból Zircig vonat, onnan Dudarig busz aztán jöhet a séta.
Hazafelé Gézaháza környékén útszéli buszmegállóból Győrig busszal, onnan vonattal haza.
Ez a láda volt az első célpont. Az első jelszórészletig kellemes séta, bezzeg a másodikat "meg kellett szolgálni". De a csúszás-mászást siker koronázta.
Köszönöm, hogy ezt a vadregényes helyet megismerhettem.
Amíg bentről gyönyörű, napsütéses idő volt, kint a szél egy kicsit rontott a helyzeten. Csípős hideg volt.
A patakban rengeteg a víz, s sokszor át kell rajta kelni. Nincs más út... Ráadásul, most télen igencsak csúszós volt.
(Családi kirándulás - végre, ismét öten!)
Gyönyörű az árok, érdemes ide eljönni!
Köszönjük a rejtést.
Karathl barátommal és két túratársunkkal indultunk az Ördög-árok bejárására. A geopalackot gyorsan megtaláltuk, két GPS-be beírtuk az új koordinátát végül együtt felmentünk a két hasonló sziklaalakzathoz. Mindkét alakzat repedéseit végigtapogattuk, de a ládát (valószínűleg a mi figyelmetlenségünk miatt) nem találtuk. A koordináta mindkét készülék szerint az alakzat alatt mutatott 15 méterrel, itt is minden fa odúba benéztünk, de hiába.
Nagyon élvezetes volt a szurdokvölgyet bejárni. Rád bízom, a mellékelt fotók alapján próbálkozásunkat elfogadod-e?
A mai nap fénypontja volt a két régi kedvencünk - Ördög-árok és Kőárok - kör.
Egész héten esett, ömlött, zuhogott az eső, így izgalmas terepre számítottunk és kevés látogatóra.
Tényleg nagyon izgalmas volt most is az árok egész szakasza, de a vártnál több érdeklődő volt. Egy Futó Rozi nevű kutyával, néhány kiránduló pár, és még nyakban ülő kisbabás család is... Ők nem jutottak messzire.
Dudaron parkoltunk az utolsó ház mellett, majd indultunk a -on a palack irányába. Számtalan patakátkeléssel, köveken átmászással, kidőlt hatalmas fák kerülgetésével eseménydúsan telt az idő. A végén a dobozhoz felkapaszkodni, majd lecsúszás nélkül ott is maradni nehéz volt. Innen tovább mentünk fölfelé, ahol találtunk egy ösvényt, ami rávezetett újból a -ra, amiről letértünk (véletlenül) így becsatlakoztunk a -ba, majd beereszkedtünk a -re a Kőárokba, ami csont száraz volt. Az ottani doboz újbóli felkeresése is kihívás volt... nem kicsit. Durva terep a meredeken föl. Csúszott rendesen. A dobozban 2 logbook van, amit párhuzamosan vezetnek a játékosok. ?
Pokoli jó túra volt:)
Izgalmas, látványos természeti élményelemekkel, nekem ez az egyik legemlékezetesebb szurdoktúra volt hazai terepen.
A patak most pont annyira volt megáradva, hogy még egy kellemes kalandfaktort jelentsen a kb. 20 patakátkelés a szurdokban.
Visszafelé fent egy jelöletlen földúton mentünk, a GCMEBA érintésével 10 km körtúra lett.
Kalandos túra volt. Tetszett. A bővizű patakkal és a mohás nagy sziklákkal igazán látványos a szurdok.
Anettx 2.fotóján látható lépcsők egyenesen a mély vízbe vezetnek. Búvároknak?
Dudar felől közelítettünk. Az Ördög-gátnál nem egyszerű a lejutás. Bal oldalon van néhány fém lépcsőfok kapaszkodóval, de aztán semmi. A jobb oldalon vaskötél, aki meg tudja magát tartani, ott lejuthat. Viszont balról meg lehet kerülni a szurdokot, lépcsőn vissza lehet jutni a mederbe (ezt később tudtuk meg).
Jó kis kaland volt, köszönjük a rejtést!
Evila és Advent
Mivel Dudaron nőttem fel, így sokszor jártam már a szurdokban. Ma az anyukámmal jártam be a szurdokot, mint 20 évvel ezelőtt. Sajnáltam, hogy az Ördög-gátnál már nincs meg a régi vaslétra, amin azért egyszerűbb volt a lejutás. Köszönjük a lehetőséget!
Hát ez megint nagyon ott volt a szeren!
Nem is emlékszem rá, mikor varázsolt el utoljára ennyire egy túrahelyszín: egyik ámulatból a másikba estem.
Már régen készültem a láda levadászásra, most mégis a Turista magazin adta a löketet, hogy remek napot töltsek el ezen a csoda-helyen.
Nagyon jó helyeken, nagyon jó láda. Köszönöm!
Már másodjára mászok ma, első a barlang volt, na meg a gát, de az más kategória. A szurdokban csak úgy hömpölyög a patak! Mondjuk a végére elúszik :)
Tamás [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg] Évzáró ládázásra készültem és csak reménykedtem hogy az előző nap lehullott csapadék fent a Bakonyban hó formájában történt meg. 5-15 cm-es hó fogadott fent, Dudar szélén parkoltam le és indultam el az első célpontom felé az Ördög-árokba. Már az első patakátkelésnél éreztem, hogy ez még talán négyes nehézségű is lesz a megduzzadt patak és a hó miatt. A palack villámgyorsan meglett, sajnos a rejtett pontokat nem szeretem annyira, de ez nem von le a multi értékéből. Volt pár lábnyom, így azt követtem többnyire. Rengeteg volt a patakátkelés és a hó miatt még nehezebb volt megállapítani hogy hová érdemes lépni. Még az Ördöggát felett volt egy neccesebb rész, a végén gatyafékkel érkeztem meg a patakhoz. Nagyon régen jártam itt, így kellemes meglepetés volt az Ördöggátnál a vassodrony és a vaskampós kiépítés. Mivel a múltkor Blue Mali jóvoltából via ferrata kiképzést kaptam, nagyobb bátorsággal indultam el lefelé, persze a hó és a csúszós sziklák miatt nehezebb volt azért a lejutás. Most voltam ötödször a szurdokban, de először lefelé és egyedül és ráadásul most volt a legtöbb a víz benne. A második ponthoz rejtői segítséget kértem, hogy biztos jó oldalon induljak fel - köszi Blue Mali! Felfelé mászva egy megtermett vaddisznó figyelte higgadtan ahogy szuszogva pont felé tartok. Majd amikor észrevettem morgott egyet és elballagott. A második pont könnyen meglett, bár fedetlenül találtam a kis sziklaboltívben. Visszafelé átvágtam a közeli turistaútra és elindultam a további ládák felé. Strombus ládáját akkor találtam meg amikor besötétedett. Innen nagyjából toronyiránt kezdtem meg a Kő-árok becserkészését. A leereszkedés nagyon meredekre sikerült az árokba! A láda hamar meglett és gyorsan indultam vissza Dudar felé, mert a telefonom vészesen merült, ezért memorizáltam az útvonalat. Fel sem értem az árokból és le is merült a telefonom. Innen térkép nélkül kellett folytatni az utat, ez sötétben ismeretlen terepen nem volt mindig egyszerű, négyszer is rossz irányba mentem. Sok helyen a fák törzsére tapadt hótól a jelzés sem volt látható és sokszor a turistaútra a nedves fagyott hótól leroskadt és belógó faágak tették nehézzé a továbbhaladást. Egy szakaszon több száz méteren keresztül lehajolva és szinte guggolva lehetett csak haladni. Remek és nagyon fárasztó túlélőtúra kerekedett a ládázásból, egy teremtett lélekkel sem találkoztam, csak vadakkal. Köszönöm a rejtőknek a befektetett munkát!
Csesznekről indultunk a Kő-ároknak, majd vissza az Ördög-árokba. Nagyon érdekes volt az utunk, csak visszafelé az utolsó km-en szenvedtünk nagyon, a 40 fokban a fehér mészkőporos úton. Igazi kihívás volt felülről az Ördög-gát, Carmen kutyával nem sikerült átmenni rajta, így kerültünk.
Köszöni a rejtést a Kálmán Család!
Remek túra, számtalan élmény. Gyermekekkel is teljesíthető.
Hab a tortán az Ördöglyuk-barlang, mely még újabb kalandokra hív vissza.
Csesznek felől mentünk családostul, már a kirándulás eleje kalandosan indult, a jelzés ugyanis többször megtréfált minket, és ereszkedhettünk vissza a jó jelzés felé. A patak mostanra eltűnt, nem volt elég eső errefelé, de így is elég nehéz terepnek bizonyult. Menet közben kétszer eredt el az eső, így a kövek és az agyagos talaj még csúszósabbak voltak.
Menet közben vettem csak észre, hogy két pontos multiról van szó, és mivel nem Dudar felől közelítettünk, esély sem volt a láda koordinátájának megszerzésére. Ha van rá mód, kérném a képek alapján az elfogadást, ha nem lehetséges, úgy is jót kirándultunk. :)
[Jóváhagyta: Blue Mali, 2017.07.16 17:51]
Köszönöm szépen! :)
8 fős csapattal sétálva. Ők tovább húztak Csesznek felé a piros sávon, amíg én keményen másztam... Majd a tetőn meglelve a zöld Mária-utat, elérve a pirost, loholtam utánuk. Ezt fordítva bejárva föntről kényelmesebb a láda megkeresése! Nem tudom, hogy így volt-e keresés? Hálásan köszönöm a rejtést!
Megtaláltam Csesznek, Kő-árok, Ördög-árok körön, céges kirándulás közben.Szép hely. Felkaptattam a hegyoldalban, szétnéztem. Aztán rohantam a csapat után.
Köszönöm a lehetőséget.
Izgalmas, vadregényes, szép, gyönyörű...
egyszerűen nem találjuk a szavakat.
Egyik, ha nem a legjobb hely, ahol jártunk! :-)
Nagyon jól éreztük magunkat, köszönjük a rejtést és a rejtő segítségét!
A tegnapi városi geofutam után felüdülés volt végre a természetbe visszatérni. A helyszín gyönyörű, azt hiszem egyik kedvencem lesz. Kösszi a rejtést, kár hogy csak 2 állomásos multi.
Kis majdnem ötévesünknek még az Ördög-gátnál és a végládánál elkelt a segítség, de összességben a 20 feletti patakátkeléssel ez egy gyermek paradicsom. :)
Nagyszerű rejtés, köszönjük! :)
Itt a piros, hol a piros... eljátszottuk néhányszor:) Induláskor tanakodtunk, h mi lehet a 3-as terep mögött. Hamar rájöttünk. Igazi kalandban volt részünk. Volt minden: patak átkelés nemtomhányszor:), mászás fel, csúszás le gatyaféken, idősebbeknek lépcső, fiataloknak via ferráta.
És a bónusz: végre "élőben" is találkozhattunk Tibi1983-mal és nagyon kedves családjával. Az út egy részét együtt tettük meg és együtt ládáztunk:)
Köszönjük Blue Mali! Jó móka volt!
Köszi, remek az egész. Pár éve nagy víz miatt nem sikerült.
Aki Dudar felől érkezik és az Ördög gátnál visszaretten a sodronyos résztől, az kicsit visszább talál egy ösvényt, ami kerüli a sziklát és a túloldalon kiépített lépcsőn lehet leereszkedeni. Persze én utólag vettem észre, lentről :D
...
Elsőre véletlenül előző napra logoltam. bocs :)
Ma - többek között - végigjártam biciklivel a piros sávot Csesznekről Dudarig. Az Ördög-árokban jórészt toltam, vittem, bár néhol tekertem is a bringát.
Mint mindig, most is csodálatos volt a hely! Lélegzetelállító. :)
Víz szinte nincs benne, csak kevés iszap. Mindenhol járható, kellemes a klíma is.
Megvan, köszönjük! A már 5 éves is végigcsinálta! Az első pont palackja kb. 30m-re feküdt az avarban, mázli a megtalálása. Visszatettük a gps és a kövek által jelzett fa tövébe.
Laas, Zsuzska76, Attila
Az esős idő első következménye, hogy az erdőig életveszélyes lett volna elautózni, így parkolás az utolsó háznál és plusz 1 km séta. A palack gyorsan meglett, majd 5-6 patakátkelés után a magas vízszint miatt nem vállaltuk a további vízitúrát. Én felmásztam egy alkalmas helyen és kb. 1 km-t mentem a szurdok peremén árkon-bokron keresztül. A végén a szikla és a láda már egyszerű eset volt. Visszafelé próbáltam a csapásokat követni, ez sem jött mindig össze.
7 találat 34km-en az Ördög-árok - Csesznek - Vinye - Cuha-völgy útvonalon.
Ez volt az első, csak felső fokon lehet beszélni a völgy szépségéről, nekem a mátrai Csörgő-patak völgyét idézte.
Az élményt egy picit rontja a teljesen felesleges rejtett pontos kialakítás.
Egy érdekesség: a gps nem a völgyben tervezi a legrövidebb utat a két pont között, persze nem hagytam magam befolyásolni.
A ládát 2006. júliusában már megtaláltam. Most egy Csesznekről induló 16 km-es körtúránk során haladtunk végig először a Kőárkon, majd az Ördögárkon. A Bakony egyik legszebb és egyik legnehezebb turistaútvonala. Nem is tudom hányszor keltünk át a patakon, az Ördög-gáton való áthaladás pedig igazán izgalmasra sikerült. A túra végére elfáradtunk, de nagy élmény marad ez a nap. :)
Családi kirándulás közben leküzdöttük a szurdokot!
Az Ördög-gát feladta a leckét de megoldottuk, a vaslétra már a múlté, drótkötél van helyette!
Nem számoltam, de kb.20x biztos átkeltünk a patakon!
Ismét egy feledhetetlen Janó rejtés, köszönjük!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.2g] [wapon beküldött szöveg]
A flakon kb. 20 méterre volt a rejtektől, de szerencsére meglett és visszakerült a helyére.
Sajnos nem találtam meg a palackot (első pont), pedig kerestem egy darabig... de aztán feladtam... GCKOAR-GCMEBA után az Ördög-árok volt az útvonal, sajnos az itteni multi nem lett meg... de a látvány kárpótolt :)
Update: most olvasom a másnapi ládavadászt (Tabletta), ő megtalálta, bár jóval arrébb a helyétől... így már értem... gratula neki, ezek szerint nem voltam elég kitartó! :)
Track log:
https://www.strava.com/activities/441563189
sajnos csak a jelszó első részét szereztem meg, mert siettetek a gyerekek és nem vettem észre, hogy van további is. de megmásztuk a hágcsókat is. köszi előre is.
Már a palack is nagyon szép helyen volt elrejtve, de a láda környezete egyszerűen szuper. Tetszett, hogy a láda nem az árokba van, azt úgy is mindenki végigjárja. Kiváncsi lennék rá, a nem ládázók közül hányan jártak ezen a helyen. Szerintem nem sokan. Ez a láda jól megdolgoztatja az embert, de éppen ezért nagy élmény. Köszönjük a lehetőséget.
Csesznekről indulva 13,5 km-es körút. A ládához a kitérőre sajnos nem volt idő, csak a jelszó első fele lett meg. Ettől függetlenül a hét legszebb túraútvonala.
Az első pont könnyen meglett. Viszont nagyon elrontottam valamit illetve nem olvastam el figyelmesen a leírást,mert a második pont beirása után a gps egy teljesen más utvonalat mutatott mi meg arra is mentünk. Sajnos mindenen keresztül. Persze a láda meglett és vissza már az árkon mentünk. Köszi a rejtést.
Cseszneki sziklamászás után nekiindultunk az Ördög-ároknak. Leírni is nehéz lenne milyen szép hely... a patakon az átkelések, a kövek, fák a patakban, az Ördög-gát amit meg kell mászni... Szóval ezt látni kell, hallgatni a patak csobogását, érezni a természet erejét...
Sajnos csak az egyik pontot találtuk meg, mert visszafelé már a Kőárokban jöttünk. Szerintem jobb lenne, ha mind a két pont meg lenne adva, s akkor mindegy lenne melyik irányból járjuk végig az Ördög-árkot.
A koordináta meg lett, de a csapattal nem fordultam vissza... (lehet kaptam volna, ha még pár plusz kilométert megteszünk... elég volt a 16)
A képek alapján remélem jóvá lehet hagyni a megtalálást.
Köszi a rejtést!
Jó pár évvel ezelőtt a feleségemmel már végigjártuk az Ördög-árkot, Géza-házától kezdve a túrát. Akkor még nem ládáztam. Most a fiammal szinte már klasszikusnak mondható Csesznek - Kő-árok - Ördög-árok - Csesznek útvonalat jártuk körbe és kerestük meg az útba eső ládákat. Remek kis túra volt. Az időjárás is kegyes volt hozzánk. Sütött a nap miközben az esőfelhők ott köröztek felettünk. Az utolsó kilométereket gyorsított menetben tettük meg de szerencsére nem áztunk el.
Már megszoktuk, hogy Janó szép helyekre kalauzol el bennünket, de a szurdok talán a legszebb volt kis hazánkban, ahol eddig jártunk. Merész helyen van a láda (a környezete legszebb és legfeltűnőbb szikla alakzatában) és jó volt látni a 2013-as logbookot is.
Csesznek - Kőárok - Ördög-árok - Csesznek túra közben...
A meteortól a (Zöld),majd a (Piros) jelzésen értünk az Ördögárokba...
Sajnos a ládával nem volt szerencsénk, mert az 1. ládát ugyan megtaláltuk, ám, félúton a 2. felé a GPS sajnos lemerült... :(
Arra még emlékeztem ugyan, hogy a 25-ös hasadéknál van a láda, de GPS nélkül ez tű a szénakazlban... :(
Kérnénk a rejtőt, a képek alapján, a találat elfogadására!
Köszönjük a rejtést!
Köszönjük szépen a rejtő munkáját!
Nekem is bejött a hely (jártam már itt) és a végpont is! Bár a mosolyom nem volt őszinte toronyiránt felfelé menet, de megérte!
Idősebbeknek, edzetlenebbeknek érdemes "hátulról" kerülni, lehetőség szerint a turitsautakat követve!
Szuper! Meglett! Az árokhoz nincs mit hozzátenni, aki járt már itt, az tudja milyen! A végláda pedig - bár igen szuszogtatós - nagyon jó helyen van és érdekes pontot mutat meg!
Az első ládát még augusztusban megtaláltam, az akkori vételi viszonyok miatt nem lett meg a végláda. Most túracsapattal jártunk erre, és a Mária út felől - fentről - hamar meglett. Talán nem lenne feltétlen indokolt ennyire elrejteni a végládát, célját elérné másképp is.
A láda megvan, nagyon szép környezet. Bármikor jó errefelé túrázni, mindig feltölt. Egy kört mentünk, felkeresve GCOSET, GCMEBA, GCKOAR, és GCCSES ládát. Meg persze a 2 könnyebb via ferrátát Cseszneken.
Sajnos a 2. pontot nem találtuk meg mert a kütyüink lemerültek, így csak a leírás alapján keresgéltünk, pedig már nem lehettünk messze. De egyszer még visszamegyünk megkeresni. Az Ördög-árok csodálatos mindenkinek csak ajánlani tudom. Mi Csesznekről indultunk és oda is tértünk vissza. Jó ki túra volt.
A palackot leírás alapján megtaláltuk a jelszó egyik felével és a koordinátákkal, de sajnos a gps-ünk nem volt hajlandó működni, sem a telefon, sem a tablet nem látott holdat, még a sziklamászás ellenére sem, így a végládát nem találtuk, bár valószínű közel jártunk hozzá. :( Talán legközelebb sikerül.
Megtaláltuk!!Szép kis túra volt.Ma már a harmadik ládánk,de kihagyhatatlan.Igazi kihívás,csodálatos környezetben.A ládához feljutni azért nem volt könnyű,kellett kapaszkodni,de megérte.Jött a vihar ezért nem mentünk vissza a kanyonba,néhány 10 m után találtunk ösvényt,és turista jelzést amin kívülről is vissza tudtunk menni.Nem volt olyan szép és kalandos az út mint lefelé de lényegesen gyorsabb,és könnyebb.
Bakonyi Mikulás teljesítménytúra alkalmával. Mivel a javasolt megközelítéshez képest a túra útvonala éppen fordított volt, így a második (nekem első) pontot, a tulajdonképpeni ládát GPS és a koordináták ismerete nélkül találtam meg, de köszönhetően a leírásnak és a korábbi logoknak/fényképeknek, ez nem okozott gondot.
Két éve már kerestük ezt a rejtést, de a ládát nem volt módunk előkeresni a sok mugli miatt. Most senkivel nem találkoztunk, úgy látszik a szezonális kirándulók otthon maradnak már. Pedig most aztán volt adrenalin az áradás miatt. Roppantul élveztük, hogy az utat magunk kellett megleljük a folyómederben. Izgalmas kaland volt végig így. Jobb, mint a Rám-szakadékban. Az Ördög gátnál a barlang kimaradt a sötétedés közeledte miatt, de jövünk még.
Köszönjük a rejtést!
Vasárnap délutáni családi túra keretében meglett a láda is. A gyerekek nagyon élvezték a "kalandpark" jellegű részeket. Én gyermekkorom óta nem jártam a szurdokban. Köszönjük!
Túránk során megtaláltuk a palackot, de sajnos a ládát nem leltük, lemerült a GPS előbb, mint ahogy gondoltuk. Kérjük a jelszó nélküli megtalálás elfogadását.
Csak az első jelszórészletet találtuk meg. Végigjártuk az egészet de ránk sötétedett. Kérjük hogy a képek alapján fogadd el a megtalálást.
Jó hosszú utat tettünk meg :) valóban nagyon izgalmas és fárasztó volt.
Előre is köszönjük.
A környéken kirándultunk és mindenképpen kóstolót szerettünk volna az Ördög-árokból is, így a "koordinátás" palackot megkerestük. Az árok elején a víz már teljesen eltűnt de egy "verseny" nyomai még mindig láthatók. Még visszajövünk.
Csodaszép időben sikerült levadászni, bár a vízhozam jelentősen megnövekedett a hóolvadás miatt (az elmúlt hetekben nagy mennyiségű hó esett a környéken), így néhol elég kalandos volt az átkelés, de az élmény leírhatatlan :-)
Csodás nap Villemóval és Birkabandával. Imádtam a helyet. Ezeréve nem voltam, máskor is jövök. Imádtam a köteles mászást, jó móka volt. Sok-sok átkelés a patakon, sok kisebb nagyobb zuhatag, na meg barlangok, hóvirág és jóbarátok! Tökéletes nap! Jah mi Bakonyoszlopról indultunk, és oda értünk vissza pont ellenkezőleg mentünk, de így is jó móka volt :)
Csesznekről a Kő-árok mentén kezdtük szilveszteri kirándulásunkat. A palackot rejtő fa gyorsan meglett.
Az Ördög-gátnál szétvált a csapatunk: öten felkapaszkodtunk az Ördöglikhoz és kábé 20m-re bemásztunk a barlangba. Aki teheti, ne hagyja ki! És ne felejtse otthon a fejlámpáját sem (én készültem).
Eztkövetően - visszaereszkedve a völgybe - a többiek után indultunk. Ma már sodronyos biztosítás mellett lehet leereszkedni a sziklákon, a létrának nyoma sincs.
Az érdekes szikla könnyen meglett, de a láda nem, pedig nagyon közel kellett lennem hozzá :(
Hosszú hétvége 3. ládája, mára több is be lett tervezve, de az út tényleg nem egy sztráda..., így csak ez az egy találat maradt. De úgy érzem, ez a találat többet is megér.
Kellemes délutáni séta :-) Dudar felől mentünk, majd jelzetlen utakon vissza az ajánlott parkolóig. Sikerült 10 km-t összegyűjtenünk, és sok szépet látnunk :-)
Ismét meglátogattuk az árkot, most se csalódtunk benne, mi rendszeresen azaz évente, kétévente egyszer visszajárunk ide is,gyönyörű volt. Sok gombát láttunk:) az elmúlt túráknál a ládát sose kerestük meg de most azt se felejtettük el.
Gézapusztáról egy elkóborolt kutya követett minket kitartóan. Egyszerűen nem tudtuk lerázni. Viszont az Ördög-gátnál megrekedt, nem tudott átjönni. Nem volt szívünk otthagyni, így átemeltük és Dudaron elbúcsúztunk tőle.
A hely egyébként tetszetős, csak azt nem tudom miért nincs megadva mindkét koordináta előre, hiszen az a lényeg hogy a két pont között végigsétáljon az ember, amit nem feltétlenül csak lefelé lehet szerintem...
Ördögien jó séta ördögien szép környezetben barátokkal és két ördögfiókával. A végén ördögünk volt: megtaláltuk a ládát! Köszönjük, Janó, ismét ördögi élményben volt részünk!
Szuper jó kis túra volt. Sajnos elsőre nem lett meg, de annyira jó hely volt hogy muszáj volt megismételni a túrát. Ezúttal nem volt patak, de így is jó volt.
Családi kirándulás keretében megleltük.
Dudarról indultunk, Bakonyoszlopig.
Sajna (?) a meder teljesen száraz volt, elképzelni is nehéz, hogy miként lehet itt közlekedni, ha víz van a mederben.
A láda valóban eléggé meredekre sikeredett, családunk fele az úton maradt lent, a gyermekekkel mi toronyiránt vágtunk neki, még jóval a 25-ös pont előtt, végül Ádi találta meg. A környék nagyon szép, köszi a rejtőnek.
Ötéve végigjártuk a völgyet kezdő kesserként, de a láda megközelítését túl veszélyesnek láttuk. El is tévedtünk. A PDA+ IGO páros nem volt nyerő. Jó, hogy azóta sem változott a koordináta. Most a TUHU-nak köszönhetően, felülről támadtunk, így sokkal jobbnak tűnik a megközelítés, de így is kihívás. Ez az egyik kedvenc helyünk!
Gyönyörü környezet, félelmetes köveken való közlekedés, talán még a Rám-szakadékot is felülmúlja. Sajna egy csepp víz sem volt a patakban, de így is nagy élmény volt.
Csesznekről egy körtúrát tettünk: Kőmosó völgy - Kő árok - Ördög árok - Csesznek útvonalon. Ennek legszebb részének bizonyult az Ördög árok.
Úgy bóklásztunk a sziklákon, mint a rossz gyerekek, bemerészkedtünk a barlang mélyére.
Az Ördög gátnál eltűnt a régebbi képeken látható létra! Azért így is megoldható az átjutás, de ki is lehet kerülni a gátat.
A barlangban feltörték a veszélyes szakaszt lezáró ajtót. Arra ne menjetek, mert könnyen lezuhanhattok a barlang alsóbb, 8 méterrel lejjebb levő szintjére !!!
Gézaházáról indult a túra, Csesznek volt a cél, a közé eső ládák összegyűjtése a feladat. Kőárok és a meteorit dobozok után eljöttünk, hogy legyőzzük az ördögöt. Sok szépet olvastunk erről a helyről, de olyan bejegyzéssel is találkoztunk, ahol balesettel végződött a kirándulás. Minden elvárásunk teljesült, csodás a szurdok, lenyűgözőek a sziklák. A páradús levegő miatt csúszik minden, nem kis ügyességet kíván a köveken mászkálás. Az első sziklamászós résznél, egy róka családdal volt szerencsénk találkozni, a kölykök kissé ijedősek a mamájuk harciasabb volt. Mire Csesznekre értünk, tisztességgel elfáradtunk. A napló lapok geós játékának itt volt eheti állomása, beszereztük a pecsétet, majd egy jót ebédeltünk a lovagvár falatozóban. Következett a vár meglátogatása és ha már itt vagyunk, a cseszneki ládát sem hagyhatjuk ki. Köszönjük a sok szép élményt és a rejtést: Acsart
Megtalaltam [wapon beküldött szöveg] GCMEBA felől érkeztem. A patakmeder elég sáros volt, így kissé csúszott, ahol mászni kellett. Rám szakadék fillingje van a helynek. Az árokban kikapcsolatam a GPS-t, aztán csak mentem, mentem. Mikor visszakapcsoltam, akkor láttam hogy túlmentem pár száz métert. Visszafordulás, majd egy kis kapaszkodó. Először a szikla aljában, majd a tetején kerestem a ládát. Mikor nem találtam, akkor végigmásztam keresztben. Mint később kiderült feleslegesen. Találat után irányba vettem GCKOAR-t.
Az ősszel ládázás közben szikláról estem le (arcműtét lett a vége). Ez a túra igazán kihívás volt. Legyőztem a félelmeimet, az összes sziklán átküzdöttem magam:) Közben létra is eltűnt! Fantasztikus a hely!
A ládát is én leletem meg, pedig ott már nem akartam lemászni a sziklákhoz. Elég veszélyes a terep, nem igazán szerencsés. A szárazság miatt nagyon csúszós volt a talaj.
megtaláltuk, kemény menet volt, de megérte a látvány. ja az első ponton nem vettük figyelembe, hogy ott is van egy jelszórészlet, szóval mehettünk vissza...
Köszi. Sajnos idő szűke miatt csak kétszeri kirándulással sikerült a ládákat megtalálni. Mind a két nap szikrázó jó idő volt. Mi két irányból jártuk be az árkot. először Gázaházától indultunk és a szikla szorosig mentünk. Majd a lépcsőn fel tértünk vissza Gézaházára. Következő alkalommal Bakonyoszlop irányából indultunk. A meder száraz volt rengeteg avar takarta. Néhol bokáig süllyedtünk el a mederben.
4 napig a Bakonynak ezen a részén sétálgattunk hátizsákkal, ez volt az első ládánk. Zircről jöttünk, és Csesznekre tartottunk, ezt az utat választottuk, úgyhogy teljesen jól útba esett a két pontja a ládának. A láda kicsit magasan és veszélyes helyen van, jobb lett volna az úthoz közelebb elhelyezni, mert kilátásunk semerre se volt.
Az árok egyébként nagy élmény volt mindenkinek, a gátrészeken kicsit nehezen keltünk át a zsákokkal, de izgalmas volt.
Kissé kalandosra sikeredett a ládakeresés e csodás szurdokban . Az ajánlott Dudar széli erdő mellett hagytuk az autót, az első pont könnyen meglett, most virágzik a vadcseresznye. A második pont felé haladva eleredt az eső, Rövid tanakodás után folytattuk utunkat. Az Ördög gátnál a létrának sajnos már csak 3 foka van, így Pétert úgy kellett levinnem, majd Tünde nagyon lassan vigyázva jött le a csúszós sziklán. Gyönyörű a hely, a Holdvirág árokhoz hasonlít, csak itt még barlangok is vannak. A láda megtalálása már megizzasztott, Péter elindult a hegynek fel, a GPS szerencsére pontosan mutatta a helyet. Az esős, sáros talajon már kissé csúszkálva indultunk vissza, mikor egy kedves kiránduló családdal találkoztunk. Ők felajánlották, hogy minibuszokkal vissza visznek Bakonyoszlopról Dudarra. Így nem kellett ismét felmászni a csúszós létrán. Száraz időben ismét eljövünk, akkor a barlangot is felderítjük. Köszi a rejtés !! Aki szereti a szurdokokat száraz időben feltétlenül keresse fel !
Talán az egyik legjobb multi amiben eddig részem volt! Köszönöm!!! Márk barátommal közös találat volt. Bakonyoszlopról indultunk, valami bánya féleség mellől. Ott hagytuk a kocsit. Az első ponthoz végig jártuk az árkot. Majd elléptünk Dudarra is Csapónéhez. Épp nem volt otthon, azért, csak be néztünk a konyhájába :) . Visszafelé , a csepergő eső miatt nem az árkon át mentünk. Egy újabb bányán át verekedve magunkat egy aszfaltos úton indultunk el. Nézegetve a kütyün a térképet, mérlegelvén a távolságot, hirtelen bevágtunk egy szántóföld mellé. Majd az erdősáv mellett "légvonalban" araszoltunk a kocsihoz. Hozzáteszem volt minden...eső...jéég...szél... :( Felzavartunk néhány szarvast, őzet... őrkutyát. A kocsinál némi tanakodás után visszamentünk az árokba a 2. ponthoz a ládáért. Egy kicsit ránk is sötétedett, mire visszaértünk és indultunk Győr felé.
Feledhetetlen élmény volt!!!! Még egyszer 1000+1 köszönet érte!
Két éve, Szilveszterkor terveztük Gézaháza felől becserkészni a ládát. Akkor sajnos egy vádliszakadás hiúsította meg a befejezést. Most a feleségemmel és Írisz lányommal próbálkoztunk újra. Sajnos Gézaháza után az első kilométeren a feleségem elvesztette a Polaroid napszemüvegét. Ha valaki megtalálja, kérem juttassa el hozzánk!
Egyébként a túra fantasztikusan jól sikerült, köszönjük a rejtést!
Aleph & Rita-val és Hinterrel közös találat a Bakonyi Mikulás TT alatt. mivel a rejtő volt olyan kedves, hogy előre megadta a láda koo-t, így nem kellett 3 X oda vissza megjárnunk az árkot, mert a TT sajnos fordított irányba haladt. Ezúton is köszönet érte. Meseszép hely, igazi szurdokvölgy, 2 jól kitalált ponttal, így remek multi. A ládához jó csúszós volt feljutni a havas, vizes avaron, és még a "lankás" emelkedő sem könnyítette meg a dolgunk.:-)))) Egy igazi szép helyen, igazi jó kaland volt a ládát begyűjteni.
Megtaláltuk, közösen Zolival. Párás, ködös idő volt ma, de így még izgalmasabb volt a túra. Csodálatos a szurdok, fantasztikus élményt nyújt. A ládát egy kis keresgélés után Zoli találta meg. Köszi a rejtést!
Bakonyoszlop - Ördög-árok - Dudar (Csapóné) - Bakonyoszlop útvonalat jártuk ma be. Kicsit sajnáltuk, hogy pontról-pontra multi (ilyen erdei terepen nem is egészen értem az okát), mert mi a végládánál mentünk be a völgybe, és a palacknál ki belőle. Szóval oké, hogy multi, de szerintem ésszerűbb lenne, ha mindkét koordinátája meg lenne, akkor nem lenne muszáj kört menni a szemből jövőknek sem. Mi amúgy is jobban szeretünk az ilyen szurdokokon felfele haladni. Sebaj, megoldottuk. :)
Sokszor jártunk már az árokban, de ilyen száraznak még nem láttuk. Viszont nagyon örültünk, hogy ilyen szépen kiépítették az Ördöggátat, élmény volt ez a kis sziklamászás. A palack után mi kimásztunk a szurdokból, és elgyalogoltunk Dudarig, hogy benézzünk Csapóné konyhájába is. Majd visszafele kis kerülővel, egy erdei dózerúton jöttünk vissza, és tértünk ki kicsit a végládáért. Jól megdolgoztunk érte, de jó kis rejtekre leltünk.
Hazafele még egy kis kitérőt tettünk Sövénykútra, lovakat nézni.
Köszönöm a lehetőséget, hogy eljöhettem ide. Nagyszerű környék, szeretem az ehhez hasonló helyeket. A patakból tényleg hiányzott egy kissé a víz, de így bátrabban lehetett ugrálni a köveken. Mi Bakonyoszloptól indultunk, végigmentünk a völgyön, majd megtaláltuk a palackot. Már sejtettük, hogy a másik pont valahol ott lesz, ahol elindultunk. Nem akartunk visszafordulni, így Dudar és a GCSKO felé vettük az irányt. Visszafelé ejtettük útba a végládát is, ami kis keresgetés után meglett.
Mindenesetre itt egyáltalán nem értem, hogy miért kell egyik pontról a másikra vezető multit telepíteni. A multi jogos, de jó lenne, ha mindenki maga dönthetné el, hogy hogy keresi a pontokat.
Gyönyörű szép a szurdok. Ez a 100. ládánk!!! :) Szerintünk méltó a rejtés, és a helyszín a "fordulónkra".:)
Egy körtúra keretein belül kerestük fel a ládikót heted magunkkal. :) Igazi csapatmunka volt a láda megtalálása.:)
Köszönjük a rejtést!
Nagyon szép volt a környezet. A sziklákon mászkálni nagyon élvezetes volt.
A láda megtalálása kissé megizzasztott minket de szerencsére könnyen észrevehető volt. Mindenkinek ajánlom ezt az útvonalat aki egy igezi geoládakutató túrára szánja magát ;)
Köszönjük a rejtést! :)
Megtaláltam, köszi!
A családi kirándulás harmadik ládája, bár a láda rejtekhelyének megközelítését már nehezen lehet a "családi kirándulás" jelzővel illetni.
Csodálatos hely! Elég fárasztó volt, mert eső után minden csúszott, de nagyon megérte. Műhold vétel szinte nem is volt a völgyben, de a leírás alapján könnyen meg lehetett találni mind a két pontot. Köszönet a rejtésért!
Egy esős nap után indultunk neki az ároknak, GCMEBA után. 2 nagyszülő, 2 szülő, 2 gyerek (5 és 1,5 éves). Na ezt nem ajánlom senkinek. Nagypapa szerint csak 4-5 km. Cseszneknél derült ki 5 óra hegymászás és gyaloglás után, hogy 9,3 km. Az árok elején viszonylag szélesen hömpölygött még a patak, ami persze kicsit később szelidebbre váltott, aztán eltűnt a semmiben. Ettől függetlenül pár vízbe lépés nélkül nem úsztuk meg. A talaj erősen csúszós volt, nem sok emberrel találkoztunk. Azért nagy élmény volt (vagy pont ezért).
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2011.06.21 20:33]
Két napos osztálykiránduláson vettem részt a balatonszabadi nyolcadikasokkal,mint túravezető. A második napon az Ördög-árkot túráztuk végig. Ők először,én többedszer jártam itt,de mindenkinek nagy élmény volt. Ami a patakot illeti,az elején még csak-csak csordogált benne valamennyi víz,beljebb azonban már sajnos a száraz meder kövein ugráltunk tova. Persze,ha már itt jártunk,megkerestük a ládát is.
Köszi a rejtést!!!
Bakonyi kirándulás másnapján a fő attrakció. Autóval az ajánlott parkolóig mentünk, onnan teljesítettük a túrát. A palack nehezen lett meg, a ládához feljutás meg kellemesen kitágította a hörgőcskéimet. :) Az előző esti zivatarok hatására kellemesen sok víz volt a mederben, így még élvezetesebb volt a túra, köszi szépen! :)
A megtévesztő megtalálás megadás ellenére, megtaláltuk. Az eddigi legnehezebb, legszebb és legfárasztóbb keresésünk volt. Csodás környezet, isteni levegő és izgalmas túra. Nagy élmény volt!
Még a hegymászókat is "bevontuk" a játékba. :)
Eddigi legjobb ládánk!
Sajnos utólag kiderült hogy nem jó palackot találtunk meg. Egy fa tövébe rejtve volt a patak kezdeténél. Csupán a jelszó volt megadva. Gps-ünk nem mutatta a valós ládát, amit mai napig nem értem miért.
Mindenesetre kellemes séta volt és biztos visszamegyünk a valós ládáért, de nem a jelszóért hanem a hely szépségéért!
Most nézem hogy ez multi. :(
Visszamegyünk.... :)
GCMEBA után a Z majd P jelzésen jöttünk. Nagy volt a forgalom, mert ma kezdődött az V. Nomotor Rally. A bükk hamar meglett, majd elkezdődött a a sziklajárás, patakátkelés köveken és ahogy tudsz. (PDA lemerülőben, ezért csak néha kapcsoltam be, hogy merre is vagyunk). Az Ördög-gátnál nagyobb csoport gyűlt már össze, és közösen segítettük le egymást. A létra és a rács oda volt támasztva, de nem volt egy életbiztosítás. Az árok csodálatos, az idő nagyon jó volt és mi vizet, kis vízeséseket is láthattunk benne. A ládát "brute force" módszerrel kezdtük keresni, nekiestünk a meredeknek ahol sok szép gyöngyvirágot láttunk! Aztán PDA bekapcsol , iránybaállás és nekiestünk a rossz sziklának. Aztán megláttuk a tényleges helyet és innen már könnyen elérhetővé vált (hála a régebbi leírásoknak és képeknek). Loggolás majd egyenesen előre a dombtetőn a P jelzés irányába. Szerintem turistaút is vihetne e sziklák közelébe, mert eléggé látványosak. Visszafelé továbbra is a P jelzésen jöttünk, ahol ma már többször is találkoztunk azzal a két sráccal , akik egy-egy méretes követ cipeltek (Valahol a 25-ös bg. után szedhették össze, mert amikor elhagytuk a jelzést a láda felé, akkor még nem volt náluk semmi)). Szerintem a földig ért a kezük, mire beértek Csesznekre :))
15 km-es cseszneki szurdoktúránk 4. állomása. A Rám-szakadékszerű szurdok nagyon tetszett. Az egyik sziklánál lévő létra vélhetően tönkrement, és valamilyen ráccsal lett helyettesítve, aminek olyan sűrű a rácsozata, hogy éppen hogy csak a bakancs vége belefér.
Sajnos a szurdokban nem volt mobil vétel, és mivel az AGPS működéséhez ez is szükséges lett volna, GPS jelünk sem volt. Kb. fél órán át próbáltunk jelet találni, de nem sikerült, így a palackra nem leltünk rá. Már-már úgy gondoltuk, hogy nem fogjuk megtalálni a 25-ös szakadékot sem, mert a 3-as után nem láttunk egyetlen számot se, de a végén mégis belebotlottunk. Sajnos hiába másztunk fel a túloldalon, a palack hiányában nem voltak koordinátáink, így végül a ládát sem sikerült megtalálnunk. Több információ vagy publikus koordináták jól jöttek volna. A hely ettől függetlenül kedvenc.
Körtúra Csesznekről indulva, Gccses, Gckoar, Gcmeba, Gcoset érintésével, majd vissza Csesznekre. A palack és a láda is a helyén van.
Gyalogos kupa: 15,6 km
2011. 02. 16. án Csesznek mh - Meteor a Bakonyban - Ördög árok - Cseszneki vár 14 km s gyalogtúra. 1. Sajnos a palackot nem találtuk a megadott helyen, jóformán majd felástuk a fa és környékét. Az árok hol folyóvízzel, hol jégpáncéllal tarkított és a hordalék annyira megnehezítette a dolgunkat, hogy a leírások alapján második ládáig elég keskeny vadcsapáson próbáltuk becserkészni, ám nem vezetett sikerhez.
Maga a táj csodás, vízmentes száraz időben még szebb lehet.
Kérem a rejtőt a képek alapján a találat elfogadására.
Hát ez nem semmi volt :-) Dudar felől közelítettünk, sikerült is elevickélni a geojárgánnyal egészen az ajánlott parkolóig, habár az út erősen szét volt vágva traktorok és egyéb járművek által... :( A séta a palackig még aránylag könnyű volt, bár azért itt-ott már át kellett oda-vissza kelni a patakon, de ez még nem volt veszélyes. Na de onnan... Először is, az út itt-ott el-eltűnik, gyanúm szerint a patakmederben folytatódna (már ha nem volna benne víz ugye :-)), ilyenkor bizony felfelé kellett kerülni. Aztán az egész szurdokvölgy tele van kidőlt fákkal, néhol pedig a víz elég rendesen összehordta a kisebb-nagyobb gallyakat-fákat. Ha ez még nem lenne elég, jönnek az "extrák": a patakban rengeteg víz van, minden jeges, csúszik :-) Ráadásul a jég hol 1-2 centis, hol pedig húsz, így aztán minden lépést meg kell gondolni, mert hamar a vízben találja magát az ember... Esnem egyszer sikerült, akkor csúsztam is vagy három métert, megúsztam kisebb horzsolásokkal - de szerencsére ez a partoldalon volt, a vízbe nem estem bele:-) Az Ördög-gátig lassan bár, de azért hol a patakban, hol mellette, hol a köveken, hol a partoldalban, de csak eljutottunk. Ott találkoztunk egy csoporttal, akik éppen akkor jöttek fel az ellenkező irányból. Megosztottuk egymással tapasztalatainkat, és megegyeztünk abban, hogy lefelé menet kötélbiztosítás kellene a jeges sziklák miatt, így ezt az utat nem próbáltuk meg, inkább felmentünk a partoldalon, és onnan kerültük meg az Ördög-gátat. Nemsokára sikerült visszatérni a szurdokba, és a láda közeléig már lassan bár, de tudtunk a patak mellett haladni. A ládához elég nehezen jutottunk fel, de azért sikerült :-) A szikla jellegzetes, a ládát sem volt nehéz megtalálni. Innen tovább felfelé a GCMEBA irányába folytattuk az utat. A nehézség/terep nyugodtan lehetne 4-es is. Köszönjük a rejtést!
Bakonyi kőrtúrázásunk negyedik állomása.Nem volt egyszerű mit mondjak.Helyenként be volt még fagyva a patak ezen tudtunk át kelni az egyik partról a másikra.A vízesések gyönyörűek ahogy a jégről folyik le a víz.Megérte.Köszi a rejtést.
Ez a túra lett eddigi ládázásunk legnehezebbje. Bár utólag visszatekintve megérte a megpróbáltatásokat.
Barátainkkal négyen indultunk a láda megkeresésére. Már nem sokkal az indulás után sikerült elvesztenünk a piros jelzést (elég sok időt elvesztegettünk ezzel) ezért az árkoba fentről érkeztünk, nagyrészt az avaron csúszva :), nem messze az első ponttól.
Miután ez a kép alapján könnyen meglett indultunk tovább. A szurdokban elég sok víz volt, nagy volt a sár, sok helyen nehezen tudtunk tovább haladni a víz egyik oldaláról a másikra, szikláról sziklára.
A láda helyét pontosan mutatta a gps, a megközelítésére viszont már csak a két fiú vállalkozott. Kiderült jobb is volt így mert nagyon meredek és csúszós volt a felfelé vezető út. Magához a ládához is nehezen fértek hozzá, ezért beleírni nem is tudtak.
Miután meglett a láda kezdtünk el azon gondolkodni hogyan is jutunk vissza Dudarra az autónkhoz, visszafelé túl nehéznek és hosszúnak gondoltuk és féltünk is, hogy ránk sötétedik. Térképünk nem volt és a gps is lemerülőben volt. Talán a leírásban lehetne kicsit több segítség arról, hogy merre érdemes vissza indulni.
Végül is az árokból kiérve rátaláltunk egy szerintünk vadászok által használt földútra (dágvány útra) és ezen elértünk egy Bakonyoszlopra vezető kőutat. Gondoltuk visszamegyünk busszal Dudarra, de persze az utolsó már rég elment. Juci büféjében pihentünk, ettünk, ittunk egy kicsit. Szerencsére a férjem lestoppolt egy nagyon kedves srácot aki visszavitt minket a kocsihoz (ez nagyon jól jött mert már nem lett volna kedvünk még kb. 9 km-t gyalogolni az autóhoz a sötétben). A nehézségek ellenére jól éreztük magunkat, nagyon tetszett a szurdok, élveztük a sziklákon való mászkálást.
Köszönjük, hogy eljuthattunk ide!
Nagyon szép az őszi ördögárok, de a lehullott levelek és a sok víz miatt pár helyen kihívásos a továbbjutás. Gézaháza felöl ez volt a mai 2. láda. A következő láda a kőárokban lesz. Nagyon jó kis túra, köszönjük a rejtést.
Nagyon szép helyen, ötletes rejtés, bár a ládát kicsit nehezen találtuk meg. Érdemes felmenni a hegygerincre, és onnan tájékozódni, mert sokat (30-50 métert is) tévedhet a GPS a völgyben a fák között (legalábbis a mienk). Érdekes a szikla, amiben el van rejtve, mellettünk nem sokkal sziklát másztak, egy kijelölt sziklamászó részen. A völgyben a patak mentén is nagy volt a forgalom. Visszafele felmentünk a hegygerincre, és ott (nagy-fesz drót mentén) mentünk vissza az Ördög-árok bejáratáig, bár ez annyira nem látányos, mint a völgy. Szép túra volt, köszönjük a rejtést!
Köszönjük!!! Amúgy is a szívünk csücske a Bakony ezen része. A rejtés is jó csak nagyon magasan van :) és kellett egy kis energiaital az árok többi részéhez. De meg van és jót kirándultunk :)
A palack könnyen meglett. Sajnos gumicsizmát mi sem hoztunk, így a bakancsunk néha ázott. Az Ördög-gátnál nem láttuk se a létrát, se a rámpát, ezért hegyet másztunk, jó meredek volt. Az árok tényleg látogatásra érdemes, különleges, szép természeti képződmény. Köszi a rejtést.
Egy igazi kalandtúra volt ennek a ládának a megtalálása. Szerencsére eső csak az előző napokon esett, viszont így is jelentősen megduzzadt a patak. A túristaút pedig többett keresztezte a patakot, mint mellette ment volna. Érdemesebb lett volna gumicsizmában menni, mert úgy több helyen átgázolhattam volna a sekély vizben, de mivel nem akartam a cipőmet eláztatni, több helyen magamnak kellett hidat építeni. Erre azért is szükség volt, mert a patakmeder mellett vagy áthatolhatatlan dzsindzsa, vagy meredek hegyoldal akadályozta a kerülést. De nagyon élveztem a nem mindennapi kirándulást és végül a láda is meglett. Visszafelé már a könnyebbik utat választottam, a felső zöld négyzet jelzésen mentem vissza egészen GCMEBA-ig, majd innét a parkolóba. Köszi!
Kő-árok - Ördög-árok túránk harmadik állomása. A palackot nagyon könnyen megtaláltok. Az árkon végigmenni nagyon izgalmas és kihívásokkal teli volt, nagyon élvezte az egész társaság. A ládikát sajnos nem találtuk, a megfelelő helyen voltunk, de sajnos nem találtuk nyomát, viszont pár fa ki van dőlve a környékén. (lehet eltűnt a láda). kérjük a láda megtalálás elfogadását
Köszönjük a rejtést, csodálatos környezet
Verseny után levezetésként. :-))
Dudar felől mentünk végig az árkon, létra előkerült, de a rámpa is ott volt. Ha már ilyen magasra került a doboz, visszafelé a gerincen mentünk GCMEBA felé és onnan vissza az autóhoz.
Gézaháza, majd gcmeba felől jöttem, a turistautat néhol keresni kellett mert elmosta az ár. De a víz mostanra levonult így a vízmosásban is jól lehet haladni. A létra sincs a helyén csak egy furcsán odatámasztott rámpa segítségével jutottam át az ördöggáton. A környék gyönyörű csak megállni nem lehet a sok szúnyogtól.
A patak egy helyen furcsa mód eltűnik a mederből, és gcoset-2-ig nem is jön a felszínre. Lehet hogy a múltkori nagy víz után talált magának új utat valami víznyelőbe???
én már csak visszafele vettem észre mert egy busz eltakarta de amugy tilos az erdőbe bemenni : ld kép
Huh, ez nem volt könnyű...Az első ponttal még nem volt gondunk, viszont az árokban elég sok víz és kidőlt fa volt, így nehezen járható. Megküzdöttünk vele.
Az idei NoMotor Rally 25km-es túráját az Ördög-árok érintésével tettük meg. A palack megtalálása után tovább indultunk a csodaszép árokba. Már jártunk itt nyáron és ősszel, amikor száraz volt a völgy, most láttunk itt először ennyi vizet. Sajnos a ládáért már nem volt időnk felmenni, mivel késésben voltunk a nevezési lap leadásával. A palack jelszavát és a koordinátát elmentettük, nemsokára visszatérünk a ládáért!
Leírhatatlan! Nagyon szép! Ez után a "Meteor a Bakonyban pontot néztük ki, és terv szerint körben az erdőn át, de az Ördög árkot végig kellett járni visszafelé is. A ládát először egy másik érdekes sziklaképződménynél kerestük, aztán megláttuk a még érdekesebbet....
Szuper volt!
A május elsejei Túrázz a vasútért programban meghirdetett egyik útvonalon (Dudar-Ördög-árok-Csesznek) mentünk végig, közben megkerestük a még le nem vadászott két közeli ládát.
Itt a palack megtalálása nem probléma, viszont a szurdokban tényleg nincs jel, és csak a 25-ös hasadék adott támpontot. Miután a pontnál elrendeztük a tennivalókat, találtunk lefelé egy sokkal kényelmesebb ösvényt is, tehát ha valaki nem szeretne négykézláb kikapaszkodni, menjen egy kicsit tovább a hasadéknál folyásirányba, és megtalálja balra hátrafelé az ösvényt. Aki pedig a piros jelzésen megy tovább Csesznek felé, ne is ereszkedjen vissza a szurdokba, a ládától határozottan É felé, és beleütközik a pirosba.
Törökverő éles szeme rögtön felfedezte a medvehagyma leveleket, amelyekről azonban kiderült, hogy gyöngyvirágok. Sehol a Bakonyban nem találtunk eddig ilyen tömegű, vadon növő gyöngyvirágot, mint a láda környékén!
Mivel toronyiránt mentünk fel, dzsindzsáson-borókáson meg le, nem volt őszinte a mosolyom, mikor Évi megkérdezte, hogy hol van a napszemüvegem. Igen: fent maradt. Lehoztuk.
Gyönyörű hely, de az Ördöglikat meg se próbáltuk.
Évi és Herrbert
Családosan elkövetett vasárnapi kincsvadászat Komárom-Esztergom és Veszprém térségben 7/7
Kis erdei túránk során három egymáshoz viszonylag közel eső ládikát is begyűjtöttünk. Végre egy kis gyaloglás!
A mai napon ez a minimulti igényelte a leghosszabb gyalogtúrát, de nagyon tetszett!!! A szurdokvölgy egyszerűen gyönyörű, néhol már-már mesébe illő látványt nyújt! A kis vízesések, csobogók, a sziklafalról alácsüngő borostyán, a buján növő páfrányok... és nem utolsósorban a vízből kiálló köveken való ugrálás, amit mindnyájan - kicsik és nagyok -egyaránt élveztünk. Itt, a zeg-zugos, kanyargós Ördög-árokban mászkálva, köveken ügyeskedve sokkal gyorsabban elszaladt az idő, mintha egy sima erdei úton barangoltunk volna. Némelyik nagyobb sziklán egészen mély vájatokat figyelhettünk meg, vagyis a víz sok évezredes pusztító hatását. Találtunk állati kövületet is (fotó).
Nagyon jó megoldás a két pontos multi, így a ládásznak legalább végig kell mennie a szurdokban - ami igazán nem mindennapi élmény!
A rejtés is kitűnő! Majdnem kifogott rajtunk. De csak majdnem :)
Gyönyörű hely, nagyon élveztük a kövek közötti mászkálást és nagyon tetszettek a rejtekek is.
A második ponton a ládát kicseréltük, mert törött volt, benne a dolgok enyhén nyirkosak.
Úgy tapasztaltuk, hogy a második ponthoz jobb ott nekiindulni felfelé, ahol az ösvény jobb oldalán egy bükkfa áll, rajta nagy taplókkal. Ez a pont korábban van, mint a 25-ös hasadék és a mászás felfelé kevésbé meredek.
Találkoztunk egy bácsival, aki épp egy kissé oszladozó félben lévő nagy agancsos szarvasfejet cipelt. Az erdő aranysárgán ragyogott, szép kontrasztot alkotva a sziklák mélyzöld mohájával. Ilyenkor tudom egy kicsit szeretni az őszt is.
Megtaláltam. Ez volt első megtalálásom (két sikertelen után). Gyönyörű a Bakony ősszel. A ládától mentem tovább az Ördög-lyuk-Csesznek irányába. Az út viszonyok nem nagyon kedveztek a kerékpáros közlekedésnek, ezért hát többször is a vállamon kellett vinnem. De megérte!
Gyönyörű volt szemerkélő esőben az Ördög-árok.
Mire a végére értünk kezdett ránk sötétedni ,a felhők miatti gyenge hold jel és az, hogy még vissza is kellett mennünk Csesznekre, arra birt, hogy a második részt ne keressem meg. Ha lehet, szeretnék kérni egy jelsző nélküli megtalálást.
GCMEBA irányából közelítettünk. Az első pontig bicóval semmi nehézség, utánna már nem sokáig járható az út. Az utolsó 1.2km viszont valóban csak gyalogosan közelíthető meg.
Bakonyoszlop felöl indultunk, gyönyörű őszi kirándulóidőben. Nagy élmény volt a túra, most jártunk itt először. Felmásztunk az Ördög-likhoz is, bár a meredek csapáson közelítettük meg, és azon is jöttünk le. Nyaktörő mutatvány volt, a meredeket értsd valóban meredeknek. Javasolt a hosszabb, az Ördög-gát déli oldaláról induló ösvény. Mi ugyan nem próbáltuk, de ennél csak jobb lehet. A barlangot felszerelés hiányában nem tudtuk megnézni, legalább lesz miért visszajönni.
A rejtés mindkét esetben ötletes, bár szerintem egy láda bőven elég volna, nem hiszem hogy ha valaki eljön ide túrázni, csak a multi miatt járná végig az Ördög-árkot (a rejtés csak a multi miatt 4-es). Az első pont majdnem kifogott rajtunk, már épp kértünk volna telefononos segítséget. mikor Bodár ráakadt. Pedig annál a fánál kerestük, többször végigtúrtuk. A második pont megdolgoztatott minket, és miután az Ördög-likhoz is elég volt felkúszni, ezt már annyira nem kívántuk.
Csodás helyen lévő láda. Már párszor jártam a környéken, de a találat eddig váratott magára. Sajnos a logbook betelt és a láda is repedt, cserére érett.
Nagyon tetszett a hely! Nálam bekerült a top10-be. :)
A barlanghoz mi is felmásztunk Gergővel, be is mentünk egy darabig, de mivel igen csúszós volt és a felszerelésünk se volt teljesen megfelelő a kúszáshoz, így hamar visszafordultunk.
Az árok felső végénél mi is találkoztunk biciklisekkel, akik lefelé haladtak. Mondtuk nekik, hogy nem lesz egy egyszerű vállalkozás. :)
A logbook betelt. Mi is csak a hátoldalára tudtunk írni.
Meba-P kiindulással,Koar-Meba-Oset túra 13,3km. Minden pillanata ajándék volt ! Szó szerint fel/kerestük az Ördög-lik barlangot is .Bejárati rács felfeszítve , hát benéztünk . Fantasztikus , ha felmenetek , légyszíves NE nyúljatok a cseppkőképződményekhez !
Geoládázás Csesznek környékén Zsúval és Tibivel 3/3.
A vár meglátogatása után tettünk egy fél napos körtúrát a
, majd a jelzésű túristaúton haladva. Ezt a túrát két és fél éve a még sárguló áprilisi erdőben már végigjártam (B.). Most egész más arcát mutatta a természet.
Nagyon jól sikerült a két rejtek kiválasztása, mert így az embernek mindenképpen végig kell haladnia a szurdok teljes hosszán. A láda helye egy kimondottan érdekes sziklában van, gyönyöürű, nyugodt környezetben. Véletlenül egészen biztosan nem botlik bele senki...Emlékezetes marad, hogy a logolást csak hason fekve tudtam megoldani, miközben folyamatosan csúsztam lefelé...
Üröm az örömben, hogy a szurdok félhomályában nem készülhettek kimondottan jó fotók. A barlangokat most kihagytuk a sár miatt. Köszönöm, élmény volt!
Reggel 4:50-kor indultam Győrből és ~8 órára már ott is voltam Dudaron. A busz pont a piros jelzés mellett állt meg, így rögtön elindultam felfelé. Nagyon tetszett a 'séta', bár kicsit rövid volt. Nagyon tetszett, hogy nem volt szinte sehol kiépített létra, meg ilyenek, hanem magamnak kellett megtalálni, hogy hogyan tudok továbbjutni.
Az első pontot nagyon sokáig kerestem, kb. 20 méterre jobbra volt egy másik fa, amire ráillik a leírás, ott keresgettem egy ideig.
A második pont. Hú.. A szurdokban ugye nem volt jel, ezért nem tudtam, mikor kéne 'jönnie' a 25-ös hasadéknak. Aztán persze meglett, de kellett hozzá egy kis szerencse is. Aztán felmásztam a rossz oldalra, hiába volt leírva, hogy a bal oldalon kell mászni, akár lehetett volna a hasadék bal oldala is. Na végülis felértem, azt hittem, hogy ott lesz közel a láda, de 'vagy 20 percet itt is eltöltöttem a keresgéléssel. A rejtés nagyon durva és veszélyes szerintem. Persze azért tetszett!
PS:
A leírásból csak a 'hogyan tovább'-ot hiányolom. Úgy emlékeztem, hogy a piros jelzés Csesznekre vezet, de én Bakonyoszlopra akartam menni, (majd onnan vissza a Csapóné konyhájához), elindultam egy másik ösvényen, ami egy idő után elfogyott, ezért arra gondoltam, hogy követem a folyót, de ez sem volt egyszerű, így elindultam a főút felé, árkon-bokron-erdőn-2 méteres csalánon. Volt egy domb, aztán még egy, még a Cseszneki Vár is látszott, volt ott egy piros valamit fejtő bánya, utána 300 méterre pedig egy ÚT! Amúgy a folyó néhol elég furcsa színű volt, a kép nem adja vissza teljesen, olyan vérnarancs-szerű volt.
Megtaláltuk a pápai Béri Balog Ádám cserkészcsapattal Bakonytamásiban eltöltött csapatösszerázó 5 napos pihenés alatt, melyet a Bakonytamási Máltai turistaházban töltöttünk el.
Mai túránk:Csesznek várparkoló - Kőárok - Ördögárok - Cseszneki várparkoló.
Kalandos volt. Dudaron álltunk meg, a sár miatt nem tudtunk bemenni a parkolóig. Érdekes volt a környezet, ahogy váltották egymást a sziklás és a csalános, burjánzó aljnövényes részek. Az első pont könnyen meglett, hála a jó leírásnak. A második pont már kalandosabb volt, a nedves, sáros talajon nem volt egyszerű felmászni, miután kicsit bejártuk a környéket. A láda sajnos repedt. A logolás, ami nem is volt egyszerű négykézláb, mivel ott megállni nem tudtam, mert minden csúszott, így bemászva a sziklarésbe történt. Miután kimásztam a szikláról, jól megcsúsztam, jó pár métert megtéve lefele, de szerencsére csak sáros lettem. Bakonyoszlop fele hagytuk el az árkot, és meglepődtünk amikor egy szalag és egy tábla állta utunk, hogy tiltott, omlás veszélyes területen voltunk. Nem tudom erre hol lehet kijönni. Volt még egy kis kalandunk két kutyával is, de a kutyák jobban megijedtek mint mi, de ez csak utólag derült ki.
Megvan!!! Megtaláltuk! Mivel dudari vagyok, számomra a terep igen könnyűnek mondható. A képeken is látható létra helyére már lépcsőt csináltak, mellé egy sodort drótkötelet feszítettek ki, így sokkal könnyebb lett a lejutás.
A láda sajnos repedt és a kis notesz is be fog telni, így a tulajdonosnak ajánlott lenne kimenni...
Köszönjük a rejtést.
Megtaláltuk! Dudarról a kijelölt uton közelitettük meg az Ördög-árkot. A helyszin fantasztikus, a képek önmagukért beszélnek! A láda aránylag könnyen meglett, Bakonyoszlop felé hagytuk el a völgyet. Köszi a rejtést! Tündi és Robi
Szívem csücske ez a környék! Gyerekként (a közelben nevelkedtem) 2-3 évente biztos jártunk egyet a környéken. Talán 20 éves lehettem, amikor 2 baráttal és egyikük édesapjával (a bányánál volt bányamentő) egész napos túrázással, barlangászkodással töltöttünk el itt egy hétvégi napot. Az akkori felszerelést lehet, hogy ma sokan megmosolyognák, de akkor úgy éreztük, miénk a világ. Kútba ereszkedés, kötélcsomók, hágcsó, fejlámpa, csupa olyan dolog, amivel azóta sem volt dolgom.
Amióta elkezdtünk ezzel a játékkal foglalkozni, szemezek ezzel a túrával. Sajnos, eddig mindig valamilyen gikszer megakadályozta, hogy újra végigjárjam ifjúkorom egyik legkedveltebb szurdokát.
Ma úgy indultam el szüleimhez a kicsikkel, hogy a délutáni alvásuk talán nekem is tartogat valami szépet. Alig vártam, hogy elmenjenek aludni, már öltöztem is át, be az autóba, irány Dudar.
Az utolsó háznál leraktam a kocsit. A héten kiadós esők áztatták a Bakonyt, így nem akartam a kijelölt parkolóig rodeózni. Régen a faluból a buszmegállótól kezdtük a gyaloglást, most azért feljebb kezdtem a túrát.
Ahogy beértem az erdőbe, azonnal érződőtt, az elmúlt napok esői nem könnyítik meg a túrázó dolgát. Jó csúszós erdei utak már az elején.
Az első patak átkelésnél már látszott, most sokáig kísér a vízcsobogás. A palack könnyen meglett, itt még tényleg volt műholdjel. Bepötyögtem a célkoordinátát, visszarejtettem a palackot, aztán mentem tovább. Úgy 3-400 méterrel később hasított belém, hogy "a jelszó első része...". Na, gyerünk vissza! Palack elő, részlet leírva, gyerünk újra tovább!
Régi emlékeim inkább kiszáradt szurdolvölgyre emlékeztettek, de most bővízű patak mentén haladhattam. Újra élveztem a szikláról sziklára ugrálást, a rengeteg patak átkelést. Ahol lehetett, újra meg újra elhagytam a jelzésű utat, inkább a "mederben" haladtam.
Elértem az Ördög-gátat. Most is lenyűgözött, főleg a vízesések és a lépcsőzés. A barlangot most kihagytam, majd ha Levivel visszajövök, úgyis megmutatom neki.
Hamarosan hangokat hallottam. Egy gyerekcsoport (40-50 fő + 8 kísérő felnőtt) jött szembe. Ők kerékpáros túrázók voltak, de erre a "sétára" letették a bicikliket Csernyén, és gyalog közelítettékmeg a gátat. Amikor az utolsó tag is eltűnt a szurdokba, szokatlan csend ülte meg a völgyet. Eltűnt a patak! Észre sem vettem a sok-sok egymás kerülése, infócsere közepette.
Hamarosan újra lett műholdjel, és már csak 216 m-t jelzett a rejtéstől. "Nekimentem" a hegyoldalnak, aztán csak néztem a felbukkanó sziklát! Ezt még nem ismertem. Megkerestem a dobozt (jó helyen van!), logoltam, aztán visszaindultam a mezei úton. Nem akartam ugyanarra menni, inkább "csináltam" magamnak egy körtúra félét. Végül elértem a jelet, ami később csatlakozott a jelhez. Innen a már megszokott erdei úton baktattam vissza a faluig.
Gratula a rejtőknek! A Bakony egyik (szerintem) gyöngyszemét egy igazán izgalmas multira felfűzve mutatja meg a játékosoknak. Lehet, hogy a hellyel kapcsolatban kicsit elfogult vagyok, de a ládaoldalon még nem nagyon olvastam csalódott logot...
Kösz!
Dudar felől a megadott parkolóból indultunk, a piroson, az árokban végig nézelődve, fényképezve. Nagyon szeretjük a bakonyi rejtéseket.
A ládához felmenni volt a legnehezebb és itt még visszafelé sem találtunk könnyebb utat.
R-Gyu
Az első ládát vagyis palackot könnyen megtaláltuk. A második láda azonban nem lett meg. Valószínűleg rosszul írtam le a koordinátákat mert azok egy pár kilométerrel arrébb mutattak. Így csak a leírás alapján próbálkoztunk a kereséssel. Sajnos a Pápalátókövet nem ismerem és a rejtésről készült képek sem voltak nálam. A leírás pedig egy kicsit félreérthető, hogy hol és mitől kell balra menni.
Nem baj, majd legközelebb meg lesz.
Az árok egyébként nagyon kalandos. A legutóbbi ittjártamból csak az Ördög-gátra emlékeztem, de az egész völgy nagyon vadregényes. Kihagyhatatlan célpont.
Meglett, igaz közel 2 év alatt. :)
Az első pontot még anno egy Bakony Szurdokvölgyei tt alkalmával kerestem meg, de akkor a másik irányban keltünk át a völgyön így a ládát akkor hagytuk egy másik alkalomra. Ez az alkalom most jött el, igaz most is Csesznektől Gézaháza irányába mentünk, de a koordináták már a kütyüben pihentek használatra várva. A láda hamar meglett, de ekkor jutott eszembe, hogy a jelszó első részlete is kell amiben már nem voltam biztos, hogy itthoni papírjaim közt meglesz. Sebaj a pont útba esett, gyors feljegyzés és már robogtunk is tovább.
A vadregényes szurdokvölgy most is, mint mindig nagy hatással volt rám és túratársaimra is! Egyszerűen gyönyörű!
Köszi a rejtést!
Jut eszembe logbook hamarosan betelik és a láda is sérült, repedt. :(
Egy hete itt mentünk a versenyen, csak Csesznek felől. Most jó volt az irány, sikerült levadászni, bár nem volt könnyű. Maga az Ördög-árok sétagalopp a ládához képest.
Fantasztikus környezet, csillagos ötös. Az első doboz után jártunk, amikor találkoztunk egy szembe jövő társasággal, akik szerint a neheze még hátravan. És valóban:) A Rám-szakadék ehhez képest kiépített autópálya:) A csúszós kövek megnehezítették az előre jutást, így visszafelé úton a 400 KV-os vezetéket csodáltuk meg a szurdok mellett:)
Osztálykirándulás-útvonal (Dudar-Csesznek) bejárása során találtuk meg. A ládát egészen sokáig kerestük. Ha emlékeztünk volna a leírásra, akkor bizony jóval gyorsabban ráleltünk volna...
Gézaházától indultunk a körtúrára, odafelé Ördög-árok, visszafelé Kő-árok. Korábban is jártunk ebben a festői környzeteben, és ezen a szép májusi vasárnapon sok túrázóba botlottunk. Nyíltak a gyöngyvirágok Anyák napján.
Laci&Tydina
Köszönjük szépen a rejtést. Tavaly is neki indultunk, de a nagy eső és a patak áradása miatt nem tudtunk átkelni. De most Megtaláltuk és nagyon gyönyörű látvány tárult elénk! Érdemes volt ide visszajönni.
GPS nélkül kerestünk. A palackot viszonylag könnyen megleltük, déli irányból indultunk, és a vadcseresznye fát kutattuk, ez volt jellemzőbb. Elég magas fa, jól elkülönül a többitől, de a bükk is hatalmas, a gyökerei között volt a palack, Ádám érdeme.
Na a láda már nehezebb ügy volt, de Gina kitartásának hála, az is meg lett. A 25 ös hasadék északi irány felé jobbra található, szembe vele balra kell felkúszni a gerincig a köveken, avaron, ágakon. Utána a gerincen addig visszafelé amíg elérünk egy alacsonyabban levő sziklához. Ez a "kalapos"!
Remek rejtés, GPS nélkül kitartással kell keresni.
Köszönjük
Krisz, Gina, Ádám, Gabi, Imi, Ibi, Lea a túravizsla, és Bumi a túrakatica
Kicsit tanakodtunk, hogy nekivágjunk-e ennek a túrának, mert a csapat legkisebb tagja 5 éves és nem tudtuk, hogy bírni fogja-e. Szerencsére nekivágtunk és felejthetetlen napot tudhatunk magunk mögött. A pici is és a hatvanhoz közeli nagyszülők is élvezték a gyönyörű és kellemesen fárasztó túrát. Dudarról indultunk, az ajánlott parkolótól. A ládához kicsit meredek volt az út és a gps. vétel is pontatlan volt, de kis keresgélés után meglett a láda. Visszafelé közvetlen közelről láttunk egy rókát, a patak vizéből ivott. Köszönjük a rejtést, nálunk csupa ötös!
Köszönöm szépen a rejtést, nagy élmény volt a láda felkutatása. Igazából az Ördög-árok volt a legjobb. A patakban nagyon sok víz volt, azt hittem, hogy a piros turistaút, legalább egy kicsit emlékeztet egy hagyományos turistaútra. De az Ördög-árok teljesen más arcát mutatta ma. Sok víz, mindenfelé bedőlt fák, a patak egyik partjáról a másikra, és oda vissza másztunk (nagyon sokszor), sok helyen útnak nyomát sem láttuk, és a meredek oldalban próbáltunk előrejutni. Számomra elég fárasztó volt... De mindenképpen megérte, rengeteg hóvirág mindenfelé, többször eleredő eső, illetve hóesés. Nagyon élveztem, és nagyon elfáradtam, viszont ide nyáron mindenképpen vissza kell jönnöm. Az idő miatt ugyanis a fényképezőgép végig a zsákban maradt. Láttunk őzeket, rókát, vakondot, egy csomó féle madarat is... Még egyszer köszi a rejtést.
Az év első keresése nagyon ördögire, de mindenképpen emlékezetesre sikeredett :))
Talán a szilveszteri buli 'utóhatásaként' de a palackban lévő koordinátákat elnéztem...
Nem kicsit...
Nagyon!
A fényképező aksija már a túra elején feladta - a szilveszteri bulin csattogtattam vele eleget :)) - csak nagy néha volt hajlandó egy kis melegítésre feléledni, így csak ritkán tudtam képeket készíteni :-/
Nyilván a leglátványosabb környékeken nem sikerült életet lehelni bele :(
Vagy 40-50 percnyi meredekek mászása és kutakodás után már minden kis kavics hasonlított számomra a rejtő által is említett Pápalátó-kőre ... :))
Kicsit összefagyva - de a palacktól már igen messze - hamar telefon a rejtő elérhetősége után, majd az eddigi GC-skedésem alatt először segítséget kértem a rejtőtől, nagyon köszönöm ezúton is Neki!
SMS-ben megkapva a már jó koordinátákat, kicsit elhűltem, úúúúdenagyon nem arra jártam :'(
Irány a jó irány! No de ez sem ment minden gond nélkül...
Annyira csúszós volt a zúzmarás aljzat, hogy hol térdre, hol meg másra esve, végül is sikerült a bokámat is leamortizálnom, így kissé sántítva, félelmetesen lassú átlagsebességet produkálva, de rendületlenül nyomultam az immáron hőn vágyott cél felé.
Aztán még egy meredek (úúúdehúzós volt ilyen események után), majd jött a nagy katarzis: végre megvan!
A logoláskor természetesen az évet elrontottam, győztem átjavítani 2009-re :))
Csodálatos környék, és bár nem ilyen élményekre vágytam, de mégis csillagos ötös jár érte :))
Így felpolcolt lábbal logolva és visszagondolva: ide visszatérek, de már csak szigorúan akkor, ha már zöldell valami :D
Azt mondják, 'amit az év első napján teszünk, annak jegyében telik az új esztendő' ... Remélem ez csak részben lesz számomra igaz :))
Köszönöm a rejtést és a gyors segítséget!
Megvan.
Nehezebbre gondoltam, mert az árokba északról indult a túra. A jó képeknek és a leírásoknak köszönhetően fentről hamar meglett a jellegzetes "kalapos" szikla. Lentről nehéz leírni, hol kell felkapaszkodni. Az a bizonyos 25-ös számú repedés mindenesetre egy kanyarral arrébb van.
A befagyott patak örök fotótéma.
Kössz a rejtést!
Esőben tettük meg ezt az utat, így az ördög felkért minket egy táncra :)
Néha a csúszos kőszőnyegen estünk - kelltünk és bizony néha jól el is vágódtunk. :)) Gyönyörű ez az árok. Nagyon élveztük. A létra nem volt a helyén így a lemászás sem volt egyszerű... de megbírkoztunk ezzel is. Mikor elérkeztünk a 25-ös bűvös nyíláshoz, a rejtő javaslatára elindultunk a nagy kaptatón felfelé..majd a gerincen visszasétálva belebotlottunk a keresett szikába. Ú.. a vége húzós volt...
(GPS nélkül)
Megtaláltuk. Judit az első ponttól visszament a javasolt parkolóhelyen hagyott autóért és átment a turistaút Bakonyoszlop felőli végére, így "megúsztuk" az árok visszafelé való megmászását, ami nem lett volna egy egyszerű projekt. Így is volt több helyen, hogy lefelé is elég nehéz volt, nemhogy felfelé.
Olyan jövés-menés volt a szurdokban,mint egy kisvárosi sétálóutcán.
Elcsigázott tinédzserek,szigorú tekintetű tanbácsikkal, kisgyerekes családok, nyugdíjasok magányosan és párosával.
A csúszós köveken, nagyon figyelni kellett a lábunk elé.
Kismusz!
Segítségként: nem fél literes üveg a láda, a ládát a képeken látható érdekes szikla rejti. A palackban, ahova az első koordináták mutatnak, VAN a "tényleges láda" koordinátája, illetve a jelszórészlet.
A túrát mi sajnos csak két részletben tudtuk teljesíteni. BuBuval nagyon nehéz lett volna a sziklás mederben végigmenni, így a második pontot a másik irányból kerestük fel. Kis keresgélés után meg is lett a láda. A környék tényleg szép.
Megint egy csodálatos Janó láda, Nekünk a Rám-szakadékot juttatta eszünkbe, csak annál szebb környezetben, és könnyebb túrával. A Dudar - Ördög-árok - Csesznek (véletlen Borfesztivál, persze ide is benéztünk) - Kő-árok - Dudar útvonalon 15 km-es körtúra Hajóékkal, köszönet Nekik is! Szép nap volt, végre az esőzéseknek köszönhetően volt víz is az árokban, nagyon szép, csak ajánlani tudom mindenkinek, aki egy gyönyörű magyarországi helyen túrázni szeretne!
Nem szokásom pontozni, azonban most megtettem.......mert úgy éreztem most muszáj!
Minden percét élveztük ennek a multinak, hihetetlenül szép az egész és a rejtő nagyon jó helyeket talált a ládáknak. Ide vissza kell még jönni lehetőleg akkor ha van egy kis víz is !
A túrának köszönhetően farkasétvágyunk volt egy közeli étteremben :)
Köszönjük !!!
Vadregényességben többmint 260 láda után ez a hely viszi a pálmát. Majdnem kihagytuk a legjobb helyeket, mert toronyiránt indultunk a ládához, de mivel igen bozótosra kezdet változni az erdő visszatértünk a szurdokba, szerencsére a legszebb helyen. A vége igen kemény volt, de megérte. Köszönjük a rejtést!
Megtaláltuk. A dudari javasolt parkolóból indultunk. A palack és a láda is könnyen meglett. Visszafelé a gátnál felmásztunk a barlanghoz. Kellemes hideg van bent:). Nagyon szép környék, köszönjük a rejtést!
Megtalaltuk de csak a palackot a bukkfaban a masik ladat nem, igy csak a jeszo egyik fele van meg....mer nem olvastuk el ugye rendesen a leirast!!!!! Micsoda amatörök!!! :))))))) Üdv, O&L
Már többször jártunk az árokban, de felfelé még nem másztunk. Mivel most mindenképpen így akartuk, a ládát visszafelé kerestük. Viszonylag így is hamar meglett. A bükkfa szinte ordított, és tök jól néz ki. Köszi a rejtést!
Mivel Bakonyoszlopról indultunk felfelé az árokban, ezért csak a leírásra és főleg a szikla fotójára számíthattunk. Ezért aztán egy kicsit bolyongtunk a meredeken, több irányban, mire Jakab kiabált, hogy megvan. Lefelé aztán már az árulkodó ösvény is meglett, igaz nem a 25-ös hasadékkal szemben (egy kicsit tovább felfelé) és az nem is volt annyira meredek. Köszi a rejtést, nem csalódtunk Janó rejtésében! (A Cuha-szirten már voltunk)
Az Ördög-gátnál aztán megvolt a mai jócselekedetünk is, egy családot - két kisgyerekkel - segítettünk le a gátnál.
Esőzés után indultunk a keresésére, meglepően sok víz volt az árokban. Kisebb tanakodás után mégis nekiindultunk. A pataknál kétszer is "hidat" kellett rögtönöznünk az átkeléshez. Ekkor még nem gondoltuk, hogy a java még hátra van! A ládát az árok felől közelítettük meg, ami elég necces volt! Csak a végén vettük észre, hogy a láda a hegy tetején van, úgyhogy toronyirányt megmásztuk a hegyet. A láda megtalálása után úgy döntöttünk, hogy a "rendes" úton indulunk vissza. Utólag visszagondolva egy igazán izgalmas túrában volt részünk. Köszönjük a rejtést!
Megtaláltuk a palackot. A patakban most nem volt víz. Mivel Bakonyoszlop felöl érkeztünk, nem fordultunk vissza a ládáért. Majd a következő túra alkalmával... .
Geoverseny után jártunk erre, a házassági évfordulónkat egy kis csavargással ünnepelve.
Cseszneken hagytuk a kocsit, egy nagy kört terveztünk, GCKOAR és ennek a ládának a felkeresésével. A másik árokban alig volt víz, nem sejtettük, hogy az éjszakai eső ekkora patakot kanyarít ide.
Már ahogy az első patakátkelő felé mentünk, gyanús volt a zúgó hang. Hát, nehéz elhinni, hogy itt nem szokott víz folyni... És a jelekből ítélve, amikor mi láttuk, már sokat apadt. Egy vízen keresztbedőlt fán araszoltunk át először, aztán a csalánon keresztül rontottunk vissza az ösvényre, de hamarosan láttuk, hogy ez így nehéz lesz. A víz több helyen mintha teljesen elmosta volna az ösvényt, mély sarat hagyva maga után. Egy darabig még küzdöttünk, és lehet, hogy az árok oldalában végig lehet menni, mi nem próbáltuk most meg. Egy alkalmas helyen visszamásztunk a patak másik oldalára, és ott kimásztunk az árokból. Az Ördöggátnál vissza akartunk térni, hátha le tudunk mászni megnézni, de ahogy közelítettünk, az árok fala nagyon meredeknek tűnt. A ládához vezető úton mentünk tovább, de nem kerestük meg, ide mindenképpen vissza szeretnénk jönni olyankor, amikor végigsétálhatunk a mélyben.
Péter & Mackka
A völgy járhatatlan, víz faltól falig. Azért mi sokáig nem adtuk fel, de a széles robajló patak győzött. [wapon beküldött szöveg]
Hétvége Cseszneken. Bejártuk a környező völgyeket, árkokat vasstyúkékkal és Gergőékkel. A második napra maradt a Kőárok és az Ördög-árok.
A megfelelő napszakban érkeztünk a völgybe, akár süthetett is volna, de nem nagyon akart. A végén aztán csak előbújtak a fotonok, de addigra már elhagytuk az érdekesebb részt. Ezzel együtt nagyon élveztük a köveken ugrálást, sziklákon mászkálást. Próbálkoztunk tűzrakással is, de az esti eső miatt ezúttal kevesebb sikerrel jártunk. (Arra szerencsére elég volt, hogy füstszagunk legyen.) A láda, bár mi máshova mértük, ott van, ahova az ember először gondolja. (További képek a környékbeli barangolásunkról itt.) P
Géza-házáig busszal, majd onnan az első pontig. Most nem mentem végig az árkon, mivel számtalanszor jártam már itt. Inkább egy picit visszamentem, s a villanyvezeték mellett lévő úton mentem Bakonyoszlop felé, így felülről közelítettem meg a ládát. Innen tovább a piros jelzésen Kőárok felé.
Már ősszel megtaláltuk a ládát, de akkor nem sikerült az ördög-gát feletti barlang felderítése. Ma kötelekkel felszerelve érkeztünk aminek nagy hasznát vettük mivel az alsó szintre való lejutás egy keskeny folyosó végén lévő, állítólag 5.5m, de szerintünk kb. 7m mély kúton keresztül lehet lejutni. Néhol hasat behúzva kúszva lehet csak tovább menni, csak vékony testalkattal rendelkezők menjenek le, külömben a beszorulás esélye 100%. Az alsó szinten lévő teremben 3 megtermett denevér sziesztázott. A felső szinten még érdekesség a lengő kő, a bejárattól ballra elhelyeszkedő terem bejárata felett. Ezt a követ nem sok tartja, hogy le ne essen.
Aki teheti nézze meg a barlangot, meglehetősen nagy és nekünk tetszett!
Csodálatos időben remek, tecnikás kis túra. Nagyon emlékeztet a GC666-ra. A Csesznek-Kőárok ládával együtt kellemesen fárasztó séta kerekedett belőle.
Megdolgoztunk a ládáért, valóban ötös nehézség. Bár inkább ez a megközelítését illeti. Mi egyből a jó irányban kezdtük körbejárni az érdekes sziklát.
Ismertük az Ördög-árkot, tavaly itt volt az utolsó télvégi, egyben az első tavaszi túránk. Már akkor is nagyon tetszett! A Veszprém megyei ládák közül tőlünk ÉK-re már csak ez az egy láda árválkodott a térképen, ezért az idei télen egyszer már nekivágtunk. A palackot meg is találtuk, de az akkor jéghideg és eléggé bővizű patak, meg a meredek emelkedő a ládához eleve reménytelenné tette a felmászást a dobozig. Ma, jó időben ez sikerült.
Szép az árok, megérte eljönni ismét!
Van olyan jó a leírás, hogy különösebb bonyodalmak nélkül legyen kereshető a láda GPS nélkül.
A hely szuper, nagyon élveztük a túrát, köszi!
katica + tobias
Téli extrém kintalvást terveztünk a Royal Rangers csapattal, és nagyon bejött! Végül annyira belefeledkeztünk az egyéb tennivalókba, - a mászás és barlangászat, - hogy a ládára már nem maradt idő. Reggel meg szakadt az eső. Sebaj! ide még jó időben visszajövünk.
Esti hőmérséklet minusz 3 fok, és mindenütt jég. Éjszaka hatalmas vihar jött, és enyhülés: 0 és plusz 2 fok között, esővel, másnap nyakig sárosan és a megduzzadt patakot kerülgetve mentünk tovább.
Néhány érdekesség: fentről jöttünk lefelé, és ott rendesen volt víz a patakban. Az Ördög gátnál eltünt a patak, mintha a föld alatt lenne. 3 órával később már ott is csobogott, utól ért az olvadás.
A hatalmas, orkánszerű széllökések egyre erősödő zúgással jöttek le a gerincről a völgybe, majd a tetőpontján egy pillanatra teljes csend, és pár másodperc múlva szinte felborította a sátrakat.
A fák recsegtek, nyöszörögtek, majd egy tompa dörrenés, ahogy kidültek. Igazán félelmetes érzés, hogy nem tudod, hogy mikor melyik adja meg magát.
A barlangnak denevér lakói is vannak, és ami meglepett januárban, hogy rengeteg szúnyog.
A palack gyorsan meglett, a szurdok gyönyörű volt! Az Ördög-gát csodás, nagyon élveztük mind a ketten. Aztán a ládát vagy fél órán keresztül kerestük, össze-vissza navigált a Russa, pocsék volt a vétel. Végül egy véletlen megcsúszás során vettem észre a doboz kikandikáló sarkát - amit utána nagyon gondosan visszarejtettem, már nem látszik ki belőle semmi :)
Innen Csesznek kőárokhoz mentünk tovább.
Ördögi kör 7/1.
666. ládamegtalálásomnak szántam ezt a pontot. Már a kezdet igazán pokolinak bizonyult, mert kisautómmal (bár sokszor kísértettem a gonoszt, eddig nem jött össze) most sikerült elakadnom a félig olvadt, sáros hóban...
-Érdekes volt a helyiek hozzáállása, mind megnézték, hogyan küszködöm a sárban, aztán a legnagyobb nyugalommal továbbhajtottak, eszébe nem jutott senkinek, hogy segítsen... Csak nagy sokára sikerült a főúton egy terepjárót leintenem, amely aztán kirántott a bajból.
Ellenben a túra nem okozott csalódást, recsegő hóban, befagyott patakon átkelve, jéggel borított sziklákon csúszkálva igazi élmény volt.
A híres neves Ördög árok, sok hegységünkben van ilyen nevű hely, de ez a legszebb. Mindig lenyűgöz ez az árok, az Ördög gát részemről inkább Gizella átjáró néven ismert, a bakonyi túrák egykori mumusa, régen, amikor sok víz volt az árokban és tél volt, meg jég, elég izgi volt átjutni, vértes is látott már téli fürdőzést (épp a pontőr volt az). A létra már nem üzemel, sajnos kezd lepusztulni az átjáró. Tudtommal pár éve alig akad benne benne víz, nagy néha csak hirtelen esőzések után. Láttunk sok szép gombát, méhkaptárt. A rejtés lehetett volna méltóbb, izgalmasabb a helyhez, a sziklaalakzat tényleg szuper.
Sok szép dolgot láttunk most is az árokban, mint mindíg, ha itt járunk.
Az elhagyott vadméhkaptár (?) a palacktól kb. 20 méterre, az árok irányában lévő, legidősebb bükk ágán van. Először ott kerestük a palackot.
Egy szép nagy kört mentünk ma, a Cseszneki vártól a Kő-árkon és az Ördög-árkon át vissza Csesznekre, közben a 3 ládát megcsípve. A ládától nem másztunk vissza a völgybe, hanem a tetőn át átvágtunk szintben a pirosra.
Szégyellem bevallani, de eddig az Ördög-árok kimaradt az életemből, persze most felkerült az "ide ezután sűrűn vissza fogok jönni"-helyek listájára. Bakonyoszlopról közelítettem és mindjárt az elején sikerült lekeverednem a piros jelzésről, ezért sietősre kellett vennem a dolgot, mert tartottam tőle, hogy nem lesz meg egykönnyen és ugyebár korán sötétedik. Az árokban a gekkó igen vicces dolgokat művelt:-) Visszafelé már harmadszor kapcsoltam be és ki, közben azon morfondíroztam, hogy vajon honnan lehet felismerni a 25-ös hasadékot, amikor egyszercsak megjelent a kijelzőn az "érkezés a célponthoz" szöveg:-) Innen már csak egy kis (szerintem egyáltalán nem vészesen meredek) mászás volt hátra a nagyszerű rejtekhelyig. A sziklák az úton annál csúszósabbak, nem árt az óvatosság.
A láda oldala el van repedve, de úgy láttam, ez nem rontja az élvezeti értékét.
Reggel indultunk Veszprémből Zircig vonattal, majd onnan busszal Dudarig. Itt Csapóné barlangjánál indítottuk a napot egy reggelivel a pihenőhelyen. Folytattuk utunkat az Ördögárok felé, mely nagy élmény volt mindannyiunk számára! Innen jócskán vissza kellett mennünk, hogy egyúttal a Csesznek Kőárkot is meg tudjuk nézni, melyen át elértünk Csesznekre, a várba még be tudtunk menni záróra előtt, azonban már sötétedni kezdett, este 6 óra volt és a 20:42-es vonatot Porva-Csesznek vasútállomáson kellett elérnünk. Felelőtlenek voltunk, nekivágtunk az erdőnek zseblámpa nélkül, bár két GPS is volt nálunk, a mobiltelefonokkal voltunk kénytelenek világítani lámpa hiányában, így nagyon nehéz volt a jelzésen maradni az ismeretlen terepen. El is tévedtünk jópárszor, ráadásul elveszítettük egymást is, így ketten elértük a vonatot, azonban a többiek, öten lemaradtak mögöttünk, lekésték az utolsó vonatot Porva-Cseszneken. Előttük még jó 5 km állt, Vinyéig még fel kellett gyalogolniuk, ahonnan ismerősök vitték őket haza Veszprémig.
Az egyik legszebb, legemlékezetesebb és legtanuságosabb túránk volt!
Összesen több, mint 40 km-t tettünk meg ezen a napon.
Ezért jöttünk!
Bár a létrát valaki fölöslegesnek ítélte az Ördög-gátnál és kiiktatta a közlekedésből, de ezért még nem fordultunk vissza. :-)
Csesznekről a P és Z elágazásánál lévő parkolóból indulva és a Kő-árkon keresztül egy igazán pompás, kb. 15 km-es kört tettünk, melynek minden lépése élmény volt.
Köszönjük.
norbi_hajni-ékkal közös találat. Egy kis barlangászást követően, némi adrenalin növelő hegymászással színezett kirándulás eredménye!
Köszönet a rejtőnek!
Lemerült GPS-szel, lépés-méter számlálóval, hosszas keresés után, de meglett... A jó sziklacsoporton elvoltunk egy ideig mire meglett. Nagyon nehéz volt! De a hely lenyűgöző! Mindenkinek ajánlom!
Az Ördöglikhoz felmenni nem volt egy egyszerű menet! Igaz, lejönni még kevésbé. A talaj felázva, iszonyatosan csúszik. Ilyenkor a vibram-talp sem ér semmit. A szurdok csodállatos.
A visszafelé úton találtunk egy óriás pöfeteget. Felét ki is rántottuk vacsira, tartárral nanyon finom volt!
Elfelejtettünk információt nyomtatni, így hazatelefonltunk a családnak és ők elmondták, hogy hol van. Meglett. tettünk bele tűzzománcos medált./3 db-t/
Csodaszép kirándulás és egy jó kis kapaszkodó a ládáig. :)
Egy terepjáró verseny volt a környéken, rengeteg autós és quados száguldozott Csesznek mellett az erdőben.
Erre a sétára csak a család 3 tagja válalkozott: 11 éves Dorottya 4 éves Attila és én. Kb 4 órát sétáltunk, és kb 8km-t tettünk meg. Odafelé a tájban gyönyörködve és a farönkökön sziklákon ugrálva észrese vettük a megtett távolságot, visszafelé pedig a gyerekek talán jobban bírták mint én. Nagyon büszke vagyok rájuk. Sajnos a barlangot, bár felkészültünk nem találtuk meg, de talán majd legközelebb.
Jiimbo és kedves felesége segítségével sikerült levadászni ezta régóta tervezett ládát is!
A barlangot sajna idő és felszerelés (zseblámpa) hiányában nem sikerült meghódítani aznap.
Ezt a kalandot egy héttel késöbb egy borongós szombat délutánon sikerült bepótolni!
Aki a teljes barlangot szeretné bejárni annak ajánlom hogy egy 6-7 méter hosszú kötelet is hozzon magával, mivel az alsó szintre biztonságossan csak azzal lehet lejuni.
A barlang bejáratát az Endrész család leírása alapján találtuk meg amit utólag is nagyom köszönünk!
Nagyon nagy élmény volt végig kúszni a felső szintet! A kúszást szó szerint értettem aki a barlang meghódításásra készül készüljön fel rá hogy nyakig koszos lesz!!!
Mellékeltem egy képet is mely a barlang térképét tartalmazza!
Mindenkinek kellemes kirándulást és sok élményt kívánok a barlang meghódításáshoz!
[wapon beküldött szöveg]
A feleségem a kocsiban, meg a séta eljén arról kérdezgetett, mi a valószínűsége annak, hogy egy ládánál másik kesserrel akadjunk össze. Mivel ez már az 502. megtalálásom, ezért nyugodtan állítottam, hogy semmi, hiszen ez eddig még nem fordult elő velem.
Ekkor köszönt ránk a m0lnar famila! Ti is a ládát keresitek?
Miután összeszedtem a leesett államat, jót beszélgettünk, és együtt sétáltunk át a kanyonon!
Most jártam végig harmadszor az árkot. Még kánikulában is kellemes volt kora délelött a hőmérséklet.
Csont száraz volt a patakmeder, ilyen könnyen még egyszer sem jártuk végig.
Üdv Mr Zerge.
Nagyon szép a környék-még jó, hogy itt lakom:-) Már sokszor jártunk az Ördögároknál és nagyon jó ötlet volt ládát rejteni ide! Köszönjük az Ördöglakatot a veszprémi Endresz családnak:-)
Nagyesztergárról gyalog indultunk, a dudari erdő romjai irányában. Ekkor mégnem sejtettük, hogy milyen mértékben fogja megkeseríteni az útunkat rendkívül sűrű aljnövényzettel benőtt irtás - a zöld jelzés követhetetlen, botladozva vánszorogtunk a dzsindzsán át a vasútig. Onnantól gyönyörű, szinte parkszerű, új erdőn keresztül vezettett az ösvény - tízegynéhány éve pont fordítva volt még. Az Ördög-árok rendkívül szép, csak a sok helyen tornyokban álló (főleg) sörösdoboz és egyéb szemét hegyek rontják a képet. Érthetetlen, hogy a kultúrbutykó miért hagyja az erdőben az üres, súlytalan dobozokat, ha már tele állapotban képes odacipelni. A szemét elszállítása így sajnos már elég körülményes, bár egy öt-hat tagú csapat számára nem lenne lehetetlen.
A palack és a láda könnyen meglett, a rejtése mindkettőnek kíváló, gratula!
Nem kissé adrenalinnövelő mászással felmásztunk az Ördög-lik barlanghoz.
A barlang helye: az Ördög-gát melletti tűzrakó helyeknél fordulj a fémlétra (Ördög-gát) irányába. Ekkor a barlang balkéz felé esik, fent van a szurdok tetején. Figyelem! Nagyon nem ajánlom ebből az irányból felmászva megközelíteni, különösen nem nedves időben, tériszonyosoknak és kisgyerekeseknek! Inkább egy kis kerülőt javaslok a palack irányába, és onnan felülről közelíteni.
Sajna a hozott egy darab elemlámpa elég kevésnek bizonyult, így nem jártuk végig.
Hazafelé Dudar irányában kerültünk, Nagyesztergárra 16km gyaloglást követően érkeztünk meg. Külön büszkeséggel töltött el, hogy a család szinte napra pontosan 5 éves kis harcosa milyen rendkívüli kitartással járta meg az utat! Örültünk a beszélő-nevető gépnek - azóta a legváratlanabb helyeken és időpontban szólal meg a kis manó (hogy-hogy nem)...
Nagyon szep tura. Semmi esetre sem hagynam ki a patakmedret. Bar a TuHu terkepen csak egy patakatkeles volt bejelolve. Aki a P jelzesen keszul vegighaladni az keszuljon, hogy sok-sok patakatkelesre lesz lehetosege.
Már régóta szerettük volna ezt a ládát megtalálni, de csak most jött össze egy melómentes szombat + jó időjárás. Az ajánlott parkolóhelyen tettük le az autót, ahol egy másik állt. Azt hittük, kesserek de később kiderült, hogy kirándulók. Az árok negyedénél találkoztunk egy férfival, aki papucsban tolt egy biciklit /lásd fényképek/ és megkérdezte tőlünk, mikor lesz vége a sziklás résznek. Az ördög gátnál sok kiránduló jött szembe, és valami barlangot kerestek. A ládáig lenyűgöző útvonal vezet, kár hogy mi még a szárazság idején mentünk, így patakátkelésre nem került sor. A ládát kisebb nehézségek árán megközelítettük, nagyon tetszett rejtekhely megoldása. Visszafelé ismét találkoztunk egy nagy turistacsoporttal, akik megint csak valami barlangot kerestek :-). Nem messze az autótól nagy zümmögésre lettünk figyelmesek. Az ösvény mentén derékmagasságban találtunk egy nagy kirajzott méhcsaládot. Mondanom sem kell, kb. 0.0012 mp alatt eltűntűnk onnan. Összességében baromi jó túra volt, és ide még visszatérünk! /de tényleg!/ Kösz a rejtést:
RIPTOR, Gabi
Köszönjük a remek lehetőséget.
Cseszneken a fizető parkolóban hagytuk a kocsit ( 200 Ft/nap), aztán a zöldön mentünk Gézaházáig, vissza meg a piroson. A kör 19.9 km lett.
OK
Szép hely, az ajánlott parkolótól a piroson végig a ládáig, aztán tovább piros, piros+ majd zöld+ és a végén a zöld és a piros a kocsikig.
Legközelebb az árok lenne a vissza út is, az látványosabb(és rövidebb is). Így kb. 11 km.
Csesznek, felöl közelítettük meg az árkot.
A jelzésen indultuk el. Kicsit kanyargós az eleje az erdőben. Közeledve az árokhoz szebbnél szebb látványban volt részünk.
Nekünk nagyon bejött!A GPS jel elég darabos volt az árokban.
Vissafelé a szerényebb jelzést választottuk 4 gyerekkel voltunk ők is, nagyon élvezték. Bár nekik volt egy-két veszélyesebb rész. A palackot megtaláltuk,de erőnk híján nem kerestük meg a ládikót.
Kb. 18 km és 5 óra lett a vége.
Mindenkinek ajánlom! Megéri !
Nagyon köszönjük!
Megvan! Totál brutál !!! Csodás környezetben, tökéletes rejtés.Szerencsére kegyes volt hozzánk az idő. A terep szerintünk 4 (!) pedig nem is volt víz a meder nagy részében, de mindenképpen megéri. Köszönet néked Janó! És persze Hajóéknak, akik ma is készségesen segítettek
Gyönyörű!
Igazi gyöngyszem Janó egyébként is jó rejtései között.
A szavak helyett ez alkalommal beszéjenek inkább a képek.
Kószálókkal együtt voltunk itt.
Odaúton 3 óra alatt teljesítettük a távot a ládáig. Visszafelé már inkább a közeli szekérúton mentünk (az már csak 1 órát vett igénybe), természetesen a szurdok összehasonlíthatalanul szebb.
Köszönjük a rejtést. Ezt a túrát csak ajánlani tudjuk!
Nem akarok nagy szavakat használni, ezért csak annyit, hogy minket teljesen lenyűgözött.
Dudarról indultunk viharfelhők alatt, de megúsztuk az esőt, havat.
Mi még Magyarországon ilyen szép sziklás helyet nem láttunk. Izgalmasan veszélyes volt helyenként a haladás.
Hóvirágok is nyíltak a katlan oldalában.
Dudarról közelítettem meg a multi első pontját. A környéket néhány centis hó borította, a patak teljesen befagyott de a súlyomat nem bírta még el, az átkelést lehetővé tevő köveket viszont nem lehetett látni a jégtől. Az első pontig 3* keresztezi a túristautat és mindhárom átkelés elég kalandosra sikeredett. Ezért az első palack megtalálása után úgy döntöttem hogy nem megyek végig az árkon - egyedül is voltam, így még veszélyesebb lenne - hanem a Z jelzésen elindulva majd a távvezetéket követő földúton folytatva utamat értem a végponthoz. A láda 80 méterre megközelíthető földúton.
A rejtekhely kiváló csak egy kicsit kényelmetlen testhelyzetben lehet logolni.
MIvel új ládába már nem akartam belefogni inkább a környéken kanyargó Z jelzést trackeltem le a tuhu számára.
A pápai ködös/borús idő elől menekülve általában jó időjárás fogad minket a Bakony ezen környékén- így volt ez ma is. Verőfényes napsütésben a pulóvert hamar le kellett vetni, olyan jó meleg időben túrázhattunk. Gyönyörű sziklák között, jól jelzett turistaúton haladtunk a pontok felé, sok szép fotót készítve. Leginkább akkor fotózok, amikor Zsaninak valami terepakadályt kell leküzdenie, és emiatt adódik némi szabadidőm. Most volt időm bőven...{:-))).
Nem kerültük meg az Ördög-gátat, hanem leereszkedtünk rajta. A létrát ábrázoló fotó már jó régen készülhetett, mert csak egyetlen rozsdás csövet találtunk, de az is sokat segített.
Három MTB-s csákó is végigment az árkon, nagyokat fékezve, meg szitkozódva, hogy vajon ki lopta el a létrát. Szerintem az MTB egyáltalán nem való ide.:-(((
A ládánál küzdenem kellett kicsit, hogy le ne guruljak loggolás közben, de sikerült jól kitámasztanom magam. Lefelé a fák is jó féknek bizonyultak.
Utunkat a P sávon folytattuk a P+ becsatlakozásáig Csesznek alatt,majd a gézaházi Kút ház után rátértünk a Z sávra, ahonnan a Dudaron leparkolt kocsinkig sétáltunk. Dudari látogatásunk utolsó pontjaként a P barlang turistautat is bejártam, ez a ma bejárt többi turistaúttal együtt hamarosan látható lesz a tuhu térképen is.
Köszönjük a rejtést! tibbigeo&Zsani
Kellemes, szemet gyönyörködtető túra volt. Még a kopasz fák között átszűrődő novemberi napsütés fényéből is jutott, ami csak ilyenkor, ősszel történhet. Köszönjük! Mazsola és Tádé
Tegnap 2 barátommal az Ördög likat vettük célba. A hely varázslatos. Gps-m nem lévén a ládavadászat elmaradt (ha a cseresznyefát is figyeltem volna lehet, h a flakon meglett volna, így cs pár jellegzetesebb bükköt néztem meg). Node majd legközelebb. Mindenesetre a barlang szuper, illetve clown kolléga akciójához csatlakozva összeszedtük a szemetet a Gizella-átjárótól (Ördög-gát) Gézaházáig.
Bakonyoszlop felől közelítettem meg a ládát, ezért a palackért végig kellett mennem a szurdokon. Nagyon szép! Így ősszel a sárguló, barnuló fák alatt a kellemes időben nagy élmény volt bejárni a terepet. Sok ember járt arra két nagy csoportot is elkerültem (talán cserkészek voltak), népszerű a hely.
Sajnos visszafelé már sötét volt és nem álltam neki megkeresni a ládát, így csak a palack lett meg a töredék jelszóval.
( üröm az örömben, hogy kb 1 szemeteszsáknyi szemetet hoztam ki a folyóvölgyből amit jártamban keltemben gyűjtöttem. Le kéne törni néhány ember kezét....)
Fűkockával bakonyi kirándulásra adtuk fejünket. Ott keztük, ahol még múltkor abbahagytuk. Azaz az Ördög-árokkal. Kelet felől támadtunk, vagyis a kettes pont felől, amit nyilván visszafelé szedtünk fel. Gyönyörű hely. Nagyon tetszett. Igazi Jano láda. Szép időnk volt és jól haladtunk. A természet csodálatos.
Már régóta tervezem ezt a ládát, de mivel Cherry kutyával megyek mindenhová, kicsit aggódtam a gát miatt. Nem kellett volna, könnyen meg lehet kerülni az árok keleti oldalára egy kicsit felmászva, majd a gát mögött mindjárt le. Ráadásul a gát fölötti szikláról még érdekes is a látvány. Összeségében a leírások alapján nehezebbre számítottam. Persze biztos más télen, vagy egy kiadós eső után, nekem szerencsém volt, az idő ennél jobb nem is lehetett volna. Az árok valóban pazar, a rejtés Janótól megszokott, nem is vártam mást, mint, hogy persze nem az a szikla volt a jó, amit alulról gondoltam, a mászás a végén sem lepett meg, inkább azon csodálkoztam, hogy a palackért nem kellett leküzdeni semmilyen terepakadályt. A rejtéssel, mármint a ládáéval Janó megint megmutatott egy valóban érdekes sziklaalakzatot. Érdemes volt felmászni.
Mea culpa, mikor hazaértem akkor jutott eszembe, hogy a fekete zacskót egy fa ágai közé gyűrve hagytam. El akartam hozni, mert semmi szükség rá és szakadt is, de valahogy ott maradt.
A képeim sajnos nem lettek túl jók a fényviszonyok miatt, állvány meg nem volt nálam.
Kitűnő szórakozás volt, kellő fáradsággal. Oda vissza 5 és fél kilométer, nézelődéssl, fényképezéssel majdnem 3 óra.
Köszi
A nap utolsó (4.), egyben legnehezebb ládája. Mondhatom ez volt eddig a legfogósabb ládám, igaz, még kezdőnek számítok. Az ördög gátat jobbról, a völgy oldalán felkapaszkodva, majd kicsit előrébb a gyökereken leereszkedve kerültük meg, visszafele pedig a létrán másztunk föl. Hát az sem egyszerű :-)
Minden elismerésem a rejtőknek!
Alby
Közös találat Albyval. Az első állomás könnyen meglett. Utána tovább indultunk. A túracipőm gyenge pontja a nedves kő, így hát erősen koncentrálnom kellett. Félúton összefutottunk (szerintünk) Istvánnal.
Engem személy szerint lenyűgözött a hely. Bámulatos. A ládát némi mászás után könnyedén levadásztuk. A visszaút legalább olyan mókás mint az odavezető. :) Köszi a rejtést. Erik
Éva üzeni mindenkinek, aki még nem tudná: ez egy gyönyörű hely! Gézaháza felől jöttünk, innen Csesznekre mentünk. Atiékkal találkoztunk és egy könnyed ebédelés után megpróbáltuk az utánunk jövőknek valamivel könnyebbé tenni az Ördög-gáton való átjutást. Éva, Pali.
Ismét itt. Nagyon jó hely, nem nagy távolság, de jól ki lehet fáradni benne. Ha még segítenek is (pl. elbontják a létrát meg a korlátot, így kerültünk, de sokkal egyszerűbbé nem tettük az utat). Sebaj, a roncsokból visszaapplikáltunk egy relatív stabil építményt, amin le lehet ereszkedni és fel lehet mászni. Köszönet Palinak és Évának a hathatós közreműködésért, valamint Lizardnak a főmérnöki munkáért. :-)
Ja, Lizard egy kullancsot azért hazahozott emlékbe.
Janóéktól megszokott kitűnő rejtés. Az árok helyenként felért egy akadálypályával. A végén - alaposan leizzadva, fülig sárosan - ismét arra a következtetésre jutottunk, hogy nekünk ez az igazi kesselés. Köszönjük!
Nadrágszaggató és test izzasztó ördögi túra Mayával, HZfree-vel, Ábellel és Ricsivel. ( Nadrágszaggató, mert Ábel nadrágja a nap végére rongyokra szakadt, test izzasztó a nagy meleg miatt )
A leírás annyira jó volt, hogy GPS-t alaig kellett használni, végig az instrukciók alapján mentünk. Az első palackot is pillanatok alatt megtaláltuk, a ládához viszont sikerült a legmeredekebb részt kiválasztanunk. Érdekes volt, hogy a kezdeti patak egyszercsak eltűnt, és a túra folyamán többé nem láttuk. A mederben haladtunk kőről- kőre, hordalékról-hordalékra, és gyökerekről gyökerekre. Vadregényesebb tájat el sem lehetne képzelni. Vajon mitől lett ördög árok? Olyan mintha az örödög villámmal belacsapott volna, ebből lett a szakadék, és végül mérgében tele szórta kövekkel. Nagyon élveztük, köszönjük!
Azt hiszem,nyugodtan elmondhatom,hogy ez volt az egyik legnagyobb élményt nyújtó ládakeresésünk idáig.Autóval a megjelölt parkolóhelyig mentünk a piroson az erdőszélig,majd innen gyalog be a fák közé.Némi kétség volt bennem,hogy gps nélkül mennyire lesz könnyű megtalálni a palackot rejtő bükköt,de Balinkának az első patakátkelést követően sikerült életet lehelni a szerkentyűbe.Mindenesetre a fát szemmel is elég simán ki lehet szúrni.Köszönhetően az előző napok bőséges esőzéseinek,a patakban meglehetősen sok víz volt,és ez még kalandosabbá tette az "utat".Az Ördög-gátnál a szikla mindkét oldalán zubogott a víz,ennek ellenére nem volt túl nehéz a létrát megközelíteni,bár az kétségtelen,hogy figyelni kellett minden lépésre.Ami a dobozt illeti,némi műholdvételi problémák miatt csak a második próbálkozás után lett meg.A visszautat az autóig bő egy óra alatt sikerült teljesíteni,az Ördöglikat ezúttal kihagytuk a programból,de mivel ide még biztos visszajövünk,legközelebb bepótoljuk ezt a mulasztást.Mindannyian maradandó élményekkel gazdagodtunk,köszönjük a rejtést!
Ajka-Farkasgyepű-Bakonybél-Zirc-Dudar útvonalon jöttem, elég hideg volt a motoron, pedig tűzött a nap. Az ajánlott "parkolóban" a bozótba rejtettem a motort és a jelzésen indultam el. Az első pont könnyen meglett. Miután már tudtam, hogy hol a láda, inkább felmentem balra az árok szélére és onnan közelítettem. Amikor már derékszögben jobbra mutatott a műszer, akkor lementem és viszonylag hamar megtaláltam a 2. ládát is. Rosszabbra számítottam, de mindenhol remek volt a vétel. A visszafelé utat az árokban tettem meg. Vagy 30 évvel ezelőtt már jártam itt egy osztálykiránduláson, akkor teljesen lenyűgözött a hely vad szépsége. Most sem kellett csalódnom. A létrás résznél egy faág eltört alattam, jutalmul derékig merültem a vízbe. A csúszós talpú cipőmmel - ami abszolut nem túrázásra való - sehogyan sem tudtam átjutni. Végül valami hegymászó fogással sikerült átlendülnöm. (lásd Mission Impossible 2. eleje) A túrát 2.5 óra alatt jártam meg oda-vissza.
Csesznek felöl indultunk Piroska, és számos turatárs társaságában enyhén szemerkélö esöben, amely egyre erösödött. (Ez egyébként a BEAC Természetjáro Szakosztály május elsejei turája volt)
Az Ördöggátig jutottunk, ahol a lezuduló viz és a beépitett korlát hiánya (amit a viz korábban leszakitott) nagyon veszélyessé tette a továbbhaladást ezért visszafordultunk. Mellesleg mire visszaértünk Csesznekre, megállt az esö, és a bakonyszentlászloi Vak Bottyán kutat már ragyogo napsütésben kerestük meg, és napsütésben autoztunk haza.....
Korábban egyébként már többször végigjártuk az Ördögárkot, igy kérjük a rejtöt, hogy a bejelentés elfogadásával méltányolja eröfeszitésünket...
Zuhogó esőben zaplattunk. Az eső ellen viselt lebernyegek a keresztbedőlt fákon való átmászásoknál érdekés mintázatot vettek fel. Az, hogy hónaljig sárosak lettünk már nem is számít. A völgy így is szép volt! Friss tavaszi zöldek, vizes barnák, csobogó patak /szerencsére nincs benne annyi víz mint a Cuhában/.
Jel az nem volt, Kinyomtatott leírás képekkel segíthetett volna, de az sem volt nálunk.
Az Ördöggáttól visszafordultunk, mert a létra megvolt ugyan, de a kapaszkodóvas letörve, a szikla totál vizes, és a fölső részen uszadékfák tömege. Száraz időben nem gond, de esőben a 11 emberből már egynek a leesése sem lett volna jó vicc.
Remélem JPPJ felteszi a fényképeket, és kérem a rejtőt fogadja el megtalálásnak.
Utólag úgy gondolom, láttuk azt a feljárót /25-ös/, de akkori állapotunkban nem kívántunk több meredek sáros fel-le mászást.
Elég jól ki volt csúszósítva.
Kérem a rejtőt, fogadja el megtalálásnak! Vagy ha nem, akkor is válaszoljon.
Az ilyen szurdokvölgyekben általában nem csalódom. A vad természet ereje látható: összedobált sziklák, kidőlt fatörzsek művészi összevisszaságban. Manapság már nem divat a takarítani a turistautakat, így megmarad a maga vad állapotában. A szurdok most egy extra funkciót is ellátott, felfogta a felette elhúzó széllökéseket.
A palack gyorsan meglett, a doboznál fényképet kellett segítségül hívni...
Nem lehet mit írni. Minden jó. Ahogy az egy Janó ládánál lenni szokott. Vele kezdtünk, most szándékosan választottuk újra a rejtését a 400-ra.
Most csak az Ördög árok volt a cél, és persze a láda. Tavaly a Csesznekről indulva a Köves árkon le, és az Ördög-árkon vissza. Most sokkal nagyobb a víz, izgalmas patakugrások kellettek. Az első pontnál geopálinkát találtunk - valódi körte - de mivel nyitva volt ki tudja - hagytuk a következőre.
A ládánál társbérlőt is találtunk a M001 személyében. Boldogan továbbvittük. [gps nélkül]
befi
A vártól jöttem ki a Piroson. Szép napsütéses idő volt, csak kétszer 1 percre eredt el a hódara. Végig akartam járni az árkot, de a hóolvadás nagyon megduzzasztotta a patakot, így ez ma lehetetlen volt.
A ládát könnyen megtaláltam, mert ott hevert 10-15 méterre a sziklától.
Kiszedtem belőle pár dolgot, kicseréltem (törött volt) és visszarejtettem az eredeti helyére. CCs és Zergi képein úgy látom, hogy már 2005. nyarán sem ott volt, ahol én 2003-ban megtaláltam.
Hát ez rém izgi volt! +6 fok, olvadás érted! OLVADÁS! A webes képek viccesek, így utólag. Röktön az árok elején kamásli felett telt meg a bakancsom vízzel. (Beszakadt a jég.) Majd sikeresen átugrottuk a FOLYAMOT! Aztán még vagy 6szor kereszteztük döbbenetes módon. Az út egy részét a oldalsó falakon tettük meg, néha hágóvassal..... és a létra: CSAK BÚVÁROKNAK...A ládikó meglett 30 méterről világított. Szerintünk pár méterrel feljebb jobb lenne. Köszi. TM
Ja a környezet:9,9
Veszprémbe vonattal érkeztem, innen indultam kerékpárral a Magas-Bakony két új ládájának, valamint a számomra hátra lévő két utolsó ládájának begyűjtésére. Sajnos mindjárt az elején GCVAHI elhúzódott, így aztán a zirci kört igencsak tempósan kellett nyomni, hogy sötétedés előtt végezzek.
A láda elejét még GCSZEM előtt, végét GCSZEM után teljesítettem. Sajnos egyrészt GCVAHI miatt késésben voltam, másrészt az erdő igen sáros, csúszós volt, nem akartam kockáztatni a kerékpár csúszós sziklákon való cipelését :-(. Dudar felől a megadott útvonalon a jelzésen közelítettem. A palack azonnal meglett. Felmérve az erdő állapotát, innen visszatekertem Dudarra, majd GCSZEM felé haladtam tovább. Szerintem így is mentem épp eleget, csak a középső 1.3 km maradt ki, helyette hegyen-völgyön nyomtam kb. 20 km-t.
A 2. pontot GCSZEM után, Bakonyoszlop felől a -en majd a jelzésen tekerve értem el. Az árok különleges hangulatából így is szippantottam néhányat.
A láda befejeztével a mai utolsó láda, GCCSES felé indultam tovább.
Kemény feladat a megadott parkolóhelyről oda-vissza megjárni a szurdokot. Most nem volt teljesen száraz és a választott sportcipő nagyon csúszott a nedves, mohos köveken. Visszafelé nem is vállaltam a szurdokot, hanem kimásztam a láda fölötti tisztásra, amelyen a távvezeték fut és azon jöttem vissza egészen a palack vonaláig. Innen ismét a piros jelzésen.
Az első ládám, amit közös erővel találtam meg!!!Nagyon izgalmas volt, hisz magamtól, csak úgy soha nem másztam volna olyan magasra. Még a kutyám is élvezte:)!
Remek hely az Ördög-árok, a láda rejtése is kitűnő.
Érdemes azt a sziklát, ahol a sok képen látható sziklaformáció van, alaposan körüljárni: mi is kicsit odébb találtuk meg (bár jól elrejtve), mint ahol először kerestük.
Szeretem az ilyen vadregényes szurdokokat! Nagyon jó ez a láda!
Egy megjegyzést, jótanácsot azért hadd adjak: az ilyen mászós utakat lehetőleg lentről kell kezdeni, mert felfelé könnyebb mászni, mint lefelé!!!
Ui: ha jól emlékszerm, a láda oldala repedt, cserére szorul.
Egy átmulatott éjszaka és néhány órás alvás után indultunk a láda keresésére. Dudarra Zirc felől érkeztünk és egy benzinkútnál parkoltunk. Innen még elég messze volt az erdő, ahonnan a túrát érdemes kezdeni. Hatalmas volt a forróság ami ellen a fák sem nyújtottak elegendő menedéket. Fantasztikus érzés volt a völgy szikláin végigküzdeni magunkat. A palack hamar meglett, de amúgy izgalmasabbá tette a keresést. Műholdkapcsolat a cél előtt nem sokkal tényleg megszűnt, de a gerincen haladva már könnyen navigáltunk a ládáig. Vigyázzatok az Ördög-gátnál, mivel valami barbár tönkretette a létrát, így kényszerültünk megkerülni. Próbáltuk visszaállítani a helyére, de így is veszélyes. Egyébként eddigi legjobb túránk volt!!!!
Jó tanács! Vigyetek sok vizet magatokkal (főleg, ha szalonnázni is készültök), mi majdnem kiszáradtunk!:-)
Zolcs-Verocs
Fefe-Merci
Nem először járok itt, most sem csalódtam benne. Bakonyoszlop felől jöttünk Mudmannel, és oda-vissza végigjártuk az egészet. Ezt mindenkinek meg kell ismernie!
Ez nagyon jó volt!!! Izgis volt a nagy sziklák között a köveken és a fákon átmászva eljutni a célig. Ezt a völgyet mindenkinek látnia kell!!! Ati képei sokat elárulnak az ördögi hangulatról! :-)
Mikor leparkoltunk Gézaházán az autóval, még nem sejtettük mi vár ránk. A kicsit hűvös, enyhén szeles őszi időben gyorsan megtettük az első néhány kilométert az árok bejáratáig, majd hamar megtaláltuk a kő alá rejtett palackot is. Tovább folytattuk utunkat a csodálatos környezetben, s még az sem szegte kedvünket, hogy közben elkezdett szemerkélni az eső. Ettől ugyan kezdett minden csúszossá, sikamlóssá válni, de mi csak rendületlenül törtünk célunk felé.
Az első komolyabb akadályt az Ördög-gát jelentette, ugyanis a jelzések szerinti jobb oldalon, ahol le kellett volna ereszkednünk, rengeteg kidőlt fa, rönkök sokasága, hordalékhegyek zárták el utunkat, így inkább a bal oldali utat választottuk. Hiba volt. Az esőtől nagyon csúszóssá vált sziklákon még csak-csak leküzdöttük magunkat, ám az utolsó egy méteren már nem juthattunk tovább, alattunk több mint fél méter mélyre duzzadt, széles tavacska terült el, amibe nem tudtunk beleugorni. Más választásunk nem lévén visszakapaszkodtunk a gát tetejére és neki gyűrkőztünk a jobb oldali láthatatlan ösvénynek. Itt egy kicsit nehezen, de végül sikeresen átverekedtük magunkat, amikor újabb meglepetés ért minket. A másik oldalról már kiszúrt létra tényleg megvan, de még legalább két méter távolságban, egy nagyon keskeny sziklaperem végénél kezdődik, ami felé még egy hasas szikla is benyúlik. A nagyon csúszós időben, ráhasalva a benyúló kőtömbre, centinként araszolva némi gyomorgörccsel végül megközelítettük a létra tetejét és már csak másfél métert kellett lefele ereszkednünk a meredek, sáros peremen, hogy el is érjük. Azért sikerült átjutnunk, de nem lélegezhettünk fel!
Hatalmas viharfelhők közeledtek az egyre vadabbul tomboló szélben, majd néhány másodperc múlva jégeső kerekedett borsónyi jegeket potyogtatva az égből. Szerencsékre épp a gát tövében volt egy láthatóan már más által is használt sziklahasadék, ahova behúzódhattunk a vadul támadó elemek elől. Röpke fél óra múlva lecsendesedett a vihar tucatnyi letört faágat, gallyat hagyva maga után. Mi is kimerészkedtünk búvóhelyünkről, hogy folytassuk utunkat, de sajnos bár az eső elállt, a szél egyre viharosabbá vált. Alig tettünk meg pár métert, mikor a hátunk mögött kidőlt egy hatalmas bükkfa! A nagy szélben összeütődő fák kísérteties hangja között fel-fel tűnt a hangos robajlás jelezve, újabb faóriás választja a vízszintes helyzetet a függőleges helyett.
Ekkor már komoly aggodalmaink voltak testi épségünk megőrzése miatt, de azt mégsem lehetett, hogy dolgunk végezetlenül távozzunk a tett színhelyéről. Eszelős rohanás kezdődőtt a ládához, amit hála a képeknek és a pontos leírásnak, nagyon hamar megleltünk, majd villámgyors logolás után felkötöttük nyúlcipőinket és rohantunk kifelé a horrorfilmbe illő helyszínné változott erdőből.
Sajnos a legközelebbi nyílt terep Bakonyoszlop felé volt, így csakhamar közel 20 km távolságba kerültünk autónktól. De sebaj! A fák már nem fenyegettek a fejünk felett, időnk is volt, úgyhogy először szépen bebuszoztunk Bakonyszentkirályra, majd onnan stoppal visszajutottunk az autónkhoz.
Már akkor tudtuk, hogy ezt a helyet feltétlen meglátogatjuk, mikor a bakonyi hosszúhétvégének nekiindultunk.
Az árok talán még szebb, mint a képekről gondoltuk. Olvasáskor jót mulattunk a rejtő leírásán, miszerint az Ördög gátnál a létrára és egy kis leleményre van szükség az átjutáshoz. Roppantul nem értettük, hogy a létra mellé miért kell még lelemény is.
Szikláról sziklára ugrálva jutottunk el a "nagy kőig", amin nagy nehezen lemásztunk. Lentről visszanézve a kőre láttuk, hogy a másik oldalán ott a létra... Szóval a lelemény teljesen indokolt, de nem a lejutáshoz kellett (volna), hanem ahhoz, hogy észrevegyük a létrát.
(Utólag összehasonlítva a saját képeinket a leírásban szereplőkkel, a létra már a szikla másik oldalának van támasztva)
A szurdok Dudar felöli végénél egy kőfülke alvásra van berendezve. Nem egy Cserepes-kő, még csak nem is egy Hugó villa, de azért egy korrekt kis szoba-konyha.
Őszi szüneti túránk tizenegyedik, egyben utolsó állomása. Mivel kiadós túra kerekedett belőle sajnos még egy láda nem fért ebbe a novemberi rövid nap(pal)ba. Az egyik bakonyi "árkos" ládának azonban, már csak a reprezentativítás okán is, bele kellett férnie négy napunk ládaválasztékába. Emellett döntöttem. Nagyon tetszett!
Dudar felöl indultunk. A falu végén hagytuk a kocsit és végig a piros jelzésen. Ideális, nagyon kellemes kiránduló időnk volt. Gomba, moha és páfrány, korhadt fák, sziklák fenn és lenn. A létránál volt egy kis közjáték, amikor Marcus alól valahogy kiszaladt és ő fölkenődött a sziklára. Ott kapaszkodott megszeppenve, amíg vissza nem másztam, érte. Nem lett semmi baja az ijedtségen kivül, de szerencsére az is hamar tovaszállt. Nem tudom, hogy történhetett, bár maga a létra tényleg elég viseltes és instabil is. A műhold jelet persze mi is sokszor elvesztettük, időnként magasabb térszinre másztam, hogy lokalizáljuk magunkat, illetve belőjük a ládához való viszonyunkat. Persze túlmentünk. Igaz ebben szerepe volt a Bakonyoszlop felöl érkező igen népes gyermekcsapatnak is, akik minden bizonnyal az ottani gyermekotthonból jöttek. Nem akartuk a figyelmüket felkelteni. A láda rejteke nagyon tetszett. Az utánunk mászó lányoknak már nemigen akaródzott visszaereszkedni a szurdokba, ezért az árok nyugati partján, attól azért egy idő után jóval beljebb haladó földúton tettük meg a visszautat a Z jelzésig, ami becsatlakozott a P-ba és már csak másfél kilométer volt a kocsi. Hazafelé nem Bodajknak vettük az irányt, hanem inkább visszamentünk Zircre egy kis korrigálásra és főképp a Monostor Cukrászdába pótolni az ,ez alatt a remek kirándulás alatt, elveszett energiánkat.
Ismertük a helyet, g.e. (geocaching előtt...) jártunk már itt. Fenséges és egyben vadregényes környezet. Bakonyoszlop felől jöttünk a P jelzésen, először végigmentünk a palackért, majd vissza a ládáig. A kaptató a végén kicsit lihegős lett, meg a GPS is meghülyült - össze-vissza akart küldeni. Végül meglett a különleges szikla, tudtam, hogy valahol itt lesz, de nem látszott. Teljesen véletlenül vettem észre a doboz kék fedelét a szikla alatt. Nem volt könnyű megállni a lábamon, míg logoltam...
A leírás ellenére a nagymamát is elvittük, szegény végig is jött, hát nem volt neki túl egyszerű. Főleg a gát került egy kicsit több időbe, de azt mondta megérte. Persze visszafelé már nem az árkon keresztül jöttünk, hanem átvágtunk az erdőn. Csodás láda, nagyon jól éreztük magunkat.
Rövid felvetés Mihul részéről - majd egy tömör igen - és már indultunk is ládikázni a Bakonyba:o). Ördögien csudaszép ez az árok... természetesen a mederből gyönyörködtük végig utunkat. Köszönjük
A falu szélén áltam meg az autóval, és bizony oda-vissza 5 km-et mentem. Délután 6-kor indultam, és csak erős szürkeletben értem vissza. Az első pont a jól leírásnak köszönhetően gyorsan meglett, aztán indultam a patakmederben a másik pont felé, Félűton a nagy sár miatt felmenten a domboldara, és ott mentem többé-kevésbé szintben egyenest a ládáig. Itt is nagyon gyorsan meglett a láda - köszönhetően a jó leírásnak.
Nagyon jó multi.
A völgyben korábban már többször jártam.
Most Bakonyoszlop felől indultunk, végig fel a völgyön, gyakorlatilag műholdjel nélkül (1 vagy 2 hold látszott). A palack előtt nemsokkal kezdtünk újra "látni". Vissza a második ponthoz már nem a völgyben, hanem fent a napos réteken mentünk, így ott már nem volt vételi probléma.
Jó rejtések, pontos koordináták, szép táj.
VP és Mila
Eszméletlen jó hely, csak ajánlani tudom. Oda vissza végig mentünk rajt. Víz sajna kevés van, de így legalább száraz lábbal megúsztuk. Nagy élmény, amikor az utunkat hatalmas kövek zárják el és egyetlen járható út, ha megmászod őket. A nagyit erre az útra semmiképp ne hozzátok. Ez amolyan vadregényes. Az ilyen keresések állnak hozzám a legközelebb.
Na, ez nem volt egyszerű :) Gézaháza felől mentünk, gyerekkoromban onnan barlangásztunk errefelé (de mintha akkor közelebb lett volna az árok :) Olyan másfél km után kiderült, hogy a csere-akkuk az autóban maradtak, úgyhogy a fényképezőgép elemeivel mentünk tovább.
A láda, a rejtés mintaszerű (na ja, ebben a környezetben?!? :)
Néhol toronyiránt mentünk, és az erdőben találtam pár érdekes krátert (valószínű meteorit volt a tettes); ha valami geológus-féle jár arra, feltétl